האדמור"ים סוף סוף יודעים שיש גם ת"ח בציונות הדתית - סרוגים

האדמור"ים סוף סוף יודעים שיש גם ת"ח בציונות הדתית

בעקבות הפולמוס סביב נסיעתם של רבנים הציונות הדתית לאדמו"רים החרדים אומר הרב יוסף זייני כי עצם המפגש חשוב יותר מאשר מלחמות הכבוד. חלק מהאדמו"רים לא היה מודע בכלל שישנן ישיבות ציוניות שבהן לומדים מאות תלמידים יומם ולילה שחשבו עד היום כי מדובר בחקלאים המגדלים חסה ללא תולעים.

author-image
האדמור"ים סוף סוף יודעים שיש גם ת"ח בציונות הדתית
  לא רק חסל"ט. הרב זייני (אדר היקר)

לכבוד …

במענה לשאלתך מדוע תלמידי חכמים גדולים מהתורה הגואלת הם שטרחו לנסוע לאדמו"רים ולא להיפך נדמה לי שיש לברך על כך.

קודם כל מפני מנהגו של עולם עיין הנחיות רבי עקיבא איגר זצ"ל לבניו איך לציין שמותיהם ותאריהם של מקבלי התשובות. ואם כן מדוע להיות משונים. העושנית חלק מאדמו"רים אלו יותר מבוגרים. ועם כל הצער, לא על נסיעתם של תלמידי חכמים לאדמו"רים, אלא על זה שהציונות החילונית עדיין לא זכתה שמישהו יחנך אותה על נחיצות התורה בישראל חוץ מאשר העולם החרדי בגלל משקלו הפוליטי, לא הסגולי תורני, מוכרחים לכבד קצת את החרדים שאילולא הם, כיום, החילוניות היתה משתוללת יותר.

נכון שדרכי השפעתם לא נראים לנו הרבה פעמים מוצלחים כי אינם מעמיקים בלימוד האמונה ועוד כמה תופעות לוואי מזעזעות, אבל בינתיים יִרְאָה זו, תתאה מאוד, של המציאות הפוליטית מחזיקה כמה דברים.

ואם דרך סוגיית גיוס בחורי הישיבות ההשגחה מחייבת אותנו ואת כלל ישראל לברר מהותה של תורה ולימודה, אמנם זוהי כפייה רוחנית כגיגית על ראשנו הקטן, עם כל זה יש לברך על אף מרירות הסם שבדבר. וכי אוכלוסיות ה"סרוגים" מבינות כולן מהו תלמיד חכם? ומסירות נפש על התורה? חוץ מאשר להתפעל בכל מבצע צבאי מתמונות המראות חיילים בטלית ובתפילין בשדה הקרב שעליהם ניתן להכריז "ראו שאף על פי שהינם שומרי מצוות הם משרתים בצה"ל". כמו שפעם 'חילוני' היה מופתע למצוא על ספסלי האוניברסיטה והטכניון חובש כיפה.

כולנו מכבדים, מוקירים ומעריכים את צה"ל והישגיו, ומברכים אותו בכל דקה להמשך הצלחותיו. אבל עלינו לא לשכוח שלמעלה מזה ישנו עולם של תורה שבזכותו המדינה כולה הולכת ומשתכללת. נכון שיש להסביר זאת באריכות ולא בצורה הנשמעת כעת אבל לא ניתן ללמד את כל "נתיב התורה" של המהר"ל על רגל אחת.

נרשם הישג במפגש

ומה שכן מוכרחים להזכיר, כדברי רבנו הרמב"ם, בכל הזדמנות, שמקור חיינו הוא מעמד הר סיני! ושיש נצחיות ישראלית שאינה תלויה בשכלולים הטכנולוגיים. זהו מקור אמונתנו ועצם קיומנו.

והישג חשוב כבר נרשם מהמפגשים הללו והוא שחלק מהאדמו"רים לא היה מודע בכלל שישנן ישיבות גדולות ציוניות שבהן לומדים מאות תלמידים יומם ולילה. אחד מרבנינו היה ממש בהלם מכך כי זה שנים שהוא במגע עם הציבור החרדי ורק עתה שם לב שידעו עליו שהוא ותלמידיו חקלאים שומרי מצוות המגדלים חסה ללא תולעים ותו לא.

דעה אחרת – הרב אליעזר מלמד: האדמו"רים החרדים זלזלו ברבני הציונות הדתית

ואם כן יש לשאול מדוע עדיין כל ספרי רבנינו הגדולים הללו לא נמכרים בשכונות החרדיות, אולי יש לנו קצת אשמה בכך ואם כן יש לתקן זאת לפני שנעסוק בסדרי כיבודים בביקורי רבנים אחד אצל משנהו.

ואל נשכח שמטרת רבנו הרב קוק זצ"ל בייסדו את הרבנות הראשית לישראל הייתה שאיפתו לכנס פעם או פעמיים בשנה את כל גדולי ישראל בירושלים, כינוס תלמידי חכמים לשם שמיים אפילו אם לא יצאו פסקים ממפגשים אלו, אלא להרגיל את כל חכמי ישראל לשבת ביחד. כי כידוע זהו התנאי לחזרת הסמיכה לעתיד לבוא שיסכימו כל חכמי ישראל על אחד מהם שהוא ראוי להיות סמוך ואז נוכל כבר להתקדם במהלך גאולתנו הרוחנית.

"תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם" וכי רק הם מצווים על כך היה שואל רבנו הרב צבי יהודה זצ"ל והלא בכל יום הננו מזכירים את הגמרא האומרת שכל אדם חייב לעסוק בהבאת שלום בין אדם לחברו אלא תלמידי חכמים אמיתיים יודעים להרבות שלום בין תלמידי חכמים ואשרינו שכך הם רבותינו שליט"א.

==

הרב יוסף זייני הוא רב שכונה ד' באשדוד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
אין ספק שיש ת"ח הבעיה זה הדעות
יעקב | 20-02-2013 13:35
המחלוקת עם הסרוגים היא לא בהלכה אלא בדעות, וסדרי עדיפיות
2
לכל המתפלאים מדוע מעדיפים את החילונים במקום את החרדים
תובנות מילד קטן | 20-02-2013 14:38
3
למה האתר הזה מביא רק את הרבנים זיני
| 20-02-2013 14:44
4
למה אמורה לעניין אותי דעתו של רב שכונה ד' באשדוד
גיא | 20-02-2013 15:10
לא הבנתי
כבוד הרב זיני מבאר דעות
אלי | 04-08-2018 22:13
טוב עושה האתר סרוגים שמביא את דעתו של כבוג הרב זיני בעניני תורה/מדינה .הרב מבאר בטוב טעם ותמתןך ביסוס במקורות את דעת התורה
5
צהל זה מרידה באומות.נגד השבועה שבמסכת כתובות
יוסף | 20-02-2013 16:39
6
מענין אם נשאל אותם מה הם יענו.
| 20-02-2013 20:15
7
כותב המאמר מכריח את עצמו לשקר לעצמו. נו באמת...
אור דעת | 20-02-2013 20:17
8
בקשר לשלושת השבועות
ישי | 21-02-2013 9:03
לאחינו מהזרם החרדי אסביר שהזוהר הקדוש אומר בפרשת ויצא שעניין שלושת השבועות הוא רק לאלםיים שנה והמהרח"ו כבר פסק שעבר זמנו ומה עוד שהאומות המאוחדות כבר נתנו אישור ו שואה הגויים הגדישו את הסאה בשישה מיליון נרצחים לכן העניין הוא תשובה והיא תשובה אמיתית הכוללת גם חזרה ליישוב ארץ ישראל וגם לימוד פנימיות התורה וכן גם מצוות מלחמת מצווה לכן כל מעשינו הוא לקרב הגאולה ולהתקרב לאבינו שבשמיים. בברכה ישי
9
לישי מתגובה 8
משה | 21-02-2013 13:07
כל שאלותיך נענו בספר ויואל משה בהרחבה עם עשרות ראיות.
10
למשה מ9
דני | 21-02-2013 13:59
לרב אבינר יש קונטרס על שלושת השבועות,תסתכל..
11
אפילו החרדים עצמם לא מקבלים את הספר ויואל משה
| 22-02-2013 8:28
חוץ מקיצוני העדה החרדית/סטמאר וכד'
12
דתי לאומי מתקשר לזלזול בהלכה ויראת שמים ירודה
אין עשן בלי אש | 22-02-2013 10:31
דתי לאומי מתקשר לזלזול בהלכה ויראת שמים ירודה ממילא החרדים לא יכולים להחזיק את הצבור הדל"י כצבור שניתן לסמוך עליו. שמירת ההלכה בצבור הזה היא רופפת, כל אחד מביע דעות שחלקן לא פחות מאשר רפורמיות וכפרניות, ומי יאמר מה כן ומה לא אלו גדולי התורה ולא פרופסורים באוניברסיטה, אמנם פה ושם יש אצלכם תלמידי חכמים שמהווים לא יותר מאשר עלה תאנה לדמות האמיתית של הצבור הזה. בסך הכל לא חידשתם כלום ביהדות, לא הוספתם ביראת שמים ולא בהידורי הלכה, הפכתם ליותר חילונים מאשר דתיים, חשד כבד שלהיטותכם לארץ ישראל אינה נובעת מהתורה שאם לא כן יראת השמים והזלזול בהלכה לא היו מאפיינים אתכם.
13
היחס לחסידים בתחילה היה חשדני
איציק | 22-02-2013 10:37
היחס לחסידים בתחילה היה חשדני, משהתברר הם לא פגעו כהוא זה בהלכה וביראת השמים - כי אז נתקבלו כמאן דאמר בכרם בית ישראל. רוב הדתיים לאומיים, מה לעשות, חושבים כמו חילונים ונראים כמו חילונים, אני מודע שלא כולם כאלה אבל כאשר מדובר ברוב הצבור הרי שאין ספק שצבור זה הנו מסורתי בסך הכל . מהבחינה הזאת היללות על הזלזול של החרדים בדתיים הלאומיים אין להם שום מקום, מעשיך ירחקוך ומעשיך יקרבוך, הלפיד האמיתי של עם ישראל נמצא בעולם החרדי ורק בו תלויה המשך העברת התורה, כל מיני קלדרונים או פירונים יכולים לערער על כך עד מחר, מסירות לארץ ישראל לא הוכיחה את עצמה כמתכון לשמירת העם, מסירות על התורה בהחלט כן.
14
רוב החוזרים בתשובה - חרדים, למה?!
אני שאלה | 22-02-2013 10:38
15
התורה הגואלת? חה חה, פוק חזי....
ססמאות ריקות | 22-02-2013 10:39
16
ציונות דתית=דת חדשה
צביעות | 22-02-2013 10:42
התורה והיהדות הם כלי לבסס את הלאומנות הציונית דתית, העיקר זה הציונות, עלה התאנה היא הדתיות. ואכן מסירות נפש בצבור הזה יש רק על דבר אחד - ציונות, מעולם לא הפגנתם על שבת או תורה או צניעות, גם בן גוריון ידע תנ"ך והתבסס עליו....
17
איזה ספרים?
אברך | 26-02-2013 23:32
אין שום ספר ושום הרצאה רצינית ששווה לקנות אם היה שכל לכל אותם רבנים שמופיעים בכל מיני אתרים של ישיבות למיניהן היה עדיף להם לא להופיע חוץ מאחד שנים זה בגדר ביטול תורה
18
לגבי שלושת השבועות - תגובה!
יהודי שבירר את האמת | 28-02-2013 15:58
מגיב מס' 8 כתב גיבובים לגבי שלושת השבועות. מאוד נחמד שאתה מגייס לעזרתך את הזוה"ק ומוהרח"ו. אך אנא קצת ענווה. הרה"ק רבי יואל מסאטמאר זיע"א שהיה מרא דארעא דישראל וגאב"ד י-ם וכל קהילות החרדים בא"י ובארה"ב. (שתבין את גודל סמכותו) ושכל חסידות ארה"ב הייתה כפופה למשמעו. הוא מתמודד בקלילות עם כל טענה נגד סיפור 3 השבועות בספרו ויואל משה. למד אותו כראוי ובלום פיך. אם לא תבינהו בגלל עמקותו, ראה ספר ויואל משה עם פירוש אור כי טוב ניתן להשיג בחנות הספרים של סאטמאר בבני ברק.
19
ליהודי שכאילו בירר את האמת
דודו | 01-03-2013 15:53
א. לרבי מסטמאר חוץ מחסידיו אף אחד לא התייחס ברצינות (וגם בעיני חלק מחסידיו הוא לא נחשב גדול ממש). הספר שלו ויואל משה הוא ברמה נמוכה מאוד. אין שם שום טיעון רציני שבחור ישיבה מתחיל לא יכול לפרוך בקלות. אתה מוזמן אם תמצא להעלות כאן טיעון אחד חזק מהספר. 3 השבועות בגמ' הם דברי אגדה והרמב'ם כתב מפורש שהם דרך משל. התירוצים העקומים בויואל משה למה הם בכל זאת תקפים הלכתית מגוכחים לחלוטין זה קרוב לביטול תורה להתעסק בטיעונים המטופשים שלו.