אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הלוחמים החשאיים של המלחמה בקורונה

עובדי מנהל ומשק ומקצועות הבריאות הם הלוחמים החשאיים של המלחמה הזו. הם עובדים כבר שלושה חודשים 24/7,  נכונים לכל משימה בכל זמן. הם תמיד שם ליד הרופאים והאחיות מסייעים בכל מה שצריך. הם אלה ש"גורמים לדברים לקרות"

הלוחמים החשאיים של המלחמה בקורונה
  (צילום: בית החולים וולפסון

ניהול בית חולים מטבעו הוא דבר מורכב. ארגון גדול עם היקפים גדולים של כוח אדם ותקציבים ופעילות רבה ורבגונית עם תחומי עיסוק רבים.

בזמן הלחימה בקורונה האתגרים נהיו מורכבים יותר .

בימים האלה בתי החולים נערכים להקים מחלקות אשפוז לחולים מונשמים, להשיג ציוד מגן לצוותים הרפואיים, לדאוג לניקיון וחיטוי מיוחד, רכש של הרבה מכשור רפואי  ועוד הרבה משימות.

בשבועות האחרונים מוקמות בוולפסון ובשאר בתי החולים מחלקות מיוחדות לחולי קורונה. מחלקות אלו מותאמות תוך ימים ספורים וחייבות להיות מתוכננות בצורה כזאת שהם כמו חדר בידוד תת לחץ ועם יכולות  תשתיות מיוחדות של חמצן וחשמל, עם מערכות צפייה וניטור מרחוק על מנת לצמצם למינימום ההכרחי את המגע של מטפל ומטופל.

מחלקות עם אפשרות לטיפול בחולה קשה שמצריך הנשמה הם מחלקות עתירות טכנולוגיות מחייבות מכונות להנשמה, מוניטורים, משאבות ומזרקים מיוחדים ועוד.

בנוסף, אחד האתגרים המורכבים ביותר הוא השגת ציוד מיגון. דאגה לאנשי הצוות, לבטיחותם ולמיגונם הוא אחד המאתגרים ביותר שכן יש מלחמה של כולם על כל מסיכה וכל חלוק. עלינו לדאוג שלכל איש צוות יהיה את המיגון הנדרש בכדי לא להידבק במחלה. כולם צריכים להיות מוגנים בבואם לטפל בחולה.

ניקיון הוא חלק בלתי נפרד מעולם הרפואה. עובדי הניקיון הם חלק מהצוות המטפל בחולה. לא נוכל לדמיין רפואה טובה ללא ניקיון מאסיבי ושמירה על היגיינה. בימי הקורונה הופך הניקיון והחיטוי להיות מתאגר ומורכב שכן בכל מקום שהיה חולה קורונה יש לבצע ניקוי וחיטוי על פי קריטריונים מאוד מחמירים על מנת למנוע הדבקות נוספות.

לכל האתגרים האלה אחראים אנשי הלוגיסטיקה של בתי החולים, עובדי המנהל ומשק ומקצועות הבריאות – תומכי הרפואה. הלוחמים החשאיים של המלחמה הזו. שיתוף הפעולה עם הצוותים הרפואיים וסיעודיים מתקיים אך לרוב מי שפחות מקבל את התהילה הם הצוותים הלוגיסטיים. והם ראויים לכל הערכה בדיוק כמו הצוותים הרפואיים.

לעבודות הבינוי והתאמת המחלקות לחולי קורונה אחראים אנשי ההנדסה, המכשור הרפואי, המחשוב. העבודות מתבצעות תוך ימים ספורים ותוך דאגה לכל הפרטים. כמות חמצן, הספקי חשמל, ראיה וניטור מרחוק של החולים. מה שלוקח בימים רגילים כשלושה – ארבעה חודשים לוקח בימים אלו כשישה – שבעה ימים כולל שישי ושבת .

אנשי הרכש והמחסנים הם האחראים על רכש וניפוק ציון מיגון לצוותים עמלים ודואגים לשמור על רמות מלאי וכמות מספקת כך שלא יהיה חסר. חברת 'שראל' שמסייעת לבתי החולים בשוטף הפכו להיות גורם מכריע בהגעת ובאספקת הציוד הרפואי. הכול במהירות ובדחיפות.

כל שינוע של חולה קורונה ממחלקה פנימית רגילה אל מחלקת הקורונה הופך למבצע צבאי של ממש עם מפקד, אנשי בטחון שמבצעים חסימות, סניטרים שמלווים את החולה, אחראי מעליות ולבסוף ניקוי וחיטוי של המעלית וציר התנועה. מבצע שקורה מספר פעמים ביום.

עובדי מנהל ומשק ומקצועות הבריאות הם הלוחמים החשאיים של המלחמה הזו. לא שומעים עליהם אבל הם עושים את המרבית העבודה שסקרתי לעיל. הם עובדים כבר שלושה חודשים 24/7,  נכונים לכל משימה בכל זמן. הם תמיד שם ליד הרופאים והאחיות מסייעים בכל מה שצריך הם אלה ש"גורמים לדברים לקרות".

הם 'נלחמים' במחלה בדיוק כמו כולם, גם הם חשופים וגם נדבקים, גם הם בבידוד, ומקריבים את עצמם  למען המטרה הקדושה.

במלחמה כמו במלחמה אין הנחות לאף אחד.

מי שבחר לשרת בצבא יודע שמעת לעת יש מצבים שצריך להילחם במלחמה גדולה. מי שבחר להיות חלק ממערכת הבריאות יודע שיש לעיתים מחלות ומגיפות שצריך להילחם בהם וזו שעתם הגדולה.

בימים שכאלה צוותי בתי החולים הם 'חוד החנית' של המדינה ועמוד האש שמוביל את המחנה. הם 'האוגדות הלוחמות' במערכה נגד הקורונה וכולם עושים את זה מתוך תחושת שליחות למען מטרה קדושה למען עם ישראל.

התברכנו בוולפסון ובשאר בתי החולים בעובדים שכולם מבינים את גודל השעה.

כדי לנצח כולם פה עובדים כיחידה אחת כמו קבוצת NBA שכל אחד יודע את משימתו ותפקידו בעבודת צוות ושיתוף פעולה מלא, כולם מבינים את גודל השעה, גודל האחריות שמונחת על הכתפיים זה אירוע מקונן שקורה אחת למאה שנה והתרגש על הדור שלנו ועכשיו תורנו לעשות ולנצח.

בימים אלו אנו נערכים גם לחג הפסח שמחייב הערכות מיוחדת נרחבת מאוד של עובדי מערך מזון, משגיחי הכשרות  והניקיון.

אומרים ש"בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל". כולנו מקווים שניגאל כבר מהקורונה הזאת ונחזור לתת שירות לחולים ל"סתם" חולים רגילים.

חג שמח

=======

יניב פוגל הוא המנהל האדמיניסטרטיבי של בית החולים 'וולפסון' בחולון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו