אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בירת הקורונה הסרוגה | "אין משפחה אחת באפרת שלא הכירה מישהו חולה"

התפרצות הנגיף במסיבת פורים, התחנונים לבדיקות ממד"א, הבידוד המלא של מאות משפחות ועד להתפשטות שהתייצבה: היישוב אפרת מתמודד עם הקורונה שהפכה למוקד תחלואה הגדול ביו"ש

"אין משפחה אחת באפרת שלא הכירה מישהו חולה"
  פורים באפרת, (צילום: גרשון אלינסון/ פלאש 90)

מסיבת פורים שחגגו 25 תושבים מהיישוב אפרת הפכה בלי ידיעתם לגל התפרצות של הקורונה לאחר שאחד המשתתפים שהיה נגוע בנגיף הדביק את מרבית מהנוכחים. מה שיתגלה אחר כך ככדור שלג שהפך את היישוב לאחד ממוקדי ההדבקה הגדולים ביהודה ושמרון, אך שלא מרבים לדבר עליו מול המספרים העולים בערים החרדיות.

קיבלנו כאפה ראשונית

"זה הלך והתפשט כאש בשדה קוצים, פתאום גיליתי עוד אחד ועוד אחד ועוד אחד – הפכנו לבירת הקורונה של הציונות הדתית", מספרת לסרוגים אפרת גנטק, תושבת היישוב וחברת מועצה. "הם אכלו משפחות, משפחות שלאט לאט גילו את הנזק העצום, 98% מהשכונה נכנסה לבידוד". וממשיכה לתאר את ההשתלשלות, "בית ספר שלם נכנס לבידוד, למעלה מ-800 תלמידים ומורים כי אחת המורות התגלתה כחולה וזה היה וואו אחד גדול. בבית ספר אחר נשלחה שכבה וחצי גם לבידוד. זה נורא תסכל".

לא בגלל ש'ביבי אמר', כי אם לא תעצור את זה עכשיו כולם יידבקו. דותן (צילום: מאיר פבלובסקי)

צורי דותן הוא תושב גבעת התמר, חבר מועצת העיר מטעם סיעת 'אפרת שלי': "אנחנו מדברים על פורים, עוד אף אחד לא היה בטירוף הזה. אנחנו קיבלנו פה את הכאפה הראשונית. בשבת שאחרי פורים הייתה תחושה מאד קשה, הקורונה רק מתחילה, החולה הראשון כאן היה מספר 329 ופתאום זה מגיע אליך ובקבוצת ווצאפ עוד אחד חולה ועוד אחד חולה ועוד אחד חולה, זה כל כך מחלחל שאנשים מסתגרים בבית ולא יוצאים, כי הם מבינים את הגודל. 200 משפחות מתגוררות בשכונה, 13 זוגות מתוכם הרגישו חולים".

התחננו לקבל בדיקות ממד"א

בעקבות הריכוז הגבוה של התושבים שהתלוננו כי הם לא חשים בטוב, בשכונה החליטו לבצע את הבדיקות בעצמם לכל מי שנגוע: "התושבים התחננו למד"א לקבל בדיקות. חובש בכיר במד"א משכונה סמוכה החליט ללמד את האנשים איך לקחת בדיקות קורונה, הוא הכשיר עוד מתנדבים מהארגון שביצעו ביום שישי עשרות בדיקות, אנחנו נבדקנו בליל שבת ב-12 בלילה. הם אמרו שאם בטעות מישהו לא ידע שהוא חולה, אסור להפסיק את הבדיקות, זה פיקוח נפש. אמר לי הפראמדיק, 'עשינו הפסקה של שעתיים לאכול עם המשפחות וחזרנו לעשות בדיקות.

"פיצלנו את כל המניינים לא היו יותר מ-50 מתפללים, הקפדנו יותר משאר המקומות. מאז שהחולה הראשון נודע אנשים נדרכו, אם 13 איש חולים, יש כאן משהו ולאט לאט כולם נכנסו לבידוד. אז המועצה גם הבינה שבאמת שהתושבים אמרו שיש להם חום והם חולים זה נכון והחליטה להיכנס לעניינים, העמידה רכב בטחון שהפך לרכב בדיקות, כדי לקצר תהליכים חובשים של המועצה נסעו איתו לירושלים להביא את הבדיקות".

לצערי ההנחיות לא נשמרות ב-100%, גנטק

"זה היה סוג של טראומה", דותן מתאר, "בישיבת מועצה אמרתי לראש המועצה ולחברים: 'התחושה היא קשה, כשכל החברים שלך חולי קורונה, ואתה רואה כל הזמן בחדשות כמה זה מסוכן, אתה נכנס ללחץ, זה מפחיד. לא בגלל שביבי אמר ואלו ההוראות אלא כי אם לא תעצור את זה עכשיו כולם יידבקו'. הוא מוסיף: "ברגע ששכונה חווה את הקורונה, ההיערכות היא אחרת לא בגלל שאמרו לא, אלא כי אתה מרגיש שזה מה שצריך לעשות ומפחד על עצמך".

בשלב זה באפרת עדיין לא לוקחים על עצמם החמרות אלא מתיישרת עם הוראות משרד הבריאות שיאפשרו התקהלויות בארץ: "יש משפחות שהחליטו להיכנס לבידוד עם הילדים ויש כאלו שהחליטו לא להיכנס לבידוד והילדים היו בחדר שבוע לבד. לא הייתה משפחה אחת באפרת שלא הכירה מישהו חולה או מישהו בבידוד" עם זאת גנטק מבהירה: "מהר מאד ההנחיה הייתה להיכנס להסגר הרבה לפני שעשו את זה בשאר הארץ, בשבת הראשונה כבר לא היו תפילות בבתי הכנסת עוד לפני שזה התפשט הלאה. בהמשך אנחנו כיישוב היינו צריכים להיערך ולהתגייס לעזור להם".

ערכות יצירה שחולקו למשפחות

דותן: "יש קבוצת ווצאפ שכולם עוזרים, השכונות עוזרות אחת לשנייה. מארגנים אוכל במיוחד לכאלו ששני בני הזוג חולים". הם הקימו קבוצת ווצאפ של החולים, "כל מי שקיבל תשובה חיובית נכנס, לא יודע אם מי שהבריא מוציאים אותו.."

יכול להיות שאם היו עושים סגר מוקדם יותר, כמו בבני ברק זה היה מונע את ההתפשטות? גנטק: "גם בבני ברק הסגר הוא החלטה ארצית, זה לא רשות בני ברק החליטה עליו. המועצה לא יכולה להגיד שאסור לצאת ושהיא סוגרת את העיר, אין לה את הסמכות הזאת, אלא הנחו כמה שאפשר את התושבים לא לצאת, אלא רק לצרכים חיוניים".

ביישוב מושמעת ביקורת חריפה נגד אלו שלא ממושמעים ובעקבותיהם הנגיף עלול להתפרץ בשנית: "יש אנשים שיוצאים, ראיתי מחלון ביתי אנשים בפארק, לצערנו זה קיים, אבל באופן גורף הרוב המוחלט שמר על הכללים ולא יצאו סתם, אי אפשר לעשות יותר מזה". דותן מתנגד: "לא נכון, אני גר על הכביש, אנשים לא הסתובבו, פעלו על פי הנהלים המותרים. לא היו מניינים, אנשים צעקו מהמרפסות אחד לשני".

עוד באותו נושא

ירושלים ובני ברק בפער: כך מתחלקים חולי הקורונה


3

בכדי להילחם במפרי תקנות החירום שלא נזהרים, בימים האחרונים הידקו את ההגבלות: "יש כבר משטרות בשתי הכניסות של אפרת, ביום חמישי עבר כרוז של משטרה להישאר בבתים". ואילו דותן סיפר על "4 ניידות בכניסה, מתחקרים כל רכב שיוצא. הרגשתי קצת מה שמספרים על בני ברק, זה לגיטימי למצב".

ההתפשטות נעצרה: משמעת ברזל, אין כלב ברחוב

אפרת במגמת ירידה, מאמצע שבוע שעבר אין נדבקים חדשים ואלו החולים מבריאים. "הלוואי שזה יימשך ככה, אז זה באמת יוכיח שההתפרצות הייתה רק בפורים וכן ההנחיות נשמרות, להגיד לך ב-100%? זה לא ב-100%", אומרת גנטק. דותו מוסיף: "צריך להבין שמסתכלים על זה כמוקד הדבקה אבל המצב שלנו היום טוב מאד. מה שעצר זו הייתה המשמעת ברזל, אין כלב ברחוב, אנשים נכנסו לבידוד עד הסוף.  אנחנו עומדים על 61 חולים כבר כמה ימים. מדברים על הצורך ליישר את העקומה, אנחנו רוצים לרדת למטה".

שעת סיפור עם ראש המועצה

גנטק משבחת את תפקוד המועצה: "יש פה תפקוד לעלה ולעלה של ראש המועצה (עודד רביבי, ע"ג) הוא יצא בפייסבוק לייבים, כל בוקר הוא מעביר סיפור לילדים. הבת שלי רואה את זה בהתמדה, שולחת לו הודעות והוא עונה לה בגובה העיניים. אני חברת מועצה לא מטעמו, אין לי סיבה להלל ולשבח אותו, אבל זה מדהים, יוצא מן הכלל".

היה אפשר למנוע את הדבקה, אני שואלת את דותן? "לא, רוב ההידבקויות היו משפחתיות ולא הדבקות קהילתיות. אחרי הגל הראשון לא ראינו הדבקות נוספות מעבר למשפחות, המספרים האמירו כי ההורים חלו, הילדים והתינוקות אבל כולם מאותה משפחה".

"אומרים שהמחלה פוגעת רק במבוגרים, זה שטויות, החבר'ה הצעירים שלנו התפנו, אחד מהם בחור בן 35, שרירן, התאשפז מקושי נשימה, זה כבר לא צחוק. אם הוא התאשפז – זה יכול להגיע לכולם".

בעוד יומיים יתאספו גם באפרת המשפחות הצעירות שרגילות לשבת עם ההורים לליל הסדר, הפעם כמו בשאר הארץ, זה יהיה שונה: "היינו אמורים לארח את כל המשפחה של אשתי. אני לא שמוע על אנשים שאומרים "בואו נעשה יחד", האנשים ממושמעים".

"כמה ניסים הזויים, אני לא יודע איך לא נדבקתי", מסכם דותן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
סתומים
עמנואל | 07-04-2020 12:04
ורק בשבת האחרונה היה מניין מרפסות וגינה בזית, מעניין כמה יידבקו בגלל זה.סתומים
אם כל אחד מתפפלל מביתו מה הבעיה ככה זה בכל הא
ם | 07-04-2020 12:30
רץ
2
מסקנה: לא לנסוע לחוץ לארץ
מורה | 07-04-2020 12:55
ככתוב ארץ העמים טמאה.
3
מוזר
בת | 07-04-2020 14:07
כשיש מוקד הפצה באפרת זה מכונה- בירת הקורונה... בבני ברק- מוקד התפרצות והפצה... בדיחות או לא, הקונוטציה שונה לגמרי....
4
ביבי זה האלוהים ואתם תמותו למענו
שהייד | 07-04-2020 14:29
עעי