אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"ברך את מדינת ישראל" • תגובה לדברי הרב קלנר

קראתי את דברי הרב קלנר במכתבו ובשרי נעשה חידודין חידודין, כיצד ניתן לראות את המציאות במשקפיים כ"כ שחורות. רק לפני כחודש 49 מנהגי מדינות מכל העולם עלו לירושלים להזדהות עם עם-ישראל?

בשיפולי מרן הרב קוק זצ"ל אאחוז גם אני בלשונו "הנני כותב לא מפני שיש בי כח לכתוב אלא מפני שכבר אין בי כח לדום". קראתי את דברי הרב קלנר במכתבו ובשרי נעשה חידודין חידודין, כיצד ניתן לראות את המציאות במשקפיים כ"כ שחורות.

איך ניתן להתעלם מעוצמת החיים המפעמת במדינתנו כאשר רק לפני כחודש 49 מנהגי מדינות מכל העולם עולים לירושלים להזדהות עם עם-ישראל ומדינת ישראל ביום השואה הבין-לאומי. ברור לכל המתבונן שמהלך זה לא היה קורה אם היינו בשפל המדרגה בו היה עמנו לאחר השואה האיומה. רק מפני עוצמתה של מדינתנו האהובה, ומכוח שם ישראל המתנוסס עליה ראו בכך מנהיגי האומות צורך לבוא ולהיות חלק מהדבר הגדול הזה.

איך ניתן להתעלם מעוצמת החיים התורניים, מפריחת הישיבות ולומדי התורה. כאשר ארץ ישראל היא מרכז התורה הגדול בעולם. איך אפשר להתעלם מכך מדינת ישראל היא השותפה גדולה בהחזקת עולם התורה במאות מליונים, מגלי התשובה והתקרבות ליהדות, מן הצימאון הרוחני המנשב ברחובותינו – וכל אלו לעומת הקריסה הרוחנית שישנה בגלות.

עוד באותו נושא

דווקא 'הממלכתיים' במסלול התנגשות עם המדינה


20

איך ניתן להתעלם מההשקעה המרובה של מדינת ישראל במצווה היקרה השקולה כנגד כל המצוות, מצות ישוב הארץ בבניין ערים וישובים, בפיתוח הכלכלה והחקלאות ובקיום דברי הרמב"ן בספר המצות "שלא נעזבנה בידי זולתנו מן האומות ולא לשממה".

נכון, יש סיבוכים.

נכון, ישנם בעיות וסיבוכים גדולים גם ביחס בין מערכת המשפט והממשלה. חלקים מסוימים בחברה שמנסים בכוח להחליש ולקעקע את זהותה היהודית של המדינה. ישנן חולשות בעניין אחיזתנו בכל מרחבי ארצנו.

אך כתב כבר מרן הרצי"ה קוק במאמרו "המדינה כהתקיימות חזון הגאולה" שהקביעה של חז"ל שמהלך הגאולה הוא "קמעא קמעא" קובע לא רק את ההתקדמות מהלך הגאולה אלא גם את כל הנסיגות, כל העיכובים והכישלונות. כל זמן שלא נתמלא אור הגאולה הרי מצוי מקום למיני פגמים וקלקולים, דווקא מפני זה אנו נדרשים להוסיף אור וחיזוק רוחני, ולדחוף להוספת אומץ ועלייה ושיפור.

מתוך התבוננות אמונית אי-אפשר שלא לראות, שכל ההתנגדות הגדולה לחיזוק הרוח היהודית הוא דווקא מפני התרבות האור והתחושה של השוליים שאף אם הם מחזיקים בעמדות כוח, הם מאבדים את שלטונם. עלינו רק להמשיך ולהרבות אורה של תורה והצללים ינוסו. ואור הגאולה ימשיך ויתגלה עלינו.

מוסיף שם מרן הרצי"ה על הפסוק בישעיה "כי עין בעין יראו בשוב ד' ציון". שהתאמת העין שלנו מלמטה לעין האלוקית מלמעלה. אין משמעותה רק לראות גם ובעיקר את הצדדים החיוביים, את ההתקדמות של אור הגאולה. אלא להשלים את מבטינו בין העין שלמטה הרואה את הסיבוכים והקשיים, לבין העין שלמעלה, האלוקית. הרואה את החזון הגדול והחלומות הגדולים אליהם אנו שואפים. ורק בכך אנו מקבלים מבט שלם היכול לתת פתרונות והבנה כיצד לקדם ולשפר, כיצד נוכל להיות שותפים ופועלים עם אל" להמשך גאולתנו.

אי-אפשר לסיים בלי דברי מרן הרב קוק זצ"ל באורות ישראל: "מדינת ישראל, יסוד כסא ד' בעולם, שכל חפצה הוא שיהיה ד' אחד ושמו אחד, שזהו באמת האושר היותר עליון. אמת, שאושר נשגב זה צריך הוא לביאור ארוך כדי להעלות אורו בימי חושך, אבל לא מפני זה יחדל מלהיות האושר היותר גדול".

לכן מתוך מבט שלם המקיף מהעין האלוקית הגואלת את ישראל ועד העין האנושית הראוה גם את סיבוכי הגאולה והצללים המעכבים. נמשיך "ונתפלל אבינו שבשמים צור ישראל וגואלו ברך את מדינת ישראל" החיה וקיימת ומתקדמת. להמשך עליה במדרגות הגאולה כפי שהובטח לנו ע"י נביאי ישראל. בציפייה לישועה שלימה ובניין ביהמ"ק.

