אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עתירה לבג"צ: לאסור על הנאשם נתניהו להרכיב ממשלה

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ, כדי שיאסור על נתניהו להקים ממשלה בגלל שהוא נאשם בפלילים. עו"ד ד"ר אליעד שרגא: "לא יעלה על הדעת שראש ממשלה בבוקר ישב על ספסל הנאשמים ובערב ינהל את הקבינט הביטחוני"

עתירה לבג"צ: לאסור על נתניהו להרכיב ממשלה
  (צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90)

התנועה לאיכות השלטון הגישה הבוקר (ג') עתירה לבג"צ כנגד היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי לכנסת והיועצת המשפטית לבית הנשיא. בעתירתה מבקשת התנועה מבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, שיוציא צו ביניים שיורה על הקפאת הליך ההמלצה, עד אשר היועצים המשפטיים, לממשלה, לכנסת ולנשיא, יוציאו חוות דעת מפורטת הכוללת את אמות המידה הדרושות על מנת להמליץ לנשיא על מועמד, ועל מנת שהנשיא יוכל לקבל החלטה חוקית – וכפי שהם מחויבים לעשות על פי דין ומתוך תפקידם.

עוד באותו נושא

לאחר ספירת 90% מהקולות לגוש הימין 59 מנדטים


31

התנועה מזכירה כי בעת הנוכחית בנימין נתניהו עומד כחבר כנסת מן המניין, המבקש לקבל על עצמו את הרכבת הממשלה, ואין הוא מכהן כראש ממשלה נבחר – אלא רק כראש ממשלה מכח דיני הרציפות. במצב זה, טוענת התנועה, חל עליו הדין החל על כל חבר כנסת המבקש לקבל את המלצת הסיעות ולאחריה את המנדט מהנשיא – ומבחינה זו, חלים עליו כל דיני הכשירות החלים על כל חבר כנסת אחר במעמד זה.

לפיכך, טוענת התנועה, כי נאשם בפלילים, ובפרט בעבירות החמורות של שוחד מרמה והפרת אמונים, לא יכול להיות כשיר לקבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה, ובוודאי לא יכול להיות כשיר בהמשך לנהל את הממשלה. וזאת משום שהוא אינו כשיר נורמטיבית – מדובר בנאשם בפלילים בעבירות החמורות ביותר בהן יכול להיות נאשם נבחר ציבור, ואשר לראשונה בתולדות מדינת ישראל הוא נאשם בביצוען בעודו מכהן בכס ראש הממשלה. אדם כזה אינו יכול לשמש דמות מנהיג ומודל לחיקוי ואינו יכול לכהן כראש ממשלה. בנוסף כותבת התנועה בעתירה כי הוא אינו כשיר מוסרית – מדובר באדם אשר הקדיש את השנים האחרונות לפגיעה ישירה ומדויקת במרכיבי הדמוקרטיה הישראלית, ובהליך שיטתי ומתוכנן של דה לגיטימציה לרשויות אכיפת החוק ולעומדים בראשן – החל מהמשטרה, דרך פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי לכנסת, ובשבועות האחרונים אף בסדרת אמירות חמורות ביותר כלפי בית המשפט ושופטיו. אדם כזה אינו יכול לנהל את מדינת ישראל כאשר הוא שומט את הקרקע תחת הממלכתיות והמוסדיות שלה.

ולבסוף, הוא אינו כשיר פונקציונאלית – ראשית, החל מבעוד שבועיים ימים, עת ייפתח משפטו הפלילי, עתותיו של הנאשם נתניהו אינן נמצאות עוד בידו. עליו להתייצב מספר פעמים בשבוע, לימים מלאים וארוכים של דיונים בתיקיו השונים, ולרבות האזנה למאות עדי תביעה והגנה אשר יישמעו בהליך. אדם אשר מקדיש את ימיו לניהול משפטו הפלילי לא יכול באותה העת לנהל מדינה ולקבל החלטות החיוניות לקיומה.

בנוסף, כבר בשלב הקמת הממשלה, ובוודאי שלאחר מכן, הנאשם נתניהו הוא סחיט, לחיץ ומנוגד עניינים. כל החלטה שיקבל תהיה בניגוד עניינים מובנה, ומבלי שהציבור יוכל לדעת אם המדובר בהחלטה לטובתו האישית או לטובת המדינה. כל חקיקה, מינוי או מעשה שלטוני יעמדו מיד בבחינת ניגוד עניינים.

התנועה תזכיר כי בממשלתו הנוכחית מכהנים ארבעה עדי תביעה במשפטו של נתניהו (הנגבי, לווין, אלקין וארדן), עדי תביעה אשר עליו לנהל, על אף שחירותו האישית תלויה במוצא פיהם. התנועה תזכיר כי בשנה הקרובה צפויים לנו מינויי קבע של בכירי שומרי החוק והסף במדינת ישראל – מפכ"ל משטרה, פרקליט מדינה, ראש שב"ס, יועץ משפטי לכנסת – וכי מי שנאשם בשלשה כתבי אישום חמורים אינו יכול להיות הגורם שיהיה אמון על אותם המינויים.

נוסף על אלו טענה התנועה כי הנאשם נתניהו אינו יכול להוסיף ולכהן כראש ממשלה – גם לא ממשלת מעבר – אף מכח הלכות דרעי ופנחסי, אותן אימץ בעצמו שעה שהתפטר מתפקידיו המיניסטריאליים לאחר הגשת כתב האישום ובעקבות עתירת התנועה הקודמת, ומכח המנהג החוקתי המחייב בישראל לפיו אדם בעל כתבי אישום כה חמורים אינו יכול להתמנות למשרות בכירות.

יו"ר התנועה, ד"ר עו"ד אליעד שרגא: "כשהאבות המייסדים של המדינה הזאת הקימו כאן מדינה יהודית, דמוקרטית, ליבראלית וציונית, הם חלמו שמדינת ישראל תהיה חברה למופת בבחינת אור לגויים. לכן לא יעלה על הדעת שאדם, שעל גבו ישנה קופת שרצים בדמות שלושה כתבי אישום חמורים של שוחד, מרמה והפרת אמונים, יהרוס את דמות המנהיג הראוי למדינת מופת כמדינת ישראל!!! לא יעלה על הדעת שאדם שכזה ילך בבוקר לבית משפט לשבת על ספסל הנאשמים ובערב ינהל את הקבינט מדיני בטחוני וישלח אותנו ואת ילדינו לקרב. כולי תקווה שבית המשפט העליון יתערב ויקבע מהן הנורמות הראויות".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!
מאיר - עברי אנכי | 03-03-2020 9:52
לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!
2
עוד הזייה מבית היוצר של השמאל
י.א | 03-03-2020 9:55
פשוט הזויי העם אמר את דברו וזה הכל פשוט חוצפנים מה גם שיש חוק . אבל אותם לא מעניין שום חוק ושום דבר רק מחוץ רק לא ביבי פשוט בושה וחרפה
3
מה עם החומר?
ש.ה | 03-03-2020 10:32
כבוד הדוקטור. מה עם החוק שמאפשר לו לתפקד כראש ממשלה, עד פסק דין חלוט. מה שמניע אותך, ואת חבריך הכלובים והבזוי, הוא שינאה. אינכם מסוגלים לקבל את הכרעת העם, שיודע את כל ששאלת בפני בגץ, ובכל זאת בחר בו ובדרכו. תדרוש מהבגץ, שיחליפו את העם.
הוא לא ראש ממשלה הוא חבר כנסת
טל | 03-03-2020 11:33
הוא לא ראש ממשלה עיוותתם את החוק לחלוטין. החוק נועד לאפשר לממשלה קיימת לפעול ולסיים קדנציה. עובדה שאי אפשר להיות שר זה תקדים שהחוק לא צפה כי אף איד לא העלה על דעתו שתהיה סיטואציה כזו. למעט כך אמורה להיפתח נגדו חקירה נוספת.
4
הנה הפרצוף האמיתי של ניני הצבוע
שרגא האפס | 03-03-2020 10:40
מה קרה שרגא? שורף לך? זה מה שהעם בחר, פתאום אתה כבר לא דמוקרט? כבר לא אכפת לך מרצון העם? לך לעזאזל כלב מצורע, עברתם כל גבול. אם יש לך בעיה תעבור לעזה שיטחנו אותך שם ינקניק
אין לו רוב
טל | 03-03-2020 11:34
אין לביבי רוב העם ברובו קבע שנוא לא רוצה את ביבי .
5
שימשיכו להתנגד עד מחרתיים - בעיה שלהם!
אוראור | 03-03-2020 10:53
הם גם ככה גרמו למספיק נזק - וביבי הוא האופציה הכי פחות גרועה - והם אפילו לא ניסו לשפר את היחסים שלנו עם חול - מה שביבי כן ניסה לפחות - אז שיהיו בשקט - ויפסיקו כבר להתבכיין כמו ילדים קטנים - הפסידו? בעיה שלהם - והם הביאו את זה על עצמם - שיעשו טובה!
ביביי
רונה | 03-03-2020 12:22
עם 3 כתבי אישום באף מדינה לא היה יכול להיות ראש ממשלה זאת לא התכביינות זה הצדק שיוכיח שלא אשם אין בעיה אבל עד אז שיתן למישהו אחר להקים ממשלה
אין לו רוב
טל | 03-03-2020 11:35
זה בגץ ארגון לא כחול לבן לאנשים בימים יש בעיה להבין מורכבויות.
6
המאפייה השמאלנית
בג"ץ הוא האלוהים | 03-03-2020 11:35
אין מילים, הם/הן פשוט מזמינים מרי אזרחי, רק התקוממות ומרי אזרחי יכול להפיל רודנות(שלטון החוק)
7
אמץ
לעניין | 03-03-2020 11:42
אמת חוק זה חוק הוא כולל את כולם דוגמא לטובה לעם ומישהו צריך להיות מבוגר האחראי חוץ מי פרץ
8
רק אוחנה שר משפטים ריך לעמוד על זה
דנה | 03-03-2020 11:45
אסור למסמס את זה שוב, האנשים בסביבת נתניהו צריכים להבהיר לו שזה מה שהבוחרים רוצים שינוי מהותי במערכת אכיפת החוק, רק אוחנה לא מפחד מהם ולא מתחנף בהצלחה
9
בגצ לא יתערב
איש | 03-03-2020 11:47
וחבל....
10
השמאל הוא עריץ משריש
אני | 03-03-2020 14:07
כבר לא נראה שאפשר לאחל לו לחזור בתשובה!
11
בג"צ ימנע מסירת המנדט לנאשם בקבלת שוחד.
משה | 03-03-2020 18:57
חבר כנסת נאשם בשוחד אינו רשאי לכהן כשר או כסגן שר בממשלה קל וחומר שאינו יכול לקבל מנדט להקמת ממשלה ולעמוד בראשה. בית המשפט העליון לא ישאיר את ההחלטה בידי הנשיא הנתון לכאורה לסחיטה באיומים של אנשי נתניהו בפרקליטות. היועמש מנהל חקיררה של פרשת שוחד מזעזעת בבית הנשיא. יד ומינו ואיש סודו של הנשיא זאב דולינסקי נעצר לפני הבחירות וכל רכושו חולט. הוא עלול להפוך לעד מדינה ולשלוח את ריבלין בעכבות הנשיא קצב לאגף התורני בכלא מעשיהו.
האם אתה יודע מהו לוח הזמנים של העתירה? ומהו ה
אורן | 05-03-2020 4:24
ומהו התהליך? תודה
12
בחירות 2020
עפרה | 03-03-2020 21:59
יותר מחצי האנשים במדינה בחרו מחל בראשות בנימין נתניהו.העם הצביע ברגליים,מי אתם שתחליטו אחרת? עד כמה שזכור לי,הבחירות היו דמוקרטיות.וכפי שהמפלגה הדמוקרטית היחידה שערכה בחירות ליו'ר שלה-היא הליכוד,כך היו אתמול בחירות דמוקרטיות.אז כן שיישב בבוקר על ספסלי בית המשפט ובהמשך היום ינהל את המדינה,כי הוא היחיד שיודע איך לעשות זאת נכון...
13
אני מקווה שתמותו. ברצינות, רוב ישראל שונאת
וילו | 04-03-2020 13:50
אתכם