אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מזכ"ל בני עקיבא העולמית רועי אביקסיס: המטרה שלנו, שיעלו לארץ

מזכ"ל בני עקיבא העולמית, רועי אביקסיס, באולפן סרוגים מתייחס ליעדים של השליח היוצא לשליחות מטעם בני עקיבא, והאתגרים של הרצון של הקהילה לשרוד מול האידיאל להעלות לארץ כמה שיותר יהודים

מזכ"ל בני עקיבא העולמית: המטרה שלנו, שיעלו לארץ
  צילום: ניסים פרץ

מזכ"ל בני עקיבא העולמית, רועי אביקסיס, באולפן סרוגים בכנס השליחים של הציונות הדתית מטעם המזרחי העולמי, מתייחס ליעדים של השליח היוצא לשליחות מטעם בני עקיבא, והאתגרים של הרצון של הקהילה לשרוד מול האידיאל להעלות לארץ כמה שיותר יהודים.

עוד באותו נושא

חבר ההנהלה הציונית מסביר: כך נלחם בהתבוללות

תן טיפים לשליח המתחיל, שרוצה להעביר את המסרים של תנועת בני עקיבא לקהילות בחו"ל. הוא יורד מהמטוס, וישר מדבר איתם על עלייה. זה יצליח לו?

דבר ראשון, אנחנו מיוחדים בזה, שתנועת בני עקיבא אומר בצורה מאוד ברורה, אנחנו רוצים שהדור הבא יעלה לארץ ישראל, אנחנו מבקשים שהם יהיו מעורבים בקהילה, אנחנו רוצים לפתח את המנהיגות של הדור הבא, אבל ההגשמה האולטימטיבית שלהם כבוגרי התנועה, זה בארץ.

לפעמים זה לא פשוט להגיד את זה. יש מקומות שהקהילות קטנות, ולהגיד להם 'בואו ותעלו לארץ', אנחנו מאיימים על הקיום של הקהילה היהודית. אבל אנחנו מבינים שאם עושים את זה בצורה הנכונה, ואומרים את זה בצורה שיכולים להישמע, ובמקומות הנכונים.

איך עושים את הסוויץ' הזה בראש, בין החינוך של בני עקיבא בישראל, שכל היהודים בכל העולם צריכים לעלות לארץ, לבין השטח שהשליח צריך להיות הרבה יותר מתון?

לא עושים סוויץ'. קודם כל מבטחים שהשליחים מכווננים נכון. שהמקום של היהודים הוא בארץ ישראל. ותנועת בני עקיבא מיוחדת שהיא אומרת את זה בקול גדול. אבל מול הקהילות היהודיות, לא נצעק 'עלייה, עלייה, עלייה', כי האוזניים לא יהיו כרויות לדברים אחרים שאנחנו רוצים להביא, ולכן מול הנוער והדור הבא, מדגישים את ערך העלייה, יחד עם זה, אנחנו מבינים שהקהילה חרדה לגורלה, ואם לא נבטיח שתהיה שכבת מנהיגות שתיקח את האחריות לדור הבא, הקהילות היהודיות לא יצליחו לסדר לנו בעתיד עוד אנשים פוטנציאלים לעלייה.

רגע, אנחנו מעדיפים שלא יהיו עוד אנשים, שכולם יעלו לארץ…

זה נכון, אבל מסתכלים בעומק של הדברים, רואים שיש עוד הרבה יהודים שלא נמצאים תחת הספקטרום של הקהילה היהודית. אם אני אבקש מכל השליחים שלנו לצאת מתוך הפרוז'קטור ולחפש את היהודים שלא קשורים לקהילה, ברגע שנרחיב את המעגלים, נכניס אותם פנימה, אנחנו נבטיח שני דברים, ניצור עלייה לאורך כל הדרך וגם נזין עוד אנשים לתוך הקהילה.

בריו דה ז'נרו, זה סניף עם אחוזי העלייה הכי גדולים בעולם. ואני שואל את עצמי, איך יכול להיות שהסניף הזה לא נופל? כי כל הזמן מחפשים שם עוד יהודים, מחברים עוד יהודים רחוקים ליהדות, ואז אני יכול להעלות עוד יהודים לארץ.

אני אשאל אותך בנושא אחר, פה בארץ יש מתחים בין אשכנזים וספרדים, חילונים ודתיים, איך זה עובד בחוץ לארץ?

זה הרבה יותר פשוט, כשהמכנה המשותף שלך הוא כל כך מצומצם סביב הזהות שלך כיהודי, אתה פחות נכנס לשאלה האם אני ספרדי או אשכנזי, הגבולות יותר מטוששטים. בארוחת שבת אחת, אתה יכול לראות בחור חרדי, בחור בלי שום קשר ליהדות, ציוני דתי ועוד.

ובתי הכנסת, נניח בבואנוס איירס, הקהילה החאלבית היא מאוד גדולה, ויש גם קהילה אשכנזית, שהיא חצי רפורמית. איך מנהל שליח קהילה כזו שהספקטרום שלה כזה רחב?

אנחנו פותחים את שערינו לכולם, ובלבד שיבינו את ה'אני מאמין' שלנו, אם אתה רוצה להיות מחובר ליהדות, אם אתה ציוני גאה, ואם אתה רוצה להיות מחובר לבית המדרש שלנו, לא משנה מאיפה אתה בא, אם את סט הערכים שלנו אתה אוהב, אתה מוזמן להיות חלק ממנו.

 

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו