אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המהפך של כחול לבן: מניהול הכנסת להתפרקות מפוארת | סיכום פוליטי

הימים הגדולים של כחול לבן מניהול הכנסת, העברת השרביט ועד להתפרקות המפוצצת; נקודת ההכרעה של בני גנץ כאשר זימן אליו את מאיר כהן עם הבשורה המרה מבחינתו; ועל שבוע בבידוד

המהפך של כחול לבן: מניהול הכנסת להתפרקות מפוארת | סיכום פוליטי
  (צילום: תומר ניוברג/ פלאש 90)

חצי שעה לפני הדרמה, שמעתי מבכיר בימין אתמול בצהריים, "זה כמו שנתניהו יפרק את בלוק הימין ויתפצל מהליכוד", הוא סימן מלשכתו את התרחיש שהסכמתי לו בכל לב. זה היה נראה מופרך, הזוי ומוגזם. אבל אחרי שנה מופרכת, הזויה ומוגזמת קורים צעדים מופרכים, הזויים ומוגזמים.

זה לכאורה היה השבוע הגדול של כחול לבן, סוף סוף השרביט המלכותית של ניהול הכנסת עברה מהליכוד ובכחול לבן קיבלו את המושכות עם הקמת 6 וועדות שנלקחו בזכות מראשות בלוק הימין אליהם והלחצים שעבדו עם התפטרות יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. שנה שלמה של אורחים בדירה לא להם התחלפה במובילי התהליכים הפרלמנטריים, אז למה לכאורה? לכחול לבן עמדה שליטה כמעט מלאה ברשות המחוקקת אך בלי יכולת לגעת ברשות המבצעת, כלל הוועדות הן ועדות זמניות שיכהנו עד להקמת הוועדות הקבועות של הכנסת ה- 23, הזרוע הביצועית גם אם ממשלת מעבר, הייתה נתונה עדיין בידי בנימין נתניהו.

התפטרות אדלשטיין (צילום: ערוץ כנסת)

זאת אומרת, לגוש 61 עמד רוב מקרי, בעוד רוב אמיתי מרכיב ממשלה ואת זה גם בני גנץ ידע, אז הוא העדיף רוב מוחלט של 78 ח"כים. ביום שלישי הוא עוד הסביר כי "קודם כל נחזיר את הדמוקרטיה הישראלית לתפקד – אחר כך נרכיב ממשלה שתטפל בקורונה ובאתגרים הנוספים שעל הפרק". מלחמת הקרדיטים עלולה להיות קשה ביותר, אבל בכל הימים האחרונים, דווקא הח"כים מתוך חסן לישראל לחצו את גנץ לקיר יותר ויותר, האדריכל הראשי הוא חילי טרופר שלא הכיר מילה אחרת חוץ מ"אחדות", הרבה לפני הקורונה, ומשך איתו את גבי אשכנזי או בעצם הפוך ויחד עם אסף זמיר בתוספת הנדל והאוזר (שהסתובבו השבוע כל הזמן במסדרונות יחד, עד כדי כך שבלשכת האוזר מזהים העוזרים את הנקישות בדלת של הנדל, ובלשכה של הנדל הציעו לשבור את הקיר בין הלשכות, גם ככה אחד הם) שהתריעו מפני ממשלה בתמיכת הרשימה הערבית המשותפת, סרבו להצביע בעדה והוכיחו עמוד שדרה – נוצרה חבורה חזקה ואמידה שהצליחה ליצור טבעת חנק מסביב לגנץ, ולחסום בפעם האחרונה את ניסיון החדירה של לפיד.

מאיר כהן בכניסה ללשכתו של גנץ אתמול בכנסת, לא יו"ר הכנסת (צילום: עטרה גרמן, סרוגים)

בכלל, לפיד ויעלון לא ידעו על התהליך עד השעה 15:00, שעה לפני כינוס המליאה ובחירת היו"ר, כאשר גנץ זימן את מאיר כהן מיש עתיד ובישר לו שהוא לא המועמד. שני השותפים שהפכו ליריבים שמעו זאת מכהן עצמו שיצא מהחדר בפנים נפולות אך ברורות לאן כעת נושבת הרוח והפושים של התקשורת. הם הוכו בהלם שהספין הפך למציאות, ממשלת החלום רקמה עור וגידים ובחירות רביעיות הפכו לתרחיש רחוק.

דור חדש של משפחות של שכולות שלא שותקות

מחאת הדגלים השחורים צצה בן-לילה, כמה מאות פעילי שמאל עשו את דרכם ביום שני לכנסת עם תחילת ההצבעות על הקמת הוועדות ובדרישה שיו"ר הכנסת אדלשטיין יתפטר מתפקידו. אך לפני שבוע וחצי, כמה ימים לפני אותה הפגנה, ניסו כמה פעילים מעמותות ימין להרים שיירה דומה אך לא זכו להיענות רחבה, זה נשאר בהולד וכאמור ארגוני השמאל שניצלו את הוואקום הרימו את הכפפה ויצאו עם זה לפועל. אחר הצהריים של אותו יום, כשהרוחות כבר נשבו לכיוון ההחלטה כי בג"ץ יכריח את אדלשטיין לכנס את המליאה לבחירת יו"ר הכנסת עד יום רביעי, התעשתו בימין ויצאו לדרך. ההחלטה התקבלה ב-17 בערב, הפרסום יצא ב-19 בערב ולמחרת בבוקר בשעה 10:00 היו בין 200 ל-250 רכבים, שהתמזגו בלטרון ונסעו בשיירה אחת שעלתה לירושלים.

ההפגנה הייתה תחת שני נושאים: מחאה נגד בג"ץ מצד אחד וחיזוק של אדלשטיין מצד שני. בתחילה הם נעמדו מול בית המשפט העליון בתואנה כי "בג"ץ הם שחקנים פוליטיים שמכשירים את הרשימה המשותפת ותומכי טרור" ולאחר שעה וחצי השיירה המשיכה לכיוון הכנסת והגיעו לחזק את אדלשטיין, שם קראו לו "אל תיכנע לאולטימטום שבג"ץ שמו בפניך". לטענתם, השופטים הם אלו ששברו את החוקים, ואדלשטיין דווקא שמר עליהם. כך או כך בשתי הקבוצות הבינו שחוקי המשחק בין הרשויות נשברו השבוע.

ההתעוררות

התעוררות לכך היה אפשר לראות בפורום "בוחרים בחיים", שמודים שמה שפוצץ אותם הייתה מחאת הדגלים השחורים, לאחר שהצטרפו אליהם בשבוע האחרון עוד 20 משפחות שכולות שנפגעו בעבר, בהן גם אלמנות צה"ל שלא קשורות ישירות לפיגועים, כמו 135 המשפחות שחברות בו עד כה. הקבוצה קמה במקור להילחם בפעילי טרור, לייצר הרתעה נגד מחבלים פלסטינים ותמיכת משפחותיהם, למחות על תנאי המחבלים בכלא ולקדם את עונש מוות למחבלים – שורה של נושאים שעלו לכותרות ב-4 שנים האחרונות בטרם החל כדור השלג להתגלגל, ובמקום זאת מצאו את עצמם נכנסים לעוד תתי סעיפים פוליטיים. כשאני שואלת את הרצל חג'אג', אביה של סגן שיר חג'אג' שנרצחה בפיגוע הדריסה בארמון הנציב, על המתח שהתפוצץ השבוע, הוא עונה: "אני איש ימין, אני לא אספר לך סיפורים" אבל מוחה על האשמות הפוליטיות שטופלים לו: "מישהו יכול להשתמש בי? עושים אותנו מטומטמים. כשהיו לנו טענות לנתניהו שהוא היה ראש ממשלה יצאנו עליו. אנחנו דור חדש של משפחות של שכולות שלא שותקות".

עם זאת, אנחנו יודעים להגיד שכמה מהמשפחות שכולות בחרו שלא הגיעו לשיירת הימין בכדי לא להצטייר כחלק מהמערכה הפוליטית, ולבסוף נספרו כ-5 משפחות בלבד. אך כל עוד בימי הקורונה עוד מותר לעשות הפגנות, חג'אג' מבטיח שימשיך לעשות זאת. כבר ביום ראשון לפני שבועיים הם החליטו להקים אוהל מחאה על ממשלת המיעוט שנרקמת, ביום שני למחרת הגיעו לבית הנשיא עד יום ראשון לאחר כך עד שאחרון נציגי הסיעות הלך הם התקפלו גם. באותם ימים הם נפגשו עם מספר ח"כים במטרה לשכנעם להדיר רגליהם מהמהלך, עם עודד פורר זה לא עזר ואילו יועז הנדל שכבר הביע התנגדות פומבית טען כי "לא פייר שאתם לוחצים רק עלי, לכו גם לצד השני". בעקבותיו כאמור, ממשלת המיעוט אמרה נואש.

לגמרי לא לבד

כולנו בבית, נחים, לומדים, משחקים, משוחחים ולפעמים גם משתעממים.. גם עלי נגזר 14 יום בבידוד, למעשה זה היה לבסוף רק שבוע ועוד 3 ימים של בידוד עצמי קודם לכן שהשאירו אותי כרובם של אזרחי ישראל בין 4 קירות, מהן אתה עובר מעמדת המבצע לעמדת הצופה: לתצפת לרחוב דרך החלון ולגלות עץ דובדבן פורח ממש מול העיניים, לראות את העניינים המתפתחים במערכת הפוליטית והקורונית דרך המסכים, אם זה הפלאפון, המחשב הנייד או הטלוויזיה. העיתונאי ירון אברהם פתח שרשור של דברים שירדו מהפרק בגלל הקורונה, עלו שם דברים כמו: עסקת המאה, הסלמה בדרום, מיזוג מפלגות וסנדוויץ' לילד, זו הדוגמה הטובה ביותר למה שהיה ומה שעוד יהיה. משבר הקורונה מכניס אותנו לקצב אחר, אם בימים אלו אנחנו נאלצים לשמור על בריאותנו בבית ודווקא נאסר עלינו לצאת להליכה או כל ספורט אחר שבכל יום אחר היו מפצירים בנו לעשות כל עשרות נותני העצות, אז מה קרה? קצת שקט.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
גנץ עשה טובה לעם ישראל
אוחנה | 27-03-2020 12:03
ובדרך עשה טובה קטנה (17 מנדטים) לביבי והוציא אותו מאפלה לאורה. נתפלל שהאל יוציא את עמו ואת העולם מהמגפה הארורה. שבת שלום
עוד נראה את החרא שביבי יאכיל אותו
בתאבון לגנץ | 27-03-2020 14:21
קרוב לזמן בו הם צריכים להתחלף , כשביבי יראה שהסקרים נוטים לטובתו , הוא ימצא את הסיבה לפוצץ את העסקה ויגרור אותנו לבחירות נוספות עוד כשנה וחצי מהיום ..... הרי אין דיל במערכת הפולטית שביבי הנוכל השקרן קיים .....
2
מוחמד ינחם את האבלים וחפויי הראש של השמאל חחח
מיסטר חחחחחחחחח | 27-03-2020 12:28
לפיד ושלח עופר ויעלון יושבים שבעה במסגד ''הנעליים הגבוהות'' ברחוב ''הוא סרח הוא סרח'' מס' 7 בראמללה
3
הכי חשוב שנחשף סופית בית הדין הגבוה לאי צדק
יודה | 27-03-2020 14:00
חיות לא מצדיקה את שמה הפרטי אסתר...במקום לך כנוס את כל היהודים...כל האג'נדה שלה ושל האדמור שלה אהרון מכת-ברק היא שנהיה לעם מפורד ומפוזר בין הערבים...בליל כל קדושי בגצ היא הוכיחה ובעיקר כשדווקא יצא ההיפך ממזימת השמאל שרווח והצלה הגיע לעם ישראל ממקום אחר...והנה היא והנבל ליברמן והגמד לפיד והעגלון יעלון נדחפו לביתם אבלים וחפויי ראש...וליהודים היתה אורה ושמחה וששון וייקר
4
בחירות
אלמונית | 27-03-2020 14:02
ובא לציון גואל
ביבי הגאון
ליכטר | 27-03-2020 20:45
ביבי העם אוהב מנהיג כמוך
5
מנהיג ענק
לייכטר | 27-03-2020 20:46
ביבי גאון ענק. ליברמן הזנב בין הרגליים