אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בשל מגיפת הקורונה| "אין צורך לטבול כלים חדשים"

בשל האיסור לצאת מהבית בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, הרב מנחם פרל ראש מכון צומת מבהיר כי אין חובה השנה להטביל כלים חדשים שנקנו לפסח. ומה הפתרון שהוא מציע?

בשל מגיפת הקורונה| "אין צורך לטבול כלים חדשים"
  (צילום: גרשון אלינסון/ פלאש90)

כלי אוכל שיוצרו בחו"ל חייבים בטבילה במקווה כשר. לפי רוב הדעות מדובר אפילו בחיוב מהתורה. עם זאת מגיפת הקורונה והגבלות היציאה מהבית, מאלצות את פוסקי ההלכה למצוא פתרונות גם בתחום הזה.

לנוכח המצב, מכון צומת, אשר עוסק בכל נושאי ההלכה והטכנולוגיה, מצאו לכך פתרון מעשי ופשוט מאוד: מכירת כלים.

הרעיון מתבצע  בדומה למכירת חמץ לפני פסח. מוכרים חמץ כדי שהחמץ לא יהיה שלנו וכך אנחנו לא עוברים על איסור 'לא יהיה לך חמץ', כך גם בטבילת כלים – אם הכלי שייך לגוי, אני יכול להשתמש בו ללא טבילה.

בנוגע לכלי חשמל, הנושא מקבל משנה תוקף: "לעיתים, הטבלת כלים חשמליים עלולה לסכן את בטיחות המשתמש ויפגעו באחריות היצרן", מסבירים גורמים במכון צומת לסרוגים. לכן, מכון צומת מעמיד שירות חדשני לציבור E טבילה (electric טבילה) – מכון צומת ימכור את הכלים לנכרי כדי לפטור מטבילה.

ראש מכון צומת הרב מנחם פרל מסר: "אנחנו נשמש כשליחים של הציבור שיקנה את השירות ונמכור את הכלים החשמליים לגוי, בכך הכלי מותר בשימוש ללא טבילה. גדולי הרבנים בירכו על המהלך, ביניהם הגאונים הרב אביגדור נבנצל, הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור והרב שמואל אליהו."

מוקדם יותר פורסם שהרב פרל תקף את הרבנים אשר התירו לקיים ליל סדר באמצעות אפליקציית זום: "חולק על זה הלכתית, מהותית וטכנית" אמר הרב מנחם.

"המכתב מסוכן מאוד, ומה שאנשים מבינים ממנו מסוכן יותר. זוגות עם ילדים מסתמכים על המכתב כדי לעשות ליל סדר עם ההורים, אף רב לא חשב להתיר דבר כזה".

"המכתב מסתמך על פסק של הרב שלוש שחשמל מוליד אש. היום זה לא רלוונטי, מחשבים שונים ממכשירי החשמל שהרב שלוש מדבר עליהם".

"מכון צומת עובד על זה כשבועיים ונמצא בקשר עם זום, גוגל וחברות נוספות כדי להתיר עם הדרישות ההלכתיות-טכנולוגיות שלנו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
צריך לדייק
יוסי | 26-03-2020 13:04
עיקר ההוראה הייתה לכלים חשמליים, ללא קשר לקורונה, אבל כרגע, עקב הקורונה נכתב כך באתר מכון צומת: מאחר וכעת הוראות משרד הבריאות אוסרות לצאת לטבול כלים, אנחנו מרחיבים את שירות טבילת הכלים לגוי לכל הכלים. מכירת כלים שאינם חשמליים תהיה עד שמשרד הבריאות יתיר לצאת מהבית לכל צורך. לאחר מכן, אקנה בחזרה את הכלים מהגוי והכלים יהיו מחויבים בטבילה בברכה.
2
תשנו את הכותרת היא מאד מטעה
דוד | 26-03-2020 13:57
כאילו כתוב שאין צורך בשום פעולה, פשוט אין צורך להטביל כלים השנה. זו טעות. זה לא נה שכתוב בכתבה.
3
הכותרת לא קשורה לפסק
יכע | 26-03-2020 20:42
ע
4
מכירת כלים לגוי
י.פ | 03-04-2020 11:34
אם הכוונה למכור כלים לגוי יחד עם החמץ איך ניתן להשתמש בכלים לא טבולים להכנת מאכלי החג (דוגמת בלנדר סטיק וכו') האם יש מנגנון למכירה מיידית (לפני יג) ובנוסף ... האם במכירה יש סעיף שמקנה רשות לבעל הכלי (לשעבר) להשתמש בכלי שנמכר לגוי
5
מכירת כלים לגוי
מעין חוה | 07-04-2020 22:33
4 צלחות זכוכית עמוקות . סיר דגים
6
כלים
מעין חוה | 08-04-2020 11:18
מחבת ,סכין