אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רגע האמת: היישורת האחרונה של כל המפלגות | סיכום פוליטי

במערכת הפוליטית מייחלים להכרעה ביום שני: האם גוש הימין או גוש השמאל יצליחו להביא 61 מנדטים ולסיים שיא של שלוש מערכות בחירות בתוך פחות משנה? עטרה גרמן עם הסיכום הפוליטי

רגע האמת: היישורת האחרונה של כל המפלגות
  (צילום: אלעד מלכה)

רגע האמת של הבחירות השלישיות הגיע כאילו כלום, כ-80 יום לאחר פיזור הכנסת ה- 22 שהיא הכנסת השנייה ברציפות שלא הביע אמון בממשלה חדשה ומכהנת 12 חודשים כממשלת מעבר, במערכת הפוליטית מייחלים להכרעה ביום שני הקרוב: גוש הימין או גוש השמאל יצליחו להביא 61 מנדטים ולסיים בשיא של שלוש מערכות בחירות בתוך פחות משנה.

ברקע עוד סבב של הסלמה בדרום שלא עצר את קמפיין המפלגות, השבוע האחרון לפני הבחירות היה רצוף בריב מחנות פנים גושי וחוץ מפלגתי: נתניהו – גנץ, ימינה – יהדות התורה, לפיד – עמיר פרץ, ש"ס – הליכוד, ליברמן – יהדות התורה, נתניהו – בנט, גוש הימין – עוצמה יהודית כשכל אחד מחליף מהלומות נגד השני במטרה לגייס כמה שיותר אהדה ציבורית שתבוא לידי ביטוי בקלפי.

הליכוד

לפי הליכוד 2 מנדטים מפרידים בין ניצחון גודל להפסד מר, הם ממשיכים להתלבט בין שתי המפלגות הגדולות ויכולים להביא להרכב הקואליציה הבאה. "אנחנו מרחק של שני מנדטים בלבד מלהקים ממשלת ימין חזקה ולמנוע בחירות רביעיות", אמר ביום רביעי ראש הממשלה נתניהו. "זה בידיים שלנו. אחרת נקבל ממשלת גנץ שתלויה באחמד טיבי וברשימה המשותפת".בליכוד יורדים נמוך בניסיון להגחיך את היריב ח"כ בני גנץ ומתכוונים בימים האחרונים להמשיך ולהציג אותו כמי שלא ראוי ולא יכול לעמוד בראשות הממשלה. נתניהו עצמו שיתף סרטון שלועג על הגמגום של גנץ, על ההתבלבלויות שלו ועל ידי כך לפגום באהדה שלו בציבור.

לאחר חודש רצוף כנסים ואירועים שהתקיימו בכל רחבי הארץ, בשיטפון של עבודת שטח מאומצת ומפוארת, נתניהו ביומיים האחרונים ישוב לביתו ויתכנס עם אנשיו ויועציו במקביל לבליץ' הראיונות המוכר והשידורים מהפייסבוק שהתמעטו באופן דרסטי במערכה הנוכחית ויתמקדו בשידורי הכנסים מהמקומות עצמם. המשימה להעיר את הציבור תעבור לחברי הכנסת והשרים, לאו דווקא עם נתניהו.

מנדטים: לא משנה כמה, לפחות אחד יותר מגנץ | בונוס: ימינה מתרסקת

כחול לבן

קמפיין שהתחיל טוב מאד ביצירת כותרות על המשפט של נתניהו, התהפך על כחול לבן בהיגררות אחר הליכוד, התגובות לעסקת המאה, חקירת המימד החמישי והפיכת גנץ ללא יוצלח. הפנו משאבים רבים לאזור מרכז הארץ שמלא בשילוט מפלגתי אך לפריפריה שלחו את ח"כ גבי אשכנזי שערך מסע בארץ, זה אומר שאחד שעשה עבודה רצינית מתוך 33 ח"כים לא הצליח לספק את הסחורה לבד. בעקבות ההיחלשות בסקרים, במפלגה ייכנסו למתכונת חירום: בעוד בליכוד טוענים כי 'הניצחון קרוב', בכחול לבן יזעקו 'גוועלד' וילכו על הראש של מפלגת העבודה – גשר – מרצ לנסות לשתות את קולות השמאל, במתקפה נגדם.

"כחול לבן בארון", כינה באוזניי השבוע אחד מהאסטרטגים בכחול לבן את היחס למצביעי הציונות הדתית שבוחרים במפלגה אבל לא אוהבים להיות חלוצים שמצביעים למה שנתפס כשמאל. המשימה של מטה הסרוגים לחשוף כי הם לא לבן. יש הסכמה של שני הסוקרים במפלגה כי מנדט וחצי הצביע כחול לבן בבחירות האחרונות והם מבחינת 'שימור לקוחות', בעוד מנדט נוסף  מתלבטים בין ימינה לכחול לבן.

מנדטים: שימור המצב הקיים ועוד אחד – 35

ישראל ביתנו

הסקרים האחרונים לא עושים טוב ליו"ר הרשימה אביגדור ליברמן שקמפיין מתוזמן אך לא מחובר של כלל המפלגות נגדו הצליח להביא לירידה דרמטית בסקריו, שאף עלולה להתגבר והיום הבוחר לראות את הרשימה ניאבקת על אחוז החסימה. מבחינת ישראל ביתנו המשימה היא להמשיך להכפיש את החרדים ולחכות לתגובה שלהם שקונה את מצביעיהם.

ימינה

הקמפיין של ימינה הצליח לשמר את הקולות של הציונות הדתית, לבלום את המגמה שנצפתה בסקרי העומק לזליגה לכחול לבן ולהישאר יציבה על 7 מנדטים. כעת קיימים למפלגה שני אתגרים גדולים: הגוועלד של נתניהו שיכול להגיע ואי אפשר לדעת מראש מה הוא מתכנן ליום הבחירות עצמו, וההצלחה להוציא את האנשים שמאסו בפוליטיקה הדתית מבית לקלפי. במפלגה הגיעו ל- 4000 מתנדבים ומקווים ביומיים האחרונים לגדול בעוד 1000 איש של פעילים שיצליחו להניע מצביעים – אם יצליחו בימינה לגייס את המסה הקריטית של פעילים שביום הבחירות עצמו תהיה פרוסה בצורה מספיק נכונה ואפקטיבית בשטח ולהתמודד מול קמפיין אחר נגדם – זו תהיה הצלחה.

מנדטים: 8

יהדות התורה

אחרי שיצאו מהקופסה, פנו לרשתות ולווצאפ בסרטונים מעוררים וחדשניים, ביהדות התורה גילו בשבוע האחרון שהם שחכו את השטח, התמקדו במדיה ועזבו את החרדים הסטנדרטים והיבשים אבל שהכי נצרכים. בכדי להוציא מהשאננות, יצא נשק יום הדין בדמות הרב חיים קנייבסקי למסע בערים החרדיות הגדולות כשכל יום לוקחים אזור אחר ומשתלטים עליו בריכוזים ופעילות. בימים שנותרו בהם הצעירים עסוקים בתת"ים (התרמות לתומכי תורה) ולא בבחירות ואין כוח אדם מבקשים במפלגה להניע כמה שיותר בוחרים צעירים על ידי התעוררות מגזרית רבנית. בפעם הראשונה תגיד  יהדות התורה ביומיים האחרונים לבוחרים: אתם מצביעים ג' בטוח, עכשיו צריך שכל אחד יפעל להביא עוד אחד. "חשבנו שהציבור שלנו מבין את גודל השעה, אל תקשיבו לנו – תקשיבו למה שליברמן אומר", אומר בכיר בדגל התורה. ביום הבחירות עצמו כל אזור מחולק, קיימת מערכת אינטרנטית לטלפונים שמגיעים לכל בתי אב ובמפלגה גם יודעים למפות מי לא הצביעה בבחירות האחרונות והצביעו בבחירות אחת לפני כן, בכדי לנצל את פוטנציאל ההגעה לקלפי.

מנדטים: 8

ש"ס

האמת היא שש"ס לא צריכה לעשות יותר מדי, אחרי קמפיין מוצלח בשטח וברשת צריך לחכות למצביעים שיגיעו לקלפי. אבל גם שם מבינים שהשאננות הזאת יכולה להרוג וערכו עבודת מטה גדולה בין הליכוד לש"ס ביום הבחירות, זאת בעקבות שיתוף פעולה עם הליכוד על ידי תוכנה שמראה איפה יש אחוזי הצבעה נמוכים במקומות שבהם מתגוררים מסורתיים. בש"ס פונים בעיקר למצביעי עוצמה יהודית, חרד"לים ומצביעי חב"ד כל זה בנוסף לקמפיין המיינסטרים על מדינה יהודית שכוללת מלחמה על הצביון היהודי בנושאי כשרות, כותל וגיור. במוצאי שבת עורכת המפלגה כנס גדול של היזדים וביום רביעי נערך "כנס חירום" של חכמי התורה של ש"ס אצל הרב חכם שלום כהן.

מנדטים: 10 

העבודה

קמפיין העבודה גשר מרצ של הימים האחרונים יתמקד בעוד בשלטי החוצות, בליץ' ריאיונות וברשתות, שם דגש על הממשלה החדשה שתקום, על ההתחייבות להם להמלצה על גנץ לראשות הממשלה ועל ההתחייבות להחליף את מדיניות הממשלה הנוכחית. לראשונה אחרי חמש מערכות בחירות, רשימת העבודה גשר מרצ מניפה את הדגל המדיני לצד נושאים חברתיים ושמה במרכז הקמפיין את נושא השלום ואת משרדי הממשלה החברתיים. ימים האחרונים הצטרפו אלפי חניכי וחניכות תנועות הנוער למבצע רחב היקף המיועד לאיזורים החזקים של העבודה גשר מרצ. לקראת יום הבחירות החניכים יגיעו עד לפתח הדלת של כל בוחרת ובוחר. מבצעי שטח ענקיים יפרסו מיטבתה ועד ראש הנקרא עם שלטי ענק "בוחרים באמת שלנו". בתחילת השבוע ראשי הרשימה ימריצו ויתקשרו לבוחרות ובוחרים.

מנדטים: 10

עוצמה יהודית

מנסים את כל הטריקים האחרונים והאפשריים, אנשים מיואשים שאין לרשימה יכולת לעבור את אחוז החסימה וכל דבר שיעשו זה לא יעזור להם. ברשימה מקווים שהמצביעים הנחושים, והאדוקים שהולכים איתם כבר שתי מערכות בחירות לא ייכנעו ללחץ מצד גוש הימין וימשיכו לעמוד לימינם גם ביום שני הקרוב, בפעם השלישית.

מנדטים: מעל 84 אלף קולות

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!
מאיר - עברי אנכי | 28-02-2020 11:38
לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!
וכנראה גם לא ממשלת ביבי
השקרן המושחת והפחדן | 29-02-2020 20:21
ראה מה אמרו עליו ראשי המוסד , השב׳כ , וחברים שהכירו אותו מתקופת הצבא. ..... לא צריך להוסיף כלום .... שקרן פתולוגי שהציונות הדתי רואה בו משיח ..... זה משיח שקר !!!! איפה ברית ההגנה ? איפה חיסול החמאס ? איפה פנוי חאן אל אחמאר ? איפה החלת החוק הישראלי ? איפה אי הפללה של משתמשי קאנביס ? הכל הבטחות סרק , שאפילו לא שוות את הזמן הדרוש לשמיעתן , ראש ממשלה מושחת , עם איפור כבד כמו של זקנה בת 100 ושיער סגול בהלוואה ארוכה ..... לך כבר הביתה .... לקיסריה עם לא הבנת ....
איך ביבי נגע ביד המטונפת [=חולה מין] של גנץ?
איך נגע בו? | 28-02-2020 13:01
הרי מחלתו של גנץ היא מדבקת
2
הפתעה
אוחנה | 28-02-2020 16:12
הסקרים האחרונים לא עושים טוב ליור הרשימה אביגדור ליברמן ....לי נראה שהסקרים טועים. ליברמן יכתיר את ראש הממשלה הבא !!