אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היועמ"ש לבג"צ: לעצור את פעילות ועדת מח"ש

היועץ המשפטי לממשלה הגיש לבג"צ תגובה לעתירות שהוגשו בעניין הקמת ועדת מח"ש, וטען כי יש לקבלן וכן כי יש להוציא צווי מניעה שיעצרו כליל את פעילות הועדה

היועמ"ש לבג"צ: לעצור את פעילות ועדת מח"ש
  יונתן זינדל/ פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש היום (שישי) חוות דעת בתגובה לעתירות שהוגשו נגד הקמת ועדת מח"ש תוך בקשה כי יוצאו צווי מניעה שיעצרו את פעילות הוועדה, וקבע כי יש לקבל את העתירות ולהוציא צווי ביניים.

לדעת היועמ"ש, הנסיבות החריגות המתוארות בתגובתו, על רקע הטעמים המשפטיים שפורטו, מקימות את הסיטואציה החריגה בה קבע היועמ"ש כי קיימת מניעה משפטית מקבלת החלטת ממשלה בעניין.

עוד באותו נושא

שר המשפטים: אינני שותף לשיקולי ועדת מח"ש


10

משעה שהחליטה הממשלה להקים ועדת בדיקה על אף עמדת היועץ, וכאשר הוועדה מצידה כבר החלה לפעול, דין העתירות להתקבל ויש גם מקום להוצאת צווי ביניים שימנעו את המשך יישום החלטת הממשלה עד להכרעה בעתירות.

בחוות הדעת נכתב: "מעבר לקושי היסודי הנובע מהעובדה שבמצב הדברים הנוכחי הממשלה אינה מכהנת מכוח אמון הכנסת אלא מכוח עיקרון הרציפות בלבד, שני חששות מרכזיים אשר עליהם הצביעה הפסיקה עומדים במקרה דנן ביסודן של מגבלות האיפוק והריסון שבעטיין היה על הממשלה להימנע מהקמת ועדת הבדיקה:

האחד – חשש מוגבר במקרה הקונקרטי להעדפת האינטרס המפלגתי הצר על-פני האינטרס הציבורי, אשר בגינו נקבע כי יש להיזהר מפני שימוש לרעה בכוח השלטוני ובמשאבי המדינה לתעמולה או להשגת יתרון לא הוגן למפלגה או למועמד.

השני – חשש מפני יצירת עובדות מוגמרות אשר עלולות להעמיד את הממשלה שתורכב לאחר הבחירות בפני מצב בלתי-הפיך, ואשר בגינו נקבע כי, ככל הניתן, יש להימנע מקבלת החלטות בלתי-הפיכות שעלולות לכבול את ידיה של ממשלה עתידית כזו או אחרת".

היועץ הסביר מדוע הוא בעד מתן צווי מניעה: "אין כל דחיפות בתחילת פעילותה של הוועדה, באופן מידי לפני בירור העתירות לגופן. כפי שצוין לעיל, וכעולה מדברי ההסבר המצורפים להחלטה, הצורך הנטען לבדיקת התנהלות מח"ש מבוסס על דו"חות מן השנים 2016 ו-2017 , ואין בדברי ההסבר כל נימוק עדכני המצביע על כורח או דחיפות המצדיקים לדון בעניין דווקא כעת, שבועות בודדים לפני מועד הבחירות לכנסת".

כזכור, הממשלה אישרה לפני כשבועיים את הקמת וועדת הבדיקה הממשלתית בעניין מח"ש, אותה הציע שר המשפטים, אמיר אוחנה, למרות התנגדותו הנחרצת של היועץ המשפטי לממשלה. לאחר ישיבת הממשלה המדוברת, דווח כי שרי הממשלה התנגחו במנדלבליט לכל אורכה.

טיעונו של השר אוחנה בהודעתו כי יביא את אישור הוועדה לממשלה היה שהוא רצה להביא את מינוי הוועדה בעבר, אבל נמנע בגלל ממשלת מעבר. בנימוק לסיבת הבאת אישור הוועדה לממשלה דווקא עכשיו, כתב שהדבר יתקיים כיוון ש"העולם שבחוץ איננו קופא על שמריו רק משום שיש עוד בחירות, והציבור זכאי למענה".

במכתב ההתנגדות, היועמ"ש כתב לשר המשפטים: "מעבר לקושי היסודי הנובע מהעובדה שבמצב הדברים הנוכחי הממשלה אינה מכהנת מכוח אמון הכנסת אלא מכוח עיקרון הרציפות בלבד, שני חששות מרכזיים אשר עליהם הצביעה הפסיקה עומדים ביסודן של מגבלות האיפוק והריסון".

עוד באותו נושא

ועדת מח"ש סירבה לבקשת היועמ"ש ומ"מ הפרקליט


3

ראש הוועדה שקמה, השופט הרן פינשטיין, ידוע כמבקר חריף של הפרקליטות ואף תקף את היועמ"ש עצמו כשאמר ש'יש ליקוי מאורות בתיקי נתניהו' וכי 'השיקולים הם לא רק משפטיים'. במכתבו לשר המשפטים, היועמ"ש התייחס גם למינויו של פינשטיין וביקורתו כלפי הפרקליטות.

מנדלבליט כתב: "יצוין כי יו"ר הוועדה המיועד, השופט בדימוס הרן פיינשטיין, הביע בעבר במספר הזדמנויות את עמדותיו לגבי פרקליטות המדינה, אליה שייכת מח"ש. כך, למשל, בפוסט שפרסם ברשת החברתית "פייסבוק", כתב: "היום איבדתי את שארית האמון שהיה לי בנציגי התביעה האמונים על אכיפת החוק באופן ראוי. אסור להתפתות לדברי החלקלקות של שומרי הסף למיניהם"; ובפוסט אחר: "מי שינסה לשכנע אותי כי לפרקליטות אין שיקולים זרים לשיקולי המשפט הטהור יצטרך לעמול קשה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
לגבי גלעד שליט
אשר כהן | 21-02-2020 12:26
מקווה מאוד שגלעד שליט יופיע בבתי ספר וירצה להם מה זה להיות בשבי ואיך לזרום ולהיות בעל עופי חזק ממש חשוב מאוד
אני לא עובד אצל ביבי אלא בשרות האזרחים והחוק
מנדלבליט | 21-02-2020 14:41
מפתיע שחלק מהקוראים המשכילים לא מבינים מה תפקידו של מנדלבליט
לממשלה יש עורך דין שפועל נגדה
שיטה דפוקה | 21-02-2020 13:21
והממשלה לא יכולה לפטר אותו. הזוי.
2
ניתוח מעקפים, נהיה טבעי, בג"ץ חותמת גומי...
התמים | 21-02-2020 12:57
אין גבול לחוצפה של הפרקליטות, די כבר. כמו שחקרנו את ביבי בפינצטה, והצלחנו למצוא, שוחד מרמה והפרת אמונים. חייבים, על פי ההגינות לעשות זאת, נגד כל אחד אחר. אפילו אם הוא קצין משטרה, או רמטכל לשעבר. תמוצא החקירה, נגד גנץ והמשטרה, מיידית. או שידחה מועד הבחירות.
3
יום התשלום הגיע
אלי | 21-02-2020 13:19
אוי אדון מנדלבליט הזיזו לך את החלב מה חשבת אתה וחבר מרעיך מכנופיית שלטון הצחוק הגיע יום התשלום וכל השנים האלה מקום המדינה ששלטתם ללא עוררין יתפוצץ לכם בפרצוף נמאסתם
4
בושה
חיים | 21-02-2020 14:32
אתה היועץ המשפטי של הממשלה ופועל נגד הממשלה ופונה לבגץ .איזה תפקיד דו פרצופי כאן. אתה לא פרקליט הממשלה אלא רק תובע ונגד . מצב דפוק
5
מסתבר שלמנדלבליט יש חוט שדרה
מופתע | 21-02-2020 14:39
אחרי כל הפעמים שהוא השתמש במילים מכובסות עמו קיים קושי משפטי רב, הוא קורא לילד בשמו. השר אוחנה עובר את הקו.
6
גייס חמישי
מדליפן | 21-02-2020 15:22
חקירה והבייתה
7
מנדבלוף
יאיר | 21-02-2020 15:26
אין בהילות להקמת וועדה מנדבלוף הקים וועדה ונתן לה מקום לישון כי היתה בהילות מושחת אחד אם בגץ ייעתר בזיון אחד גדול ממשלה יכולה להחליט והפקיד היועמש רק יכול לייעץ אם לא קיבלו אז החוק איתם לא איתו זה שהוא עותר לבגץ נגד הממשלה צריך להעיף אותו לכל הרוחות
8
מנדלבליט
דוד | 21-02-2020 15:36
דחוף למנות אותו בתור שגריר בסין
9
פשע
גבי | 21-02-2020 15:53
,,על כל פשע תכסה אהבה מעניין ממה חושש המנדל הזה ?יש לו מה להסתיר ???
10
המושחת המן דה בלוף
דן | 21-02-2020 17:26
המושחת אין לו כל מנדט מוסרי או משפטי לקבוע מה לא עד שתחשף הפרשה שמעמידה אותו בניגוד עיניניים שמניעים אותו לפעול בניגוד לחוק, ובאופן שיש פגיעה באזרחים ובנבחרים. מקומו של האיש בכלא.
11
אביחי
Gabi | 22-02-2020 1:21
היועץ המשפטי פשוט נוכל
12
מה עם עו"ד פישר? פרטים? למה אין הדלפות? מי ק
פנדורה | 22-02-2020 3:24
מה עם עוד פישר? פרטים? למה אין הדלפות? מי קבר את הסיפור
13
ביבי יהרוס כל חלקה טובה עד שיגיע לאגף 10 בכלא
קונילמל | 22-02-2020 8:36
והוא יגיע
14
היועץ פוחד ממח"ש
ינקלביץ | 22-02-2020 17:23
חושש שיעלו עליו בפרשת הרפז כאשר הסתיר ראיות הוא ואשכנזי. ושיקר בעדותו