אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: איך לחסוך בהוצאות בפורים כאן ועכשיו

משפחות רבות בהן שני בני הזוג עובדים מגיעות למצב בו הן אינן מסיימות את החודש והמינוס רק גדל | הבאנו לאולפן החדש של סרוגים את שרון לוין מארגון פעמונים כדי להבין איך התנהלות כלכלית נכונה יכולה להוביל לדרך חדשה, שקטה ורגועה בלי טלפונים חוזרים ונשנים מהבנק

בארגון פעמונים מלווים אלפי משפחות בשנה ליציאה ממעגל הקשיים שהם נכנסו אליו: המשכורת נכנסת – אבל המינוס והחובות רק גדלים. לפני חג הפורים, שגם בו יש הוצאות גדולות של מאות ש"ח: מתחפושות ועד משלוחי מנות – הזמנו לאולפן החדש של סרוגים את שרון לוין, מנהלת תחום הדרכת קבוצות בארגון פעמונים, כדי לקבל עצות וטיפים לפני חג הפורים (ורגע כמובן לפני ה-הוצאה שנקראת בשם "פסח").

על ההכנות לפורים, וגם לפסח, מביאה לוין טיפים מהירים שכל משפחה למעשה יכולה לבצע כאן ועכשיו: "צריך לדעת להשתמש בכלים של תכנון – מה מתכננים לקראת פורים ומה לקראת פסח, כמה כסף אנחנו נוציא על החג עצמו ולפרק לפי נושאים: תחפושות, סעודת החג, משלוחי מנות, טיול עם המשפחה וכדומה. לדעת לתכנן ולהקציב סכום לעמוד בו – ולא לחרוג".

כדוגמא, אומרת לוין כי בתחפושות ניתן לצמצם בהוצאות דרך יד שנייה או ירידים של חילופי תחפושות בין שכנים ומשפחות בקהילה, וגם לגבי משלוחי מנות שלכאורה אלו הארוזים בחנויות הם מאד מפתים, אבל אפשר להוזיל בעלויות בהכנה עצמית עם ברכה יפה, ודווקא משלוח מנות אישי שכזה הוא לפעמים הרבה יותר נחמד. לפי לוין אם מתכננים נכון בפורים ניתן לחסוך מאות ש"ח.

תורמים לפעמונים מתנות לאביונים ומסייעים לאלפי משפחות לעבור את החג בשמחה | עוזרים למשפחות לצאת ממעגל החובות לקראת ליווי ושיקום כלכלי | לפרטים ותרומה לחצו כאן >>

לחיות בצורה רגועה ושקטה בלי טלפונים מהבנק

ארגון פעמונים מלווה משפחות מכל המעמדות, וגם ממעמד הביניים, אנשים עובדים, במערכת רחבה וענפה של 3,000 מתנדבים ברחבי הארץ. בפעמונים ישנו ליווי פרטני אחד על אחד עם המשפחות לכל אורך התהליך.

אז איך משפחות שבהן אפילו לפעמים שני ההורים עובדים, ואפילו עם משכורות לא נמוכות, מגיעות למצב בו הן לא מצליחים לסיים את החודש? לוין מעלה מספר אפשרויות לכך: פיתויים לצרכנות מעבר ליכולת ואי-עמידה בלחץ חברתי של הסביבה שהם נמצאים בו, והיא מוסיפה: "לפעמים אלו החלטות פחות נכונות, או שלא שמים לב או שלא יודעים, או שלא קיבלו את הכלים להתמודד. יש גם משפחות שנקלעו למצב קשה כמו לאחר פיטורים. אבל אלו משפחות נורמטיביות, וכל אחד יכול לצאת מזה".

עוד באותו נושא

מתנות לאביונים | עוזרים למשפחות לצאת מהחובות

אז איך בעצם ארגון פעמונים מטפל או עוזר לאותן משפחות? "אנחנו מלמדים כלים להתנהלות כלכלית נכונה, איך למצות זכויות, להתנהל יותר נכון במשפחה, וגם בין בני הזוג, לבנות תקציב ביחד".

השאלה היא האם אפשר באמת לחסוך ולהוריד מהתקציב המשפחתי? "אנחנו מלמדים איך יותר להתייעל ואיך אפשר להוריד מהתקציב. לשקף למשפחה מה סדרי העדיפויות ואיך זה מתבטא בכסף. במה שחשוב למשפחה – לא נוגעים. אבל אנחנו מגלים בייעוץ המקצועי שהמשפחה מוציאה הרבה כסף על דברים שלא חשובים להם: מזון, בגדים, בילויים – אפשרויות בהן אפשר כביכול לצמצם בהם".

אתם רואים הצלחות? "בוודאי, משפחות שמגיעות אלינו עם הרבה מוטיבציה ושינוי, כי לא התנהלו נכון ולא הצליחו לצאת מהמינוס, אחרי תהליך – המשפחות מצליחות לחיות בצורה רגועה ושקטה בלי שמתקשרים מהבנק להחזרת החוב או הצעת עוד הלוואה. הן לומדות לעמוד בפיתויים ולהתנהל בצורה יותר נבונה".

יצאתם לקמפיין מתנות לאביונים למשפחות: "אנחנו נותנים באופן נקודתי מענק למשפחות שנמצאות בליווי ושהתחילו בתהליך, זו זריקת עידוד למשפחות וכל תרומה עוזרת ונותנת להן מוטיבציה נוספת להמשיך ולהתקדם, לכן יצאנו בקמפיין גיוס כספים. המתנדבים שלנו מגיעים בו ביום לקיים את מצוות מתנות לאביונים. משפחות משנים קודמות מאוד הודו ושמחו על המענק, וזה מאוד עוזר להן להתקדם בתהליך".

זה עולה כסף להיפגש אתכם? כל משפחה יכולה? "ההליך הפרטני הוא לא עלות, וכל משפחה יכולה ליצור קשר בחינם לגמרי, הם מקבלים פגישת הכוון וייעוץ ראשוני והכול ללא עלות".

מפעל החסד המודרני, ככה אפשר לכנות את החשיבות של ארגון פעמונים לשינוי השיח בחברה הישראלית. אם בעבר תרומה לנזקקים הייתה באה לידי ביטוי בתרומה כספית נקודתית או סל מזון, בארגון פעמונים בעצם מעניקים היקף גדול יותר ומשמעותי: "סלי מזון ותרומה טובות לנקודת זמן מסוימת עבור משפחות שנמצאות במצוקה", מסבירה לוין, "אבל ברוב המשפחות שאנחנו עובדים איתן, הן זקוקות יותר לכלים ומתודה ולאמץ דרך חיים חדשה וככה אנחנו עוזרים להן לעלות על דרך המלך".

בארגון פעמונים גם מדריכים זוגות צעירים, למשל, שרוצים לקבל מידע כדי שלא 'ליפול' בעתיד? "בהחלט, ישנן סדנאות לזוגות צעירים ויש לכך הרשמה באתר שלנו. אנחנו מלמדים את הזוגות בתחילת הדרך בליווי פרטני, ובעלות סמלית בלבד. אלו כלים שימשו אותם לכל החיים, ממיצוי זכויות בעבודה, פנסיה, וגם להורות: איך לחנך את הילדים לחינוך פיננסי נכון כדי להעניק גם לדור הבא את הכלים הללו".

זה נשמע כמו חומר לימודי שחובה שיהיה גם בתכנית הלימודים: "אנחנו אכן פועלים גם שם, וישנן הדרכת גם בתוך בתי ספר, באולפנות ובישיבות, כדי לתת סדנה לצעירים שפותחים חשבון בנק וללמד אותם על ההשלכות של שימוש באשראי ומזומן, ובעצם על ההבדל בין צריך לרוצה. חשוב לנו לתת כלים גם לדור הצעיר למניעה".

תורמים לפעמונים מתנות לאביונים ומסייעים לאלפי משפחות לעבור את החג בשמחה | עוזרים למשפחות לצאת ממעגל החובות לקראת ליווי ושיקום כלכלי | לפרטים ותרומה לחצו כאן >>

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו