אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות הראשית מורה: להתפלל במניין מצומצם

לקראת תפילות השבת בצל חשש הקורונה, הרבנים הראשים הורו לציבור להתפלל במניינים מצומצמים. בעוד הרב לאו קרא שלא לסגור בתי כנסת כל עוד שומרים על הנחיות משרד הבריאות, הרב יוסף הורה לסגור בתנאים מסוימים

הרבנות הראשית מורה: להתפלל במניין מצומצם
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

שבת בצל הקורונה: הרב דוד לאו, הרב הראשי האשכנזי לישראל, והרב יצחק יוסף, הרב הראשי הספרדי, פרסמו היום (חמישי) הנחיות לגבי שאלת תפעול בתי הכנסת לתפילות השבת, ואמרו כי על הציבור להתפלל במניינים מצומצמים לפי ההנחיות.

"במענה לשאלות, הוראתי היתה כי אין לסגור את בתי הכנסת, אלא החובה היא להתנהל באופן שעומד בדרישות ובהנחיות שהוציא משרד הבריאות" כתב הרב לאו במכתב לגבאי בתי הכנסת. "באופן מעשי, כל עוד לא יצאה הוראה אחרת, ניתן וחשוב להתפלל בבתי הכנסת, אולם יש לחלק את באי בתי הכנסת למספר מניינים, תלוי בכמות המתפללים, שבכל מנין יהיו רק 10 מתפללים".

"כמו כן, חובה לשמור על מרחק של לפחות שני מטר בין איש לרעהו ולאוורר את חלל בית הכנסת כראוי" הוסיף וקרא. "יש להקפיד על ריחוק בין העולה לתורה לבין בעל הקורא, והגבאי יעמוד מחוץ לבימה. אנשים מבוגרים או הנמצאים בסיכון – אסור להם להגיע לבית הכנסת, ויתפללו בביתם בזמן שהציבור מתפלל. במידה ולא מתקיימים תנאים אלו – יש לצאת ממבנה בית הכנסת!" הבהיר בסיכום. "בתפילה לבורא עולם שנזכה לרפואה שלימה במהרה".

עוד באותו נושא

הרב דרוקמן עושה סדר: כך תערכו את התפילות בשבת


14

הרב יוסף הורה גם כן לערוך מניינים מצומצמים, כשלדבריו, "ככל והציבור נשמע לגבאים, יש להשאיר את בתי הכנסת פתוחים, ולא יכנסו למקום אחד יותר מעשרה". עם זאת, הרב הראשי הספרדי הוסיף כי "במקומות בהם יש חשש ואין שליטה לגבאים למנוע מצבור גדול מלהיאסף ביחד יותר מעשרה – יש לסגור את בתי הכנסת עד יעבור זעם. וכן יש לסגור בתי כנסת המצויים בבתי החולים, אשר הם קטנים וצפופים לרוב. קשה ליישם בהם את הוראות משרד הבריאות, וגם המתפללים שם מצויים תחת סיכון".

בנוגע לסדר התפילה בשבת, כתב הרב הראשי כי "יאמרו את תפילת מעין שבע (תפילה הנאמרת בליל שבת) אך ורק אלה המתפללים בבית הכנסת ובמקום הקבוע לתפילה, ועל כן אלה המתפללים בביתם אינם מתפללים תפילה זו". עוד קבע הרב יוסף כי "כל מי שנבדק לקורונה, עליו להשאיר בשבת מכשיר פלאפון זמין שיוכל לענות ולהתעדכן על מצבו. אנחנו סומכים לגמרי על החלטות הרופאים, ומחויבים שלא לסור מהנחיותיהם, ובכלל זה גם לעניין חילול שבת במקום שיש חשש פיקוח נפש אשר הוא דוחה את כל התורה כולה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
קשקוש איזה מחלוקת?
רועי | 19-03-2020 14:51
אין שום מחלוקת ההוראות תואמות נראה שהכתבים מחפשים כותרות בכוח
2
בתי הכנסת
חדג | 19-03-2020 14:56
אין שום סתירה
3
אחד אומר תפתח חם .השני אומר תסגור קר
מוכר מסכנים | 19-03-2020 15:05
הודעות סותרות בין הרבנים .המשמעות שהם לא יודעים מה התורה או האלוהים רוצה .אין להם אליו קשר .ואת ההמשך תבינו לבד
4
הוראות סותרות בין הרבנים-
אוחנה | 19-03-2020 15:05
מי שנתן את הכותרת ...הוראות סותרות בין הרבנים: האם לסגור את בתי הכנסת? מטעה!! עם ישראל מתקיים על מחלוקות...ראה את התלמוד. הכותרת מכניסה לעוד מחלוקות מיותרות
5
גם בימים אלא רב רב עם רב ומה יגידו עמך ישראל?
יוסלה | 19-03-2020 15:50
.
ערב רב
! | 20-03-2020 14:46
זו האמת
6
לפי דעתי רק לשמוע קריאת התורה ואז השהות קצרה
אריק | 19-03-2020 16:10
כמובן במרווחים מתאימים
7
דברי הרבנים הראשיים דברי אלהים חיים
אריאלה | 19-03-2020 19:25
לחלוטין אין מחלוקת ביניהם. דבריהם נכונים ומאוזנים, נותנים מענה לצרכים ההלכתיים ולצרכים הבריאותיים של הציבור, וזאת בניגוד לאחרים שמייצרים בהלת שוא.
8
סגירת בתי הכנסת
יעל | 20-03-2020 8:04
כיצד הרבנים יכולים לקחת אחריות כזו? מגיעים אנשים מבוגרים לבית הכנסת שיכולים להידבק. המבוגרים בהדבקה נמצאים בסכנת חיים. האם תפילה בציבור חשובה יותר מפיקוח נפש?