אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תקדים: תושבים יוכלו לתבוע את המדינה ביו"ש

בית המשפט באריאל קבע היום תקדים, בו הוחלט בשונה ממקרים אחרים כי תושבי יהודה ושומרון יוכלו לתבוע את המדינה גם בבתי המשפט באזור מגוריהם ולא רק בבתי המשפט שבתוך הקו הירוק

תקדים: תושבים יוכלו לתבוע את המדינה ביו"ש
  Miriam Alster/Flash90

השופט אריאל ברגנר קבע היום (ראשון) תקדים, והחליט כי לבית המשפט באריאל יש את הסמכות לדון בתביעות קטנות של תושבי האזור, וזאת בניגוד לדעת הפרקליטות ולתקדימים דומים אחרים.

כפי שפרסמנו בסרוגים, בעקבות פסק דין שניתן בבג"צ על ידי שופט בית המשפט העליון אלכס שטיין: "התובע זכאי לכך שתביעתו תתברר בבית משפט מוסמך שבו הוא בחר להגישה… כמו כן, המדינה נמצאת בכל מקום בארץ, ולכן ניתן להגיש תביעה אזרחית נגדה בכל בתי המשפט בישראל בכפוף לכללי הסמכות העניינית…". ברגנר דרש מהפרקליטות לקבל תשובה האם כלל הנתבעים נמצאים תחת הגדרת 'המדינה' הנמצאת בכל הארץ, וכן האם בית המשפט באריאל נמצא תחת ההגדרה "בכל בתי המשפט בישראל".

עוד באותו נושא

המדינה תשיב: ביהמ"ש באריאל נמצא בישראל?


9

בתשובתה, בחרה הפרקליטות שלא להשיב על השאלה האם בית המשפט באריאל נמצא בישראל, והחליטה לכתוב כי "לאור עמדתם לפי סעיף 126 לתקנון, הדיון בה מתייתר".

השופט ברנגר נזף קשות בפרקליטות: "כאשר בית המשפט מורה לבעל דין להתייחס לסוגיה כלשהי, על בעל הדין לעשות כן ולא להחליט על דעת עצמו שלא למלא אחר הנחיית בית המשפט ולקבוע כי הדיון באותה סוגייה התייתר".

"לאחר שקבעתי כי ההגבלות הנובעות מסעיף 126 אינן חלות על בית המשפט לתביעות קטנות, ברור הוא כי הדיון בשאלה השניה לא התייתר".

עוד הוסיף כי: "המבקשים, כאמור, לא התייחסו לשאלה זו בתגובתם, ולא ברורה הסיבה לכך. שאלה זו מהותית להכרעה בשאלת הסמכות".

השופט אריאל ברנגר קבע תקדים וכתב כי: "בהיעדר התייחסות המבקשים ולאור קביעתו של כבוד השופט שטיין בהחלטת בג"צ המרחיבה את הסמכות המקומית בתביעות כנגד המדינה, אני מקבל את עמדתו של המשיב וקובע כי לבית המשפט הסמכות לדון בתביעה".

מארגון בצלמו נמסר: "היום בית המשפט הכריע כי למרות התקדימים שהמדינה הציגה לבית המשפט התקנות קובעות כי בית המשפט הינו בעל הסמכות לדון בתיק. בכך נסללה הדרך לאזרחי יו"ש לקבל את יומם בבית המשפט לתביעות קטנות באריאל. ארגון בצלמו ימשיך להילחם למען שמירה על זכויות תושבי השומרון שיזכו לתנאים שווים כמו כל אדם בישראל".

כזכור, משה פואה המתגורר באלון מורה תבע את משטרת ישראל ומספר קציני משטרה על מעצר שווא ומניעת עלייתו אל הר הבית בבית המשפט לעניינים מקומיים באריאל, היושב גם כבית משפט לתביעות קטנות.

פרקליטות מחוז ירושלים ביקשה למחוק את התביעה, וטענה שלבית המשפט באריאל יש סמכות לדון רק בעניינים מקומיים. פואה בתגובה טען כי הגבלתו של בית המשפט באריאל חלה רק בשבתו כשהוא דן בעניינים מקומיים, אך כאשר הוא יושב כבית משפט לנוער או לתביעות קטנות סמכותו אינה מוגבלת כמוגדר בחוקק הישראלי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
לא מספיק יונקים מעטיני השילטון?
בושה | 16-02-2020 20:22
ילד בחינוך המפדלניקי זוכה למימון גבוה ב 30% מילד בחינוך הממלכתי. בשומרון אחוז העבודים במיגזר הציבורי השמן והעצל הוא הגבוה ביותר במדינה. אבל זה לא מספיק! רוצים לתבוע ולשנורר עוד ועוד מכספי המיסים של ציבור העובדים.