אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנהגה רוחנית שהתבלבלה/ הרב עמיחי גורדין

בשנים כתיקונן מנהיגים רוחניים מתווים עבור מנהיגים פוליטיים את הקווים הערכיים שהם אמורים ללכת בהם. בשנה האחרונה הגלגל התהפך. כיום, מנהיגים פוליטיים מתווים עבור מנהיגים רוחניים את הדרך

הנהגה רוחנית שהתבלבלה/ הרב עמיחי גורדין
  (צילום: ללא קרדיט)

"בעקבות משיחא (בתקופת המשיח)… חכמות סופרים תסרח, ויראי חטא ימאסו, והאמת תהא נעדרת… ועל מה יש לנו להשען? על אבינו שבשמים". (סוטה מט:)

שלושה סבבים של בחירות הצליחו לערבב אותנו. העיסוק האינטנסיבי במערכת הפוליטית השכיח מאיתנו סדרי עולם מתוקנים. התבלבלנו. מערכת היחסים שאמורה להיות בין מנהיגים פוליטיים לבין מנהיגים רוחניים התהפכה.

בשנים כתיקונן מנהיגים רוחניים מתווים עבור מנהיגים פוליטיים את הקווים הערכיים שהם אמורים ללכת בהם. בשנה האחרונה הגלגל התהפך. כיום, מנהיגים פוליטיים מתווים עבור מנהיגים רוחניים את הדרך.

עוד באותו נושא

סערת ההקלטות: זה הרב שהקליט את יועצו של גנץ


73

אל השפל שאין נמוך ממנו, הגענו כשאדם שמתקרא רב עשה נבלה בישראל והקליט אדם שבא להתייעץ עימו בשעת דחקו. אנשים פוליטיים עודדו את אותו רב לפרסם את השיחה הדיסקרטית הזאת, ולרסק את חייו של אותו אדם שברוב תמימותו בא להתייעץ עם הרב.

אם עורך דין או פסיכולוג היה מקליט פציינט שלו ומפרסם את השיחה, רישיון העיסוק שלו היה נשלל באופן מיידי ולצמיתות, אבל אותו רב לא ננזף ולא הוקע. אותו רב מקבל גיבוי מהמעטפת הפוליטית שלו. יהודה אבידן, מראשי תנועת ש"ס, הגדיל לעשות והשתיק בגסות פרשן ברדיו קול חי, שניסה לטעון שמעשהו של אותו רב היה פסול.

היוצרות התהפכו. במקום שאותו רב יעמוד על ערכיו ויהווה דוגמא אישית לערכי התורה והיושר, הוא נגרר אחרי אישים פוליטיים ומועל באמון שניתן בו. ספק אם דוד המלך שהתבטא בגנותו של "איש שלומי אשר בטחתי בו הגדיל עלי עקב", חלם על התנהגות נבזית שכזאת.

יש לחזור לסדר הנכון. ההנהגה הפוליטית תתנהל במגרש הפוליטי, ותשאב כוחות ורוח טובה מההנהגה הרוחנית. ולמולה, ההנהגה הרוחנית תעמוד על ערכיה ועקרונותיה, גם נוכח סופות הבחירות התוקפות אותנו זה שלוש רגלים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
25 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
סמוטריץ אונס את רבני התקציבים לעשות כרצונו
זלמן נדלן ותקשורת | 08-03-2020 13:01
הוא שולט בהם כרצונו והם סרים לפקודותיו הכל למען האדרת שמו וכבודו העצמי שהוא כל כך מטפח על ימיו זה לא רבני דת זה רבני כסף
2
כמה נכון !
גדי | 08-03-2020 13:08
אבל בשם הימניות הרבנים גם יתירו לאכול חזיר
3
כל הכבוד סוף סוף רב אחד מגנה את חוסר המוסריות
צופיה | 08-03-2020 13:24
והעוול שנעשה לאדם שהקליטו אותו. אני כמעט התייאשתי...מהשתיקה של הרבנים. אולי אולי יש עוד תקווה באופק.
אני המומה משתיקת כל הרבנים:שפירא, אריאל וכל
לצופיה | 08-03-2020 14:34
יתר הרבנים שנרתמו עבור כסף להמליץ על מפלגת ימינה ! אלה רבנים בישראל ? אותו אדם חוברה שעושה עצמו לרב - לא בטוח שהוא רב - מי הסמיך אדם כזה לא הגון לשמש רב בישראל - איזה בושה. הרב עמיחי גורדין צודקבכל שורה בתגובתו .
4
סמוטריץ אחראי על הנזק
זאבי | 08-03-2020 14:28
סמוטריץ ושקד שולטים ביד רמה בכל רבני התקציב ומשחקים בהם כרצונם. מעמידים אותם מול המצלמה ומקריאים להם מה להגיד... ביביבנט מנצלים את זיקנתו של הרב דרוקמן ומתייחסים אליו כמו שמוקמן... ימינה היא מפלגת חילול ה' שגרמה לחורבן הבית!! כמובן, שהם לעולם לא יגידו את המילה, טעינו.
סמוטריץ הפך את הרב שלו לעבד נרצע שלו
גבעת האולפנה בית אל | 08-03-2020 17:34
והרב שלו בשביל כסף ותקציב עושה כל מה שהסמוטריץ אומר לו בציות מוחלט לכל גחמה שלו
5
כל הכבוד לרב עמיחי גורדין שרואה את העוול
נאוה | 08-03-2020 14:37
שנעשה בישראל ואין אף אחד שפוצה פה ומעיר - ממש בושה, היכן הרבנים שרצו להאדיר את מפלגת ימינה והפכו מרבנים לפוליטקאים, כמו: הרב שפירא מרג, הרב אריאל מרג, הרב ולדמן מקרית ארבע ומספיק להזכיר את אלה. לעומת רב/פוליטיקאי חתמו 84 רבנים נגד ההצטרפות להאדרת שמה של ימינה.
6
לרגע חשבתי שאתה מדבר על ימינה
ל | 08-03-2020 14:38
שראשיה פרשו וחזרו בכדי להתנער מהרבנים. אלא שגילתי שרק פגיעה בשמאל מפריעה לך. ליברליות דתית תמיד הולכת יפה עם השמאל, מאז 'מימד' דרך תמיכה בהתנתקות וגם פה.
גם אני חשבתי שמדובר בימינה
שרית כוהן | 08-03-2020 18:54
זה ברור
נניח שאתה צודק
התמים | 08-03-2020 15:57
מה לגוף הענין ? ראוי ונכון בעיניך שרב טומן פח, מושך בלשונו אדם שבא להתייעצות, מקליט את הדברים ומפרסם אותם לצורך אינטרס של פוליטיקאי ? דומה שמי שתומך בנתניהו שנאף עם אשת איש ועומד לדין בגין עבירות חמורות - כבר חצה את הקו האדום, ולכן כלל לא מבין עד כמה מכוער ושפל המעשה שעשה. רב ללא ערכים וללא אתיקה - ממש לא רב. לא אדם שהציבור צריך לתת לו לגיטימציה. חבל שכל הרבנים בעלי המעמד וההשפעה לא נחלצו כאיש אחד להוקיע את מעשיו. דומה שככל שנעשים מעשים מכוערים כדי לקדם את הימין - הרבנים לא רואים, לא שומעים ולא פוצים פה. על רקע דומה קמה הנצרות ממנה סבלנו כל כך קשה במהלך הדורות. נקווה שבמהרה בימינו יחזרו הרבנים לשמש מגדלור של ערכי צדק ומוסר ולא עסקנים קטנים שהמטרה בעיניהם מקדשת את כל האמצעים ושראייתם היא קצרת טווח.
7
רב הוא לא כומר, מותר לו לחשוף את מאמיניו
סרוג | 08-03-2020 14:55
כבוד הרב דרוקמן פסק הלכה לפיה מותר לשקר ולהפר אמון והבטחה אם זה נעשה למען מטרה טובה (שני ההולכים במדבר). במקרה הזה הרב הקליט על מנת לחזק את ביבי ולהבטיח את המשך מימון ההתנחלויות והישיבות. ולכן במקרים כאלה רב יכול ואפילו צריך לשקר ולמעול באמון.
אם אלה הערכים
התמים | 08-03-2020 15:34
וזו האתיקה של הרבנים - שומר נפשו ירחק מהם. אוי לנו שאלה הרבנים שלנו - עדר עסקנים, תככנים, מועלים באימון ומוליכים שולל. כמובן, יש כאן הכללה ויש גם רבנים מזן אחר. אלא שלצערנו מרגע שעניין שלימות הארץ הפך לערך עליון, אצל רוב הרבנים והפוליטיקאים הסרוגים - נעלמו עשרת הדיברות, נעלם מוסר הנביאים ונעלמו ערכים בסיסיים של יושר, הגינות, צדק ואתיקה. כך רב מקליט את מי שבא להתייעץ איתו מתוך אמון ואמונה שהכל נשאר ביניהם - ומפרסם את הדברים ברבים מתוך אינטרס פוליטי. כל השומע תצילנה שתי אוזניו, חוץ מהרבנים שממלאים פיהם מים. הארץ מלאה חמס.
8
את קולך בעקבות הפרת ההסכם עם עוצמה יהודית לא
אלעד | 08-03-2020 15:11
שמענו.
9
רבנים "סגרו את הגמרא" לרצות את סמוטריץ'
רמת גן | 08-03-2020 15:27
ובסוף ירדו במנדט . סמוטריץ זה נזק לכל הציונות הדתית כל כולו מתוחזק ומתוקשר על ידי ערוץ התקשורת הרבני רודף הכסף והכבוד שאותם הוא מתגמל מעל ומתחת לשולחן
10
כל הכבוד לרב גורדין
אדם מן השורה | 08-03-2020 15:27
סוף סוף רב שלא מפחד ללכת עם האמת המוסרית ומול כל רוח הנאצות והגידופים שאנו חווים מידי יום.
11
הנאלח אוכל השרצים מבלפור עושה ברבנים כבשלו
טעים | 08-03-2020 15:28
שפל חסר תקדים.
12
סמוטריץ דפק את גוש הימין בגלל האגו שלו!
שלום ורשבסקי | 08-03-2020 15:58
יש אדם שאחראי על ריסוק גוש הימין, קוראים לו בצלאל סמוטריץ! הבית היהודי חתמו על הסכם ריצה משותפת עם עוצמה יהודית והשאירו לסמוטריץ 2 מקומות ריאלים, בתגובה סמוטריץ ניתק מגע למשך שלושה שבועות בהם הוא הכפיש ללא הרף את הרב רפי ואת עוצמה יהודית דרך ערוץ 7 ושאר כתבי חצר. יום לפני החתימה הפצירו 100 רבנים בחירים במר סמוטריץ לחבור קודם לבית היהודי ועוצמה ואחכ לחבור לבנט. סמוטריץ בכוונה עשה הפוך, על מנת לזרוק את עוצמה יהודית ולהפר את ההסכם החתום ביניהם. סמוטריץ ובנט ארגנו מבצע צבאי על מנת להפר את ההסכם ולהשאיר את עוצמה יהודית לבד. לשם כך הם גייסו: 1.