אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"ההחלטה של ממשלת ישראל הייתה לא חוקית"

בסיום הדיון בעניין קמת ועדת מח"ש, אמר עו"ד אוהד שפק כי החלטתה של הממשלה הייתה לא חוקית, עו"ד יוסי בנקל טען כי ההחלטה קשורה להסכם פוליטי וד"ר אביעד בקשי הציג את סברתו כי מקרה הדומה לזה של סלומון טקה הוא רק שאלה של זמן

"ההחלטה של ממשלת ישראל הייתה לא חוקית"
  סרוגים

לאחר דיון ארוך במיוחד שהתקיים היום (שני) בבג"צ בעקבות עתירה שהוגשה נגד ההחלטה על הקמת ועדת הבדיקה של מח"ש ופעילותה, הגיבו עורכי הדין של הצדדים על מהלך הדיון. כזכור, היועמ"ש סירב לייצג את הממשלה והיא נאלצה לשכור עורכי דין פרטיים.

עו"ד אוהד שפק שייצג את עמותת משמר הדמוקרטיה הישראלית אמר: "בית המשפט היה מאוד ברור בדברים שלו. ההחלטה שקיבלה ממשלת ישראל להקים את הועדה הייתה לא חוקית, וכי אין לה מקום שלושה שבועות לפני בחירות".

עוד באותו נושא

השופט עמית: אני נעלב בשביל העדה האתיופית


5

לשאלת סרוגים האם לא כדאי להקים את הועדה כדי לחסוך בזמן, ענה שפק: "שר המשפטים רצה להקים את הועדה ביולי 2019. גם אז היינו בתקופת ממשלת מעבר והוא בחר שלא להקים אותה. משום מה היום, שלושה שבועות לפני בחירות, הוא מחליט להקים אותה על אפו ועל חמתו של היועץ המשפטי לממשלה".

עוד הוסיף שפק: "ההערכה שלי היא שבג"צ יוציא היום צו ביניים שיעצור את פעולת הועדה, והיא תוקפא לאלתר".

עו"ד יוסי בנקל שייצג שורת עורכי דין שעתרו נגד הועדה אמר: "אנחנו מצבים שבית המשפט יוציא צו על תנאי ויחד איתו צו ביניים שימנע מהועדה את המשך פעילותה עד החלטת בית המשפט".

עוד הוסיף בנקל: "כפי שחבר הכנסת יברקן צייץ וכפי שהממשלה הודתה בתגובתה לבג"צ, היה פה הסכם פוליטי שבמסגרתו פיתו את חבר הכנסת יברקן לעבור צד – ובתמורה הבטיחו לו להקים את ועדת הבדיקה. הבטיחו וקיימו".

פרופ' רון שפירא שטען בבג"צ בשם הממשלה, אמר: "אני רוצה לקוות שבג"צ ינצל את ההזדמנות שנקרתה לו להעמיד הלכה על מכונה לומר אמירה באשר לסמכות של היועץ המשפטי לממשלה לחייב את הממשלה".

"יש פה הלכה שהשתבשה במהלך הזמן שהיא לא ראויה, לא נכונה, לא מקובלת במדינות אחרות, שעל פיה כאילו היועץ המשפטי לממשלה מוסמך בעצתו לחייב את הממשלה לנהוג באופן זה או אחר".

ד"ר אביעד בקשי שטען אף הוא בשם הממשלה אמר: "יש דחיפות בתחילת התהליכים לבדיקת העבודה במח"ש, שישרשרו תיקון עצידי בימי הממשלה הבאה לשיפור תהליכי העבודה של מח"ש וממילא גם של המשטרה וצמצום אירועים אלימים דוגמת זה שראינו בסיפור של סלמון טקה".

"העותרים והיועמ"ש טענו שאין דחיפות, בעינינו זאת רק שאלה של זמן עד שיהיה אירוע נוסף. לא יכול להיות שהממשלה תרשה לעצמה לחכות חודשים ארוכים בלי לטפל בבעיה הזאת, ושוב, מדובר פה רק על תחילתו של הטיפול. להתחיל את חודשי הטיפול רק בעוד כמה חודשים, זה דבר שאנחנו סוברים שהוא איננו נכון".

לגבי אמירתו של השופט חנן מלצר כי הפרדת מסקנות הועדה מהמלצותיה אינה אפשרית, ועל כן תוצאות הועדה יכבלו את הממשלה הבאה, אמר בקשי: "השבנו לשופט מלצר כיסמכות לפעול היא גם סמכות להטיל מגבלות על הפעולה, ובאותו אופן הממשלה בחרה להטיל מגבלות על הפעולה של ועדת הבדיקה הממשלתית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו