אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תמורת ניצחון פוליטי אנחנו מוכנים להקריב הכל?

לאחרונה נראה שהדרישות שלנו מפוליטיקאים הצטמצמו לכדי מינימום - העיקר שיביאו לנו הישגים למחנה וכל השאר יכול ללכת לעזאזל. אבל נבחרי הציבור הם בבואה של החברה שבוחרת בהם וטוב לנו שנדרוש קצת יותר

תמורת ניצחון פוליטי אנחנו מוכנים להקריב הכל?
  (צילום: אולביה פיטוסי/ פלאש 90)

על אלו ערכים אתם מחנכים את ילדכם? שיושר זה נחמד אבל הכי חשוב זה לנצח? שעם ערכים לא קונים במכולת? שאפשר להעתיק במבחן רק שלא יתפסו אותך כי המטרה מקדשת את האמצעים ובסוף צריך משרה נאותה שתכניס הרבה כסף?

או שכסף זה מלוכלך אבל אם זה לצורך קידום ערכים אחרים שאני מאמין בהם אז אפשר לעגל פינות, לרמוס את האחר ולהמשיך הלאה?

אז למה בחיים הפוליטיים זה נורא סלחני לדפוק את היריב עד העצם? למה הטינופת הפוליטית שמתרחשת בימים אלה עוברת בקול ענות חלושה כי הכי חשוב שהמחנה "שלנו", יקבל את מרב הקולות ויוכל להמשיך ולדהור קדימה.

עוד באותו נושא

תרשמו ביומן: זה התאריך של הבחירות הרביעיות


15

מפוליטיקאים אני לא מצפה, כי גם ההגונים שבהם למדו לאט או מהר שבפוליטיקה הישראלית הגינות זה לחלשים. שהפוליטיקה שלנו היא בריכת דם מבעבעת ששוחים שם כרישים ואם לא תסתער ולא תנסה לפרק את הצד השני לחתיכות תפורק בעצמך. וזו הבבואה שלנו עצמנו, כי את הפוליטיקאים האלו אנחנו אוהבים, מעריכים ומשתוללים מצרחות ביציעים לנוכחם ביצועיהם.

פוליטיקאים משקרים ביודעין ואת הערכים הם שמים בצד, כי הציבור אוכל את ההכפשות ועדיף לו לפוליטיקאי שלא יכפישו אותו עכשיו, מאשר שישלם על זה בכיסא אחר כך.

כל אלו שמחו נמרצות כשאלכס גולדפרב שיטה בבוחריו תמורת מיצובישי ובקולות מושחתים העבירו את אוסלו – מגלגלים עיניים לשמיים, ומקסימום התשובה לכל שאלה נוקבת שכזו היא "אבל הם גם עשו". אנחנו יודעים שהם גם עשו, אבל אתם גם זעקתם. זה שהמפאיניקים דאגו לפנקסים אדומים זה אומר שצריך לעשות הנחות למי שעכשיו בשלטון? זה שהליכוד היה דורסני וצפצף על משאל המתפקדים כדי להעביר את ההתנתקות המופקרת והבלתי מוסרית זה אומר שעכשיו אפשר להיאחז בדורסנות הזאת לטובת ארץ ישראל?

"הזו גאולה? הזה כבודה? כגנב במחתרת יהודה?" ארשה לעצמי לצטט את אחד השירים השמאלניים ביותר של מאיר אריאל שהטיף באהבה על הדרך לגאולה. וזה לא משנה מי יותר נוכל פה, בסבב הנוכחי ובדומים לו; גנץ או נתניהו, עמיר פרץ או אורלי לוי אבקסיס.

זאת ההבנה הזאת שמחלחלת שפוליטיקה היא משחק סכום אפס. שהמנצח לוקח את כל הקלפים ולא משאיר שבויים. שבמגרש הפוליטי את שליחי הציבור שלנו אנחנו רוצים עם סכין בין השיניים ודם בעיניים. שאין פה מרקם חברתי והסכמה ציבורית של חלקי הישראליות לגווניה על משחק הוגן עם כללים ברורים.

הקללה הכי חריפה פה לפוליטיקאי ובכלל לנו כישראלים זה פראייר. אנחנו מעדיפים רשעים לא פראיירים מאשר צדיקים נעבכים – אולי גם את ארבעת הבנים בהגדה אנחנו צריכים לשנות, למען ידעו דור אחרון, מה עדיף להיות ומה נעלה בעינינו.

אנחנו רוצים פוליטיקה דרווניסטית? האם הוויכוח בחברה הישראלית על מגוון נושאים, הוא ויכוח לחיים ולמוות? האם את הצד השני יש להכניע בכל דרך כולל בדרך רמיה?

כי בסוף זה לא רק הפוליטיקה- כי הפוליטיקה היא בבואה של החברה שלנו. מה הערכים שאנחנו מקרינים בה, מה הדברים החשובים שלנו, איך היינו רוצים לפתור סכסוכים ומחלוקות וכן, גם על אילו ערכים היינו רוצים לגדל את ילדינו.

אם שר הבריאות, ראש הממשלה ונשיא המדינה מצפצפים על ההנחיות הדרקוניות אך ההכרחיות שהם קבעו לנו, אז מה אנו נגיד? כי מנהיג ציבור הוא לא רק מוביל מחנה אלה הוא מודל ציבורי, "ממני תראו וכן תעשו" – משפטו האלמותי של גדעון שהפך בפרשנותו מודל למנהיגות במדינת ישראל.

העריקות, הפרות ההבטחות והמשחק המלוכלך האחרון הוא רק הפינאלה למגמה שנמצאת פה כבר זמן מה. שמתעצמת נוכח משבר נגיפי חריף שאנחנו מצויים בו בעוד נבחרי הציבור משחקים את משחק הכיסאות. מותר לנו הציבור לדרוש פוליטיקה אחרת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
17 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
לא נכון
יוסף כהן | 13-04-2020 10:19
שקרנים מה לא עושים בשביל כיסא בממשלה
יש מישהוא שחושב שהפוליטיקאים/ביבי מתעניין בו?
אין דביל כזה במדינה | 13-04-2020 10:40
אנחנו לא מענינים את ביבי , אנחנו משעמים .... המדינה לא מעניינת , שתשרף המדינה ..... את ביבי מענין ביבי .... איך להתחמק ממשפטו ועוד יותר מכך איך לטייח את פרשת הצוללות המיצריות , מאות מיליוני הדולרים שקיבל בן דודו , הגאון מיליקובסקי , ואיך לגזור את הקופון השמן שלו ..... זו כל האמת על המנהיג הדגול שלנו .... לא לחינם אמר שר הבטחון שמעשיו גובלים בבגידה , ולא סתם אמרו ראשי המוסד לדורותיהם , וראשי השבכ שביבי סכנה לעצם קיומה של המדינה.
2
בוקר טוב
י. | 13-04-2020 10:21
בוקר טוב
3
אור יזראלי מלים כדורבנות .... אבל תזהר המחנה
שלך יעלה אותך למוקד | 13-04-2020 10:30
הרי מנהיג המחנה הלאומי .... מכר אישר מכר צוללות למצרים , הבן דוד שלו גזר קופון של מאות מיליונים .... בדולרים .... וראשי המפלגות הציוניות הדתיות עדיין מוכנות ללכת איתו באש ובמים ..... ולקרוא לגנץ , יעלון או אשכנזי בוגדים שמואלנים , והרי מי כמוהם , בנט , שקד , פרץ יודע עד כמה ביבי מושחת ועד כמה כתב האישום נגדו עבר דיאטה חמורה אצל המסננת של מנדלבליט .... כמו גם האישומים נגד אשתו המתעמרת בעובדים , או הבן הזנאי שרק פיו המלוכלך מתחרה בהתנהגותו הנלוזה .... זה פני המשפחה המלכותית ....
הבן, שרק פיו מתחרה עם פי הטבעת שלו
המשפחה המתערבת | 13-04-2020 10:58
משפ' צ'אושסקו עם ברלוסקוני
4
האם אתה מתכוין גם לדורסנות מול בן גביר?
מאיר | 13-04-2020 10:49
דיבורי יפים על צדק ופוליטיקה אחרת. ננסה כולנו להיזכר מה היה בערב הגשת הרשימות לכנסת. הבטחות וסיכומים שהופרו למען הכסא. וכו'.
5
את הטינופת והכיעור בפוליטיקה הכניסו המרוקאים
הדת הימין והטינופת | 13-04-2020 10:54
בגיו ארידור החרדים והערבים. המרכז שמאל השתדלו לנצח עי מיזוגים בלבד. והימין והחרדים הצביעו במקום שנפטרו ונעדרים, עי שמועות שליליות (אימא של פרס ערביה) והסתה פרס יחלק את ירושלים, מישהו רוצה לספר על רומן שבו בגדתי באישתי ואו אנס... (במרכז שמאל לבוגד אות קיין מהפוליטיקה ונשפט לקלון!) בימין ואצל החרדים והערבים הגבר קובע: לא מתים מזה. זה מותר,זה גבר גבר, הגבר יחזיר עטרת הלכה -פוליגמיה- ליושנה. כולם בגוש ימין ודתיים יודעים ומשתיקים. כל זמן שהמרכז שמאל לא יודע אז אין בעיה (נתניהו, יצחק מרדכי, הנשיא הפרסי) הרבנים החרדים(ברלנד) הרבנים ביהדות הציונית(אלון, טל)
6
חובה לחוקק חוק נגד עריקות והפרת האימון בעם
צדק | 13-04-2020 11:07
המעשה שנראה טוב לימין מעשה שלא יעשה בדמוקרטיה תמורת שוחד פוליטי עבור תשלום ב ו ש ה וח ר פ ה
7
לצערי, מדובר בגילגול עיניים מתחסד
אריאל | 13-04-2020 11:09
ניקח לדוגמא את הצהרות גנץ ערב הבחירות: 1. לא אשב עם נתניהו. 2 לא אשב עם המשותפת. שום סקר לא הראה היתכנות לממשלת שמאל, עם קיום 2 ההבטחות הנל. בוא נשחק אותה נאיביים: גנץ באמת רצה לקיים את הבטחותיו. הוא באמת האמין שישיג מספיק מנדטים בכדי להקים ממשלה בלי ביבי ובלי טיבי. אבל חלומות לחוד ותוצאות לחוד... עכשיו, בנתונים הקיימים, מה מצפה אור יזרעלי? שגנץ , יכריז שהוא נאמן להבטחותיו, ויקח אותנו לבחירות נוספות עם תוצאות דומות? אם להיות ישר דרך, זה מה שהוא היה צריך לעשות. אבל, האם זו טובת המדינה?
תשאל את עצמך למה ביבי לקח אותנו ל 3 מערכות
גם בשקרים יש דרגות | 13-04-2020 11:37
אין במערכת הפוליטית מתחרה לנוכל מבלפור , לא בשקרים , לא בהפרת הבטחות, לא הפרת אימונים , לא במירמה , ובטח לא בשוחד ..... ביבי הוא המנצח של תזמורת הביאושים הזו המתקראת קואלציה ... והנגנים מהציונות הדתית לא הרבה יותר טובים ממנו ....
8
מעניין שפתאום ערכים קופצים לעיניים
מלי | 13-04-2020 11:48
עד עכשיו מחנה השמאל הוליך שולל את כולם אבל הטהרנות לא הפריעה לך... פתאום אתה מחפש יושרה וכל שאר הסרוגים המגעילים הבוגדים המתייפים תתביישו הלוואי שיזרקו אתכם מהבתים שלכם צבועים שקרנים גזענים ומתנשאים ... הלוואי שהשמאל ירדוף אתכם ויכחיד אתכם.
רשימת השקרים של ביבי , תקציר מהזמן האחרון
הג׳וקר | 13-04-2020 17:58
ובכן , נפנה את חאן אל אחמאר , נספח את הבקעה , נחיל את החוק הישראלי בשטחים , לגלזציה של הקנביס , לא אבקש חסינות , לא אדרוש שינויים בועדה למנוי שופטים , אני מבין 1000 מכונות הנשמה [ עדין לא הגיעו] יהיו מטושים אבל אין חומרים כימיים לבדיקה , נגיע ל 30000 בדיקות ביום [אנחנו על פחות 8000 ] אני רוצה ממשלת אחדות ..... וזה רק מהזמן האחרון , וזה גם לא הכל , יש עוד .... אפשר לכתוב ספר עב כרס מהפרת הבטחות , מנויים שלא קרו , וסתם שקרים . אכן מנהיג מורם מעם שכל אדם מאמין צריך לשאת עיניים אליו ..... ורק אליו , טוב מותר לפזול לעבר פרת הבשן העברינית המורשעת הנקראת שרה׳לה , והבן הזנאי. , שאין לי ספק שכל אדם דתי רק מיחל לבן כזה .....
9
מה זו הטהרנות הטיפשית האווילית הזו?
כל כך לא נכון | 13-04-2020 11:53
כל האויבים מסביב משחקים משחק מלוכלך. בגץ והפרקליטות וכל השופטים מתייחסים באיפה ואיפה על מנת להכניע את הפוליטיקאים לגחמותיהם ומימוש השקפתם תמורת איתרוג. ומאידך המצאת תיקים ופרשנות משונה לחוקים על מנת לחסל מתמרדים מלהפוך ליס מנים. האויב הפוליטי מאיים לשנות ולדרוס את הדמוקרטיה ולשנות חוקי בחירה על מנת לשלול את רצון הבוחר במועמדיו שלו. מה תעשה? תשב בחיבוק ידיים או שתעשה את תרגילי ההגנה הנדרשים לרבות תכסיסים על מנת לבזבז ליריב את הזמן שלא יצליח להעביר חוקים אנטי דמוקרטיים ישירים נגדך? יבוא ויתקדם אליך מחבל עם מגן אנושי האם תעדיף להיות יפה נפש? חבל שכתבת את כל מה שבכתבתך/מאמרך. לפעמים שתיקה יש לה ערך פי כמה מהדיבור.
כל מילה בסלע! תודה
אחד שמבין | 13-04-2020 18:11
מחליפים את הנאשם מבלפור
להזכירך השר עופר התאבד בגלל חשד בשוחד,רבין
התפטר בגלל חשבון $$$ | 13-04-2020 18:10
אז כנראה שהיו פעם ערכים אחרים .... ביבי היזנה את כל המערכת הפולטית , האמת בעיקר את הציונות הדתית , לא השלטון מעניין אותם אלה כמויות הכסף שהם יכולים לגנוב/להזרים למקורבים להם ..... זה האמת הפשוטה : שררה , כסף , ושוחד .....
10
מאמר שהיה צריך להכתב מזמן
סוף סוף | 13-04-2020 12:18
אם כולם מעריצים כוחנות ותחמנות אולי נמנה את ראשי העולם התחתון שימשלו בנו? כי מה שיש לנו עכשיו כבר מתקרב לזה. חבל שישראלים רבים לא מבינים שאין כאן עניין של ימין ושמאל אלא של התפוררות פנימית שגרועה יותר מכל אויב חיצוני. המפורר הראשי הוא ביבי, וחבל שבנט ושקד תומכים בו (אולי לכן הם יורדים בסקרים) במקום בגנץ ההגון יותר. יש אנשים שלא מבינים שאם ביבי משקר לשמאל הוא ישקר גם לימין. להזכירכם, לא היתה לו שום בעיה לקבל תמיכה מהמפלגות הערביות כדי להעביר חוקים/ מינויים ששירתו אותו.
11
אמת, אבל זה בעיקר בגלל ביבי
דן | 13-04-2020 16:56
האדם המושחת שמנסה להשחית את כל ישראל