אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זיוף נתוני גיוס החרדים: הרמטכ"ל נזף בראש אכ"א

מסקנות ועדת הבדיקה מעלות כי מספר המתגייסים החרדים לצה"ל בשנים 2018-2014 לא עמד ביעדי הגיוס, אך המספרים לא נופחו מסיבות פוליטיות אלא מרשלנות. 4 קצינים ננזפו. כל הפרטים

זיוף נתוני גיוס החרדים: הרמטכ"ל נזף בראש אכ"א
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

צה"ל מפרסם היום את מסקנות ממצאי צוות הבדיקה לזיוף נתוני גיוס החרדים, ועדה בראשות האלוף במיל' רוני נומה.

כזכור לפני יותר מחודשים חשפה כרמלה מנשה, כי הנתונים שהציג צה"ל, על גיוס החרדים, שקריים ומנופחים לעתים בעשרות אחוזים מהמספר האמיתי. בחודשיים האחרונים בדק הצוות בראשותו של נומה, יחד עם מלכה פיוטרקובסקי, יהודה משי זהב ותת-אלוף (מיל׳) רמי בן אפרים את תהליך האיסוף ואופן החישוב והדיווח, של נתוני הגיוס של החרדים בשנים 2018-2011.

עוד באותו נושא

צה"ל שיקר וניפח את מספר החיילים החרדים


27

צה"ל מודה – המספרים נופחו, לא עומדים ביעד הגיוס

הממצאים של הועדה העלו כי אכן מספר המתגייסים החרדים לצה"ל בשנים 2018-2014 אינו עומד ביעדי הגיוס.

הסיבות למספרים המנופחים שהוצגו הינן בשל "פרשנות מרחיבה, שחרגה מהגדרות החוק, באופן מודע, מכוון ושיטתי. בנוסף, נמצאו אי דיוקים ושגיאות מקצועיות, שנבעו מרשלנות מקצועית חמורה", של אנשי אגף כח אדם וענף גיוס חרדים.

למעשה, כינו בשם חרדי, כל מי שלמד בחינוך חרדי – גם אם חזר בשאלה, כל מי שהגדיר את עצמו חרדי, וכל מי שעבר מסלול קרוב לחרדי, והכל למטרות עמידה ביעדים.

בניגוד לנטען, ניפוח המספרים לא נעשה בשל לחצים פוליטיים, או מניע כספי שהשפיעו על התהליך, כמו כן, לא נמצאו פקודות או הוראות של מפקדים לשקר בנוגע לנתוני הגיוס, וככל הנראה מדובר בניסיון מקומי לחתור ל"רוח המפקד" ולהראות הצלחה בגיוס החרדים, בשילוב של "קשב נמוך ובקרה לא מספקת" מצד שרשרת הפיקוד.

ההמלצות: להגדיר במדויק מיהו חרדי

בהודעת דובר צה"ל נאמר כי הצוות המליץ שורת המלצות ביחס לתהליכי הספירה והדיווח, לרבות הקמת מנגנון ספירה חדש, יצירת מאגר נתונים דיגיטלי אחוד וחיזוק תהליכי הבקרה והמעקב. ראש המטה הכללי, אימץ את כלל המלצות הצוות הנוגעות לצה"ל, והורה על יישומן באופן מיידי.

בנוסף, הצוות הציג המלצות מערכתיות בנושא מדיניות, לרבות הגדרת "חרדי" בחוק והצורך לגיבוש אסטרטגיה לאומית-חברתית, הנוגעת לגיוס חרדים לצה"ל. המלצות אלו יועברו לגורמים הרלוונטיים וידונו על ידם. כמקובל, צה"ל יציג את עמדתו המקצועית בכל מקום בו יידרש.

נזיפה לראש אכ"א הנוכחי

ראש אכ"א בזמן ניפוח הנתונים הייתה אורנה ברביבאי, כיום ח"כ מטעם 'כחול לבן', מכיוון שפרשה מצה"ל אי אפשר לנקוט נגדה בהליכים פיקודיים.

עוד באותו נושא

הראיון המביך של המצטרפת החדשה ל'יש עתיד'


14

על המעורבים בפרשה החליט הרמטכ"ל בשורה של מסקנות אישיות:

א. ראש אגף כוח האדם הנוכחי, אלוף מוטי אלמוז, יינזף פיקודית בשל אחריותו הפיקודית הכוללת לליקויים המקצועיים.

ב. ראש חטיבת כוח האדם הקודם (תת-אלוף, בחופשת פרישה) יינזף פיקודית בשל אחריותו הכוללת והיעדר חניכה ובקרה פרטניים למעשי פקודיו.

ג. ראש ענף תכנון כוח אדם הקודם (אלוף-משנה) יינזף פיקודית וקידומו יעוכב בשנה נוספת מעבר לפרק הזמן המוגדר במדיניות כוח האדם של צה"ל. כל זאת בשל אחריותו הפיקודית הישירה על מדור חרדים והיעדר חניכה ובקרה לנושא, חרף רגישותו ו"נורות האזהרה", שנדלקו ביחס לפערים אפשריים.

ד. ראש מדור חרדים לשעבר (רב-סרן בדימוס) – הממצאים מצדיקים צעדים פיקודיים משמעותיים בשל אחריותו הישירה, אך בשל היותו משוחרר מצה"ל ופטור משירות מילואים, לא ניתן לנקוט צעדים כלפיו.

ה. יועצת משפטית לחטיבת כוח האדם (רב-סרן) – תזומן לשיחה פיקודית כיוון שלא פעלה לוודא כי פסיקת בג"ץ משנת 2017 מוכרת למפקדים ומיושמת הלכה למעשה.

כוכבי: "יושר, אמירת אמת ודיווח אמין הם נשמת אפו של צה״ל"

במסגרת הדיון בממצאי הצוות, הדגיש הרמטכ״ל כי ״יושר, אמירת אמת ודיווח אמין הם נשמת אפו של צה״ל. ההקפדה עליהם, קלה כחמורה, חיונית לעמידת צה״ל במשימותיו ולשמירה על ערכיו. אמירת האמת היא בסיס החוזה בין הצבא לעמו. כך נהגנו תמיד וכך אנו נוהגים עכשיו. צה״ל היה צריך לפעול אך ורק לפי החוק, ככתבו וכלשונו. עלינו להיות ראשונים לגלות פערים ותקלות, לחקור אותם לעומק וללמוד להשתפר. כך בכל נושא, ובוודאי כאשר ניתן מידע לדרג המדיני ולציבור. עלינו לבדוק כל נתון ולדקדק בו, לשמור על מקצועיות וממלכתיות ולהביא את האמת כהווייתה״.

הרמטכ״ל ציין כי מדובר ב״אירוע חריג מאוד בו נפל כשל מערכתי, פיקודי ומקצועי חמור״. הרמטכ״ל הוסיף כי ״צה״ל היה הראשון לזהות את הפערים בספירה ובדיווח, וכאשר הם התגלו, נערכו בצה״ל תהליכים לבדיקת הנושא, טרם פרסומו. עם זאת, נכון היה לדווח על כך באופן מיידי ושקוף, גם בטרם הושלמה הבדיקה. צה״ל פועל בשקיפות מלאה לפרסום ממצאי הצוות לכלל הגורמים הרלוונטיים ולציבור. האירוע ילמד ולקחיו ייושמו בכל הרמות״.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
עונש קל
גדי | 20-02-2020 19:18
פיטורים
2
מכבי צהוב
איתי וייס | 21-02-2020 10:19
רגע מה חשוב יותר מה צהל צריך ומה חושבים אחרים באמת לא מבין מי קובע באמ ת הסבירו בבקשה