אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בקרוב: שידור חי של דיונים מבית המשפט העליון

בית המשפט העליון יתחיל בפרוייקט ניסיוני בו יועברו עשרה שידורים חיים של דיונים חשובים עם עניין לציבור. לאחר שנה בה הפרויקט יפעל ולאחר בחינת תוצאותיו, יוחלט האם להמשיך אותו

בקרוב: שידור חי של דיונים מבית המשפט העליון
  יונתן זינדל/ פלאש 90

הרשות השופטת משלימה בימים אלה את שלב ההיערכות לפרויקט הניסיוני שבמסגרתו יועברו בשידור חי דיונים נבחרים של בית המשפט העליון. זאת בהתאם להוראות נוהל של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, שפורסמו היום.

הפרויקט הניסיוני יופעל תחילה באופן זמני ובמתכונת מצומצמת של הליכים נבחרים, בעלי עניין ציבורי מיוחד, המתקיימים בפני בג"צ או בפני הרכב מורחב של שופטים, בהיקף של כעשרה שידורים ישירים בשנה הראשונה. בתום השנה הראשונה להפעלת הפרויקט הניסיוני, ובהתבסס על תוצרי המחקר שייערך במקביל להעברת השידורים, יוחלט באשר להמשך העברת שידורים ישירים מדיונים המתקיימים בבית המשפט העליון.

עוד באותו נושא

מתן כהנא ציטט את בן דודו הרב נבון: "חובה לציית לבג"צ"


9

השידורים יופעלו תחילה באופן זמני ובמתכונת מצומצמת, וזאת במטרה לבחון, בין היתר "את ההשפעה של הסיקור האלקטרוני על הזכות להליך הוגן, על טוהר ההליך השיפוטי,על זכויות המשתתפים בהליך ועל מעמדו של בית–המשפט ואמון הציבור בו; כל זאת,על רקע שיטת המשפט ומציאות החיים בישראל", כך על פי המלצות משנת 2004 של הווועדה לבחינת הפתיחה של בתי–המשפט בישראל לתקשורת אלקטרונית בראשותה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש.

ועדת היגוי בראשותו של המשנה לנשיאה, השופט חנן מלצר, שקדה על התווית הפרויקט ומימושו והיא תמשיך ללוות אותו גם לאחר השקתו. הוועדה תגבש המלצה באשר לרשימת הדיונים המתאימים להעברה בשידור ישיר. אמת המידה המרכזית להכללתו של דיון ברשימת הדיונים היא קיומו של עניין ציבורי מיוחד בהעברתו של הדיון בשידור ישיר, וזאת בשים לב, בין היתר, להיקפו המצומצם של הפרויקט הניסיוני בשלב זה ולבקשות שיגיעו בהקשר זה. לצד זאת תבחן ועדת ההיגוי שיקולים נוספים,לרבות: טיבו ומהותו של ההליך וכן ההשלכות שיהיו להעברת הדיון בשידור ישיר ביחס לזכויותיהם של בעלי הדין ושל צדדים נוספים.

לאחר שהועדה תגבש את המלצתה לגבי העברת דיון בשידור חי, ההמלצה תועבר לשופטי ההרכב שידונו בתיק וההרכב יבחן לפי שיקול דעתו האם לאפשר צילום והקלטה של הדיון. במידה ויוחלט כי השידור אפשרי, יבקשו השופטים את קבלת עמדתם של הצדדים בדיון לגבי העברתו בשידור חי, ולאחר קבלת עמדתם יוציאו החלטה בנושא בהתאם לשיקול דעתם.

עוד באותו נושא

הרב מזוז על שופטי בג"צ: 'בהמות, כלבים, יתושים'.צפו


57

ביום חמישי הקרוב צפוי הרכב שופטים בראשות הנשיאה חיות לדון במספר עתירות שעניינן הסמכת שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל לבצע איסוף, עיבוד ושימוש ״במידע טכנולוגי״ של חולים מאומתים בנגיף הקורונה במטרה להילחם בהתפרצות המגיפה. ההרכב בוחן אפשרות כי דיון זה יהיה הראשון שישודר בשידור חי.

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות מסרה: "אני מבקשת להודות לכל הגורמים שטרחו על ביצוע הפרויקט והשקיעו בו עבודה רבה, ובראשם המשנה לנשיאה חנן מלצר. הפרוייקט הניסיוני להעברת שידורים ישרים של דיוני בית המשפט העליון רותם את הקדמה הטכנולוגית להגשמת עקרון פומביות הדיון".

"בשם עיקרון זה דיוני בית המשפט פתוחים מאז ומתמיד לקהל הרחב הממלא את האולמות ומעתה יוכל הציבור לצפות בדיונים נבחרים גם בשידור חי. לשידור החי משנה חשיבות בימי מגיפת הקורונה, נוכח המגבלות הקיימות על התקהלות בעת הזו. אנחנו מזמינים את הציבור לצפות בשידורים הישירים ולהתרשם מעבודתו של בית המשפט העליון".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
שם השידורים: 'מעללי העולם התחתון''
גנגסטרים מגעילים | 13-04-2020 23:47
הגנגסטרים האלו - מטרתם להפוך את המדינה למדינת כל אזרחיה. ימח שמם