אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב לאו פוסק: מחשש לקורונה – אסור לנשק מזוזות

בתשובה לשאלת אזרח בעקבות וירוס הקורונה השיב הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו כי אין לנשק מזוזות. "אין ספק שאין לנשק מזוזות ואין לגעת בהם כלל"

הרב לאו פוסק: מחשש לקורונה - אסור לנשק מזוזות
  (צילום: שלומי כהן/פלאש90)

בתשובה לשאלת אזרח בעקבות וירוס הקורונה השיב הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו כי אין לנשק מזוזות.

תשובת הרב לאו בנושא נישוק מזוזות

ראשית, אדרוש בשלומך ואקווה כי השמחה עמך, כרגיל.

לידיעתך, אין כל מצוה וחובה לנשק מזוזה. ישנו מנהג שיש לו מקורות קדומים על כך שנהגו לגעת במזוזה, ורק בשלב מאוחר יותר החלו לנהוג גם לנשק.

כשהחלו להיות מודעים לעובדה שדבר זה יש בו חשש סכנה, כבר במאה התשע עשרה אחד מהאדמו"רים המפורסמים קבע שיש להיזהר מהדבר. וכן מורי ורבי הרב שלמה זלמן אוירבך לא ראה ערך בנישוק היד והיה רק מניח ידו על המזוזה.

(צילום: חיים גודלברג/ סרוגים)

בימים אלו, של"ע אנו עדים להתפשטות מחלה קשה, אין ספק שאין לנשק מזוזות ואין לגעת בהם כלל. די בכך שאדם יחשוב עת כניסתו ויציאתו שאכן הדברים שנכתבים במזוזה, וזה ילווה אותו בהמשך דרכו.

כבר הבעתי דעתי בנושא מחלת הקורונה, שחובה לנהוג לפי הוראות הגורמים האמונים על בריאות הציבור.

מודה לך על ערנותך בנושא זה ועל האיכפתיות שאתה מגלה לכלל. תזכה לאריכות ימים ושנים מתוך בריאות איתנה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
רבנים
הרב בריח | 04-03-2020 17:11
לרב לאו מי שמאמין לא מפחד איך זה שרב עם אמונה וקשר לאלוהים .פוסק כך .זה מראה .כל היהדות היא הצגה מושכלת.הטפשים ימשיכו להאמין ברב עם שכל אנושי .חוץ ממשכורת של רב .אין לו שום קשר לאלוהים . הרב שמואל אליהו התפלל בכותל . מה קרה
2
כבוד הרב הגאון
עמירם | 04-03-2020 17:17
הרב לאו הציפיות ממך אפס .פעם הרבנים היו צמים ומתפללים .היום הם יודעים חבל לעשות את זה .אבל הכי חבל לוותר על התואר הפיקטיבי והמשכורת הדשנה
3
תבקשו סליחה
התמים | 04-03-2020 17:25
מפרופסור עמירם גולדבלום. כשטען שחרדים ודתיים עלולים להפיץ קורונה עקב נישוק מזוזות ומפגש עם הקוריאנים במערת המכפלה - התנפלו עליו וקראו לו שונא ישראל ואנטישמי. עכשיו תבקשו יפה סליחה. ומהר. בפעם הבאה אל תהיו כאלה פרימיטיבים.
4
הכל עין רעה של גרבוז שחיק טמיא
אנטי גרבוז שר''י | 04-03-2020 17:31
לפי הרמב''ם. לא צריך לנשק את המזוזה, אלא רק להביט בה בצאתו ובהכנסו לבית
תגובה לאנטי גרבוז
חנינה בן דוסא | 05-03-2020 7:36
היום אומרים לנו שלא חייבים לנשק מזוזה (.לפי גדולי ישראל) .אז מאיפה בא המנהג ,מאותו מקור שהחליט שתלמידי ישיבה לא מתגייסים .מאותו מקור שאמר קול באישה. .רבנים הרסו כל חלקה טובה בתורה.יהדות צר לי לומר היא איוולת רבנית .משחקים אותה אנשים קדושים .והנה
5
פניה לרב הגאון
גועלי מרדכי | 05-03-2020 8:28
הרב לאו הרב הראשי .תפנה בבקשה לבורא עולם בצום. תחינה אם צריך .ותשאל מה עושים כנגד מה שהביא עלינו ..אם אתה לא מסוגל לתקשר איתו . ולהצביע על הפתרון אתה לא רב ואז למה המשכורת השמנה שנותנים לכם .
6
ואו הוא ממש תלמיד חכם
מאן דהוא | 05-03-2020 16:17
השתגעתם ??? רבנים ראשיים
7
מה לגבי איסור נישוק מזוזות מחשש לעבודה זרה?
שי | 08-03-2020 23:51
בתורה חוזר מוטיב הסיפור של עם ישראל שמתדרדר לעבודה זרה ונענש עד שבא מנהיג שמבער עבודה זרה ומחזיר את העם לדרך הישר. אינני יודע בדיוק מתי התגברו סממני עבודה זרה בקרב עמינו בזמן הזה אבל נראה לי שהיא נמצאת בשיא בימים אלו. מקבעים שמרפאים במיים קדושים כמנהגו הנוצרים ועד מנטוס. האם היהדות לא אוסרת יחוס כוחות אלוהיים לחפצים? במסווה אמורה לשמש כסמל לברית, ולא לחפץ עם יכולת כשפים כאילו שאם נפלה שגיאה בכתב היא מביאה אסון על בני הביית. ובכל זאת אין רבנים מזהירים כנגד יחוס כוחות לחפצים דוממים כעבודה זרה. היהדות החסידית באה ממקור כישופים (שהבעל שם טוב היה מרפא במילות קסם) אבל איך זה שהיהדות העכשווית יישרה קו על הנצרות באמונתה שיש חפצים עם כח קסם וקדושים שאפשר להתפלל אליהם לעזרה למרות האיסור המוחלט בעשרת הדיברות? מדוע אין גדולים בקרבנו שישימו סוף למנהגי העבודה הזרה? לא רק בגלל הנגיף אלא בגלל שזו לא דרך היהדות?
8
לכל הבוערים בעם
רבי חנינה | 09-03-2020 13:58
לרב לאו היהדות גורמת נזק בל יתואר לתורה בתורה כתוב שיש לשים מזוזה בפתח הבית לא יותר . עד שבאו חכמולוגים רבנים והחליטו שיש לנשק את המזוזה . התורה אומרת לא תוסיף עליו ולא תגרע ממנו מכל המצוות אשר אנכי מצווה אותך מי הרשה לרבנים לפסוק .?
9
לנשק את הרב ?
אליהו הנביא | 27-03-2020 12:29
לרב הנבוב אולי נוריד את המזוזה .וזהוא מעניינת דעתך? .אוולים משלו ב ופורק אין מידם