רשמית: כך הוחלט על חקירת המימד החמישי - סרוגים

רשמית: כך הוחלט על חקירת המימד החמישי

גרסתו הרשמית של ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, על השתלשלות האירועים שהביאו לפתיחת החקירה הפלילית נגד חברת המימד החמישי, בראשה עמד יו"ר כחול לבן בני גנץ

author-image
רשמית: כך הוחלט על חקירת המימד החמישי
  Miriam Alster/Flash90

ממלא מקום פרקליט המדינה, דן אלדד, השיב הערב (שני) לבקשתה של עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית לקבל את השתלשלות הטיפול בחברת המימד החמישי, וטען כי המניעים לפתיחה בחקירה אינם פוליטיים.

עוד באותו נושא

אמיר אוחנה:"בני גנץ הוא או מושחת או פלקט"


36

במכתבו לעמותה ציין אלדד את השתלשלות הפרשה כדלהלן:

1. בחודש מרס 2019 פורסם דוח מבקר המדינה , אשר עסק בין היתר בהתקשרות של המשטרה עם חברת "המימד החמישי". בעניין זה התקבלו בפרקליטות מספר פניות בין החודשים פברואר למרס אשתקד שבהן התבקשה פתיחה בבדיקה או בחקירה פלילית . הפניות הועברו להתייחסותו של המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים.

2. בחודש יוני 2019, לאחר בחינה ראשונית של הפניות, ובהתאם להמלצת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים לבחון את הנושא, החליט פרקליט המדינה דאז כי יש לפנות למבקר המדינה על מנת לקבל ממנו מסמכים רלוונטיים, וכך נעשה.

3. בחודש אוקטובר 2019, בהמשך לשיח שהתקיים עם מבקר המדינה בנוגע למדיניות העברת מסמכים בין מבקר המדינה לגורמי אכיפת חוק, הועברו לפרקליטות המסמכים שהתבקשו ממשרד מבקר המדינה.

4. בחודש נובמבר 2019, לאחר שנבחנו בפרקליטות החומרים שהתקבלו ממשרד מבקר המדינה, החליט פרקליט המדינה דאז כי יש לבקש ממבקר המדינה מספר מסמכים נוספים בעניין, ואכן בהמשך לכך, נעשתה פנייה בעניין למבקר המדינה.

יצוין, כי בחודש נובמבר 2019 דחה בית המשפט העליון עתירה שהוגשה על ידי ארגון לביא בעניין, לאחר שנמסר לבג"צ כי העניין בטיפול ובבחינת הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות והחלטה בנושא תתקבל בסדרי העבודה המקובלים.

5. בתחילת חודש ינואר 2020 הועברו מלשכת מבקר המדינה המסמכים הנוספים שהתבקשו, ואלה נבחנו בפרקליטות.

6. בתאריך 20 בינואר 2020 התקיימה ישיבה בנושא בראשות היועץ המשפטי לממשלה. בישיבה הובהר כי החומרים אינם מלמדים על מעורבות נבחר ציבור בעניין, ולאחר שנשמעו עמדות הגורמים הרלוונטיים, סוכם כי נדרשים בירורים נוספים, בשיתוף גורמים שלא נכחו בישיבה, קודם לקבלת הכרעה בעניין. ישיבת המשך עם הגורמים הרלוונטיים נקבעה לסוף חודש פברואר.

7. בניגוד לפרסומים בתקשורת מיום 19.2.2020, בשלב זה טרם התקבלה החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעניין, שכן כאמור בישיבה שקיים היועץ המשפטי לממשלה בסוף חודש ינואר סוכם כי נדרשים בירורים נוספים קודם להכרעה, ולשם כך נקבעה ישיבת המשך בלשכת היועץ המשפטי לממשלה.

8. בחודש פברואר 2020 בסמוך לכניסתו לתפקיד, קיבל ממלא מקום פרקליט המדינה עדכון בדבר תיקים שנמצאים בתהליכי קבלת החלטה, וביניהם תיק זה. ביום 18.2.2020 פנו גורמים שונים ובניהם השר לבטחון פנים למ"מ פרקליט המדינה בעניין, וזאת בהמשך לפנייה קודמת שלו בנושא ליועץ המשפטי לממשלה. בפנייתו ציין השר כי כממונה על משטרת ישראל נמנע ממנו לממש את סמכותו לבקר את פעולות המשטרה ואת התנהלותה ולתקן את הליקויים שעולים מדו"ח המבקר, וזאת משום שחומר רלבנטי לא מועבר לעיונו, בשל האפשרות שתיפתח חקירה.

9. מ"מ פרקליט המדינה ביקש להכין תשובה לפניות, ולשם כך ביקש לעיין בתיק ולהבין היכן מצויים הדברים. בהמשך, ביום 19.2.2020 ביקש מ"מ פרקליט המדינה לשמוע את עמדת הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות, לצורך גיבוש עמדה לדיון שהיה צפוי להתקיים אצל היועץ המשפטי לממשלה. במסגרת זו הציגו הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות את עמדתם כי יש מקום להעביר את הנושא לטיפול במישור הפלילי.

10. למחרת היום, ב-20 בפברואר 2020 העלה היועץ המשפטי לממשלה את העניין בפני מ"מ פרקליט המדינה בפגישת עבודה ביניהם. מ"מ פרקליט המדינה הציג את עמדתו וציין בפני היועץ המשפטי לממשלה כי אין מעורבות של נבחר ציבור בעניין.

11. לאחר דברים אלה, החליט היועץ המשפטי לממשלה להעביר את העניין למ"מ פרקליט המדינה, לצורך גיבוש המתווה המתאים להמשך הטיפול בנושא, לפי שיקול דעתו.

12. היועץ המשפטי לממשלה קבע כי ככל שבעתיד יתעוררו חשדות שונים מאלה הקיימים היום, אשר מצדיקים את מעורבותו של היועץ המשפטי לממשלה, יובאו הדברים בפניו להנחייתו ולהכרעתו.

13. בהמשך ממלא מקום פרקליט המדינה ציין בפני היועץ המשפטי לממשלה כי לעמדתו בנסיבות העניין, ובשים לב לכך שלא עולה חשד כלפי אישי ציבור, לא חלות על מקרה זה הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בעניין "מדיניות התביעה באכיפה לפני הבחירות לכנסת ולרשויות המקומיות" וכן הנחייתו בעניין "בדיקה מקדימה" טרם פתיחה בחקירה פלילית, ולכן דינו של תיק זה ככל תיק אחר.

12. עוד עלתה באותה הזדמנות סוגיית היחידה המתאימה לחקור את העניין, והיא נדונה בין היתר תוך שמיעת עמדת מנהלת מח"ש. כלל הגורמים המקצועיים שהיו בישיבה סברו כי נכון שבשלב הראשון תועבר החקירה לטיפול משטרת ישראל, אולם ככל שיועלו טענות גם כלפי מי מגורמי המשטרה אשר היו מעורבים בהתקשרות עם החברה, יהיה צורך לבחון אם יש מקום לערב את מח"ש בחקירה. מ"מ פרקליט המדינה קיבל עמדה זאת.

13 לאחר הדברים האלה, ביום 20.2.2020, נמסר מטעם לשכת היועץ המשפטי לממשלה, במענה לפנייה, כי לאור מכלול נסיבות העניין, היועץ המשפטי לממשלה מילא את ידיו של מ"מ פרקליט המדינה לגבש את המתווה המתאים לטיפול בנושא, וכי ככל שבעתיד יתעוררו חשדות שונים מאלה הקיימים היום, אשר מצדיקים את מעורבות היועץ המשפטי לממשלה בעניין, יובאו הדברים להנחייתו והכרעתו.

בהמשך לכך, ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה מילא את ידיו בנוגע להחלטה בנושא, הודיע מ"מ פרקליט המדינה על העברת הנושא למשטרת ישראל לצורך פתיחה בחקירה פלילית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו