אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בנט בנאום הבכורה: אנו כאן כי זו ארצנו, ואנו עם בתורתנו

בנאום בכורתו בכנסת אמר בנט שאין מקום לתת חלקים מהארץ לעם אחר, לא מסיבות בטחוניות אלא כי זו ארצנו. ושאין ויכוח על כך שצריך לומדי תורה, ושהכל צריכים לשרת ולהגן על הארץ. צפו:

בנט בנאום הבכורה: אנו כאן כי זו ארצנו, ואנו עם בתורתנו
  קורא לכל חברי הכנסת להתאחד (צילום: פלאש 90)

נפתלי בנט נשא נאום בכורה העוסק במגוון רחב מאד של נושאים: שחרור החברה מעול הטייקונים והגורמים החזקים במשק, היחס לארץ ישראל, הערכים שצריך לחנך עליהם, ערך התורה, וגיוס תלמידי הישיבות.

בנט קרא לכל הח"כים החדשים, שאינם תלויים באיש, לא לפחד. להיות פראיירים של העם ולשרת את העם יחד. הוא קרא לכולם להתאחד, ואמר: נכון, חברים, שלא על הכל אנחנו מסכימים. אבל,70% מעם ישראל מסכימים על 70% מן הדברים—אז בואו נעשה אותם!. נראה שמשום כך בחר בנט לפתוח בנושא שהכל יכולים להסכים אתו – השחרור מעול העשירים והחזקים במשק. בנט הרחיב את הדיבור בנושא.

בעניין ארץ ישראל הדגיש בנט שארץ ישראל היא לא נדל"ן ולא אמצעי בטחון, אלא ערך: אנחנו חייבים לבחור בדרך של אמונה בצדקת דרכנו: לדעת שאדמת אבותינו אינה פיסת נדלן, ואין לי שום צורך לדבר על עומק גיאו אסטרטגי כדי להסביר למה היא חשובה לי…. אין מקום בחלקת האלוהים הקטנה והמקסימה שלנו למדינה נוספת. זה לא יקרה. אבל חברים, לפני כל דיון על שטחים, צריך לומר: ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. עכשיו בואו נתווכח.

צפו בנאום הבכורה של בנט במליאת הכנסת

בעניין השוויון בנטל הדגיש בנט שעם ישראל זקוק לאנשי תורה וזקוק ללוחמים. וכך אמר בנט:

כדי לחולל שינוי, חייבים לאמץ שלושה עקרונות:

ראשית, לימוד תורה הוא אינטרס קיומי של עם ישראל.  הוא אינו "תבלין". הוא גם אינו אינטרס של החרדים או הדתיים בלבד, אלא של כולנו. כמו שיישוב הנגב אינו אינטרס של תושבי הנגב בלבד, אלא של כולנו, של כל עם ישראל.

לימוד התורה הוא שקיים את העם היהודי לאורך 2000 שנות הגלות. אבותינו שהיו פזורים במאות מקומות שונים: בפס במרוקו, בצנעא שבתימן ובליטא , למדו את אותה התורה וכך שמרו על זהותם ולא נטמעו ונעלמו.

היוונים העתיקים נעלמו. הרומאים העתיקים נעלמו. המצרים העתיקים נעלמו. רק אנחנו, היהודים, נשארנו, בזכות התורה. אנו דוברים אותה שפה כמו אבותינו לפני 3000 שנה, חיים באותה ארץ, ומאמינים באותה אמונה.

לו הייתי נזרק במנהרת זמן אחורנית 3000 שנה, הייתי מסתדר. לאחר כמה ימים הייתי מסוגל להסתדר ולהבין את השפה.

לולא התורה, לא היינו כאן. ללא התורה, לא נהיה כאן.

בשואה, יחד עם רצח שישה מיליוני יהודי אירופה, גם עולם התורה נמחק כמעט לגמרי. לאחר השואה עצם המשכיות התורה עמדה בסכנה.

עם קום המדינה, החרדים נרתמו לשקם את עולם התורה, והגיעו להסכמה מול דוד בן גוריון שהבין את החשיבות ההיסטורית. הוא שחרר 400 לומדי תורה על מנת לבנות מחדש את מה שהושמד.

היום עולם התורה בישראל הוא עולם מפואר שמגדל דורות של תלמידי חכמים.

העיקרון השני שנעמיד למול עינינו הוא שהחרדים הם אחינו. הם ציבור מופלא. הם אינם סוציומטים. הם חיים חיי מסירות נפש וחסד למען אידיאל התורה.

העיקרון השלישי הוא שהמצב הקיים אינו יכול להימשך. 400 לומדי התורה של שנות החמישים טיפסו ל50,000 כיום. בכיתות א' של היום 30% מהתלמידים הם חרדים.

לא ייתכן שהם לא ישרתו בצבא. לא ייתכן שהם לא יישאו בנטל הכלכלה. גם לחרדים זה ברור.

מדינת ישראל היא כמו אלונקה, שבתחילה 8 חיילים נושאים חייל אחד, אחר כך 7 נושאים 2, וכרגע 5 נושאים 4. האלונקה עומדת ליפול.

אחיי החרדים, גם שרות בצבא זוהי מצווה. לא פחות מכך.

הגנה על המולדת שלנו, שמירה על הילדים שלנו, ורעות – אלה ערכים שאינם נופלים מהערך החשוב של לימוד התורה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
נאום יפה מאוד,יש לדאוג שיתורגם למעשים
ג.כהן | 12-02-2013 17:40
בפרט בענין שמירת הארץ על גבולותיה כיום.
2
אוהב אותך בנט!!!
שמח ששמתי טב | 12-02-2013 20:36
3
בנט נגד הרב דרוקמן
מאיר | 12-02-2013 22:02
הרב דרוקמן היה האחראי על מערך הגיור וכל הזמן בנט מדבר שלא מגיירים טוב ויפה וכו' אז למה הוא לא מתלונן על הרב דרוקמן?
4
נפתלי אל תקרא לי אחי אתה לא אחי אולי בן דודי
יהושע | 12-02-2013 22:16
כמה שנאת אחים אתה מצליח לגרום להסית את החילונים נגד החרדים זה התורה שלמדת לגרם לשסע בעם ואחרי זה תקרא אחי ואחותי תתביש לך ותאמין לי שאני מתפלל שילדך ילמדו במרכז הרב ויהו חרדלניקים עם פיאות וכיפה גדולה אמן כן יהיה רצון
5
לחיצת ידיים
דוד | 13-02-2013 0:23
פשוט בזיון לראות איך נציג הציונות הדתית בכנסת לוחץ ידיים לנשים. עצוב נורא.
6
האמת תטפח לנו בפנים
אליהו | 14-02-2013 10:36
בצער אבל ממש בצער כדתי לאומי או יותר חרדלי שהצביע הבית היהודי לא לזה פיללנו, האמת תטפח לנו בפנים כשבבחירות הבאות והם לא יהיו הרבה זמן הבית היהודי יהיה אולי 2-3 מנדטים, מה קרה הרגשתם קצת גאווה עלה לכםלראש וכבר החרדים הם האוייבים ולפיד הוא אהוב, לאן הגענו, אילו ם פגעו לכמה מכם בכבוד אנחנו העם שבחרנו בכם ומעוניין בברית עם החרדים ולא עם לפיד, על אף הויכוחים וחילוקי הדעות יותר קל ליישר הדורים איתם מאשר עם אחד רחוק מאיתנו כרחוק מזרח ממערב,,,,,,,, וחבל שאף פעם הציבור הדתי לא יודע לא לעשות טעויות גורליות....