אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כיצד להעסיק את הילדים כל היום בבית?/ הרב שלמה אבינר

יש לנו ילדים רבים, ועתה בעת קורונה, כולם בבית. גם בזמנים רגילים, שני הורים בקושי מצליחים להעסיק ילד אחד, ואם הוא היפראקטיבי, צריך אולי ארבעה הורים. כיצד נעשה עכשיו, וכמובן מדובר בתעסוקה חיובית בעלת ערך?

כיצד להעסיק את הילדים כל היום בבית?/ הרב שלמה אבינר
  (צילום: שאטרסטוק; תמונה קטנה: יוסי זמיר/ פלאש90)

שאלה: ב"ה, יש לנו ילדים רבים, ועתה בעת קורונה, כולם בבית. גם בזמנים רגילים, שני הורים בקושי מצליחים להעסיק ילד אחד, ואם הוא היפראקטיבי, צריך אולי ארבעה הורים. כיצד נעשה עכשיו, וכמובן מדובר בתעסוקה חיובית בעלת ערך?

במשך עשרות שנים, היה קיים בית ספר הנקרא One-Room School, בית ספר של חדר אחד, בו למדו יחד כל הילדים מכיתה א' עד כיתה ט'. הוא נוסד כדי לאפשר חינוך לילדים בכפרים קטנים ,עם מעט ילדים.

היו כאלה בקנדה, ארצות הברית, ניו-זילנד, אוסטרליה, אנגליה ואירלד. רק במחוז קוויבק היו 5000. ברור שאם יש 10, 20 או אפילו 30 ילדים, אי אפשר שלכל גיל תהיה כיתה. לכן, כל הילדים למדו בכיתה אחת. ולמה לא נסעו יום יום עם אוטובוס של המועצה? כי לא היה אוטובוס ולא הייתה מועצה. ולמרבה הפלא שיטת חינוך זו הצליחה. כנראה שג'ורג' וושינגטון, הנשיא הראשון של ארצות הברית למד בבית ספר כזה.

ודאי תתמהו, כיצד מורה מצליחה ללמד בכיתה עם גילאים כה שונים? התשובה פשוטה: גם הבית הוא One-Room School, מגיל אפס עד גיל עשרים, ולא מפזרים שכבות גיל בין שכנים. זה נקרא בא ללמד ונמצא למד. כך יש לארגן את הבית. כמובן, הבית אינו רק בית ספר, אלא הוא גם משחקים. אך צריך משחקים בעלי ערך, שמפתחים תכונות חיוביות וחשובות אצל הילד. גם מובן מאליו, שבית ספר כזה אינו יכול להיות בנוי על הוראה חזיתית לבדה, אלא מורכב במידה רבה בשיטות של החינוך החדש, כגון מונטסורי. יש להרגיל את הילדים בבית ללמוד באורח עצמאי, ושהיותר מבוגרים יהיו מעין מורים של הקטנים מהם.

לנו, אין בעיה להבין מה זה בית-ספר-בחדר-אחד. הרי כך בנויות הישיבות. אמנם התלמידים מחולקים לשיעורים ויש ר"מים, אבל מרכיב הארי של הישיבה, הוא בית המדרש, בו  כל הגילאים כולם לומדים יחדיו, באורח חופשי. גם ישיבה היא סוג של One-Room School.

כך יש לארגן את הבית באופן אינטראקטיבי. אמנם, איננו רגילים לזה, והילדים לא רגילים. אך אין ברירה, וזו הזדמנות להביא ברכה זו.  וכידוע, מצווה גדולה שהאב ילמד את בנו.

העיקר, לא להתעצבן, לא לכעוס. גם זה בית ספר גדול: בית ספר לסבלנות. יסוד החינוך הוא אהבה.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו