אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מסקנות ועדת החמ"ד: הפרדה מכיתה ד' בכל בתי הספר

על רקע המאבקים שמנהלים הורים נגד הפרדת כיתות הלימודים בבתי הספר היסודיים קבעה ועדת של מועצת החמ"ד כי ההפרדה בין בנים לבנות במוסדות החינוך הדתיים תהיה חובה מכיתה ד' ומעלה. הכיתות הנמוכות יופרדו רק בהסכמת 2/3 מהורי אותו ביה"ס.

מסקנות ועדת החמ"ד: הפרדה מכיתה ד' בכל בתי הספר
  פלאש90

מועצת החינך הממלכתי דתי (החמ"ד) קובעת קריטריונים להפרדת בתי הספר הממלכתיים דתיים.

בששים השנים מאז הוקם מנהל החינוך הדתי לא גובשו נהלים המגדירים ההפרדה בין המינים בבתי הספר השונים, נכתב במסמך שפורסם היום ו"המועצה המכהנת עתה, בראשותו של היו"ר הרב אברהם גיסר, מבקשת להשלים ולעדכן את החסר והנדרש כל כך בתחום זה."

"אין אנו באים לקבוע מסמרות ולאכוף נורמות. להיפך, אנו נגשים לנושא מתוך ראיית התהליך כתהליך דינמי וערני. אנו מודעים לשסעים ולפילוגים רבים שתחום זה מעורר. על כן אחריות רובצת עלינו ואין אנו רשאים להפטר הימנה."

על פי הנתונים של מועצת החמ"ד מתוך כחמש מאות בתי ספר דתיים, בכ- 200 בתי ספר ישנה הפרדה מלאה בכיתות א-ו או א-ח, ב- 50 בתי ספר ישנה הפרדה חלקית מכיתה ד' ואיך ועוד 150 בתי ספר הם מעורבים.

עד היום בפתיחת בית ספר קטן, היו הלימודים במעורב, עד לגידול במספר התלמידים שהצריכו פתיחת כיתה שנייה בכל שכבה ואז החלו הויכוחים בין ההורים על הפרדת הכיתות בצורה מגדרית.

"בבתי ספר רבים בהם מבקשים להפריד בין בנות לבנים שלא על פי תקן מתוקצב נופל עול התקציב על ההורים. ישנן רשויות המשתתפות באופן משמעותי בהוצאה זו וישנן רשויות שלא  והכל עומד למשא ומתן לגיטימי ופוליטי ולשימוש במנופי כוח ציבוריים. מצב קבוע זה אינו תקין מכל בחינה חברתית ומוסרית. נושא ההפרדה נעשה זירה למאבקי כוח ולהפעלת לחצים." קובעים במנהלת החמ"ד.

את הבעיה רואים בחמ"ד בכך ש"בכל זמן שאין מדיניות הפרדה מוגדרת הולכים המתחים ומעצימים. תומכי ההפרדה משתדלים להפריד כבר מכיתה א' כדי להבטיח שבית הספר יהיה נפרד מכאן ואילך ומתנגדי ההפרדה מנהלים מאבקים קשים כנגד ההפרדה כמעט "בכל מחיר". מאבקים אלה מחזקים בראש ובראשונה את החינוך הפרטי ואת החינוך שאינו רשמי. בתי הספר הפרטיים ברובם מנהלים מדיניות קבלה ממיינת ומפלה וגובים שכ"ל גבוה מן ההורים. במצב דברים זה הכל מפסידים."

מסקנות הועדה הן בעצם קיבוע המצב הקיים לפיו בכיתות א-ג ילמדו במעורב ואילו בכיתות ד-ו או ד-ח תופרדנה הכיתות לכיתות בנים וכיתות בנות. כדי לשנות את המצב הקיים, יצטרכו שני שלישים מכלל הורי תלמידי בית הספר להחליט על שינוי בשני הכיוונים: הפרדת כיתות א-ג או עירוב כיתות ד' ומעלה.

כל הצבעה בנושא זה תהיה בתוקף לתקופה של שש שנים והיא תיערך בבית הספר ועל ידי מח' החינוך המקומית באופן שיקבל את אישור הפיקוח ומינהל החמ"ד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
כל השאלה האם לפיד מרשה
בנט | 11-03-2013 15:14
2
סוף סוף מתחילים לקבל קצת שכל..
אני | 11-03-2013 15:21
אבל רק קצת. כי צריך להנמיך עוד יותר.. בכל השנים שלי ביסודי הראש שלי היה רק באיזה אחת שהייתי מאוהב בה בכיתה שלי, מי חשב על ללמוד משהו..
3
2 הבעיה היא אצלך בראש. לא כולם סוטים.
די לחומייניזם | 11-03-2013 16:15
4
ל-3
אני מ-2 | 11-03-2013 16:46
להיות מאוהב זו סטיה? זאת בדיוק הבעיה שלכם.. אתם תגידו הכל כדי להצדיק את מה שאתם אומרים. אני סה"כ מדבר מהגיון ומנסיון, אין טעם וסיבה ללמוד במעורב ואני עוד לא מדבר על עניין הלכתי (כי מה לך ולהלכה), אלא רק מתוך העניין שקשה ללמוד ככה.
5
2 לך קשה ללמוד ככה כי הראש שלך היה נתון למחשבות על בנות
לא כולם כמוך | 11-03-2013 17:05
אכן אין כלום ביני לבין הלכה של ימי הביניים ששאבה את הפוביה מנשים מהנצרות. חלקכם לא השתחררתם מזה. עכשיו 2013 התשע"ג. נשים מצביעות (בניגוד לדעת הרבנים כולל הרב קוק), לומדות, נוהגות, מדברות. אני מניח שקשה לך עם זה.
6
הפרדת ילדים קטנים היא סממן של מחלה. החברה הדתית חולה
| 11-03-2013 17:25
היאר נדבקה מהחרדים
7
ולמס' 2 החכם,אם היית פוגש רק בנים
| 11-03-2013 18:41
יש מצב שהיית מתאהב באחד מחבריך לכיתה בעיה קצת יותר קשה
8
7 אתה גדול!
מצחיק | 11-03-2013 18:49