אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הורים יקרים-תהיו אמיצים!

כהורים יש לכם הזדמנות אדירה לחנך את ילדכם ולהעמיק איתם את הקשר, בשביל לעשות את זה - עליכם להיות אמיצים! מדריכת ההורים נעמה וקסמן בטור על האומץ שיעניק לכם נחת

הורים יקרים-תהיו אמיצים!
  (צילום: שאטרסטוק)

השנים האלה בהם הילדים שלכם בחסותכם, הן השנים בהן הם בונים את השורשים שלהם: מעמיקים אותם לאדמה ומתחזקים. בשנים האלה יש לכם כהורים, הזדמנות אדירה להתקרב אליהם באמת ולהעמיק את הקשר. בשביל לעשות את זה, עליכם להיות אמיצים!

היו אמיצים להסתכל לעבר בעיניים

כל אחד גדל במשפחת מוצא שונה, וכהורה הוא מושפע מהדרך בה חינכו אותו הוריו בבית. יחד עם זאת כהורה מוטלת עליו הזכות לעצור ולברור: מה מהדרכים על פיהן גידלו אותי הוריי אני מעוניין לאמץ ומה אני מעוניין לשנות ולעשות עם ילדיי אחרת?

היו אמיצים לבחור אחרת! 

התבוננות צלולה על מאפייני החינוך שאותו אתם ספגתם בביתכם כילדים חשובה על מנת לבחור באמת ולא להתנהל 'על אוטומט'. היו נחושים לבחור אחרת בשביל ילדיכם, גם אם יש צורך לצאת וללמוד דרכי חינוך חדשות.

היו אמיצים להסתכל לילדיכם בעיניים

מיהו הילד הזה, הייחודי, היחיד שגדל אצלכם בבית? והרי כל אדם קטן כזה הוא שונה ומיוחד ומה שמתאים לילד אחד ממש לא מתאים לשני. כהורים חשוב להכיר את כל אחד מהילדים שלכם: מה תכונות האופי הדומיננטיות שלו? מה החזקות שלו? במה הוא מתקשה? מה הוא אוהב לעשות ומה פחות? מה עוזר לו ברגעים קשים ומה מקשה עליו עוד יותר? חשוב שתכירו כל ילד מניסיונכם אתו בבית, ולא תישענו רק על מה שמוסדות החינוך של הילד מלמדים אתכם עליו.

היו אמיצים לפתח שיח אמיתי בגובה העיניים!

מה שאתם לא תעזו לדבר עם ילדיכם- מי ידבר איתם על כך? ממי הייתם רוצים שילדיכם ילמדו את עובדות החיים? יקבלו מידע על הקשיים של החיים? על הסכנות הנמצאות שם בחוץ?

הלו מה שאתם לא מלמדים אותם מגיע או מדמיונם הפורה, או ממקורות שלא ייתנו להם את המידע אותו תרצו שיקבל.

הפכו את עצמכם למקור התשובות של ילדיכם בנושאים העמוקים והחשובים של החיים. אם אתם מגלים שיש נושאים שאתם מתקשים לשוחח עליהם עם ילדיכם- אל תרשו לעצמכם פשוט להימנע! צאו לטפל בקושי שלכם על מנת לא למנוע מהם שיח חשוב כזה.

עוד באותו נושא

הרגעים בהם הורות עומדת במבחן


3

תנו להם להביט לכם בעיניים ולראות שם כמה אתם מאמינים בהם, כמה אתם יודעים שאפילו כשהם טעו בבחירותיהם, אתם בטוחים ביכולתם לתקן.

כמה טוב אתם רואים בהם וכמה יופי. כמה אתם לא מוותרים עליהם לעולם, גם אם בסביבה שלהם משדרים להם מסר של 'אבוד'. אתם תמיד יודעים שהילד שלכם יכול, שהוא תמיד ראוי לאמון. ככל שתשקיעו ביצירת השורשים האלו כבר מהעת בה הם ילדים רכים , כך השורשים יעמיקו ויתעבו ולא ניתן יהיה לנתק אותם עוד מהאדמה הטובה בה הם גדלים.

==============================

נעמה וקסמן- עובדת סוציאלית ומדריכת הורים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו