פסק הלכה: יש לסגור את המלשינון של מס הכנסה - סרוגים

פסק הלכה: יש לסגור את המלשינון של מס הכנסה

אחרי שהרב אליהו כבר אסר לשתף פעולה עם המלשינון של מס הכנסה, מפרסם מכון כתר פסק לפיו יש לסגור את המלשינון, כדי "לא ליצור אוירה ציבורית של חוסר אמון בין בני אדם."

author-image
פסק הלכה: יש לסגור את המלשינון של מס הכנסה
  אילוסטרציה (פלאש90)

מכון כתר נגד המלשינון של מס הכנסה.

כפי שפרסמנו ב'סרוגים' בשבועות האחרונים, לפני כשבועיים פתחה רשות המסים קו מיוחד בו יוכלו אזרחים לדווח על מעלימי מס, שלדברי גורמים ברשות המסים מגיע להיקפים של 16 מיליארד ש"ח בשנה.

שבוע לאחר מכן התייחס רבה של צפת, הרב שמואל אליהו ואמר שלא לשתף פעולה עם רשויות המס: "מס הכנסה יתכבד ויחפש בעצמו זאת העבודה שלו וזה בסדר גמור. אנחנו לא מלשינים."

היום (ג') מפרסם מכון כתר לכלכלה על פי ההלכה נייר עמדה הבוחן את פתיחת ערוץ ההלשנה של האזרחים זה על זה. הפסק קובע כי כל עוד הקו פעיל, מוטלת חובה על האזרחים לדווח באמצעות מספר תנאים.

ראש מכון כת"ר, הרב שלמה אישון מסביר את הצדדים ההלכתיים השונים: "יש לקיים אבחנה בין השאלה החברתית – האם נכון לפתוח ערוץ הלשנה של האזרחים זה על זה ובין השאלה האישית -האם מותר לאדם הרואה העלמת מס לדווח על כך לשלטונות מס ההכנסה".

לטענתו, חשוב לעצב תפישה חברתית בה העלמת מס הינה מעשה מגונה, הפוגע בציבור כולו. מאידך, יצירת אוירה ציבורית בה אדם חושש מפני חברו שמא יום אחד ידווח על מעשיו למס הכנסה, מערערת את היציבות החברתית. "אי לכך היה נכון מלכתחילה שלא להכריז על קיומה של האפשרות לדווח למס הכנסה על העלמת מס, וליצר אוירה ציבורית המעודדת תשלום מס ומגנה את מעלימי המס בדרכים אחרות", כותב הרב אישון.

ומה בנוגע לשאלה האישית? ההלכה מחייבת אדם הרואה אדם אחר העושה לחברו עוול, לפעול על מנת למנוע זאת. "לא זו בלבד שמותר לאדם לדווח לקו הצדק על העלמת מס אלא שחובה על האדם לעשות זאת".

עם זאת ההלכה מגבילה את יכולתו של האדם לדווח על מקרים בכמה תנאים אשר בהעדרם הדיווח אסור באיסור חמור של לשון הרע: לדיווח קדם ניסיון של המדווח להאיר את עיניו של המעלים מס; כאשר האדם ראה בעצמו את העלמת המס ואינו מסתמך בדבריו על מידע שהגיע אליו מאדם אחר; בעוד המעשה עליו מדווח מהווה העלמת מס וודאית שלא ניתנת לפרשנות אחרת; הדיווח חייב להיות מדויק, אסור להוסיף כל פרט או פרשנות כלשהי על העובדות; הדיווח אינו מגיע מתוך נקמנות אלא מתוך מניעים ראויים וכאשר המדווח אינו מעלים מס בעצמו.

ולסיכום, כותב הרב אישון: "על המדינה ליצור אוירה ציבורית לפיה העלמת מס הינה מעשה הראוי לגינוי ולהוקעה חברתית. עליה לסגור את המלשינון, על מנת שלא ליצור אוירה ציבורית של חוסר אמון בין בני אדם. על האזרח קיימת חובת דיווח ל'קו הצדק', ובלבד שהמדווח יעמוד בכל התנאים שנזכרו לעיל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
במקום בו קיים יושר לב לא יכון חוסר אימון בין בני אדם.
אדוניה,חיפה | 28-02-2013 10:17