אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שו"ת קורונה עם הרב שמואל אליהו

רבה הראשי של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, הוציא קובץ שאלות ותשובות הלכתיות המתעוררות בשל התפשטות נגיף הקורונה. התשובות תואמו עם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות

שו"ת קורונה עם הרב שמואל אליהו
  יונתן זינדל/ פלאש 90

רבה הראשי של העיר צפת, הרב שמואל אליהו, פרסם הערב רשימת שאלות ותשובות בנושא הקורונה, אשר פורסמו בתיאום עם פרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ״ל משרד הבריאות.

עוד באותו נושא

הראשון לציון: הוראות משרד הבריאות = הוראה הלכתית

א. בתי כנסת

 1. הנחייה של משרד הבריאות היא לא לעשות אירועים עם יותר ממאה משתתפים. מה לגבי תפילות שיש 120/150 או 200 מתפללים. האם 100 זו הוראה מחייבת או המלצה עם קצת גמישות? תשובה: הוראה מחייבת.
 2. האם נשים בעזרת הנשים נחשבות מקום בפני עצמו או שזה חלק מחלל בית הכנסת? האם יש הבדל אם הנשים יושבות בקומה שניה של בית הכנסת או באותה קומה רק עם הבדל מחיצה? תשובה: אם הן יושבות ביציע, קומה שניה, אפשר שיהיו 100 גברים ו-100 נשים. אם בית הכנסת בחלל אחד ויש מחיצה – הנשים והגברים ביחד עד 100.
 3. האם בתי כנסת קטנים, אך מכילים משתתפים רבים, צריכים להגביל את עצמם אפילו לפחות ממאה אנשים? תשובה: כדאי מאוד שיהיה מרווח בין האנשים. שלא ישבו צפופים ואם אפשר שיהיה מרווח של אדם בין אדם לאדם. 
 4. האם צריך לקצר בתפילה ובדברי תורה, או שאין צורך להלחץ ולהלחיץ? תשובה: אין צורך להילחץ ולהלחיץ. 
 5. האם יש צורך לבוא עם סידור אישי מהבית או שאפשר להשתמש בסידורי בית הכנסת? תשובה: אפשר להשתמש בסידורי בית הכנסת. להשתדל לא להעביר בתפילה עצמה סידורים מיד ליד. 
 6. האם יש הנחיות מיוחדות לאנשים מבוגרים, או בקבוצות סיכון. מערכת חיסונית ירודה וכו', חולים המקבלים טיפול כימותרפי. תשובה: רצוי שאנשים אלו לא יבואו לבית הכנסת ולמקומות ציבוריים. אנשים הנמצאים בקבוצות סיכון אינם חייבים בתפילה במניין. 
 7. האם יש גיל מינימום מומלץ להגעה לבית הכנסת, כגון שלא להביא תינוק פחות מבן חודש? תשובה: אין לחשוש מלהביא ילדים בגיל קטן. 
 8. נישוק מזוזה/ספר תורה/פרוכת/ספרי קודש/תפילין. תשובה: בתפילין וספרים פרטיים – אין שום חשש. מזוזות וספר תורה שהוא חפץ ציבורי – עדיף לנשק באוויר.  
 9. האם יש להורות לצאת מבית הכנסת בהדרגה כדי למנוע התקהלות והתקרבות אחד לשני, או שזה כבר חשש מופרז? תשובה: חשש מופרז אין צורך. 
 10. האם מותר לערוך תפילות בשבת לרפואה ולביטול הגזירה או שיש בזה מעשה של צער בשבת? תשובה: מותר. ורצוי בעת פתיחת ההיכל.
עוד באותו נושא

הרב לאו פוסק: מחשש לקורונה – אסור לנשק מזוזות


10

ב. שיעורי תורה, התכנסויות, אירועים

 1. חשוב מאוד להקפיד על שגרת שיעורי התורה ולא לבטל שום אחד מהם. 
 2. האם יש הגבלות לשיעורי תורה? תשובה: 100 כמו תפילה. 
 3. האם יש הגבלות לאירועים שיש בהם אוכל? תשובה: אין הבדל, רק שיכינו את האוכל אנשים בריאים. 
 4. האם יש בעיה ללמוד בישיבה שבה מעל 100 אנשים? תשובה: רק 100 בחלל אחד. 
 5. האם יש לדחות אירועים שאפשר לדחות בנקל, כגון הכנסת ספר תורה, מחמת שיש בהם ריקודים ויש חשש שתהיה נגיעה שעלולה להדביק. תשובה: לא להפריע את שגרת החיים במקום שלא צריך לחשוש. להפך צריך להרבות שמחה כשאפשר. 

ג. לחיצת יד, נישוקים, ביקורים, שיגרת חיים

 1. האם מותר לנסוע באוטובוס? תשובה: מותר, וכדאי לא לנסוע באוטובוס צפוף. 
 2. לחיצת יד לשלום. תשובה: אין בזה איסור. וכדאי לשים בכל מקום שאפשר אלקוג'ל שיש בו 70% אלכוהול. 
 3. האם כדאי להימנע באופן מוחלט מביקור של אנשים מבוגרים בעת הזו, שמא אדם נושא את המחלה והוא אפילו אינו מודע לכך? תשובה: אין בזה איסור. מי שלא מרגיש טוב שלא יבקר אנשים בקבוצות סיכון.  
 4. יש עניין להמשיך לצאת לשידוכים לאור המצב כיום בעולם? תשובה: כן.

ד. אנשים בבידוד

  1. אסור בתכלית האיסור על אדם שנמצא בבידוד להגיע לתפילה, ואפילו אם יש רק מניין מצומצם.
  2. גם אדם שיש לו חום של 38 מעלות ומעלה, ונזלת ו/או שיעול ו/או קוצר נשימה וכד' ימנע מלהגיע למניין, עד שיעברו יומיים בהם ירגיש שנרפא.
  3. מי שלא הגיע לבית הכנסת ביום שבת מפני שהוא נמצא בבידוד, או מפני שהוא לא מרגיש טוב, יתפלל בביתו ביחיד, ויקרא את פרשת השבוע מתוך חומש.
  4. אדם שנמצא בבידוד יכול לענות לקדיש ולקדושה אם שומע זאת דרך חלון ביתו, וכגון שביתו סמוך לבית הכנסת. אבל לא לענות על מה ששומע ברדיו או בטלפון. 
  5. האם מי שנמצא בבידוד, יכולים להביא לביתו אנשים להתפלל לידו בחדר אחר? תשובה: כן. 
  6. האם מי שנמצא בבידוד, יכול לקבל או להוציא חפצים, או שיש בזה הגבלה? תשובה: אפשר להעביר חפצים. עדיף בכפפה שלא יהיה מגע יד ליד. 
  7. האם יש סוגים שונים של בידוד? למשל קבוצות סיכון. תשובה: כולם קבוצות סיכון אחת. 
  8. האם קרובים מדרגה ראשונה הנמצאים בבידוד יכולים להשתתף בחתונה או ברית שנערכת  בחוץ? תשובה: לא. 
  9. במקרה שאדם בשנת אבל וצריך לומר קדיש. האם יכול להזמין עשרה לביתו? תשובה:  כן. אבל לא בחדר שבו הוא נמצא.  
  10. האם לעשות ביקור עידוד למבודד? תשובה: מצווה גדולה, אבל לא להכנס לחדר שלו. ואפשר דרך החלון וכד'.
  11. האם לעשות ביקור חולים לחולה קורונה? תשובה: רק דרך טלפון.
עוד באותו נושא

איך יהודי, צריך להסתכל על התפרצות נגיף הקורונה


4

ה. חתונות

 1. חשוב מאוד לא לדחות חופות וחתונות. אפשר לעשות חופה ב-100 איש. ואחרי שתעבור הסכנה לעשות שוב שמחה ברוב עם בלי ברכות. חשוב להרבות בשמחות בתקופה הזו. 
 2. האם בגן פתוח יש הגבלה ל-100 איש? תשובה: כן
 3. האם יש הגבלות נוספות בחתונות, מעבר לכך שלא יהיו שם 100 אנשים. תשובה: לא. 
 4. האם נכון לומר שכשיש מחיצה, אפשר 100 גברים ו-100 נשים. תשובה: רק אם המחיצה מחלקת את חלל המבנה לשנים. 
 5. האם ניתן להזמין כמה מאות אנשים לחתונה, אך לדאוג להושיבם בחדרים גדולים נפרדים באותו אולם, כגון להזמין 400 אנשים, ולהושיבם בארבעה חללים נפרדים, אך סמוכים זה לזה? תשובה: אם החללים מחולקים לגמרי, אפשר. העיקר שלא ישבו בצפיפות. ניתן לקיים חופה בחוץ, ואח"כ להכנס לאולם עם אורחים אחרים. ניתן לקיים אירוע. בשתי קבוצות של 100, אחד אחרי השני, בתחלופה של האנשים, באותו מקום.
 6. האם ראוי להחליף את הנטלות בכוסות חד פעמיות? תשובה: אין צורך. 
 7. הבטחת לארח בביתי אורחים של שבת חתן. האם אני מחויב/מחוייבת לתת את הבית לאחר שהבטחתי לטובת שבת חתן? תשובה: לא חייבת כי המציאות שונה. אבל כדאי לא להשבית לאחרים את השמחה. גם כך קשה להם. 

ו. מקוואות

 1. האם נשים בבידוד יכולות ללכת למקוואות? תשובה: לא. אמנם ניתן לעשות הפסק טהרה ובדיקות שבעה נקיים ולטבול אחרי שיסתיים הבידוד. 
 2. האם בלניות צריכות הדרכה מיוחדת לפתיחת המקוואות, כגו החלפת מים. חום מים. כלור. תשובה: להקפיד הקפדה יתירה על ההוראות הקבועות של החלפת מים וניקיון. 
 3. האם גברים יכולים ללכת למקוואות, והאם יש סוגים שונים של מקוואות? והאם יש בזה הבדל בתחום העיסוק של אותו המבקש טבילה, כגון אם הוא מורה. תשובה: אין הבדל כולם יכולים ללכת.  וראוי מאוד להדרך ללכת למקוואות שההגיינה בהם גבוהה. 
 4. האם יש הבדל בין מקואות למעיינות או טבילה בים? תשובה: בוודאי שמעיינות או ים עדיף, אבל אין חובה. 

ז. שאלות כלכליות 

   1. האם בגלל המציאות הנוכחית, מותר לבטל הזמנות אולם או מלון או סחורה, ולא יהיה בזה משום 'מי שפרע' או 'אין רוח חכמים נוחה הימנו'? תשובה: בדיני ממונות ההלכה היא שצריך לשמוע את שני הצדדים, אמנם יש כלל שנפסק בשולחן ערוך שכל אונס שאינו מצוי – הרי זה פטור. (חושן משפט רכה ג). 
   2. האם מותר לי לעבוד מהבית, כי אני חושש להידבק בוירוס הקורונה, למרות שהמעסיק לא רואה זאת בעין יפה, אבל אני יכול להספיק אותו דבר. תשובה: אם זה פוגע בעבודה, אתה לא יכול.
עוד באותו נושא

10 תשובות להודעות ההפחדה על נגיף הקורונה


5

ח. שאלות כלליות

 1. מתנדבי מד"א שמחויבים לגלח זקן או בנות מתנדבות שמחויבות ללבוש מכנסים בזמן לבישת בגדי הגנה? תשובה: מצוות ההצלה מתירה גם לחלל שבת, כ"ש שמתירה דברים אלו. ובלבד שהם באמת נצרכים. 
 2. האם מותר לצבור חמץ בבית. תשובה: עדיף לקנות אוכל שאינו חמץ ממש. אע"פ שאין לו הכשר לפסח. 
 3. אם אני מרגיש פחד גדול ותחושה של הסתר פנים של הקב"ה. תשובה: אין ספק שאנחנו נמצאים בשעה שיש בה הרבה סיכון, אבל רואים שהקב"ה נוהג איתנו במידת הרחמים ועל כך צריך להודות. 
 4. במה צריך להתחזק בגלל התפשטות נגיף הקורונה? תשובה: א] עשיית חסד וצדקה מצילה ממוות. ב] הקפדה על מאה ברכות ביום בכוונה. ונשים שלא נוהגות להתפלל ג' תפילות יכולות לברך את ה' בעין טובה במילים שלהם. ברוך ה' שיש גשם. ברוך ה' שיש לי ילדים טובים. וכו' 
 5. עובדת בגן ילדים או קופאית, ונמצאת בקרבה עם עשרות אנשים ביום? תשובה: לשטוף את הידיים ולא לנגוע באנשים. אפשר גם לשים מסכה, בלי להתחשב במחשבות של אנשים. 

 ונשמרתם מאוד לנפשותיכם

 1. כשם שחובה על כל אחד ואחת לשמור על בריאותו האישית, כך חובה על כולנו כחברה לשמור על בריאותם של כל האנשים הסובבים אותנו. "ואהבת לרעך כמוך". 
 2. אין ללעוג על כל מי ששומר על הנחיות משרד הבריאות. כמו כן, אין לעשות 'צחוקים' מנושא זה. שכל זלזול גורם לאנשים להתרפות בשמירת ההדרכות הללו. 
 3. אין להוסיף הרחקות ואיסורים אחרים מעבר למה שנדרש על פי הוראות מערכת הבריאות כדי שלא לייצר אווירת נכאים ח"ו. 
 4. הפרת הוראות בריאות אלו עלולה לגרום הדבקה של אדם במחלה. ולפעמים יכולה להדביק אנשים רבים בתגובת שרשרת. לכן כל מי שמזלזל בהוראות ונדבק מישהו אחר בנגיף, גדול עוונו מנשוא, שזה העוון יכול להביאו לשפיכות דמים בגרמא שהוא עוון חמור מכל עוון. כך כתב הרמב"ם:  

"אף על פי שיש עונות חמורין משפיכות דמים, אין בהן השחתת ישובו של עולם כשפיכות דמים, אפילו עבודה זרה ואין צריך לומר עריות או חילול שבת אינן כשפיכות דמים, שאלו העונות הן מעבירות שבין אדם להקב"ה אבל שפיכות דמים מעבירות שבינו לבין חבירו. וכל מי שיש בידו עון זה הרי הוא רשע גמור ואין כל המצות שעשה כל ימיו שקולין כנגד עון זה ולא יצילו אותו מן הדין שנאמר: אדם עשוק בדם נפש וגו'. צא ולמד מאחאב עובד עבודה זרה שהרי נאמר בו רק 'לא היה כאחאב' וכשנסדרו עונותיו וזכיותיו לפני אלהי הרוחות לא נמצא עוון שחייבו כלייה ולא היה שם דבר אחר ששקול כנגדו אלא דמי נבות שנאמר: 'ותצא הרוח ותעמוד לפני ה" – זו רוח נבות. ונאמר לה:  'תפתה וגם תוכל'. והרי הוא הרשע לא הרג בידו אלא סיבב קל וחומר להורג בידו". (הלכות רוצח ושמירת הנפש פרק ד).

ויהי רצון שיתקיים בנו: 'כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
פרק 934, שמוליק ומשרד הבריאות נלחמים בוירוס
חגי | 13-03-2020 5:45
בפרק זה העילוי האוטודידקטי שאינו זקוק לידע או השכלה רפואית החליט לפתור עבורנו בעיות מהתחום הרפואי. בפרק שיוצג מחר מתמודד שמוליק במטאור גדול שמתקרב לכדור הארץ ומאיים להשמידו.
תגובה לחגי
ירחמיאל | 18-03-2020 11:47
הרב כתב תפילה .כינס אלפים בכותל זה לא עוזר .מה המסקנה ?
2
התגעגנו...
נחמה הירש | 13-03-2020 7:45
כבר מזמן לא היתה לו כתבת יחצ... מזל שיש קורונה...
3
יפה לראות שהשלמתם...
יצחק כהן | 13-03-2020 8:13
אחרי נתק של מספר שבועות בין אתר סרוגים לרב שמואל אליהו, הם מחליטים להשאיר את המשקעים מאחור, ולאפשר לרב של צפת להמשיך עם כתבות היחצ המשומנות שלו, כל הדרך אל כס הרבנות הראשית... אולי גם גנץ ילמד מכם....
4
ישר כוחו
מ | 13-03-2020 13:04
של מור ועטר מרן פוסק הדור שליטא. יבושו ויכלמו כל המלעיגים. אני דן אותם לכף זכות שבטוח הם אינם מכירים כלל את מרן, וכידוע שכל עמי הולך לאורו ושומע לדבריו, הן בשיעורים ופסקים ודברי תורתו. זוהי רק קבוצה קטנה ששומעים את קולה באתרי אינטרנט ותו לא. ימשיך מרן להנהיגנו עד ביאת גואל צדק בבא.
5
ליצני תורת החיים - עכשיו שעת חרום!
דני צור | 13-03-2020 13:57
אולי תפסיקו עם ביזוי תלמידי חכמים? כולם עסוקים באסון שנחת כעת על העולם ועל עם ישראל, ואתם עסוקים במחלוקות שלכם. מתי תתעוררו.
6
ישר כח!
דוד | 13-03-2020 15:10
תתארו לכם אילו היה ראש ממשלה אחר נאלץ לקבל החלטות עקב הקורונה... מצבנו היה עגום כמו באיטליה אין על ביבי!! מנהיג מזרע מלוכה!
7
האם יש איסור על תשמיש המיטה
נועם | 14-03-2020 17:57
כי באה צרה על ישראל?
קצת תתאפק
נתן | 16-03-2020 8:04
תתאפק קצת