==

הרב נעם ולדמן, ראש ישיבת ניר קרית ארבע-חברון מבית איגוד ישיבות ההסדר

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
נעם ולדמן עוד ילד שקיבל תואר רב
מוטי | 20-02-2020 13:27
ציונות דתית פח אשפה של רבני בלוף
אתה צודק שהוא עבר את הגבול אך הוא ת"ח
בושה | 21-02-2020 10:28
אינני מתלמידיו ואיני מחזיק ממנו יותר מדי והוא פשוט בושה לרבני ישראל אך לא צריך לכתוב כך, מי הוא בכלל שיפתח את הפה על גדולי הדור ותלמידי הרב צבי יהודה ובכללי זה שהוא מתיר לעלות להר ומחטיא את הרבים בושה! בושה! בושה! למה סרוגים נותנים לדברי ההבדל שלו במה?!
המדינה במצב גן עדן כמו בימי שלמה. יחי ביבי!!
ביבי מתאים למלוך | 21-02-2020 8:48
מי שמנסה להרוס את המדינה, הם ''הקרן לישראל חדשה''. המשקיעה מיליארדי דולרים להוריד את הימין מהשלטון. הקרן - מחלקת לכל איש מהשמאל חופן דולרים. אבל הבורא רוצה את ביבי המלך ולא יעזור להם לבולשביקים. ביבי ימשיך למלוך
2
ואם יאסרו על היהודים להניח תפילין גם תתפלפל?!
מוטי | 20-02-2020 13:28
איפה הגבול שלך?!
גם כמשיח צדקנו יגיע תבכה על הרעה?
רון | 20-02-2020 14:26
יש אנשים שרואים רק חושך - גם כשיגיע משיח צדקנו ויבנה בית הבחירה יהיו להם רק טרוניות.
3
מי שדוגל בערכי היהדות לא תומך בביבי
יוסף | 20-02-2020 13:36
להחליש ולקעקע את זהותה היהודית של המדינה - זו דרכו של ביבי. אפס ערכי יהדות. קידוש הרהבתנות, החמדנות, השנורר חסר הבושה, חוסר יושר קיצוני, איבוד עם ישראל כעם הספר. (העסקת עובדי מדינה נהג ומאבטחים בערב שבת ללוות את בנו למועדון חשפניום - והוא כמובן לא ידע). כַּסְפֵּךְ, הָיָה לְסִיגִים; סָבְאֵךְ, מָהוּל בַּמָּיִם. כג שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים, וְחַבְרֵי גַּנָּבִים--כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד, וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים
4
יגיע היום
אני | 20-02-2020 14:32
יגיע היום בו נכדי וילדי הר המור יתבגרו ויהיו רבנים, וכשישאלו אותם למה הם לא מברכים את המדינה יצטדקו בכך שכבר מגדולי הדור הקודם הרב קלנר (שכנראה יהיה כבר אז זצל) קבע שאין לברך את המדינה יותר. חכו ותראו, זוהי רק סנונית ראשונה בדרך לשיטה שלמה שתיווצר בעתיד מבית המדרש של הר המור.
5
קלנר הוא ההוכחה שחיים באר צדק.
שומר נגיעה | 20-02-2020 14:44
מה שנכון - נכון
קלנר?
יאיר | 20-02-2020 17:33
הרב קלנר בשבילך !
6
בחירות בכל שנה ישימו סוף לפשיעה השילטונית!!!
בן הארץ! | 20-02-2020 14:52
במצבנו היום אנחנו סובלים מאד , וחיים תחת עול כבד מאד , של הפסדים כבדים בכל תחומי חיינו , הפסדים וסבל שרק גודלים מיום ליום !!! כשאחנו מולכים שולל , בידי הנהגה של אינטרסנטים , חסרי מצפון , הן משמאל והן מימין , למלחמות חינם שנותנות כוח בידם ולהמשך שלטונם המושחת !! כשעמנו הוא כלי בידם ,שמנוצל בציניות רבה , למימוש תאוותיהם !!! וכך זה כבר למעלה מ-120 שנים , שעמנו חווה וחיי בסבל לא יתואר ולא מוצדק , ממלחמת דמים מיותרת , ויומיומית , שבה אנחנו מאבדים את ילדינו , לחינם !!! מלחמה שלא היתה אמורה כלל לקרות , ושלא הולכת להסתיים , בגלל טיפשותם ותאוותיהם ! כשאנחנו זוכים מהם רק להעמדות פנים של אוהבי ישראל רק כשמתקרבות הבחירות !! כי עד אז הם עסוקים בניצול ארצנו לטובתם הפרטית ובמנעמי השילטון הרבים מאד , שאחנו בתמימותנו הרבה מעניקים להם ללא כל הצדקה !!! ולכן חשוב להפסיק לתת בידם כוח רב מדי ,וזה יכול לקרות רק במעבר לבחירות בכל שנה , כי בהם נמצא כוחנו האזרחים לשלוט במעשי נבחרינו ובהתנהגותם!!
7
הכל נכון. רק שלא התייחסת לטענת הרב קלנר.
שמואל | 20-02-2020 14:57
חונטה קיצונית השתלטה על מדינת ישראל והפקיעה מתוכה את הגדרתה כיהודית ודמוקרטית. לא מובן מה הקשר בין דברייך לבין טענתו של מור הרב קלנר. ועוד שאפשר פשוט לדבר ישירות עם הרב קלנר וללבן איתו זאת. הוא ישמח לכך. בטוח שהרב קלנר חותם על דברייך, אך כאמור הם אינם שייכים לעניין.
נא לזכור מדובר במחבר הספר מילון הראיה
אריה דוידוביץ | 20-02-2020 16:09
צודק
8
בחירות בכל שנה ישימו סוף לפשיעה השילטונית !!
בן הארץ! | 20-02-2020 15:02
במצבנו היום אנחנו סובלים מאד , וחיים תחת עול כבד מאד , של הפסדים כבדים בכל תחומי חיינו , הפסדים וסבל שרק גודלים מיום ליום !!! כשאחנו מולכים שולל , בידי הנהגה של אינטרסנטים , חסרי מצפון , הן משמאל והן מימין , למלחמות חינם שנותנות כוח בידם ולהמשך שלטונם המושחת !! כשעמנו הוא כלי בידם ,שמנוצל בציניות רבה , למימוש תאוותיהם !!! וכך זה כבר למעלה מ-120 שנים , שעמנו חווה וחיי בסבל לא יתואר ולא מוצדק , ממלחמת דמים מיותרת , ויומיומית , שבה אנחנו מאבדים את ילדינו , לחינם !!! מלחמה שלא היתה אמורה כלל לקרות , ושלא הולכת להסתיים , בגלל טיפשותם ותאוותיהם ! כשאנחנו זוכים מהם רק להעמדות פנים של אוהבי ישראל רק כשמתקרבות הבחירות !! כי עד אז הם עסוקים בניצול ארצנו לטובתם הפרטית ובמנעמי השילטון הרבים מאד , שאחנו בתמימותנו הרבה מעניקים להם ללא כל הצדקה !!! ולכן חשוב להפסיק לתת בידם כוח רב מדי ,וזה יכול לקרות רק במעבר לבחירות בכל שנה , כי בהם נמצא כוחנו האזרחים לשלוט במעשי נבחרינו ובהתנהגותם !!
9
יש לרב בעיות בהבנה?
צבי | 20-02-2020 15:15
נראה שלא קראת כלום ממה שהרב קלנר כתב, ואם קראת אז לא הבנת.... תעבוד על זה
אין שכל אין דאגות
חסידים | 21-02-2020 14:23
תגובות חסידיו השוטים של הרב קלנר מעלות שאלות רבות על דרך החינוך המפוקפקת שלהם.
10
הרב לא התייחס לתוכן דבריו של הרב קלנר
מוטי | 20-02-2020 15:41
או שלא הצליח להבין את דבריו. תקרא בעיון ותכתוב תגובה עניינית ומכבדת...
11
פישר קטן
יאיר | 20-02-2020 17:32
חצוף, מי אתה בכלל, אל תפתח את הפה שלך על שום דבר שהרב קלנר אומר !!! אין לך יראת שמיים.
12
קלנר חרדלי לא ציוני, שונא המדינה ורשויותיה.
שמעיה | 20-02-2020 19:37
קלנר צריך לעבור סדרת חינוך שתתחיל בגן ילדים.
הרה"ג יוסף קלנר תלמיד הרצי"ה- נעם ולדמן בושה
בושה | 21-02-2020 10:22
אמנם אתה ראש ישיבה שמעיזה לזלזל בדברי הרב צבי יהודה וכל גדולי הדורות מעליו אך גם לפתוח את הפה אישית על תלמידיו זה כבר הזוי תתביש
13
קצת משעשע ומעניין לראות איך התהפכו היוצרות:
מרכזניק? | 20-02-2020 22:11
''הממלכתים'' במלעיל כמובן משנים את נוסח התפילה לשלום המדינה, מה שלפני כשלושים שנה אחזתם פלצות מהעניין....
ככה מגיבים כשאין
אריה | 21-02-2020 9:50
משנה סדורה בהלכות ציבור. מתי פעם אחרונה פתחת ספר אורות?
14
הרב נעם תלמיד חכם גדול
דוד | 21-02-2020 14:13
על אף התנגדותו לדברי הרב קלנר כתיבתו מכבדת, תגובותיהם של תמידי הרב קלנר מזעזעות קל לראות איפה יש תורה ויראת שמיים ואיפה לא...
כשהו מראה לכולם שהוא לא יודע לקרא שלא יצפה לי
m | 23-02-2020 13:37
לל
15
הסבר הגיוני
דתי ציוני | 13-10-2020 15:35
1. הרב לא מכחיש את מה שהיה ולא את מה שיהיה אלא אומר שעכשיו המדינה מתה אז נבקש מהקבה הקם. 2. בגלל שהבגץ לא מכיר בזה שהמדינה שייכת ללאום היהודי (ישראל) אז מה שמאחד את האזרחים זה החוק לכן זו מדינת חוק ולא מדינת ישראל. אם העם היה מוחה אזי המדינה הייתה נשארת מדינת ישראל אך העם לא מיחה. כמו אחרי מות עומרי שאליהו קיבל מלכות אחאב כי העם לא מיחה. (בסוף הרב קלנר חזר בו ואמר שהעם כן מיחה ורואים לפי הבחירות גם אם לא מיחו בקול רעש גדול). מקווה שעזרתי. בבקשה אל תלמדו את הרב קלנר בצורה שטוחה ככ גם אם הוא טועה כי זו מחלוקת. אעפ שחזר בו.