אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך נחוותה יציאת מצרים? "גאולה" ספר חדש על המדף

מבעד לעיניהם של נחשון, אחותו גאולה והחבר שלהם פדיה מגולל העיתונאי אמוץ שפירא את סיפור יצאת מצרים בדרך חוויתית ומרגשת, כשהוא מנסה לגעת בעצמה של אותם רגעים בהם הפכנו לעם

איך נחוותה יציאת מצרים? "גאולה" ספר חדש על המדף
  כריכת הספר "גאולה" בהוצאת 'צמרת'

ספר חדש לנוער וצעירים של העיתונאי אמוץ שפירא "גאולה" – עוסק בסיפור יציאת מצרים. הספר מסופר מעיניהם של כמה ילדים – נחשון ואחותו גאולה והחבר שלהם פדיה. הסיפור מלווה את יציאת בני ישראל ממצרים, והוא מצליח לעורר את החוויה שהיתה אז באירוע המכונן של עם ישראל.

הספר "גאולה" מספר בפעם הראשונה בשפה מודרנית ומרתקת את הסיפור ההיסטורי של יציאת מצרים. מי שיקרא את הספר, ולא משנה מאיזה "מגזר" הוא, בין אם הוא צעיר ובין אם הוא מבוגר הוא יוכל לחוש את עוצמת החוויה שהייתה בימים הגדולים ההם. הסיפור לא מתחייב על האמת ההיסטורית, אבל הוא כן מנסה לגעת בחוויה.

את סיפור יציאת מצרים אנחנו מכירים בקווים כלליים – הירידה למצרים, השיעבוד, המכות, היציאה וקריעת ים סוף. פעם בשנה בליל הסדר אנחנו חוזרים לסיפור הזה, אבל למרות שאנחנו רוצים לספר ביציאת מצרים אין בהגדה של פסח סיפור של ממש. אי אפשר לדעת באמת מה היה שם, למרות שהיו שם המוני סיפורים.

בספר הזה, באמצעות משפחה אחת ואח ואחות, רוצה שפירא להחיות מחדש את הסיפור כדי שכולם ירגישו את החוויה שהייתה אז, לחוש את הרגעים הראשונים הגדולים ההם שבהם הפכו בני ישראל לעם.

על המחבר: זהו ספרו הראשון של אמוץ שפירא. עיתונאי כבר כמה שנים בתחנת הרדיו רשת ב', בעבר במסגרת קול ישראל ובעת האחרונה במסגרת כאן – תאגיד השידור הישראלי.

"הכתיבה לא זרה לי", מספר שפירא, "בעיקר התעסקתי בכתיבה עיתונאית, אך הפעם כבר מדובר בסיפורת של ממש! את הספר "גאולה", התחלנו בבית בליל הסדר המשפחתי שלנו לפני ארבע שנים. הרגשתי שכדי שהילדים שלי והאורחים שלנו באמת ירגישו את סיפור יציאת מצרים אי אפשר להסתפק בקריאת ההגדה בנוסח הקבוע שלה, כי אין שם באמת את הסיפור של יציאת מצרים. ביקשתי מכל משתתף בסדר לבוא עם שני סיפורים קצרים על משהו שקשור למצרים וליציאה ממנה, והרעיון הזה הפך את ליל הסדר שלנו לחוויתי הרבה יותר מכל השנים הקודמות. בעקבות כך חשבתי שכדאי שאת החוויה המשפחתית שלנו נהפוך לחוויה של כולם, ומיד לאחר החג התיישבתי לכתוב את הספר 'גאולה'".

"הרעיון לספר נזרע בראשי לפני שנים רבות", מוסיף שפירא, "כאשר קראתי דברים שכתב דוד של סבא שלי, האדמו"ר מפיאצסנה, שנרצח בשואה. באחד מספריו שנותרו הוא כתב על הרחבת המחשבה. הוא כתב על הדרך הנכונה ללמוד תנ"ך, כאשר הקורא לא צריך להסתפק בפסוקים, אלא יש לו לגיטימציה להרחיב את הסיפור, שהרי בוודאי היה בסיפורים התנ"כים הרבה יותר מהכתוב. והוא נותן דוגמא על סיפור יציאת מצרים, והוא כותב כמה עמודים של סיפור יציאת מצרים, ובו על תחושות הילדים ועל ההתרגשות, ועל עוד הרבה דברים שבוודאי היו שם, אך לא מסופרים במקרא.

למעשה, הספר "גאולה" עושה את מה שהוא הציע – להרחיב את המחשבה ולדמיין מה היה שם מעבר לפסוקים, שהרי היו שם מיליוני אנשים, ולכן גם מיליוני סיפורים. הספר גאולה מספר סיפור על משפחה שיוצאת ממצריים, עם כל ההתמודדויות שלה. הכאב, הצער, התקווה והשמחה".

"גאולה" אמוץ שפירא- הוצאת צמרת

ספר "גאולה". כריכה רכה. הוצאת צמרת. 173 עמ'. לבני נוער וצעירים.(אך גם מבוגרים נהנים ממנו). ספר ראשון, ואי"ה לא אחרון.ספר קריאה על יציאת מצרים, שלא מתחייב על האמת ההיסטורית על כל דיקדוקיה, אך כן מעורר את החוויה של האירוע המכונן של כולנו.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו