אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"זריקה של אופטימיות": ארגון החירום שמסייע במשבר הקורונה

בעקבות פריצת משבר הקורונה, בארגון החירום "לב אחד" גייסו מאות מתנדבים שפועלים לסייע לכל המבודדים. בראיון לאולפן סרוגים דובר הארגון לביא אייזנמן אמר כי "אנחנו מנסים להביא זריקה של אופטימיות"

אולפן סרוגים: ארגון החירום שמסייע במשבר הקורונה
  (צילום: סרוגים)

על רקע התפרצות נגיף הקורונה, בארגון "לב אחד" החלו לפעול ככח אזרחי לסיוע עבור אנשים הנמצאם בבידוד. דובר הארגון לביא אייזנמן הציג באולפן סרוגים את פעילותיהם של מאות המתנדבים והציג הנחיות להתמודדות עם המשבר.

עטרה גרעטרה גרמ

"הארגון קיים כבר כמה שנים, אך בשגרה הוא לא באמת פועל. ברגע שיש מקרה חירום, כמו מבצע צוק איתן, מלחמת לבנון השנייה, או אפילו ההצפות שהיו לאחרונה – הארגון פותח חמ"ל שכולו מתנדבים, והוא מחפש מתנדבים אזרחיים שיכולים לעזור לציבור ולסייע לו" הסביר. "כולם בהתנדבות, עוזבים את מה שעושים ובאים. זה הבסיס של החמ"ל המרכזי. נכון להיום יש לנו מעל 1,200 מתנדבים, וכולם אנשים שמתנדבים בכל רגע – לא אנשים שנמצאים בפקל כל הזמן. הארגון מחכה לצורך לאומי – כשצריך אותנו, אנחנו נמצאים, לא רק אנחנו אלא כל עם ישראל".

"בשבוע שעבר פתחנו חמ"ל בעקבות הקורונה, פרסמנו מספר טלפון וקראנו לכל המבודדים שצריכים עזרה להתקשר אם הם צריכים משהו. קיבלנו עשרות שיחות של אנשים שנמצאים בבידוד וצריכים לעשות קניות" סיפר. לדבריו, "מדובר במבצע מאד מורכב, אנחנו כל הזמן בקשר עם משרד הבריאות כדי להבין מה אנחנו צריכים לעשות ואיך לעשות את זה בצורה הכי טובה. אבל גם היום, כשמתנדב שלנו מגיע לאישה בסיכון ולא רוצים שאף אחד מהם ייפגש – אנחנו תמיד שומרים על מרחק, כדי שלא לפגוע באף אחד".

כדוגמא, אייזנמן סיפר על מקרה שבו התבקשו לעשות קניות לאישה בסיכון בת 91 שבתה נכנסה לבידוד. "הגענו לגברת, היא פתחה לנו את הדרך – ואנחנו לקחנו צעד אחד אחורה, היא שמה פתק על הרצפה, התכופפנו ולקחנו אותו כמו איזה טקס. הלכנו ועשינו את הקניות, וכשחזרנו שמנו את הקניות, היא לקחה צעד אחורה לפני שהכנסנו לה את זה לבית. הכל לפי הטקס" סיפר. בעקבות ההגבלות של משרד הבריאות, החמ"ל בארגון פוצל לשני מקומות, כשבכל מרחב עובדים לא יותר מ-10 אנשים השומרים על מרחק. לדבריו של אייזנמן, "הכל בחלל מאד גדול, ורק 10 אנשים בכל חדר. כל הזמן מגיעים שיחות טלפון, מאנשים שאין להם עבודה ואומרים איך הם יכולים לעזור. אנחנו תמיד מחכים לשיחות כאלה, לא רק ממי שצריך עזרה אלא ממי שיכול לעזור.

"מנסים לתת זריקה של אופטימיות"

כשנשאל היכן יש הבדל בין הארגון לפעילות של מד"א או ארגונים אחרים, אייזנמן טען כי "צריך לשאול: מי יכול להיות עם הילדים של אותו פאראמדיק שצריך לצאת לעבוד? הרי לפי ההנחיות של משרד הבריאות, כל הילדים נמצאים בבתים. בעקבות זאת, היום גם יצאנו במבצע שסטודנטים ומתנדבים יגיעו לשמור על הילדים של עובדים שנמצאים בשירותים חיוניים- רופאים, אחיות, אנשי כוחות הביטחון, כל מי שצריך לעבוד. נשלח לכל הארץ אנשים שיבואו וישמרו על הילדים שלהם".

אתם בעצמכם עוברים בדיקות קורונה? 

"אנחנו מנסים מאד לבודד את השטח באמצעות החמ"ל. כרגע יש חמ"ל בעין פרת, ובימים הקרובים נפתח עוד 3 חמ"לים בצפון, במרכז ובדרום שיביאו עוד אנשים. האנשים שכל הזמן נמצאים בחמ"ל מנסים שלא לרדת שלטח, כדי שלא יהיה הידבקות של כולם. בכל מקרה אנחנו שומרים על כל ההנחיות ככל האפשר".

"אנחנו נמצאים במצב הזוי, שאנחנו לא מכירים, אבל הוא גם גורם לאנשים להיכנס לפאניקה – וקצת בצדק" אמר. "אנחנו מנסים לתת זריקה של אופטימיות. מעבר למסר שאנחנו רוצים לעזור לכל מי שצריך עזרה, וקוראים לכולם להתקשר. מצד שני, מי שרוצה לעזור ומחפש משהו לעשות – אין שום מחוייבות לחודשים ארוכים. תתקשרו ותגידו שאתם פנויים ונתווך לכם משהו, גם קטן ביותר. אנחנו רואים פה אלף מתנדבים, ואין ספק שיש פה משהו מיוחד".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו