אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב פירון מגיב: "יום קשה. מודה. זה לא נעים"

הרב פירון הגיב על מיחזור התשובה בה אסר למכור בתים לערבים ואומר: " זה כואב, כי זה נמוך, כי זה רדוד... רק לפני כשלוש שנים יצאתי נגד רבנים שפסקו כך."

הרב פירון מגיב: "יום קשה. מודה. זה לא נעים"
  יום קשה. הרב פירון (מתוך הפייסבוק)

ח"כ הרב שי פירון מגיב על מיחזור התשובה בה אסר למכור בתים לערבים.

הבוקר שלפו גורמים מסויימים, הקשורים מן הסתם לליכוד, תשובה ישנה שענה הרב בשו"ת אינטרנטי באתר 'כיפה' לפיו אסור למכור דירות לערבים.

על השאלה האם מותר למכור דירה לערבים דירה בשכונת 'הדר' בחיפה עונה הרב: "אין למכור את הבית לערבי ובעיקר כשיש בכך איסור של "לא תחונם" ולמכור לערבים בית בעיקר לאור המאבק המתנהל בימים אלה ההוא ממש בחזקת איסור".

בעקבות התשובה הוציאה לשכתו הבהרה לפיה: " המענה שנתן הרב פירון הוא המענה שנותנת ההלכה, ואינו מייצג את עמדותיו האישיות. בנושא מכירת הדירות לערבים: הרב פירון אינו עומד מאחורי הפסיקה ההלכתית בנושא, ופועלו בשנים האחרונות לקירוב לבבות בין ערבים ליהודים עומד כהוכחה ניצחת לכך."

בעקבות הסערה התקשורתית התייחס בדף הפייסבוק שלו הרב פירון לפרשה ותקף את אלו שמנסים להכפיש את שמו בעקבות העלאת דברים שכתב בעבר: "יום קשה. מודה. זה לא נעים. בעיקר כשזה לא נכון. זה כואב, כי זה ניסיון לא ראוי; כי כולם יודעים מה עמדותי בשאלות מעין אלה.

זה כואב, כי זה מראה עד כמה צריך לשפר את החיים הציבוריים. זה כואב, כי זה נמוך, כי זה רדוד. זה כואב, כי באתי להוסיף טוב, לתרום, לעשות הכל כדי שישראל תהיה מקום טוב יותר לכולם: ליהדוים ולערבים, לדתיים ולחילוניים, לשמאל וימין.

זה כואב, כי חיפוש קטנטן היה מעלה את עמדותי בסוגיה – פשוט כי רק לפני כשלוש שנים יצאתי נגד רבנים שפסקו כך מאמץ קטן היה מגלה תמונת אמת. אבל למה זה חשוב כשמנהלים מאבק כל כוח ושררה? האם כוחנות מקדמת בחירה? תורמת?!

זה כואב, כי פונים אלי יועצים ל'חפש' התבטאויות אצל אחרים והם לא יודעים שביום שאעשה את זה לא אוכל להסתכל על עצמי בראי, לא אוכל לחנך את תלמידי, לא אוכל להביט בעיניים של ילדי.

אינני יודע מה תהיינה התוצאות, אבל היום התחזקתי בתודעת השליחות: לפעול לשיפור איכות החיים כאן, להקפיד בכבודו של כל אדם, להלחם בגזענות ובפגיעה בצלם אלוהים שבאדם.

אבל זה בעיקר כואב , כי היום נהרגו שני טייסים, ואני הייתי מצפה שמחרחרי הריב והמשמיצים, יפנו את השיח להרכנת ראש ולו לכמה שעות."

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
בתור דתי לאומי- מעדיף את סער
שישקו | 12-03-2013 14:12
תגובתו של פירון הראתה את היחס האמיתי שלו להלכה, המהירות בה הוא מתנער מההלכה מדאיגה - אני מעדיף משהו לא דתי, מאשר "רביי" שרואה את עצמו משוחרר ממחויבות של ההלכה. לגופו של עניין הוא לא הסביר את הסתירה שלו
2
אל תסיט את הדיון לטייסים כדי לחפות על חרפתך
איש | 12-03-2013 14:15
3
תגובת לשכתו מדהימה בכנותה!
יו | 12-03-2013 14:17
״זה היה מענה ההלכה, אך לא דעתו האישית״ פשוט רב ציוני דתי מצוי שאצלו עולם ההלכה כלל לא מחייב כי הוא ״מתקדם״ יותר מה הפלא שמתעקשים לגייס בחורי ישיבות הכל תופעה אחת כיפוף ההלכה לאינטרסים האישיים!
4
תגובת פירון לא ראויה
יובל | 12-03-2013 14:34
לא מבין את תשובתו של פירון (כן, לצערי לאור תגובתו אינני יכול להוסיף לשמו את התואר רב). מה זאת אומרת שההלכה לא מחייבת אותו? זאת נשמעת לי דעה רפורמית לחלוטין. כאדם דתי אני מתבייש שאדם כמו פירון מנהיג יהודים דתיים שחלקם אולי למדו איתי יחד, היינו ביחד בבני עקיבא וכו'. אותי לימדו כי יש למצוא דרכים בהלכה ולהתמודד עם המצב המודרני אבל אין לומר כי ההלכה לא מחייבת.
5
אז מה נמוך? למכור, לא למכור או להזכיר לך
תכבד את התואר "רב" | 12-03-2013 14:39
שאמרת שני דברים סותרים?
6
הייתי מצפה משי פירון
הכל חינוך | 12-03-2013 15:22
שביום שחברות כנסת מחזקות את הרפורמים ומקעקעים את יסודות היהדות, שימנע מלגלות את דעותיו הרפורמיות שנזכרות בהלכה רק כשזה משתלם
7
להשתמש במות הטייסים כדי להתחמק מכך שנתפסת בשקר? נמוך!
אל תעבדו עליי | 12-03-2013 15:49
8
אין דבר יותר מסוכן ממנו לעם ישראל
חני | 12-03-2013 16:05
9
שר החינוך
יהודי | 12-03-2013 16:16
כגודל הציפיות כך גודל האכזבות. והאיש מצפה להיות שר החינוך....
10
מה שקרה פשוט מאוד: פירון הוא אדם מדהים, אבל לא רב.
| 12-03-2013 19:47
מעולם לא עסק בהלכה, ולמרות זאת רץ לפסוק באתר שו"ת, כמו רבים וטובים אחרים (חלקם זוכים לפרסום עצום באתרי כיפה וסרוגים בזכות ריבוי תשובות באתרים - מה שלא מעיד בכלל על ידע או מעמד תורני). הלוואי שנלמד מכך ונפסיק להתייחס לרבנים הוירטואליים ברצינות.
11
גועל נפש! ההלכה היא סתם?? דעתו האישית טובה יותר מההלכה?
איש ימיני | 12-03-2013 19:49
בושה וחרפה! אם כך לדעתך ההלכה, אז מי אתה שתצא נגד הרבנים שאסרו??? אתה כאילו אומר שיצאת נגד התורה. רח"ל!
12
לפירון
דניאל נימני | 13-03-2013 1:19
במקום להשתמש בטייסת אפשר לנפנף במשחק של ברצלונה נגד מילאן, זה נשמע לא פחות משכנע מהטייסת. ביום שתקבל את תיק החינוך אבריח את ילדי מן הארץ, לא לפני שהבית היהודי תקבל את תיק הדתות ותחריב את הדת במדינתנו
13
נו אתה מעדיף הולל כמו סער ולא איש חינוך אמיתי
ירושלמי לשישקו | 13-03-2013 3:28
14
טוב, אז באמת התייחסות אחרונה.
שי פירון | 13-03-2013 14:55
בהודעת הדובר שיצאה מיש עתיד, היה מי שרצה להבין כאילו יש את העמדה ההלכתית - ויש את העמדה שלי, שהיא שונה מההלכה. כאילו - ח"ו - אני לא מקבל את ההלכה. למען הסר ספק - כוונת ההודעה היתה שבתשובה סקרתי עמדות הלכתיות. יש דעות שונות בהלכה. אני סובר כמו אלה שלא אוסרות על השכרה או מכירה מדין לא תחונם, כמו שפסק הרב הרצוג, הרב הראשי הראשון למדינת ישראל. בתוך מגוון הדעות ההלכתיות בסוגיה זו אני סבור כמו אלה המתירים ולא כמו אלה האוסרים. בכך תמו התייחסותי לפרשה זו . נלקח מהפייסבוק של שי פירון
15
חבל ששי לא התאמץ להוריד מהאגו
| 14-03-2013 19:55
לשוב בתשובה ולהודות שטעה. להודות שחילל שם שמיים בצורה נוראית. פשוט פחד מה שהכבוד עושה
16
אין דרך אין דעה אין השקפה
דוד | 15-03-2013 10:13
יש צורך ודחף לכבוד וכסף . ועולים תרנד על חשבון צדק חברתי