אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גשמי ברכה: מפלס הכנרת ממשיך לטפס

רגע לפני שמערכת חורפית נוספת נכנסת לתוקפה, בסוף השבוע האחרון רשם מפלס הכנרת עלייה נוספת שמקרבת את פתיחת סכר דגניה אחרי 28 שנים

גשמי ברכה: מפלס הכנרת ממשיך לטפס
  (צילום: רשות הכינרת)

גשמי ברכה.

רגע לפני שמערכת חורפית נוספת נכנסת לתוקפה, בסוף השבוע האחרון רשם מפלס הכנרת עלייה נוספת שמקרבת את פתיחת סכר דגניה אחרי 28 שנים.

ממדידות שנערכו הבוקר (ראשון) על ידי רשות המים, עולה כי מפלס הכנרת עלה מיום שישי בבוקר ב-2.5 ס"מ והשלים מתחילת עונת הגשמים עלייה של 1.87 מטר.

כעת עומד המפלס על 209.915- מטר, כאשר לכנרת מלאה חסר 1.11 מטר בלבד.

(צילום: אהוד לס)

בהמשך לעליית מפלס הכנרת בשבועות האחרונים, רשות המים קבעה בשבוע שעבר שורה של נקודות גובה מפלס קריטיות בהן תינתן ההוראה לפתיחת סכר דגניה.

רשות המים קבעה את הנקודות הקריטיות לגובה מפלס בהן תינתן ההוראה לפתיחת סכר דגניה, בהתאם למפלס המים בכנרת במהלך חודשי החורף הקרובים (פברואר-אפריל), על מנת למנוע הצפה אפשרית בישובים הסמוכים לכנרת. הנקודות נקבעו בישיבה של צוות מפלס כנרת שבראשה עומד מנהל רשות המים, גיורא שחם.

בישיבה שהתקיימה הוגדרו הפרמטרים לפיהם נקבעו הנקודות הקריטיות לפתיחת הסכר בהתייחס לתאריך מוגדר בעונה, ספיקת השחרור של המים מהכנרת וההסתברות הנדרשת לאי חציית הקו האדום העליון.

כך לדוגמא נקבע כי סכר דגניה יפתח אם בסוף פברואר (בתאריך 29.2) תחזית מפלס הכנרת ל-5 ימים הבאים תעבור את מפלס 209.3- מ' (50 ס"מ מתחת לקו האדום העליון).

עוד באותו נושא

הטמפרטורות צונחות; הגשם שוב פה: תחזית מזג האוויר לשבוע הקרוב

נקודת ציון נוספת היא אם בתאריך 21.03 תחזית מפלס הכנרת ל-5 ימים הבאים תעבור את מפלס 209.0- מ' (20 ס"מ מתחת לקו האדום העליון).

ההחלטה התקבלה מתוך הבנה כי לא ניתן להמתין עם פתיחת הסכר עד למצב בו הכנרת מגיעה לקו האדום העליון שהינו 208.8- מ', וזאת מאחר וקצב עליית המפלס עשוי להיות מהיר משמעותית מיכולת שחרור המים מהכנרת דרך סכר דגניה.

גובה מפלס הכנרת עמד הבוקר על 209.995- מ'. סכר דגניה הנמצא בחלקה הדרומי של הכנרת, מווסת את זרימת מי הכנרת דרומה לנהר הירדן ובהמשך לים המלח. בשנה גשומה במיוחד, בה מפלס הכנרת עולה ומתקרב לקו האדום העליון, על רשות המים להחליט אם לאשר את פתיחת הסכר בכדי למנוע הצפות בישובים השוכנים לחופי הכנרת..דרך הסכר הפתוח יכולים לזרום עד 150 מ"ק בשנייה, קצב זרימה זה מביא לירידה של 7.5 סנטימטרים במפלס הכנרת במשך יממה.

ברשות המים לקחו בחשבון כי בספיקה של 150 מ"ק לשנייה מתחילים להיגרם נזקים לתשתיות ושטחים חקלאיים במורד הירדן. כמו כן, במקביל לשחרור מים מהכנרת בסכר דגניה, יכולים להיות אירועי זרימה קצרים יחסית בנחלים נוספים המתנקזים לירדן הדרומי – נחל יבנאל, נחל חרוד, נהר הירמוך ועוד.

עוד באותו נושא

מתקרבים להסטוריה: מפלס הכנרת בעוד עלייה נאה


9

על מנת למזער נזקים במורד נהר הירדן, ברשות המים מתכננים במצב עניינים שכזה לצמצם את הזרמת המים מהכנרת למורד ובכך לצמצם את הסיכון לנזקים בתשתיות שנמצאות במורד הכנרת.

ברשות המים נערכים לפתיחת הסכר רק בהנחה שספיקת השחרור מהסכר תהיה 70 מ"ק לשנייה. ספיקה זו מאפשרת בעת גלי גאות מקבילים כדוגמה בירמוך, לצמצם את ההזרמה מהכנרת ובכך למזער נזקים במורד הירדן.

מנהל רשות המים, גיורא שחם אמר: "קביעת נקודות גובה קריטיות מדויקות לפתיחת סכר דגניה בהתאם למפלס המים באגם במועדים השונים היא הכרחית להיערכות נכונה למניעת הצפות בישובים הסמוכים לכנרת לצד שמירה שלנו על המים בכנרת כמשאב חשוב מאין כמוהו לכולנו. רשות המים עושה את כל המאמצים בכדי למנוע את פתיחת הסכר בהמשך החורף, ודואגת לשם כך לשאוב מדי יום כמיליון קוב מים מהכנרת ולהעבירם למוביל הארצי".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
לא נגיע לקו העליון , לא לפתוח את סכר דגניה
אבי | 16-02-2020 10:55
אנחנו זקוקים לכל טיפה , שימו לב שיש גם שאיבה מהכנרת , לא להרוס אותה שוב
2
מפלס הכנרת
יעקב | 16-02-2020 13:28
למה לא שואבים מים . אולי קצת חשיבה . זה ירענן את כל המערכת .
3
החגיגות נגמרו.
מוטי בן שוש | 16-02-2020 23:16
אין ממשלה בישראל ולא תהיה ממשלה עוד. הענינים נכנסו למערכה הסופית של היקום. לכן הכנרת מוצפת שלא כדרך הטבע. ולכן הקורונה משתוללת בעולם. וחבלי משיח וגוג ומגוג כבר חוגגים ובקרוב נרגיש אותם כהוגן. ולפי הקבלה בביאת משיח מלכות גדולה תתחסד עם ישראל. כשהכוונה לאמריקה וארהב. ולכן רבותי קומו עורו וחיזרו בתשובה להשם האלוקים. שונא להטבים עמלקים.
4
רשוץ המים
נתי | 17-02-2020 10:31
גם למים יש רשות?? רשות הגו'בים