אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משפחה בימי קורונה- איך מנהלים את זה?

תקופה מאתגרת: איך המשפחה מתנהלת בימי הקורונה כשכולנו סגורים באותו מרחב שעות על גבי שעות, וסדר היום והשגרה לא דומה לאף שגרה שקדמה לה?

משפחה בימי קורונה- איך מנהלים את זה?
  צילום: שאטרסטוק

כידוע משפחה היא משהו שההורה צריך לנהל (במקום רק 'להתנהל') גם בשגרה, ועכשיו ניהול המשפחה מתוך מחשבה ומודעות חשוב כפליים. עכשיו, בעודנו בשבוע השלישי של תקופת הקורונה, יש צורך לעשות התבוננות ב'מה היה לנו עד עכשיו? מה עובד לנו טוב במצב הנוכחי? ומה למדתי שפחות? מה מגביר מאבקים וקושי ומה מקל עלינו?

עשו סדר עדיפויות:

ההורה הוא המבוגר האחראי, הוא מנהיג הבית. וככזה הוא  צריך לעשות בחירות מודעות בהתאמה לעולם הערכים שלו: לדוגמה אם תפילת בוקר היא 'הרג ובל יעבור' כך ננהג בה. נעביר לילדנו מסר שעל קיום תפילות אין סיכוי להתפשר.

יחד עם זאת אם זה חשוב לילד, נוכל לבדוק אפשרות לתת לו להחליט מתי בדיוק לעשות את התפילה: האם מיד כשהוא קם, או שיוכל לקרוא בספר שאוהב כמה דקות לפני כן? בדקו עם עצמכם איפה אתם יכולים להתפשר 'ולהתקדם לכיוון הילד שלכם' בתוך מימוש הערך שחשוב לכם להקפיד על קיומו. במקביל מה שניתן לאפשר לילדים להחליט לבד -מומלץ מאוד. הם זקוקים לתחושת שליטה ואוטונומיה בשגרת חייהם זו.

למה חשוב למצוא דרך להתגמש לכיוון הילד?

תחילה מכיוון שזה מעביר לילד שלכם מסר של התייחסות מכבדת לצרכיו, דבר שמשדר לו שרואים אותו במשפחה ושמים לב גם לבחירות שלו.

שימו לב לצרכים שלכם בתוך התקופה הזו:

מה אתם צריכים כדי לשמור על כוחותיכם? כדי לייצר מצב רוח חיובי בבית, בתוך כל הדאגות של התקופה?

ילדינו אינם שותפים לדאגות שלנו יש: דאגות פרנסה, דאגה להורים המבוגרים , אולי חשש מהיום שאחרי הקורונה מבחינת מקום העבודה וכמובן הקושי בכך ששיח מבוגרים בחייכם מצומצם כל כך.. טוב שהם לא שותפים לדאגותיכם אלו, הם ילדים וכדאי שיתעסקו במה שהם אמורים לעסוק בו בגילם. אך אתם מחויבים כלפי עצמכם , לדאוג לשלמותכם הנפשית: אם אתם אנשים שזקוקים לשיח עם חברים נסו לייצר כזה בסוף היום, אם אתם זקוקים לאוויר מחוץ לבית נסו לתאם עם בן או בת הזוג זמן שתוכלו לצאת והם יהיו עם הילדים וכדומה.

הקפידו לשוחח עם הילדים על איך הם חווים את התקופה:

אל תצאו מנקודות הנחה כמו ש'בטח כיף להם….אין בית ספר' או 'הם מתגעגעים בטח מאוד לחברים…'. להניח הנחות זו טעות, במקום זה חשוב לשמוע מה באמת מספר הילד שלכם על תחושותיו. כך גם תוכל לבדוק אפשרות להקל עליו במידה ויש לכם דרך לעשות זאת.

ולסיום זכרו:

זוהי תקופה מאתגרת ושונה בתכלית מכל שגרה שקדמה לה ואין משפחה אחת שחוותה את מה שאנו חווים עכשיו. עשו את ההתאמות שמדויקות למשפחה שלכם ונסו למלא בשעות הללו הנאה שיכולה לחבר בין בני הבית. כך לפחות תרגישו שהרווחתם משהו, כשכל זה סופסוף ייגמר.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מדוע בחרו העורכים בתמונה של אישה ליד מחשב?
אלחנן | 07-04-2020 14:00
זה לא מייצג ערכים יהודיים. האישה צריכה לעשות דברים אמוניים. למשל לאפות חלות, לסרוג כיפות, לחתל תינוקות וכדומה. אסור ליצור לילדים התמימים תמונה שבה האישה עובדת ועוד עם מחשב רחמנא..
2
פרקטיקה
רציונל | 09-04-2020 11:22
סרטים בנטפליקס להורים ו- Drawise ביוטיוב לילדים יסגרו לכם את הפינה לרוב היום. לא מושלם, אבל עובד.