אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה יהיה עם מגיפת הקורונה? הרב שלמה אבינר

ובעיקר, יש לראות הכל בפרופורציה ולא להיות מפונק. אדרבה המצבים הקשים באים לחנכנו להיחלץ מפינוק. הרי הכל מד'. אין מקרה. ד' בא ללמדנו משהו. אז בין השאר הוא מלמדנו לא להיות מפונקים

מגיפת הקורונה: אל תשאל מה יהיה, תשאל מה יש!
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

מה יהיה? המצב מחמיר. ההסגר מתהדק.  אין עבודה. המחלה מתפשטת. העתיד לא ברור.

השאלה לא מדוייקת. העתיד ברור. הכל יסתדר. היו דברים יותר חמורים לאין ערוך והתגברנו. מגפות נוראות כגון המות השחור שכילה בין רבע לחצי אירופה, רעידות אדמה, צונאמי, גירוש ספרד, גזרות תתנ"ו, גזרות ת"ח-ת"ט, השואה, רעב בארץ – והתגברנו.

אם כן, השאלה אינה מה יהיה בעתיד, אלא מה יהיה בהווה. כמובן, ההווה יכול להיות ארוך, חודש או שנה. על כל פנים הוא זמן קצר. "רגע קטן עזבתיך וברחמים גדולים אקבצך" (ישעיהו נד, ז).

על כל פנים, גם ההווה לא יהיה כה נורא. יהיה מה לאכול. מסופר במדרש שגר צדק שאל רבו: ד' אוהב גר לתת לו לחם ושמלה – זה הכל?!  השיב לו רבו: אל תזלזל, זה הרבה, שהרי יעקב אבינו התפלל: ונתן לי לחם לאכול ובגד ללבוש (ב"ר ע). גם בגדים לא יחסרו לנו. חנויות "יד שניה" גדושות מהם עד ללא מקום. כשאבי ז"ל היה ילד קטן, לא היה מה לאכול בבית, והיו רעבים. אצל אמי ז"ל, היה אוכל, אך סגרו את הלחם בארון במפתח, כדי שילדים לא ייקחו ממנו כאות נפשם. עכשיו, ב"ה אוכל לא יחסר לנו.

אמת שיש אנשים מאוד מוטרדים מהמצב, וזה אכן מטריד אותנו יותר מהמצב עצמו. זה בגלל שהם מפונקים. כל דבר שאינו כרצונם, הם נכנסים לדכאון. זו מחלה יותר חמורה מקורונה. צריך עמידות, Resilience, מה שנקרא בצה"ל מבצע מתגלגל, ו "כל תוכנית בסיס לשינוי", או עוד "חישוב מסלול מחדש".

יש לדעת פעם אחת ולתמיד שהעולם הזה אינו לונה-פארק, גן שעשועים. סך הכל, הוא עולם מאוד טוב, אבל לפעמים, יש סערות, יש רעידות אדמה, ויש להסתגל ולהתגבר, ולא להתאמלל.

הפילוסוף הסטואי הרומאי אפיקטטוס היה עבד שנים רבות אצל אדון אכזרי. פעם האדון עיקם לו את הרגל, אמר לו העבד: היזהר, אתה תשבור לי את הרגל. אך האדון המשיך ושבר לו את הרגל. אמר העבד: אמרתי לך שתשבור לי את הרגל. בשביל מה להתאמלל? האם זה יחזיר את הרגל? אלא הוא הלך עם מקל.  לימים, אחרי מות אדונו, נעשה ראש האסכולה הסטואית ברומא. הוא בעצמו סבל הרבה, אך לימד: "בעולם יש דברים טובים ודברים רעים. על הדברים הטובים שמח. באשר לדברים הרעים, הם מתחלקים לשנים, שאפשר לשנות ושאי אפשר לשנות. מה שאפשר לשנות – תשנה. מה שאי אפשר – קבל כמו שזה".

כמובן, איננו יכולים לנבא את הצפי, אנו מקווים שיהיה קצר. מדינות רבות הצליחו לחסום מהר. אנחנו לומדים מהם וגם פועלים מהר ובנחישות. אשרינו שיש לנו משרד הבריאות שפועל בצורה מאוד אחראית, שיש לנו רופאים מאוד נאמנים. ויש להודות לד' על הרפואה המודרנית שהיא פלאי פלאים. יש להודות למדינת ישראל שנוקטת בצעדים חכמים, וגם נותנת דמי אבטלה ודמי סיוע.

ובעיקר, יש לראות הכל בפרופורציה ולא להיות מפונק. אדרבה המצבים הקשים באים לחנכנו להיחלץ מפינוק. הרי הכל מד'. אין מקרה. ד' בא ללמדנו משהו. אז בין השאר הוא מלמדנו לא להיות מפונקים. כמו שכותב הרמב"ם במורה נבוכים שארבעים שנה במדבר באים ללמדנו גבורה, עקב התנאים הקשים.

אז לא לאבד פרופורציה.  נכון שמתו מקורונה בעולם כמה אלפים במשך שלושה חודשים, אבל מרעב מתים כל יום 34,000, לצערנו.

נכון יש אי ודאות, אז זה בא ללמדנו כיצד להאמין בד' בתנאי אי ודאות, וזו אמונה יותר גדולה.

כמובן, אנחנו לא יודעים למה ד' מביא צרה זו ודווקא עכשיו. ואין נביאים שילמדונו על מה לעשות תשובה. לכן, כל אחד יעשה תשובה, כפי מה שנצרך אצלו, ויתקן את מעשיו.

ולשמוח על הדברים הטובים שהקורונה לא יכול לקחת מאיתנו: אמונה בד', מידות טובות, משפחה, לימוד תורה, שירה, קריאת ספרים טובים ועוד הרבה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
לאבינר הרוצח
עולה להר | 24-03-2020 9:04
בגללך הקרונה. אתה אשם. אתה מנעת הקרבת קרבנות אתה מנעת בנין המקדש. אין לך שום זכות דבור. אתה רוצח.