אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אדלשטיין מסרב לבג"ץ: "צו מצפוני לא מאפשר לי"

יו"ר הכנסת משיב לבג"צ על העתירה נגדו שלא לכנס את המליאה עם התפטרותו: "צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק דינו, מקווה שבית המשפט יכבד לכל הפחות את שיקול דעתי לגבי עצמי"

אדלשטיין מסרב לבג"ץ: "צו מצפוני לא מאפשר לי"
  (צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

בתשעה סעיפים מסביר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לבג"ץ: למה הוא מסרב לכנס המליאה חרף פסיקתו? "בית המשפט החליט את אשר החליט ובחר באופן תקדימי להתערב בעבודתה של הכנסת ובשיקול דעתי, אך צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק דינו".

1. לטעמי, ועם כל הכבוד הראוי, פסק דינו של בית המשפט הנכבד שניתן זמן קצר, שלא לומר קצרצר, לאחר שהגשתי את תגובתי, כמבוקש, לא שקל את מלוא הטיעונים ששטחתי בפניו. כמי שעמד שנים רבות בראש הכנסת אני מאמין שפסק הדין עלול להוביל, שלא מדעת, למשבר חוקתי, שלא נראה כמותו מאז קום המדינה.

בית המשפט התעלם לחלוטין מנוהג של הסכמה שהכנסת פועלת על פיו שנים רבות בוודאי בתקופת מעבר כגון זו שאנו מצויים בה, וכפה את דעתו עליה באופן שאיני יכול להשלים עמו.

בית המשפט נגרר לתוך משא ומתן פוליטי

2. פסק דינו של בית המשפט הנכבד קבע באופן נחרץ כי סירובי לכנס את הכנסת פוגעת בעקרון שלטון הרוב שהוא אחד הבסיסים במשטר דמוקרטי וכן, שפעלתי מתוך שיקולים פוליטיים, אולם לא כך הדבר.

בית המשפט הנכבד נגרר שלא בטובתו לתוך משא ומתן פוליטי שעוד נמצא בראשיתו ושהוא אינו צד לו ואינו מצוי בנבכיו. אני סבור שאילו בית המשפט הנכבד היה ממתין עם פסק דינו, יתכן והמציאות הפוליטית המשתנה תדיר בכל יום בישראל הייתה משתנה גם אז.

3. לא בכדי נוקב תקנון הכנסת מועד אחרון בלבד לבחירת יושב ראש קבוע. דבר זה נובע בעיקר משתי סברות חלופיות: הראשונה, כאשר תוצאות הבחירות ברורות או מתגבשת הסכמה רחבה ואז בחירת יושב-ראש הכנסת נעשית בשלב מוקדם בחייה של הכנסת; השנייה, כאשר תוצאות הבחירות פחות ברורות, או כאשר המשא ומתן להרכבת ממשלה חדשה מורכב יותר, ונושא זהות חבר הכנסת שיכהן כיושב ראש מושא לקראת סיומו של אותו משא ומתן.

עוד באותו נושא

איל ינון דרש מאדלשטיין לציית לביהמ"ש, הוא סירב


22

4. למרות שהכנסת והממשלה הן רשויות שלטוניות נפרדות, הנוהג שהתגבש לאורך השנים מראה שכל יושבי-ראש הכנסת, בעת הרכבת הממשלה, היו מהמפלגה שחבר הכנסת מטעמה הרכיב את הממשלה, וזאת כדי שיווצר תפקוד שלטוני ביחסים שבין הכנסת לממשלה.

5. החלטת בית המשפט עלולה להביא להמשך השיתוק הפוליטי שקיים במדינה – שיתוק שהדרך לפתור אותו הוא משא ומתן פוליטי להרכבת ממשלת אחדות, ולא החלטת בית המשפט. כפי שציינתי פעמים רבות, אחדות היא הפתרון היחיד והנכון – פתרון שמבטא הלכה למעשה את בחירתם של אזרחי ישראל. אני סבור שבימים שבהם מגיפה מסכנת אותנו מבחוץ והשסע קורע אותנו מבפנים על כולנו להתעלות ולהתאחד. העם שלנו זקוק לאחדות, לממשלת אחדות.

ביקורת על בית המשפט שהעביר את תגובתו, דקות אחרי החלטת אדלשטיין

6. בית המשפט הנכבד מציין בפסק דינו כי הפגם בהתנהלותי טמון בראש ובראשונה בחשש כי מדובר בסיכול רצונו של הבוחר. כן הוא מציין כי "לחלוף הזמן לאחר מועד כינונה של הכנסת יש לו משמעות בהינתן לוחות הזמנים להקמת הממשלה הקבועים בחוק יסוד: הממשלה. אכן, גרירת רגליים בהעלאת הנושא לסדר היום עלולה להוביל לסיכול בפועל של בחירת יו"ר קבוע לכנסת ה- 23". בכל הכבוד, הבוחר בהצבעתו הביע את רצונו בממשלה ולא ביושב-ראש כנסת, ותוצאות הבחירות שאינן חד משמעיות ומאפשרות קואליציה ברורה ומגובשת מלמדות דווקא שרצון הבוחר הוא אחדות. באי העלאת בחירת יושב-ראש כנסת קבוע על סדר היום לא נפגע רצון הבוחר ואף לא לשון החוק. החוק לא בכדי מאפשר את העלאת הנושא על סדר היום עד בסמוך לכינון ממשלה. ומכאן, שככל שישנו אכן רוב לגיבושה של קואליציה, והיא תובא בפני הכנסת, זמן קצר קודם לכן יועלה נושא יושב-ראש הכנסת הקבוע לסדר היום. אלא, שבהחלטתו בית המשפט מבקש להפוך את היוצרות, ויש בכך התערבות בהליך פנים פרלמנטרי מובהק של הכנסת, שאין לו מקום ושאיני יכול לתת את ידי לו.

עוד באותו נושא

היועמ"ש דורש מאדלשטיין לכנס את המליאה


12

7. בית המשפט הנכבד מציין בפסק דינו כי "הסירוב הנמשך לאפשר הצבעה במליאת הכנסת על בחירתו של יו"ר קבוע חותר תחת יסודות ההליך הדמוקרטי. הוא פוגע במעמדה של הכנסת כרשות עצמאית וכן בתהליך המעבר השלטוני וככל שנוקפים הימים מאז השבעת הכנסת ה- 23 מקבלים הדברים משנה תוקף". בכל הכבוד, חוששני שבית המשפט הנכבד לא הספיק לעיין לעומקה של תגובתי בטרם הוציא את פסק דינו, שכן בתגובתי הראיתי כיצד אין הדברים חד משמעיים באשר למועד מינויו של יו"ר קבוע, והניתוח הנכון הוא שבסופו של יום יו"ר קבוע נבחר מהר כשתוצאות הבחירות ברורות או כשמתגבשת מלכתחילה הסכמה רחבה על זהותו של יושב-ראש הכנסת. אין ספק שאיננו נמצאים במצב זה נכון להיום. לעומת זאת, בכל יתר הדוגמאות שהבאתי בתגובתי ביחס לכנסות קודמות ניתן לראות כי גם חודש ימים לאחר כינון הכנסת הוא מועד סביר לבחירת יו"ר קבוע.

פגיעה אנושה בכנסת כרשות עצמאית

8. לכן, אני חולק על עמדתו של בית המשפט הנכבד בקבעו כי פסק דינו מקנה עצמאות לכנסת. אני סבור שמשמעותו של פסק הדין היא פגיעה אנושה בכנסת כרשות עצמאית. פסק הדין כופה עליי מועד סמוך לכינון הכנסת שלא ברור כלל ועיקר כיצד מועד זה נבחר ומדוע דווקא מועד זה ולא אחר. וזאת בשעה שכנסת כרשות עצמאית הייתה צריכה להגיע לנושא בחירתו של יו"ר קבוע בהסכמה רחבה וזאת כפי שנעשה ברובן המוחלט של הכנסות הקודמות, כפי שהדגמתי בתגובתי הקודמת.

לאורך כל הדרך אמרתי שאביא את הנושא לסדר היום, אך נקיבת תאריך על ידי בית המשפט גוזר גזר דין על האפשרות לקבלת החלטות במישור הפוליטי.

צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק דינו

9. אני מצר על כך שבית המשפט החליט את אשר החליט ובחר באופן תקדימי להתערב בעבודתה של הכנסת ובשיקול דעתי, אך צו מצפוני לא מאפשר לי לקיים את פסק דינו. בשל כך הודעתי על התפטרותי. היא תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות ולאחר מכן יוכל מי שיתמנה לקבל כל החלטה שימצא לנכון לקבל בהתאם לשיקול דעתו. אני מקווה שבית המשפט הנכבד יכבד לכל הפחות את שיקול דעתי הפעם לגבי עצמי ולגבי החלטתי זו. איני מעוניין לבזות את בית המשפט הנכבד, אך לנוכח פסק דינו אני חש שנקלעתי למצב בלתי אפשרי ולכן הודעתי על התפטרותי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
יולי היקר
ראובן | 25-03-2020 16:36
עכשיו יחד עם נתניהו תחסלו את הנגיף הזה המכונה כחול לבן.בהצלחה בעה
מצפונך ? הרי אין לך , אבל לשון ארוכה וחומה יש
המלקק לנאשם הנכלולי | 25-03-2020 20:31
אתה הרי שקרן מדופלם , טוב לא ברמה של ביבי , אבל מתקרב , הנאום שלך חצוף ואני קובע שאתה בושה למין האנושי ..... מגוחך .... לא ? טוב כך גם הנאום האדיוטי שלך .....
למה סגרו את ערוץ 20??
שאלה | 25-03-2020 18:46
ניגמר לאוליגרך הגרוזיני הכסף?
אתה לא סרוג
יוספה רחמן | 25-03-2020 17:45
אתה מתחזה לסרוג
2
אדלשטיין, אתה פשוט בושה.
סרוג | 25-03-2020 16:39
קלקלת לעצמך את מורשתך ולנצח תזכר כפלופ.
יש לי אליך שאלה
לאחד שמבין | 25-03-2020 18:53
אמא שלך שכבה עם ערבי?
תגובה ל סרוג
אחד שמבין | 25-03-2020 17:53
אתה עלוב ונאלח שמאלני... אתה המיץ של הזבל....
3
ברוך שפטרנו מעונשו של זה
ימין חזק | 25-03-2020 16:58
הלוואי ולא יחזור לתפקיד יור הכנסת ובוודאי שלא יתמנה לנשיא. כחול לבן עשו לימין את העבודה הפעם. צדיקים מלאכתם נעשית עי אחרים.
מדהים איך כחול לבן דואגים לליכוד
אם בצדיקים עסקינן | 25-03-2020 17:17
רוצים לקבוע מי יהיה יור הליכוד, מי יהיו חברי הכנסת. ממש דמוקרטיה
4
בקיצור, אם היא לא כפופה לביבי, לא תהיה כנסת.
חיים גב"ש | 25-03-2020 17:14
אין מפכל. אין נציב שבס. אין יור כנסת. אין ממשלה נבחרת. אין רחל. אין תקציב. אין שלטון חוק. אין מסיכות. אין (מספיק) בדיקות. אין דין ואין דיין. אין גבול. ישראל 2020     כשסגרו את המליאה אמרתם בסדר יהיה בג״ץ, כשהיה בג״ץ אמרתם בסדר זו רק המלצה עדיין, כשהיתה פסיקה אמרתם בסדר הוא יקיים בסוף, כשהוא מתפטר כדי לא לקיים אתם עדיין אומרים בסדר יהיה יו״ר ביום שני. אתם חיים בסרט. אתם לא הבנתם עוד כלום. הם יעשו הכול להישאר בשלטון. הכול
צודק בכל מילה ביבי אסון מהלך גורר אותנו איתו
הביתה לקסריה מושחת | 25-03-2020 20:40
וכשיתחילו להגיע רשימות נפגעי הקורונה .... ויתבררו ממדי הזנחה של מערכת הבריאות , וחוסר ההערכות .... חוסר בערכות מגן לצוותים הרפואיים , חוסר בחדרי בידוד , חוסר במכונות הנשמה , חוסר בערכות בדיקה , חוסר במטושים .... אני לא בטוח שאתה עדיין כל כך תתלהב מהנוכל מבלפור . ונא לזכור טייוואן , הונג קונג , סינגפור , גרמניה כולן התכוננו כמו שצריך ... גרמניה הוסיפה 10000 מכונות הנשמה ל 25000 שהיו לה בשלשת החודשים של 2020 ..... לצומת לב כל אלה שחושבים שיש לנו גאון בבלפור ....
אכן נעשה הכל לשמור על מדינת ישראל
יהודי | 25-03-2020 18:31
ולא להפקירה לידי המשתפים של תומכי הטרור...
5
המעמד של יו״ר הכנסת הוא כמו של נשיאת
אלכסיי | 25-03-2020 17:22
בית המשפט... תארו לעצמכם שהוא יחליט שהנשיאה צריכה להתפטר, זה לא עובד ככה, יש הפרדת רשויות ברורה, בג״צ מתערבב פה בעניני הרשות המחוקקת באופן הזוי, הכנסת תתנקם בבגצ בהמשך, ותתערבב גם היא בעניני בית המשפט העליון
יולי חזק ואמץ
אחד שאכפת לו | 25-03-2020 17:51
בגץ = גונבי שילטון בגץ =דמוקרטיה שמאלנית בגץ = עלובים והזויים שמאלנים בגץ = שודדי הדמוקרטיה בגץ = שלטון מרץ ושרץ בגץ =מוות לדמוקרטיה בגץ לא נבחר על ידי העם זה חוונטה נגד שלטון ימין בעזרת נציגי הגייס החמישי של יוצאי ברית המוצצות והרשימה של ערפאת ואבו מאזן ויזבק וטיזי ועוד......... ובעזרת ערוצי השינאה 11....12......13....
6
יולי אדלשטיין אני גאה בך
אלי | 25-03-2020 17:48
גנץ לפיד ויעלון והמתאגרף נעשה איתכם חשבון בספטמבר
7
אתה אדם כל כך מוסרי
יולי שאפו ענק | 25-03-2020 17:53
יולי אתה אדיר!
8
צו מצפון
נץ | 25-03-2020 18:39
מעניין מה היה עונשי אם הייתי מסרב לבצע צו בית משפט באומרי: צו מצפוני לא מאפשר…
9
בג"ץ התערב 35 פעמים בהתנהלות הכנסת
שישו | 25-03-2020 18:42
ופסיקותיו התקבלו עי כל הגורמים. איש לא העז לצאת נגדם עד שהגיע הארכי נוכל מבלפור ונושאי כליו ופתאם הכל מותר כל עוד זה משרת את האינטרסים של הקיסר. אילמלא הפחד מביבי אדלשטיין היה מזמן דואג להעיף אותו מהשלטון. גם אם נמצאו פגמים בהחלטת בגץ, המשתפ בא על עונשו בזמן.
10
זו לא גבורה ולא עמידה על עקרונות - זו פחדנות
יוסף | 25-03-2020 18:58
הסירוב של אדלשטיין לקיים את הפסיקה של בגץ היום זה לא סיפור גבורה ועמידה על עקרונות אלא ההיפך, זה פחדנות לעמוד מול נתניהו ואנשיו ולומר להם עד כאן, לא אבזה את בית המשפט והכנסת!
11
אלוף!!!!!!
אני | 25-03-2020 19:00
התגובה הנכונה של האדם המקסים הזה.