שו"ת קורונה: קריאת מגילה למי ששוהים בבידוד - סרוגים

שו"ת קורונה: קריאת מגילה למי ששוהים בבידוד

כיצד אנשים הנמצאים בבידוד בגלל הקורונה יוכלו לשמוע קריאת מגילה? הרב אברהם סתיו עם מספר פתרונות הלכתיים

author-image
שו"ת קורונה: קריאת מגילה למי ששוהים בבידוד
  למצולם אין קשר לכתבה (אילוסטרציה: גרשון אלינסון/פלאש90)

כיצד אנשים הנמצאים בבידוד בגלל הקורונה יוכלו לשמוע קריאת מגילה?

1. לפני שמתחילים בכלל בדיון ההלכתי יש להדגיש שבשום פנים ואופן אין לחרוג מהוראות משרד הבריאות ולו במילימטר לשם קיום מצוות מגילה (או לשום צורך אחר). מדובר בדיני נפשות של ממש, ועינינו הרואות את מאות ההרוגים במדינות שבהן לא הצליחו להשתלט על הנגיף.

עוד באותו נושא

הרבנות: הלכות קורונה והלכות למי ששוהה בבידוד

2. הדרך הטובה ביותר לצאת ידי חובה היא בשמיעה של קריאת מגילה מפי אדם היודע לקרוא כראוי ועושה זאת מתוך מגילה כשרה. הקריאה צריכה להיעשות במרחק מתאים מן המתחם המבודד (ומאחורי דלת סגורה), על פי הנחיות משרד הבריאות. ראוי ליצור בכל יישוב גמ"ח של קוראים ומגילות שיאפשר לכל אדם לצאת ידי חובה בהידור.

3. אפשרות אחרת היא קריאה עצמאית מתוך מגילה כשרה. מי שאינם יודעים לקרוא יכולים כאשר לשמוע במקביל הקלטה של הריאה. יש לשים לב לכך שהכנסת המגילה אל מתחם הבידוד ומגע שלה באדם המבודד פוסלים אותה (מבחינה בריאותית) משימוש של אנשים אחרים בעתיד הקרוב. כך שהדבר אפשרי רק אם אין בה צורך לאחרים או שעוטפים אותה היטב בניילון עבה (שזו אופרציה די מסובכת).

4. דעת פוסקים רבים (ביניהם הרב עובדיה יוסף והרב שלמה זלמן אויערבאך), אין יוצאים בשמיעת מגילה דרך מכשיר חשמלי אפילו בדיעבד. לדעת פוסקים חשובים אחרים (ביניהם הרב משה פיינשטיין והרב אליעזר וולדנברג), אפשר לצאת ידי חובה בשמיעה דרך מכשיר חשמלי בשעת הדחק. היתר זה הוא דווקא כאשר מדובר בשידור חי, ולא בהקלטה ישנה.

5. משום כך, לכתחילה יש להשתדל לנהוג לפי אחד הפתרונות האחרים שנזכרו לעיל. אולם מי שפתרונות אלו קשים מאד עבורו, יש לו על מי לסמוך בשמיעת מגילה בשידור חי, וודאי שהדבר עדיף מאשר להימנע כליל משמיעת מגילה או לקחת סיכונים מיותרים חלילה.

6. יש מי שהורו להתייחס לכל מציאות של בידוד כאל שעת הדחק, והתירו באופן גורף שמיעת מגילה בשידור חי. אולם נכון לעכשיו ההנחיות של משרד הבריאות ושל הרבנות הראשית לא מונעות שימוש בפתרונות טובים יותר, וכדאית היא מצוות מגילה שנתאמץ עבורה ככל שהדבר ניתן ללא הפסד מרובה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו