אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"פסק ההלכה עלול לגרום לנזק יותר מאשר תועלת"

הרב חיים נבון התייחס לפסק ההלכה של מספר רבני ספרד ועדות המזרח המתיר להשתמש בתכנת 'זום' בליל הסדר, ואומר כי מדובר בפסק שעלול לגרום לנזק המרובה מהתועלת

"פסק ההלכה עלול לגרום לנזק יותר מאשר תועלת"

הרב חיים נבון התייחס לפסק ההלכה של מספר רבני ספרד ועדות המזרח המתיר להשתמש בתכנת 'זום' בליל הסדר, בכדי להפיג את בדידותם של הסבים והסבתות שצפויים לערוך את הסדר לבד בביתם, בעקבות ההגבלות האוסרות על התקהלות.

אמש (שלישי) פורסם בסרוגים פסק הלכה  עליו חתומים מספר רבני ערים מאיגוד חכמי המערב במרוקו, בו הם מתירים לקיים את הסדר באמצעות תכנת "זום".

התשובה ניתנה תחת מגבלות מסוימות ותוך הדגשה שמדובר במצב חירום: "עניין נוסף יש והוא הצורך להסיר עצב מהמבוגרים ולתת להם מוטיבציה להמשיך להיאבק על חייהם".

בתחילה מעלים הרבנים 3 חששות, מהפעלת המכשיר ביום טוב, עוסקין דחול ושיבואו להשתמש בהיתר זה בימים טובים שלא לצורך. בתגובה הם עונים כי "אין צורך להפעיל את המחשב כי הוא מופעל מערב החג", ומבהירים כי ברור ש"ההיתר ניתן לשעת חירום בלבד".

עוד באותו נושא

רבנים מתירים להשתמש ב"זום" בליל הסדר


46

בתגובה פרסם הרב חיים נבון בעמוד הפייסבוק שלו את התייחסותו לפסק ומביע חשש כי בוא יגרום נזק יותר מתועלת.

בעמוד הפייסבוק שלו כתב הרב נבון:

1. יישר כוחם של הרבנים הצדיקים, הדואגים לבני קהילתם הזקנים והבודדים, ומחפשים מענה למצוקותיהם, גם בליל הסדר הבא עלינו לטובה.

2. לצד זאת, אני חושש שהיתר המתפרש ככללי וגורף לשדר את ליל הסדר בזוּם או בדרך מקבילה עלול להביא נזק יותר מאשר תועלת; אפילו לגבי עצם הבעיה שאותה הפסק הזה רוצה לפתור. יהודים שואבים נחמה ותקווה מליל הסדר בעיקר משום שהם חוגגים אותו כמו סבי-סביהם, ומקווים שבדיוק כך יחגגו אותו גם נכדי-נכדיהם. חידושים שיהפכו את ליל הסדר דומה יותר לליל חולין עלולים לפגוע בדיוק בעוצמת הרוח שכולנו מקווים לשאוב ממנו.

3. ברור שיש יחידים שעבורם נחוצים היתרים כאלו. ברור גם שבדורנו אי אפשר להסתיר היתרים פרטניים כאלו – וגם לא צריך. די לומר שמי שסובל ממצוקה מיוחדת יכול להיוועץ ברבו, שוודאי ייקח בחשבון את מצבו המיוחד.

4. ההיתר שהתפרסם הוגבל למקרה שמפעילים לפני החג את התוכנה, והמחשב פועל מעצמו במשך כל יום טוב, בלי מגע יד אדם. זה נראה לי קרוב לבלתי אפשרי מהבחינה הטכנית. אני לא הצלחתי להפעיל את זוּם בלי להתעסק במקשים ובמצלמה ובמיקרופון בכל כמה דקות. ייתכן שיש בין זקנינו גם האקרים מופלגים שזה קטן עליהם, אך עבור הרוב דומני שההיתר הזה בכל מקרה אינו כל כך רלוונטי, מהבחינה הטכנית הזו גרידא.

עוד באותו נושא

משבר הקורונה: הרב חיים נבון 'הלכות מגפות'

5. נדמה לי שגם משרד הבריאות צריך להזדקק לסוגיה הזו. אני חושש שיש אנשים – למשל, אנשים המתמודדים עם דיכאון, בין אם הם זקנים ובין אם לאו – שעבורם גזירת הבידוד עלולה חלילה להביא לסכנת נפשות, וגם זוּם לא תמיד יפתור את הבעיה. אני מבין שמשרד הבריאות חושש לדבר על החריגים הללו, אולי בדיוק בגלל הפער בין היתרים יחידניים לבין מה שעלול להתפרש כהיתר גורף. ובכל זאת, נדמה לי שגם למשרד הבריאות ראוי ללכת בדרך יותר מאוזנת, ולהסביר האם יש גלמודים יחידים שצריכים להתייעץ עם רופאיהם, שמא עבורם הבידוד הוא סכנה גדולה יותר מאשר המפגש עם משפחתם. אולי אני טועה, וגם להם נחוץ בידוד ויהי מה ובכל מחיר; ואז גם את זה נחוץ להגיד. האוכלוסייה הזו צריכה לא רק התייחסות רבנית, אלא גם התייחסות רפואית רשמית.

6. אשריהם ישראל, שאוהבים את חגיהם ואוהבים את סביהם ואוהבים את מסורתם. יהי רצון שבמהרה נחזור לחגוג את כל אלו יחדיו בפשטות ובשמחה; ויהי רצון שנזכור אז להודות לאלוקינו על השמחה והפשטות הללו, ונזכור עד כמה הן אינן מובנות מאליהן.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
פסקי הלכה
הנביא ישעיה | 25-03-2020 8:56
נראה לי בס״ד שאלוהים לא רוצה שיפסקו בשמו .הוא לא מינה אותם .בטח כשכל אחד פוסק אחרת .בתורתו כתוב לא תוסיף עליו ולא תגרע ממנו .בפועל מרוב פסיקות שכחת מה התורה דורשת .אלוהים כועס .תורתו האלוהית הפכה לנחלת .רומסי חצרי
מה פרענק מבין ברמבם
ניסן | 26-03-2020 5:30
אתם יודעים למה אצל האשכנזים הרב נקרא רב ואצל הספרדים חכם פשוט כי אצל האשכנזים הוא רב ואצל הספרדים חכם
אסור לרבנים ספרדיים לפסוק הלכה
חגי | 25-03-2020 20:16
הרבנים הספרדיים לא בקיאים בהלכה ולא מסוגלים לכן לפסוק הלכה. טוב יעשו אם יפנו לרבנים אשכנזים מתנגדים שיעזרו להם להבין. שחלילה לא תפול שגגה לפניהם.
2
רק לגדולי ישראל הזקנים מותר לפסוק בנידון זה
עידו 2 | 25-03-2020 9:02
אבוי לנו אם כל מי שנקרא ''הרב'' יביע דעתו בבעיות הלכתיות סבוכות. הניחו זאת לזקני התלמידי חכמים. גם אמרו חכמים שלא כל ת''ח יכול להתיר בכורות. ראה סנהדרין דף ה:
3
המקרופון זו הבעיה הכי קשה
שגמש | 25-03-2020 9:13
אני לא מבין איך התירו לדבר למיקרופון. קולו של אדם כמו חיצו. בכל השמעת קול האדם גורם בכוחו הבלעדי להפעלה חשמלית כלשהיא בתוך המקרופון. וזה אסור. גם במצלמות אבטחה שלא ניחא ליה בהקלטת קול דוקא גם שם ממליצים על ניטרול הקול בשבת קו במקרה הזה.
4
מי הוא שצריך לשמוע לו. יש רבנים גדולי עולם שפ
סרוגים מצנזר | 25-03-2020 9:29
למה אתה מצנזרים מה שכתבתי למדתם מערוץ 7 מה שנעים לא לשמוע מוחקים. די אתם מראים שהכל נגיש אצלכם חוץ מבקורת. כל רב או חושב שהוא רב אפילו מינו אותו לרב. יש לשמוע לגדולים ולא לקטנים. ואל יפלג את הדעה שנאמרה. חכמים היזהרו בדבריכם
5
ייקוב הדין את ההר? מה קרה ליהדות הזו?
גל | 25-03-2020 9:43
לאיזה אל אתם סוגדים, שכל כך אכזרי וקפדן וקפוא שמעדיף שקשישים יהיו לבד בבית בלי קשר? אין אצלו שום יכולת לתעדף? אולי יש לו דת, אבל אין לו, לדעתי הפרטית, לב. מאחל לו לעשות תשובה של הרגש, שתאחד את ליבו עם מוחו , וימצא את אהבת האל האמיתית.
בבקשה, תשתחווה לעצמך
פויה | 25-03-2020 15:01
אל תצפה מאיתנו להצטרף אליך
6
ישר כח גדול לרב נבון שדבריו נכוחים, כרגיל
בנצי קין | 25-03-2020 9:45
תגובה ראויה, מכובדת מכבדת ובעיקר נכונה ומאזנת.
7
דברי טעם
דתי לאומי | 25-03-2020 9:51
תודה
8
הרב אשכנזי יקר
ספרדי | 25-03-2020 12:20
הגישה הכביכול שמרנית שלך הולידה את בפירצת גדר הכי גדולה בהיסטוריה היהודית....שחרר אותנו אנחנו נשמע לרבותינו ואתה תתעסק בחומרות שלך... חג שמח
להפסיק עם הגזענות הזו
אישה | 25-03-2020 18:48
גם הרב זיני אמר שזה אסור
לספרדי
מישהו | 25-03-2020 13:36
ספרדי - כנראה! יהודי? לא בטוח......
9
אל לרבנים מזרחיים לפסוק
אלחנן | 25-03-2020 16:43
הם לא מתאימים לפסיקה. מקסימום לפיקוח כשרות במכות שכונתית..