אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"לא מנסה לכפות על אף אחד את הדרך שלי"| נתן גושן בראיון אישי לסרוגים

לקראת צאת אלבומו השישי, הזמר והיוצר נתן גושן מספר בראיון מיוחד לסרוגים על התהליך שעבר, ההתמודדות עם הביקורת ("לא נבהל מצעקות") ועל השיר שבדרך לאירוויזיון: "התחרויות המאולצות האלו קשות לי"

(צילום: סלי בן אריה / עיצוב: סטודיו סרוגים)

כמעט עשור עבר מאז שנתן גושן פרץ לחיינו עם אלבומו הראשון, מאז הוא הספיק להחליף לא מעט כובעים, להפוך לשחקן ובעיקר להתבגר וליצור ממקום עמוק ומחובר יותר לשורשים. כעת הוא מוציא את אלבומו השישי ולא מתכוון להתנצל על אף מילה ממנו.

"האמת לא תכננו בכלל להוציא אלבום", מגלה גושן לסרוגים "אבל זה קרה אחרי הסינגל הרביעי או חמישי שהוצאנו, אמרנו 'טוב אולי נארוז את זה באריזה כזאת'. כמעט ולא עושים את זה יותר, ודווקא בגלל זה, אמרנו שכדאי לתת לזה את המקום הראוי לו".

מה השינוי הכי גדול לדעתך באלבום הזה?

"אני מרגיש שאני מדבר באלבום השישי על יותר דברים ונושאים, וגם על הדברים שדיברתי עליהם בעבר אני מדבר בצורה שונה. זה אמיץ יותר וחשוף יותר. גם במילים, גם בתכנים וגם בהפקה – אני מרגיש שיש התקדמות, ושעדיין אני לא מאבד את השורשים שלי ולא ברחתי מהם".

"מרגיש שזה אלבום אמיץ וחשוף יותר" (צילום: סלי בן אריה)

"לא מנסה לכפות על אף אחד את הדרך שלי"

חלק משמעותי מהחיבור של גושן לשורשים ולבורא עולם באלבום הזה, הגיע לידי ביטוי בשיר שלו עם ישי ריבו "נחכה לך", שהפך לאחד מהלהיטים המושמעים ברדיו וגם ביוטיוב מחזיק בכמות צפיות מכובדת שעומדת על למעלה מ-8 מיליון צפיות.

יש משהו מורכב יותר בלכתוב ולשיר על החיפוש הרוחני שלך?

"זה מהדברים הבסיסיים דווקא, אני חושב שזה אפילו חובה של כל אדם לדבר על זה. יש לי את אותה הערכה לאדם שנולד בעולם הדתי ולא מקיים מצוות בגלל ההורים, כמו שיש לי לאדם חילוני שלא מקיים מצוות בגלל ההורים. אני מרגיש שראוי לשאול שאלות ושכל אחד יבחר את החיים שלו בעצמו, כי אדם שלא בוחר את החיים שלו לא יהיה שמח בהם אף פעם".

גושן שגדל במשפחה חילונית, החליט כבר בגיל 14 לצאת לחפש את התשובות ולבחור אורח חיים קרוב לבורא. "אחד הדברים הראשונים והבסיסיים שעשיתי מגיל צעיר זה לחפש את הדרך שלי", מספר גושן לסרוגים "התשובה של חיפוש כזה, זה אף פעם לא משהו להתבייש בו ולכן אני מרגיש שאני צריך לצעוק את זה. לא מתוך מקום של כפייה, אני לא מנסה לכפות על אף אחד את הדרך שלי, אלא מנסה לספר לעולם איך אני מרגיש".

"אדם שבטוח בדרך שלו לא נבהל מצעקות"

יחד עם ההצלחה האדירה שזכה הדואט עם ריבו – הגיעה גם ביקורת קשה וקיצונית מצד המבקר גל אוחובסקי, שטען שהשיר מעודד כפייה דתית וחלק מתהליך "הדתה" שעובר הרדיו הישראלי.

"אי אפשר לאיים על אמן עם ביקורת, קצת התרגלנו", מסביר גושן את חוסר ההתרגשות מהביקורת הקשה. "בכלל בביקורת של מוזיקה, אני תמיד אומר שזה כמו מבקר מסעדות – אתה בסך הכל יכול להגיד את הטעם שלך, אם היה טעים לי או לא טעים לי. לבקר מוזיקה זה אותו דבר, אתה תמיד מרגיש שהמבקר מדבר על עצמו. גם במקרה הזה הרגשתי שהמבקר שהביא ביקורת חריפה מדבר מתוך ליבו, וכאב לי שהוא מרגיש ככה. אני לא רוצה שאף אחד ירגיש זר.

הוא לא הראשון שאמר את זה וחשוב מאד לא להיבהל. אדם שבטוח בדרך שלו לא נבהל מצעקות שצועקים עליו, רק מי שלא עשה בירור מעמיק והשורשים שלו לא יציבים בקרקע נבהל כשצועקים צעקות. אני לא נבהל מזה בכלל, להפך: כעס ובהלה אמורים להפוך לרחמנות כשאתה בטוח בדרך שאתה הולך בה. אני אוהב את האיש הזה, כמו שאני אוהב את כולם, ואני מאחל לו להרגיש שלם עם עצמו כמו שאני רוצה להרגיש שלם עם עצמי – ועוברים הלאה".

"ישי ריבו ,הוא אחד הדברים הכי טובים שקרו בחיים שלי" (צילום: סלי בן אריה)

באפריל יצא גושן לראשונה לסיבוב הופעות ראשון בארה"ב עם ישי ריבו, שיתוף הפעולה בין השניים צמח לחברות קרובה במיוחד שהמשיכה בארץ בהופעות ובישיבות בבית של גושן עד השעות הקטנות של הלילה עם אמנים נוספים.

"ישי הוא אחד החברים הטובים שלי ובקלות אחד הדברים הכי טובים שקרו בחיים שלי", מספר גושן לסרוגים "הוא איש עצום וגדול, אנחנו הרבה ביחד וגם כשלא אנחנו מדברים. הוא חשוב ויקר לי, וההצלחות שלו הן ההצלחות שלי".

הפרגון ההדדי בין גושן לריבו, מצליח להוכיח את עצמו גם במכירת כרטיסים. תוך שעות בודדות אזלו כל הכרטיסים למופעים המשותפים של השניים במרץ הקרוב בהיכל מנורה מבטחים וזו כנראה רק ההתחלה. "עשינו הרבה דברים חוץ ממוזיקה בשנים האחרונות, כמעט לא נגענו בזה – אבל תמיד אמרנו שמתי שהוא צריך לעשות משהו יחד. לא רצינו ללחוץ את זה. גם השיר 'נחכה לך' למשל, הגיע על הדרך – היה לנו מופע גדול יחד בלייב פארק בראשון לציון, ורצינו לתת מתנה לאנשים במופע הזה".

באופן כללי הבית שלך הפך לסוג של מקום מפגש עבור לא מעט אמנים, בהם: חנן בן ארי ועידן עמדי ועוד. יש עוד איזה דואט שמבשל?

"האחדות הזאת הגיעה בצורה טבעית, מאהבה אמיתית ונקיה. יש פרגון נקי ואחדות טובה, ובגלל שזה קורה בצורה טבעית אז גם השירים באים ככה, אני תמיד נותן לזה זמן. לא דוחף ואומר שחייבים להקליט יחד בגלל שאנחנו פה יחד בבית, להפך: בגלל שאנחנו מוזיקאים ביום יום וזה העבודה שלנו, דווקא בבית חשוב לתת מקום לדברים האישיים יותר ולא לחפש את המוזיקה מסביב לשעון. בסוף אנחנו בני אדם לפני שאנחנו מוזיקאים".

"לא רואה את עצמי על הבמה של האירוויזיון"

לצד הקריירה הבינלאומית שלו, בימים אלו מועמד השיר של נתן גושן וסתיו בגר (מיוצרי השיר TOY) להיות השיר הישראלי לאירוויזיון 2020, אותו תבצע הנציגה עדן אלנה. השיר של גושן ובגר יתחרה ב-3.3.20 מול עוד 3 שירים נוספים (אחד מהם של דורון מדלי ועידן רייכל), במסגרת תחרות לבחירת השיר לתחרות האירופית שתשודר בכאן 11.

"האמת לא תכננתי לכתוב שיר לאירוויזיון, עשינו את השיר הזה ביומיים" מגלה גושן "היה לנו סה"כ יומיים, החל מהרגע שהבנו מה אנחנו רוצים לעשות ועד הרגע שצריך להגיש את השיר. בערך יום וחצי עבדנו גם ביום וגם בלילה.

שלחנו את השיר בלי ציפיות בכלל, וכשסיפרו לנו שהוא נבחר לאחד מ-4 השירים שיתחרו במשדר לבחירת השיר לאירוויזיון- שמחנו מאוד".

"לא תכננתי לכתוב שיר לאירוויזיון, עשינו את השיר הזה ביומיים" (צילום: אורטל דהן/ באדיבות קשת 12)

אומנם שיר לאירוויזיון יכול להיות קפיצת מדרגה ופוטנציאל ריווחי במיוחד, אך גושן מגלה כי הוא לא מחבב במיוחד את הקונספט של תחרויות.

"עוד הרבה לפני שקרה איתי משהו במוזיקה, היה מלא עונות של כוכב נולד וכולם אז אמרו לי 'למה אתה לא הולך?' ואמרתי להם שאני אף פעם לא ילך, כי אני לא אוהב אודישנים", מסביר גושן "אני רוצה לעשות דברים בדרך שלי ותחרויות האלו שאתה מתחרה מול מישהו, הן לא מגניבות לי. אני לא מאמין שיש תחרות אמיתית בחיים האישיים, כי לכל בן אדם יש את המקום שהוא צריך להגיע אליו. אז התחרויות המאולצות האלו קשות לי ובדיוק נכנסתי לתחרות בכל זאת".

יוצא לך לצפות באירוויזיון?

"בשנים האחרונות צופה יותר בתחרות, אבל לא הייתי עוקב מתמיד – זאת האמת"

אתה רואה את עצמך על הבמה הזאת?

"לא כל כך, פחות הטעם שלי הדבר הזה, מבחינת להופיע שם. ראיתי שם אמנים מדהימים שעשו דברים נורא יפים, אבל לי יש את הדרך שלי ואני לא רואה את זה קורה לפחות על הבמה עצמה, מאחורי הקלעים אולי".

מה אתה יכול לגלות לנו על השיר לאירוויזיון שלך ושל בגר?

"לא יודע אם אני רשאי לספר בשלב הזה, הכול כל כך מאורגן באירוויזיון ולא רוצה להסתבך עם אף אחד, אבל בהחלט יש למה לצפות"•.

השקת האלבום החדש "באתי לחלום", תערך מחר (חמישי) ה- 20 בפברואר בבנייני האומה בירושלים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
פסטוקים
רוני | 20-02-2020 9:20
שיר אדיר דואט מדהים דמעות בעיניים כל השאר זה הקליפה של הפיסטוק
2
נתוש
סילי | 20-03-2020 4:43
נתן גושן אני מעריצההה
3
נתן
יעל | 20-03-2020 4:44
אין שיר שלא הוגנבתי מהיופי של המילים, הלחן, והביצוע!! דיייי תוציא עודד מחכה בטירוף להופעה