אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליהו בקשי-דורון זצ"ל- הגאון החסיד

רבנו הרב בקשי-דורון היה עניו גדול. התייחס בכבוד לכל יהודי, התעניין בכל יהודי. בהיותו רב ראשי לחיפה, לא ישב לו במקום משגבים, אלא האיר פנים לכל יהודי פשוט, הקשיב, הרים, עזר, היה איכפת לו

הרב אליהו בקשי-דורון זצ"ל- הגאון החסיד
  עם הרב שלמה אבינר באירוע בישיבת עטרת כהנים

את זה שהראשון לציון הג"ר אליהו בקשי דורון זצ"ל היה עילוי כבר בצעירותו, כולם יודעים. שהוא גאון בלמדנות, זאת כולם רואים, במערכות ניתוחיו בספריו. שהוא היה פוסק גדול, כולם יודעים, די ללמוד השאלות והתשובות שלו. שהוא עסק בסוגיות הלכתיות מסובכות ומורכבות, גם זאת כולם רואים, בשו"ת שלו. שהוא הפיץ הרבה תורה באומה, גם ידוע, די לראות כל המוסדות שהקים. שהוא שימש נשיא לארגוני חסד אין זה סוד. שתמך בבתי חולים ובארגון לב"י של צה"ל, כל אחד יכול לדעת.

עוד באותו נושא

גלריה: הרב אליהו בקשי דורון הובא למנוחות


3

אבל את מידותיו הטובות העצומות, זאת מעט יודעים, שהרי מידה טובה ראשית היא ענווה, ובענוותנותו גם הסתיר מידותיו, למשל הסתיר שהוא צם שני וחמישי תעניות שובבי"ם ועוד הרבה דברים.

אכן הרמב"ם מדגיש פעמים רבות, גם במשנה תורה, גם בפירושו של המשנה, גם בהקדמותיו, וגם במורה נבוכים, שחכמת התורה צריכה להתגלות במידות, שאם לא כן, באמת לא חכמת התורה היא.

ומעשה שהייתה פעם תערוכה על מרן הרב קוק בתל אביב. נשאל רבנו הרב צבי יהודה אם ילך לשם. השיב: לא. הרי, מה יראו שם?  – את חכמתו. אך את יראת ד' שלו לא יראו, כי זהו דבר שאי אפשר להראות, לכן אין  לי מה לעשות זאת.

אכן, רבנו הרב בקשי-דורון היה עניו גדול. התייחס בכבוד לכל יהודי, התעניין בכל יהודי. בהיותו רב ראשי לחיפה, לא ישב לו במקום משגבים, אלא האיר פנים לכל יהודי פשוט, הקשיב, הרים, עזר, היה איכפת לו.

בכלל היה איכפת לו מכל אדם. היה מתעניין מה שלומו, מטלפן אליו. לפעמים היו מזדמנים בקרבתו רווקים בודדים מסכנים. היה מתעניין מי הם, ומזמין אותם לביתו לשבת.

עוד באותו נושא

הרב בקשי דורון ביקש: כך תערכו את הלוויה שלי


14

מעשה שהתאלמן תלמיד חכם גדול, רבינו היה מוטרד ושלח להגיד לו שיתחנן, כי אסור להישאר לבד, והוא בעצמו נהג כן.

אנשי מעלה זיתים, סיפרו לי שסובלים קשות מתקיפות ערבים מסביב, לא היסס לרגע לבוא לבקר בשבת. וכן במשך השנים, נענה לכל בקשה, ביתו היה פתוח להשיב תשובות הלכתיות לתושבים, והן נמצאות בספרים שלו.

לא רק כלפי גדולי ישראל התבטל בענווה גמורה, אלא גם התייחס לכל אדם, אפילו לכל ילד.

ואין צריך לומר כמה כיבד את הרבנית. פעם שלחנו לו משלוח מנות. בענוותנותו, הוא החזיר, ועל בקבוק היין, היה פתק מודפס: בהכשר הרבנית.

הוא כל כך ברח מכבוד, שיש אומרים, שנשמתו החליטה לעלות למרומים, בעת הקורונה, כדי לחסוך לוויה מפוארת גם גינוני כבוד.

תהיה נפשו צרורה בצרור החיים עם כל הגאונים המפוארים בענווה וחסד וכל המידות הטובות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
ועל הדרך לקח שוחד וחילק הסמכות לרבנות
זאת ועוד | 13-04-2020 17:12
ועל כך הורשע בדין.
כמו שהייתי מכריעו לזכות גמורה גם אם ראיתיו גו
דניאל | 22-04-2020 3:32
כך אני לא מאמין לשום טענה שממנה יוצא ייחוס מידה רעה לאיש צדיק חסיד ועניו קל וחומר אם היא באה מבית משפט שחונך מחוקי המנדט הבריטי. הטענות בחזקת שקר או אמת לשקר מעורבבים וגם אם נוכל להעיד כי כל הדברים אמת גמורה חזקה שאיש זה עשה את הדברים לשם שמיים או שהוצאו הדברים מהקשרם. ואתה ששולח פיך ומדבר און בלי לבקש את האמת בכל הלב דע שתישא בכל ההשלכות של הנזק שאתה גורם לעם ישראל, כי לו אתה גורם רק זכות.
תתמודדו עם העובדות הברורות.
יצחק נפתלי ואריאל | 13-04-2020 21:38
זו לא השמצה, הרב לא היה כליל השלמות. יחד עם מעלותיו הרבות, פסיקתו הרחבה והחשובה הוא גם כשל בפלילים. חשוב לזכור ששררה יכולה לפגוע בשיקול הדעת.
דבר ראשון פרסמו התנצלות ומיחקו את דברי הראשון
נפתלי | 13-04-2020 19:17
בוא אני יספר לכם קצת כדי לנקות את שמו של הרב מכל השקרים שהדביקו עליו, סבי היה חבירו בלב ונפש ויום אחד הרב הגיע אליו ואמר לו שהוא רוצה להתלונן על כך שהשתמשו בחתימתו והכשירו כאלה שאינם רבנים, סבי אמר לו את תעשה זאת האנשים שעשו זאת יגלגלו זכות עליך ואתה תצא אשם אך הרב בשלואנו לא יגרום שתצא תקלה תחת ידי אני יספר את האמת ואכן סבי צדק והמושחתים גלגלו זאת על הרב והאשימו אותו.מועדים לשמחה ויהי זכרו ברוך.
נא למחוק את התגובה מס 1
אריאל | 13-04-2020 18:51
לא ראוי ולא נכון. לטיפולכם.
אתה חצןף
יצחק | 13-04-2020 18:20
במקום למחות על ביזוי תלמיד חכם שגררו אותו למשפטים למרות היותו זקן וחולה ולמרות שיודעים שהוא לא היה אשם בפרשה ורימו אותו שיחתום על התעודות. הכל כדי לבזות את הרבנות הראשית ותלמידי חכמים
2
הוא שנותנים כאן במה למבזי תלמידי חכמים
כואב | 13-04-2020 19:18
אנא מיחקו את תגובה אחד
אתה מודע לעובדות?
שאלה לכואב. | 13-04-2020 21:33
הרב הורשע בדין לאחר שהודה באשמה. בזכות עסקת הטיעון הוא קיבל קנס של 250,000 שקל אותם שילם. ובנוסף שנת מאסר על תנאי. כ 4,000 אנשי שבס, משטרה וצהל שבקשי דורון הסמיך קבלו תוספת שכר של כ 2,000 שקל בחודש מכספי משלם המיסים, בסהכ מאות מליוני שקלים. רוב רובם של האנשים האלה לא למדו כלל.
3
זה הבעייה של הסרוגים . אם היה זה רב סרוג שנפט
אבי | 14-04-2020 5:38
והיתה תגובה כמו מס' 1 ישר היו מוחקים אותה. אבל כשזה רב חרדי זה לא מפריע להם. וכבר אמרו חזל גדולה שנאה ששונא עם הארץ(יהודי כמובן) יותר ממה ששונאים אומות העולם את ישראל. הסרוגים מפחדים מהחרדים כי זה מחייב אותם והם אוהבים פשרנות במצוות
אתה מתנגד לאמירת אמת ככלל?
שאלה לאבי | 14-04-2020 6:47
מה מבין הדברים שנאמרו לא מדויק? האם פטירתו של הרב מעלימה את העובדות, או שלדעתך ראוי לא להתייחס אליהן עתה שהאיש מת.
4
הרבי
נועם | 02-05-2021 17:53
הרבי מלובביץ' ישו מוחמד הנביא מואפק טריף