אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

15% מהמובטלים משפחות ש-2 בני הזוג איבדו עבודתם

משבר הקורונה: מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר אמר בדיון בוועדה הרווחה כי 15% מתובעי דמי האבטלה בתקופת הקורונה הם משפחות בהן שני בני הזוג איבדו עבודתם

15% מהמובטלים משפחות ש-2 בני הזוג איבדו עבודתם
  אילוסטרציה (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

בדיווח המוסד לביטוח לאומי לוועדה המיוחדת לענייני רווחה ועבודה שהתקיים היום בכנסת, מסר מנכ"ל הביטחו הלאומי מאיר שפיגלר כי 15.28% מתובעי דמי האבטלה בתקופת הקורונה הם משפחות בהן שני בני הזוג איבדו עבודתם. מדובר ב 44,318 משפחות.

הנתונים שסיפקו הבוקר (שני) בשירות התעסוקה מעלים כי מהשעה 17:00 אתמול ועד 5:00 הבוקר (שני) נרשמו 5,373 מבקשי עבודה חדשים. מתחילת מרץ נרשמו 786,991 דורשי עבודה חדשים – 90% מהם בחל"ת. שיעור האבטלה עומד היום על 22.7%. סך כלל דורשי העבודה בישראל הוא 944,832.

עוד באותו נושא

משברים מייצרים הזדמנויות: כך תנצלו את הקורונה

שפיגלר הוסיף בדיון בוועדה כי התוספות לקצבאות ולמענקים בחודשים מרץ ואפריל יעלו 7 מיליארד שקלים. משרד האוצר יעביר אלינו את הכספים הדרושים". עוד סיפר כי רק אתמול התקבלו במוקד הפניות של המוסד לביטוח לאומי 216 אלף פניות. "תגברנו כוח אדם לצורך מענה לפניות, אבל אנחנו לא יכולים לעמוד בעומס. נפעל לתגבור נוסף, ואני מציע לפנות דרך הפייסבוק והאתר". שפיגלר אמר כי הידבקות בנגיף קורונה כתוצאה מעבודה, תוכר כפגיעת עבודה. עם זאת הדגיש כי "כל מקרה לגופו".

יו"ר הוועדה, ח"כ עאידה תומא סלימאן, דרשה להקפיא את כלל תשלומי האזרחים למוסד לביטוח הלאומי: "לא ייתכן שמצד אחד המדינה מושיטה סיוע ומצד שני ממשיכה לגבות כספים מאוכלוסיות שחרב עליהן עולמן בעקבות המשבר. יש להעלות את שיעור דמי האבטלה המשולמים; רשת הביטחון המסופקת לאזרחים אינה מספקת, בשל הפגיעה בפרנסה ועלייה בהוצאות הנובעות מהמשבר. נדרוש חקיקת בזק בכנסת על מנת לבצע שינויים בתקנות הביטוח הלאומי שיטיבו עם האזרחים. הממשלה יודעת להעביר חוקים ביום אחד כשהיא רוצה".

יו"ר ועדת הביטוח הלאומי בלשכת עורכי הדין, ערן גולן, הביע חשש שככל שהמשבר יימשך ולא יהיו מקומות עבודה, אנשים ייאלצו להתקיים בדרכים לא חוקיות. מנכ"ל עמותת אס"ף (סיוע לפליטים), טלי אהרנטל, הוסיפה: "אנחנו בפתחו של אסון הומניטרי חמור. הפליטים לא זכאים לדמי אבטלה וכספיהם בפקדון. אנחנו חוששים מגל רעב, מגורים של משפחות ברחוב ודחיקה לזנות". בקי כהן קשת מארגון רבנים לזכויות אדם: "יש עובדים המחוייבים להיכנס לבידוד, אך נמנעים מכך כי הם אינם זכאים לדמי מחלה".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
גם שרה נתניהו נאלצת לקצץ בעבודתה!
אכן | 04-04-2020 14:01
משפחת נתניהו נותרה עם מפרנס יחיד שצריך להאכיל 4 פיות! מזל שיש לו בני דודים וחברים מיליונרים שעוזרים במתנות צנועות ובמימון ארוחוח, אבל לא כולם בני מזל שכאלה!!