מעצרו של אליעזר ברלנד הוארך עד להודעה חדשה - סרוגים

מעצרו של אליעזר ברלנד הוארך עד להודעה חדשה

מעצרו של מנהיג 'שובו בנים', אליעזר ברלנד, הוארך על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים עד להודעה חדשה. השופט: "אין מחלוקת על קיומה של תשתית ראייתית מספקת"

author-image
מעצרו של אליעזר ברלנד הוארך עד להודעה חדשה
  ברלנד בבית המשפט המחוזי בירושלים, היום (חיים גולדברג/סרוגים)

בית משפט המחוזי בירושלים קיבל היום (ראשון) את בקשת הפרקליטות, והאריך את מעצרו של מנהיג 'שובו בנים', אליעזר ברלנד, עד להודעה חדשה, וזאת לאחר הגשת כתב אישום נגדו בפרשת עושק שחור.

השופט כתב בהחלטתו כי: "אין מחלוקת על קיומה של תשתית ראייתית מספקת בשלב זה. בנסיבות העניין, נוכח חומרת המעשים המיוחסים למשיב, ריבוי המעשים והאופן השיטתי שנטען כי בוצעו כלפי מתלוננים שונים, לא סברתי כי יש מקום להורות על שחרור בשלב זה".

עוד באותו נושא

חשד: אנשי הרב ברלנד מעורבים בהיעלמות נער לפני כ-30 שנה


23

בבקשת הארכת מעצרו עד תום ההליכים נכתב כי: "קיים יסוד סביר לחשש כי אם ישוחרר ינסה לשבש הליכי משפט ולהתחמק מהדין, זאת נוכח עברו של המשיב, הכולל יציאה מהארץ בעת פתיחת חקירה פלילית בעניינו, והתחמקותו מהליכי חקירה, באופן שהצריך מבצע נרחב ומורכב שערכה מדינת ישראל לצורך הבאתו לדין, משך כשלוש שנים".

בפרקליטות פירטו כי: "במסגרת בריחתו עבר המשיב בין מדינות שונות, אשר לחלקן אין הסכם הסגרה עם מדינת ישראל, תוך שימוש בתיעוד מזויף, לרבות דרכון דיפלומטי מזויף מחוף השנהב, ותוך מעשי מרמה רבים כלפי הרשויות במדינות בהן שהה".

כזכור, הפרקליטות הגישה מוקדם יותר היום לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום בפרשת "עושק שחור" נגד ברלנד בגין עבירות רבות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק, וכן עבירה של נסיון לשידול חבלה חמורה. כתב האישום החמור נוגע ב-17 פרשיות שונות.

לפי כתב האישום, החל משנת 2014 ועד למעצרו בתיק זה בתחילת פברואר 2020, ברלנד, בעצמו ובאמצעות עוזריו אשר שימשו כידו הארוכה, ניצל את מעמדו כרב מוכר ונערץ בקרב קהילתו ומעבר לה, ופעל באופן שיטתי להוציא סכומי כסף מאנשים אשר היו שרויים במצוקה ופנו אל ברלנד לעזרה ולהצלה.

במקרים המתוארים בכתב האישום, ברלנד בעצמו ובאמצעות עוזריו, יצר כלפי הפונים אליו, מצגי שווא שונים לפיהם, הוא בעל כוחות מיוחדים לגרום לכך כי יקבלו מרפא ומזור למצוקותיהם וזאת באמצעות תשלום סכומי כסף של אלפי שקלים לידיו.

ברלנד עשה כן, כשהוא יודע כי אין בכוחו לגרום לכך שהתוצאה המבוקשת תתרחש, ושאין אמת במצג כי התוצאה תתרחש. מצגי השווא הוצגו על ידי ברלנד ועוזריו באמירות והבטחות ישירות לפונים וכן באמצעות יצירת תודעה ותדמית כוזבת בדבר סגולותיו של ברלנד, ותוך שימוש בכסות של "פדיון נפש" וניצול מעמדו של ברלנד כסמכות רוחנית ודתית עבור מאמיניו.

מצגי השווא הוצגו על ידי ברלנד לפונים אף במצבים קיצוניים כגון – תחיית המתים, החלמה מלאה ממחלות קשות וחשוכות מרפא, החלמה ממצבים רפואיים קבועים (כגון נכות) ומצבים רפואיים קשים, וכן היחלצות ממצבי דחק כגון מאסר או איתור נעדרים. לעיתים במסגרת מצגי השווא, עשה ברלנד שימוש בהמלצות על תכשירים או כדורים לגביהם מסר פרטים כוזבים.

מצגי השווא הוצגו על ידי ברלנד לאורך שנים, באופן מתוכנן, שיטתי וסידרתי, כמיזם מרמתי מתוך מניע של בצע כסף. בתקופה נושא האישום, ברלנד נקט במצגי שווא כאמור בעשרות רבות של מקרים, שחלקם מפורטים להלן, והפיק וניסה להפיק באמצעותם הכנסה כספית של מיליוני שקלים.

עוד באותו נושא

האם הסמכתו של אליעזר ברלנד כרב עיר זוייפה?


5

בנוסף מואשם אליעזר ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לפגוע בבני זוג מהקהילה על רקע עמדתו כי התנהגותם מנוגדת לדיני תורה. ברלנד הקליט הודעה בקולו בה קרא לתת להם מכות ולשבור להם את העצמות, והורה להשמיע הודעה זאת באחד מאמצעי התקשורת של קהילת ״שובו בנים״.

עו"ד ארז פדן, עו״ד עינת ברוכי יריב ועו״ד צור חוטה מפרקליטות מחוז ירושלים שהגישו את כתב האישום מסרו: "כתב האישום נגד אליעזר ברלנד מגולל פרשת מרמה ועושק חמורה במסגרתה ברלנד ניצל את מעמדו ואת מצוקותיהם של מאמיניו אשר פנו אליו לעזרה ולהצלה כדי להוציא מהם סכומי כסף גדולים באמצעות הבטחות כזב שונות".

"בגין מעשים אלה ייחסנו לו עשרות עבירות של קבלת דבר במרמה וניסיון קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עושק וניסיון עושק.  בנוסף מואשם אליעזר ברלנד בכך שקרא לחברי קהילתו לתקוף ולשבור את ידיהם ורגליהם של בני זוג מקרב הקהילה אשר לשיטתו עברו על איסור תורני".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו