אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

באפרת אסרו על מנייני מרפסות והתחרטו לאחר מחאה

בהפרש של מספר שעות, שוגרו שני מכתבים לתושבים במועצת אפרת: בראשון נאסר על קיום מנייני המרפסות ואף הודעה על קנסות שחולקו נגד המתפללים. בעקבות מחאת התושבים, יצא מכתב הבהרה של הרב ריסקין

אפרת אסרו מנייני מרפסות והתחרטו לאחר מחאה
  תפילה בשטח פתוח, מגדל עז שליד אפרת (צילום: גרשון אלינסון/ פלאש 90)

בהפרש של מספר שעות, פורסמו אתמול (חמישי) שני מכתבים לתושבים במועצה מקומית אפרת: בראשון נאסר על קיום מנייני המרפסות, חרף ההיתר להמשיך זאת ואף הודיעו על קנסות שחולקו נגד המתפללים. בעקבות מחאת התושבים, יצא מכתב הבהרה על ביטול ההחמרה לאסור מנייני מרפסות.

במכתב ששוגר מצד רב המועצה הרב שלמה ריסקין ומזכיר המועצה הדתית, הרב איתן וויס לתושבים הובהר כי לגבי תפילת מרפסות, חצרות ורחוב "עדיין חל איסור", למרות שמצד משרד הבריאות ופיקוד העורף לא נאסרה תפילה במרפסות, בהן אין מגע בין האנשים.

בראיון לסרוגים בערב החג, הבהיר קצין פיקוד העורף יצחק טסלר כי "אסור מנייני חצר – בשום פנים ואופן לא. מנייני מרפסות אין שום בעיה כי אין את המגע, למה? כי כשאנחנו מדברים או מתעטשים נעים רסיסים של רוק ומאפשרים תנועה שעלולים להדביק את המשפחה".

תושבים קיבלו דוחות מהמשטרה על מנייני מרפסות, המכתב לתושבים

כמו כן הודיעו בנוסף במכתב כי "הבוקר תושבים קיבלו דוחות מהמשטרה על מנייני מרפסות". לסרוגים נודע כי לאחר ההוראות מצד המועצה הדתית התעוררה סערה ביישוב, בטענה שבשום מקום בארץ אין איסור על מנייני מרפסות וחלוקת הקנסות "צעד מיותר שמעורר זעם מיותר. גם ככה קשה נפשית וכלכלית לאנשים", כך על פי אחד מהתושבים.

צריך לציין כי מועצת אפרת התמודדה עם גל התפרצות של הנגיף לאחר חג הפורים, שהפך את היישוב לאחד ממוקדי ההדבקה הגדולים ביהודה ושמרון. הם הצליחו לבלום את ההתפשטות בצורה מאד משמעותית ומספר החולים נמצא במגמת ירידה.

בעקבות המחאה שיגר הרב ריסקין מכתב נוסף לתושבים, בו הדגיש כי "המכתב שקיבלתם היום ושנשא את שמי נשלח עקב אי הבנה של עמדתי העכשווית". הרב הבהיר כי הוא "בוודאי אוסר לחלוטין מניינים בבתי כנסת ובכל מקום ציבורי או בכל שטח פתוח אחר. אני מאמין שאפשר להתיר מניינים במרפסות ובחצרות פרטיות כאשר בכל מרפסת/חצר נמצאים רק אנשי המשפחה הגרעינית שגרים באותו בית".

בכדי למנוע הדבקות הוא הוסיף ואמר כי אין כניסה לאנשים חיצוניים: "אסור שאנשים מבחוץ יצטרפו לאלו שנמצאים במרפסת/חצר פרטית, או יתאספו במקום ציבורי סביב למרפסות/חצרות אלו. במניינים האלו אסור ש תהיה קריאת התורה".

אפשר להתיר מניינים במרפסות ובחצרות פרטיות, מכתב ההבהרה

הרב אף אף קרא לתושבים להלשין על מניינים שנאספים שלא במתכונת המותרת: "אנחנו מתעסקים כאן בסכנת נפשות. ולכן אם מישהו רואה מתפללים חדשים המצטרפים לתפילה במרפסות/חצרות פרטיות, חיוני הדבר שברגע שתהיה איזשהו חריגה כזו, מיד מי שרואה זאת, אפילו כשנמצא באמצע תפילת העמידה, מוכרח הוא לעצור ולהגיד למצטרפים להתפזר במידית. אם בכל זאת ישנם אחרים המצטרפים, מוכרחים לבטל את המניין ולהודיע על כך למועצה או למוקד". ושיגר ברכה כי "יהי רצון שנזכה לראות בקרוב את סיום המוחלט של הווירוס".

תגובת מועצה מקומית אפרת: "ראשית לאור פנייתכם בדק ראש המועצה עודד רביבי את הנושא ובדיווח שקיבל הן ממשטרת ישראל והן מהתושבים לא ניתן שום קנס על תפילה במרפסת. קנס ניתן רק למי שהיה במניין שהתקיים בשטח ציבורי. הבהרות בעניין יצאו במהלך היום.

המועצה המקומית אפרת הפכה מודל בשלטון המקומי להתמודדות עם המגיפה וזה נובע מקבלת החלטות נכונה ושיתוף פעולה של התושבים שקיבלו היום מסר ברור לגבי איך וכיצד נכון להתפלל ואנו בטוחים כי כולם יקפידו על ההוראות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
אין איסור להתפלל במנין!
התבלבלתם | 14-04-2020 12:59
אסור להתאסף המרחב הציבורי לכל עניין- ריקודי עם, הפגנה משחק כדורגל! הכלל הוא ברור ואם הוא מתקיים אז אין שום בעיה! מספיק עם ריקודי המה יפית של כל מיני רבנים!
2
המינינים באפרת
שלמה | 14-04-2020 13:59
אני מקווה שהמתירים והאוסרים להתפלל במרפסות הם אלה שקודם אוסרים לאכול אוכל לא כשר ולאחר כך הם מתירים כן לאכול כך אתם ניראים אי אפשר לסמוך אליכם
3
מי יתן ותידבקו כולכם ולא תקומו , אמן ואמן
טל | 14-04-2020 14:06
חשוכים רקובים
4
אפרת היא בירת הדתלשים
שעמ | 14-04-2020 14:56
אין בית אשר אין שם מת
אתה טועה - כבר לא!
שלמה | 14-04-2020 16:59
אתה טועה. בה המצב השתפר מאוד בשנים האחרונות!
5
הרב ריסקין הוא ללא זקן
שמעיה | 15-04-2020 20:21
ודי למבין, ועוד- תחזירו את הכסף לנקנסי המרפסות!
6
אמונה
ששון | 15-04-2020 21:29
היום משרד הבריאות ביצע בדיקות לאלפי אנשים,היה צריך לעשות הסדרה ולפתוח בתי כנסת ,תוך בידוק רפואי קפדני ,פה הרבנים נכשלו ומנעו תפילות ושיעורי תורה ,צריך לעשות הסדרה ומייד .לא יתכן שממטולה ועד אילת יסגרו בתי כנסת
7
תושבי אפרת תתחזקו בצדקה-וצדקה תציל ממות
שמעיה | 16-04-2020 8:07
חולייה חלשה אצלכם.
8
קריאת התורה
שומר מצוות | 17-04-2020 15:22
מה שידוע לי ממקור מוסמך. שרוב הרבנים האורתודקסים מתירים קריאת התורה במרפסת. רק יש דעות אם צריך לברך ואם כן מי מברך האם הבעל קורא מברך 3 או 7 עליות. אבל חבל להפסיד שמיעת פרשת השבוע. אבל כל הנל נכתב רק לציבור שומרי מצוות אורתדוקסים...