ראש הממשלה. 2.סקרים שיקריים. 3.בגידת סילמן. 4.רבנים שלוחצים בעזרת משלים. התוכנית הייתה להפר את ההסכם בדקה ה99 ולגנוב את הטפסים לעוצמה יהודית, כך שהם לא יוכלו לרוץ בכלל... עוצמה יהודית עלו על התרמית והגישו את הטפסים . הנזק של המהלך הוא עצום בכמה מישורים: א.בזבוז אנרגיה על מריבות בתוך גוש הימין. ב.בריחת מצביעים ליברלים שלא קיבלו את הפרת ההסכם. ג.בזבוז מנדטים של עוצמה שלא עברה את אחוז החסימה. למעשה אם היו לוקחים את עוצמה יהודית ומוטי יוגב, היה היום 61 חכ לגוש הימין ומושבעת ממשלת ימין.
הנזק העיקרי
התמים | 08-03-2020 16:10
הוא שאנשי עוצמה לא מפסיקים לטחון לנו את המוח ולאכול לנו את הראש. די. שקט. צאו לנו מהוורידים ומהחיים. תנו לנו קצת שקט. דבר אחד אני למד : הרבנים הפכו לעסקנים קטנים. כל דבר מכוער כשר בעיניהם כדי לקדם את מי שהם חפצים העיקרו - וערכים אין.
13
הרב
ראובן | 08-03-2020 16:38
הרב דב ליאור מכתיב לעוצמה מה לעשות. והם עושים בשמחה וחפץ לב. רק עם עוצמה יהודית יש מדינה יהודית.
14
עלוביאדה ימנית מטורללת
שלמה | 08-03-2020 17:38
למה להתפלא על שס- זו רמתם הערכית והדתית והמוסרית. תצא גם נגד רבני הקוראים לעצמם ציונות דתית- תומכי הבלופר מבלפור שעובר מצוות דאורייתא ודרבנן. זה דת משה וישראל? ככלל- הסרוגים הם רק 212000 קולות עלובים - אז לפחות שיתבשלו בפאשלות שבנו להם בנט ושקד?
15
יישר כח לרב גולדין - היכן כל רבני הציונות
ל מ ה ? | 08-03-2020 18:23
הדתית ???? איך לא מפריע להם שאחד שמכנה עצמו הרב חוברה מתנהג בצורה נבזית ומקליט מישהו ללא ידיעתו - זה רב בישראל?? מי הסמיך אדם זה לרב? למה לא שומעים את קולות הרבנים האחרים כמו: הרב ולדמן, הרב אריאל, הרב שפירא שמרבה לעשות כנסי חסידויות .
16
ת
יהודי | 08-03-2020 18:35
סליחה......אתה בחור טיפש חסר אחריות בדיוק כמו שאתה וחבריך הייתם ביחס לבנט ושקד שהתוו עבורך את העולם הרוחני ההלכתי....לאדם צריך להיות אחריות כלפי עמו ואם ישנו אדם שרוצה להנהיג את האומה ומהווה סכנה עבור האומה בשל חוסר יכולתו כפי שלא מעט אנשים חשו בכך....זו חובתו לעשות כן.
17
אתה לא מתבייש??איפה היית שהפרויקט הסכם חתום ב
דוד | 08-03-2020 19:04
בהוראת רבנים?מוסר צבוע נוסח רוסיה הקומוניסטית!!
18
איפה זעקת הרבנים על התנהלות נתניהו
משיח וחמורו | 08-03-2020 19:47
נהנתנות, חוסר אמת, הפצת שינאה, לעג לרש, בוז לגר. והכל לשם מה? לרעיון קדושת הארץ המומצא. שתיקה המבזה תורת ישראל וקורעת את עם ישראל. לא דתיים ולא ציוניים. סתם לאומניים.
19
בשביל להציל את המדינה מידי בני גנץ זו מצווה
צחי | 09-03-2020 1:59
להקליט ולהכפיש וכל מה שדרוש. אני מעריץ את הרב הזה שידע שהוא הולך לשלם מחיר אישי כבד רק בשביל להציל אותנו מאבדות בנפש,נישואים אזרחיים,רמיסת השבת,פינוי יישובים ועוד ועוד. יירבו כמותו בישראל. כל הכבוד לרב חבורה! אל תירא ואל תחת!