אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למה החינוך הדתי כבר לא מעניין את המפלגות? הנה כמה סיבות

מה קרה? מדוע סוגיית החינוך הדתי כבר איננה נושא לשכנוע מצביעים לקראת הבחירות? שמואל שטח, מנכ"ל תנועת 'נאמני תורה ועבודה', נותן כמה כיוונים למחשבה

למה החינוך הדתי כבר לא מעניין את המפלגות? הנה כמה סיבות
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90; תמונה קטנה: ללא קרדיט)

כמעט בכל שיחת גינה של הורים דתיים, אנו נוהגים לדבר על שכר הלימוד הגבוה, המוסדות המסננים, על מאבקים סביב אופי המוסדות ועוד. השיחות הללו משקפות את הדילמות הקשות הנוגעות לניהול מערכת החינוך הדתית ולכאורה היה מצופה שעשרות המועמדים הדתיים שרצים כעת בבחירות, יעסקו בנושאים אלה, אשר נוגעים לכל משפחה ומשפחה, בחברה הדתית והמסורתית.

בדיקה פשוטה ביותר אחר המצע החינוכי של המפלגות הציונות השונות והשפעתו על החינוך הדתי, מצאה שכמעט ואין התייחסות לסוגיות אלו:

הליכוד: אין מצע. העבודה-גשר-מרצ: אין מצע. ימינה: אין מצע. ישראל ביתנו: הצעות לקידום מצויינות. אין התייחסות לחינוך הדתי. כחול לבן: הצעות לחיזוק מערכת חינוך ציבורית. אין התייחסות לחינוך הדתי. עוצמה יהודית: מצע חינוכי ערכי ללא התייחסות למדיניות ציבורית.

אם כן, במצעי המפלגות אין נגיעה של ממש לחינוך הדתי. בשיח הציבורי יש עיסוק של מפלגת עצמה יהודית בנושא תשלומי הורים וסינונים. במקביל, שר החינוך מקדם בפועל מדיניות המגבירה את כוחם של מוסדות הפועלים כפרטיים, על פני הממ"ד הציבורי. מעבר לכך, כמעט ואין מילה שמושמעת. אפילו את הבטחות העבר "אנחנו נדאג לחינוך הדתי", שלעתים היו ריקות מתוכן, כבר כמעט ולא שומעים היום.

השאלה מה קרה? מדוע סוגיית החינוך הדתי כבר איננה נושא לשכנוע מצביעים לקראת הבחירות?

נראה שהתרחשו כמה וכמה תהליכים:

הראשון הוא שתקצוב מערכת החינוך הדתית כבר אינו תלוי בחסדי השלטון. תקציב מדינת ישראל הינו מסודר ומבוקר וכל בית ספר אמור לקבל אותו לפי קריטריונים שיוויוניים. החינוך הדתי כבר עתה מקבל יותר ממה הוא אמור לקבל, ולכן הבטחות לתקציבים נוספים, אינן אלא הבטחות סרק. יש תקציבים נסתרים שמועברים לעתים ע"י פוליטיקאים למקורביהם, אך זה איננו דבר שמישהו ירצה להתגאות בו בפרהסיא.

השני הוא שעל מערכת החינוך הדתית כבר אין באמת צורך להגן. איננו בשנות החמישים בה היה איום ממשי על עתיד המוסדות או על תכני הלימוד. למעשה, רבים מבכירי משרד החינוך הם אנשים דתיים בעצמם. יתרה מכך, רבים ממפקחי החינוך הדתי יוכלו להעיד בחדרי חדרים, כי התערבותם של פוליטיקאים דתיים, רק הזיקה למערכת הדתית ולא להיפך.

השינוי השלישי טעון בסוג האנשים שעוברים כיום לפוליטיקה. אם בעבר היינו רואים אנשים שהחלו את דרכם בחינוך ורק לאחר מכן עברו לפוליטיקה, הרי שכיום זהו מצרך נדיר. מעטים חברי הכנסת הדתיים שעמדו מול כיתה או ניהלו בית ספר. מכל המועמדים הדתיים רק חילי טרופר, מוטי יוגב ומשה קינלי טור פז ניהלו בי"ס או מערכת חינוכית גדולה ולמעשה, השניים האחרונים נמצאים במקומות לא ריאליים במפלגתם. הרב רפי פרץ היה ראש מכינה ואלעזר שטרן היה קצין חינוך ראשי, אך אלה תחומי חינוך שונים לחלוטין. הח"כים הדתיים מגיעים כיום מאזורי עניין אחרים וזאת בניגוד לרשימות המפלגות החרדיות אשר בנויות על ראשי רשתות החינוך החרדיות, אשר מכירים לפני ולפנים את הצרכים החינוכיים ואת היבטי המדיניות.

חוסר העיסוק בסוגיות החינוך הדתי עלול להביא לשני מצבים הפוכים. האחד הוא שהמערכת הדתית תתנהל כמו כלל מערכת החינוך הישראלית ועל פי הקריטריונים הארציים שלה. המצב ההפוך הוא ששתדלנות פוליטית שאינה מבינה את ההשלכות הארציות, תביא את החינוך הדתי להתנהל בשיטת חומה ומגדל: פוליטיקאי לוחץ על הקמת מוסד חדש, למשל, והמערכת נאלצת לאשר אותו, למרות שהדבר מנוגד לתכנון המתבקש.

אודה שאני חושש יותר מהמצב השני והוא זה שגם מתרחש היום. לו החינוך הדתי היה מתנהל לפי האפשרות הראשונה, בדומה למערכת הכללית, היינו מרווחים מוסדות גדולים, יעילים ומכילים. אלא שלא זו המציאות ובפועל, חוסר המדיניות הסדורה מצד הפוליטיקאים הדתיים, מייצר נקודות לחץ אשר בטווח הארוך מביאים אותנו להפרטה של מערכת החינוך הציבורית. במקום שנתנהל לפי קריטריונים אחידים המיטיבים על כלל החברה הדתית, אנו מסתודדים לפי לחצים פוליטיים אשר שוברים את מממלכתיותה של המערכת.

מה עושים? פונים בימים הקרובים אל המועמדים ושואלים ישירות:

כיצד יצמצמו את הפערים בחינוך הדתי? כיצד ימנעו את פיצול המערכת למוסדות קטנים ולא יעילים? כיצד ימנעו את עזיבתה של האוכלוסייה המסורתית? כיצד יצמצמו את שכר הלימוד הגבוה? כיצד ידאגו לשקיפות תקציבית? כיצד ידאגו שהליך הרישום ינוהל מתוך אחריות ציבורית רחבה? כיצד יעוגן אופי המוסד בהתאם לאופי הקהילה?

לתנועת נאמני תורה ועבודה יש הצעות קונקרטיות על מנת להיטיב את המצב. נכון לעכשיו, כמעט ואף נבחר ציבור לא עוסק בשאלות הללו ובהשפעתן. זה הזמן לבקש מהם תשובות.

=======

שמואל שטח הוא מנכ"ל תנועת 'נאמני תורה ועבודה'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
טוב שיש מי שדואג באמת לחינוך הדתי
ירא שמיים | 20-02-2020 17:47
יפה עשה כותב המאמר שמעלה את הבעיות האמיתיות של החינוך הדתי.לצערי זה נראה כקול קורא במדבר. הציבור הדתי הסרוג כבר עייף ומי שנותנים את הטון הם פולטיקאים ורבנים. הרבנים מעונינים כמובן בלימוד יותר ויותר תורני. אין לנו בעיה עם זה אבל לא צריך להזניח את הלימוד הכללי . יותר מזה הדגש הוא כיום על הגמרא ופחות על המוסר -כפי שהיה בימי חכמי ספרד. צר לי מאד שהציבור הדתי מדבר היום בסיסמאות וגם איבד את החשיבה העצמאית.וזה בהחלט לא נוגד את ההלכה. הציבור הסרוג היום עייף ונבוך.
2
עולם הפוך
ישראל | 20-02-2020 22:54
שימו לב, שאדון שטח מדבר בעיקר על יעילות ופחות על ערכים. ערכים הם קודמים ליעילות כלכלית, וזה בכלל לא משנה אם אני חרדלי, או ליברל, או שמאלן - את ילדי אני אשלח למקום שמזדהה עם הערכים שאני מאמין בהם ולא למקום שמיועל תקציבית, גם אם אצטרך להוזיל מכיסי על זה. ממתי כסף שווה יותר מחינוך ילדים?
3
לא החינוך כי עם בכסף
חצופים | 21-02-2020 9:43
תלמיד במערכת הפריבילגית של האליטה המפדלנידית המפונקת מתוקצב ב 30% יותר מילד במערכת החינוך החילונית וב 60% יותר מילד ערבי. הפיתרון המוסרי הוא להסית תקציבים מהחינוך המפדלניקי לחינוך הערבי
הממ"ד מופלה לטובה כל הזמן - לא צריך לדאוג לו
מורה בממלכתי | 21-02-2020 21:36
הבעייה האמיתית - אנשי הממד פיתחו רגשי נחיתות מול החרדים. מרגישים שלא יהודיים מספיק. שנים שטפו לכם את המח כמה להיות יותר דתי זה יותר טוב, ואז החרדים מסבירים לכם שאתם לא מספיק דתיים, ואתם קונים את זה. החרדים הם לא יהודים, ואתם משפילים את עצמכם ומנסים להיות יותר חרדים מהם. תפסיקו להפריד בנים ובנות, ותראו איזה יופי אתם מסתדרים. תפסיקו לנסות להיות חרדים.
4
תקציבים יש בשפע
חם או יפת | 22-02-2020 21:45
התוצאות על הפנים. מזמין את כולם לראות את תוצאות מבחן פיזה האחרון במגזר. בושה. רמה של עולם שלישי. אפילו שמסתכלים רק על החזקים ביותר מכלים חולשה עמוקה. ממליץ לכולם להכנס לאתר המבחן ולראות את השאלות. זה מבחן קל ופשוט שלא בודק ידע אלא הבנה מאוד בסיסית. מתברר שהמגזר נמצא בפיגור של שנה מול החינוך הממלכתי חילוני וזאת עם תקציבים עודפים של 30 אחוזים לתלמיד