אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מדינה יהודית בארץ ישראל? אם תרצו אין זו אגדה

התיתכן מדינה מודרנית ללא ריבית? עם משק, כלכלה ושלטון על פי התורה? עם משפט עברי? מדינה שהשמיטה והשבת נוהגות בה באופן ממלכתי? יש מי שמציע תכניות. הקונגרס הראשון.

מדינה יהודית בארץ ישראל? אם תרצו אין זו אגדה

בבית מנהיגות יהודית התקיימה השבוע שעבר פגישה של ארגונים רבים המאמינים בכך שמדינת ישראל צריכה להיות נאמנה ליעודה כמדינה יהודית. מדובר על ארגונים שלא רק מאמינים בכך, אלא גם מנסים לקדם את הרעיון בדרכים שונות.

הדרכת התורה תכונן את סדר חיינו

את הכנס פתח יוזם הכנס מר מיכאל פואה יועץ שר הרווחה, "מטרתנו המשותפת היא שהדרכת התורה תכונן את סדר חיינו בכל תחומי החיים. היעוד של תיקון עולם במלכות ש-ד-י מחייב אותנו ליצור ולחדש מתוך התורה, וזו המשימה של כל ארגון השותף לכנס זה לקח על עצמו בתחום המסויים בו הוא עוסק".

בפתח השיחה אמר הרב יצחק ברנד שהוא מצר על כך שבמדינת ישראל, במקום לקיים את התורה, חיים חיי חול ומוצאים דרכים להסביר למה אנחנו יוצאים בסדר עם התורה. המטרה, כפי שהעיר אחד המשתתפים, היא שהתורה תסדר את החיים ולא שהתורה תסתדר עם החיים או שהחיים יסדרו את התורה.

בנק ללא ריבית במשק מודרני?

הנושאים שעלו בכנס היו מגוונים:

הקבוצה שהקים הרב אליהו סולובייצ'יק, הפועל יחד עם התסריטאי והסופר אהוד טוקטלי ועם הסופר והעיתונאי יורי ינובר, הציגה את נושא הבנקכשר. הרעיון הוא ליצור את התנאים ולהקים בנק כשר המלווה ללא ריבית כפשוטו, ולא מערים על הריבית באמצעות היתר עיסקה פיקטיבי. השלשה סיפרו שבאירופה ישנם כמה בנקים כאלה, שהפכו למבוקשים מאד אחרי מפולת הבנקים לפני כמה שנים, כאשר בנקים רבים פשטו את הרגל ואילו הבנקים האלה הצליחו מעל למשוער. בחלק מהמקרים מדובר על בנקים בהנהלה מוסלמית. "הם למדו מאתנו לחיות ללא ריבית, ועתה אנו נאלצים ללמוד מהם בחזרה את מה שאנחנו לימדנו אותם" קונן מר טוקטלי.

הרב אליהו סולובייצ'יק רואה בפרוייקט הזה חלק ממערכת חינוך יהודית חדשה שהוא מקים, הקוראת ברצינות את ההלכה ומאמינה בה, ואף מיישמת אותה במציאות. הקבוצה פועלת לאימוץ החלטות ועדת זקן להקמת איגודי אראי , דבר שיפתור גם את בעיית פעילות הגמחי"ם שפועלים היום למעשה בניגוד לחוק. עוד מחפשת הקבוצה דרכים למתן משכנתאות והלוואות שלא תהיינה מבוססות על ריבית.

שמיטה ושבת כהלכתן

הרב יהודה עמיחי, ראש מכון התורה והארץ, נתן סקירה מקיפה על המאמצים הנעשים כדי לקדם שמיטה כהלכתה, בה תשבות הארץ כפשוטו. בימים אלו הייתה אמורה להתכנס ועדת השמיטה לקראת שנת השמיטה תשע"ה, אולם המציאות הפוליטית לא מאפשרת את כינוסה והקצאת התקציבים לפעילותה. לחץ פוליטי לכנון הועדה והקצאת המשאבים המתאימים היא צו השעה אמר הרב. כמו כן הדגיש הרב עמיחי את נושא שמירת השבת. "המציאות הכלכלית והעיסקית מאלצת אנשים לעבוד בשבת, וזו מציאות של עבדות. האנשים האלה הם ממש עבדים, אין להם ברירה. אנו מביעים בראש ובראשונה מסר חברתי: אפשר לשנות את זה."

הנהגת מדינה, משק, כלכלה וחקיקה

הרב שי סימינובסקי והרב קובי יקיר ממכון חומש לאסטרטגיה יהודית, עמדו על כך שהתורה היא לא רק מערכת עקרונות לפרט. המצוות את האדם הפרטי לשמור שבת ושביעית, ללוות ללא ריבית ולאכול כשר, אלא בראש ובראשונה הדרכה לניהול מדינה ולהנהגת עם. במכון חומש מבררים את ההלכות הציבוריות, ויוצרים מפגשים בין אנשי מקצוע לאנשי תורה העוסקים בתחום, למטרות הפריה הדדית: שאנשי התורה יכירו את המציאות בשטח, ואנשי השטח ידעו שגם במקצוע שלהם יש לתורה מה לומר. לכן מארגן המכון מדי שנה את כנס רמלה העוסק בסוגיות שעל הפרק מזוית ראיה תורנית. בעבר עסקו שם בסוגיות הגוי החי בארץ והמסתננים. השנה יעסוק הכנס במערכת המשפט.

הרב קובי יקיר העלה הצעה להקים אקדמיה יהודית, שתעסוק בשאלות אקטואליות ותתן להן מענה הלכתי, מתוך שילוב זרועות בין אנשי התורה לבין אנשי המקצוע.

הרב איתי אליצור סקר את המאמצים הנעשים לקראת חדוש המקדש ועבודתו, ולקרוב עם ישראל לקראת מצב שבו ה' שוכן בקרב ארצם במקום קדשו. כמו כן סקר הרב אליצור את המאמצים הנעשים לבניית חקיקה ע"פ התורה.

הרב ברנד קרא לכונן בי"ד כללי שיקבע תקנות לכל דיני ממונות. בכל דור תקנו חכמים תקנות, כדי לתאם בין הדרכת התורה לבין המציאות המתחדשת , ורק בדור זה אנו תקועים בלי יכולת לחדש. אנו לא מחפשים פתרונות לפיהם נוכל לחיות את חיינו החילונים ולהסתדר עם ההלכה. אנו מאמינים שהתורה צריכה להנהיג.

הקונגרס

בכנס הוחלט להקים ארגון גג כללי לכל הארגונים המעוניינים לקדם הנהגה ע"פ התורה. כדי ליצור הפריה הדדית ולסייע איש לרעהו. ארגון הגג יפרסם פרסומים, יוציא דפי עמדה, ואף יהיה בקשר עם חברי כנסת ויקדם הצעות חקיקה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
יש לשים לב
משה | 11-02-2013 0:02
הרב יצחק ברנד שליט"א הוא ת"ח גדול ואיש אמת במסירות נפש מופלאה, ושיטתו שאין לסמוך על הערמות. אך העניין לענ"ד מורכב יותר, כי לפעמים ההערמות העומדות בקנה מידה הלכתי מבוסס, הן כלי להשאיר את רצון התורה האמיתי. למשל, איסור ריבית נועד בכדי לעזור לאדם במצוקה רגעית, אך לא בהכרח בכדי לאפשר לטייקונים ללוות כסף להשקעות בעלות פוטנציאל סיכון-סיכוי גבוה, ובמצבים כאלה נכון שהלווה ישלם בכספו על הסיכונים והרווחים שהוא עושה בכסף שהשיג מהמלווה.
2
עתיד המדינה במתן זהות לשומרי המסורת וחיזוקם
עמוס | 11-02-2013 0:42
אותו רוב נפלא של שומרי המסורת . יהודים טובים בעלי סל מצוות משל עצמם . סל גמיש בהתאם לנסיבות החיים . ציוניים , משרתים , משלמי מיסים ונאמנים לעם ולמדינה . הם שדרת האומה שיקיאו את תרבות הגולה העוינת את המדינה . את תרבות הפטור משירות כאילו לומדים וכאילו מצילים , את תרבות העבודה בשחור לדפוק את הפריץ הציוני ותרבות השנור החזירי מעומק הכיס הציוני הציבורי והפרטי בסיפורי כזב ומירמה .
3
איו סיכוי החרדים הפך כל נסיון לחיים מדניים נורמליים
בניה | 11-02-2013 0:44
4
מדינה יהודית ישנה . מדינה חרדית השם יצילנו אמן אסון !!!
דוכי | 11-02-2013 0:46
5
התורה מקדשת מלוכה שכשלה דמוקרטיה לא ליהודים חרדים אבוד
ציון | 11-02-2013 0:47
6
מדינה חרדית או גלות עדיף גלות אין לה תשובות להרבה שאלות
אדמוני | 11-02-2013 0:49
7
מתכון מצוין למלחמת אזרחים נוסח סוריה רבנים אדמורים בכלא
שי | 11-02-2013 0:51
8
פנטזיונרים חסרי תקנה לעתיד הזוי שהלואי ולא יתגשם לעולם
צבי | 11-02-2013 0:57
9
כשיהיה רוב חרדי ערבי תונהג מדינת השריעה די לאשליות
רועי | 11-02-2013 0:59
10
לכל אלה שמתלוננים על חרדים
אלי | 11-02-2013 4:48
אם לשפוט לפי המוזכרים בכתבה - 90% מאלה שהשתתפו בכנס היו דתיים לאומיים מבטן ומלידה, ששרתו בצבא והתחנכו אך ורק במוסדות דתיים לאומיים. ברור למה: חרדים לעולם לא יבואו למקום כזה, הם לא מאמינים במדינה יהודית, הם חושבים שהמדינה היא מעשה שטן. רק מי שהתחנך בחינוך הדתי-לאומי יכול להאמין שיש ערך במדינת ישראל ושצריך שהיא תהיה יהודית.
11
10 רק הפרדת הדת מהפולטיקה תאהיב את היהדות אחרת אבוד
גיל | 11-02-2013 7:17
12
חרדים נוסח ישראל תופעה מתפוררת בדרך להעלמות תחי הקידמה
מלי | 11-02-2013 7:23
13
הדרך ליהדות ראויה חזרה בתשובה לציונות הדתית גם לחרדים
עקיבא | 11-02-2013 7:45
בפולטיקה העכשוית מעבר החרדים לכיפה הסרוגה תהיה מעשה ראלי פותר מצוקות. אדמורים שיאמתו את משנת הציונות הדתית יביעו אמירה בגנות דרשת ויואל משה להכרה במדינה ןמוסדותיה כבית לאומי לעם היהודי מכח התורה . שס תופעה זמנית אחרי רבם ישובו באלפיהם לצור מחצבתם לכיפה הסרוגה . ליטאים המצטינים בחריפות שכלם כעוקרי הרים מפליא שטרם הגיעו להארה של תבונת משנת תורה ועבודה . הציונות הדתית והמכון שיקום חיבים לפעול לפקיחת עיני החרדים לתורת האמת שיהפכו לחרד"לים ו, כך יקודם רעיון המדינה היהודית . המעכבים החרדים הגלותיים בתרבות הפטור השנור והשחור . מעטים החילונים רוב העם שומרי מסורת פתוחים לרעיונות . חד משמעית התרבות החרדית מונעת מדינה יהודית במשפט עברי .
14
10 החרדים בהתפוררות הקידמה מפרקת משנתם מבפנים ב"ה
צביה | 11-02-2013 7:51
15
בואו ואספר לכם כיצד תיראה ה"מדינה היהודית" הזאת/
שי | 11-02-2013 13:31
אין תחקירים עיתונאיים, כי זה לשון הרע. לא חוקרים שרים וראשי ממשלה, כי את המלך צריך לכבד. לפני כל יציאה לקרב דנים בשאלה האם מדובר במלחמת מצווה או לא. הכלכלה קורסת, בנוסף לפרוזבול הראש היהודי מתחיל לחשוב על פטנטים נוספים שעוקפים את ההלכה היבשה. כל כבודה בת מלך פנימה - אין יותר נשים רופאות, עורכות דין (גם אין עורכי דין, הרי יש סנהדרין), אישה ממוצעת צריכה לשבת בבית. אין "ספרות מינים" שזה אומר: ספרות יפה אאוט, ספרי פילוסופיה אאוט. בקיצור, מדינות כמו קטאר או הערב הסעודית יחווירו לעומת חזון המדינה היהודית.
16
כמה שאלות נוקבות לשי (מס' 15)
יצחק | 11-02-2013 14:28
אני רוצה להבין: אתה בעד שידברו לשון הרע? אתה בעד שיצאו למלחמה לא מוצדקת ויהרגו אנשים שאסור? אתה בעד ספרות פורנוגרפית? אתה בעד שיחללו שבת? אתה בעד שיקיימו את התורה, או שאתה נגד?
17
לשי (מס' 15) מאיפה אתה לוקח את זה?
נעם | 11-02-2013 15:02
מאיפה אתה לוקח את כל הדברים שאתה כותב? בכתבה לא כתוב שום דבר לא על תחקירים עיתונאייים, לא על לשון הרע, לא על מלך, לא על מלחמת מצוה, לא על רופאות, לא על עורכות דין, לא על ספרות מינים, ולא על כל שאר הדברים שהזכרת. את הדברים שהזכרת לא לקחת מתוך הכתבה, אז מאיפה כן? התשובה ברורה: אתה לקחת אותם מספרות ההלכה. בקיצור: לא הכתבה הזאת ולא האנשים שהוזכרו בה מפריעים לך, מה שמפריע לך זה ספרות ההלכה. מה שכתוב בהלכה, זה מה שאתה לא מוכן לקבל. אתה לא נגד האנשים שמוזכרים בכתבה, אתה נגד ההלכה. (או שאתה חושב שאת ההלכה צריך לקבל באופן סלקטיבי, לקחת ממנה את מה שמתחשק לך ולא את מה שלא מתחשק לך). תזכיר לי בבקשה: איך קוראים לאלה שלא מקבלים את ההלכה? (או לאלה שמקבלים אותה עם התיקונים שנראים להם).
18
כל הכבוד! אל לנו להתבייש ביהדות. אם החילוני
| 11-02-2013 16:48
בטוח בדתו החילונית, אנחנו על אחת כמה וכמה נאבק בעד דתנו היהודית . עד היום סבלנו מרגשי נחיתות מול התרבות החילונית, לא העזנו להרגיז אותם, רק הם הרשו לעצמם להרגיז אותנו בשם התרבות "הנאורה" שלהם (והשופט ברק כמשל)
19
לפני שנים כשערוץ 7 עוד שידר מהאוניה, רוב שעות היום הוא
| 11-02-2013 16:56
שידר שירים, הצעתי להם להקים מעין "ממשלת צללים" ולשדר את הדיונים שלה בנושאים האקטואלים שעלו לסדר היום וזאת ע"פ חוקי ודיני התורה. מן הסתם היו עולים בעיות שהיו צריכים התאמה לחוקי התורה וזו היתה הזדמנות ללבן אותם. בכל מקרה זה היה בית יוצר לשלטון יהודי. אך הם לא הרימו את הכפפה לדאבוני.
20
we r proud of feiglin and rabbi brand!!!
אלי | 11-02-2013 21:26
אונז קען מען נישט ווארטן אז איר זאלט מצליח זיין! איינמאל איר וועט האבן א פלאן אויסגעארבעט וועלן אלע קומען צו לויפן, עס זאל נאר זיין גוט גוט אויסגעארבעט.
21
מדינה יהודית ולצידה תמונה של הרצל שר"י זה מדינה יהודית?
| 11-02-2013 21:27
22
גגלו "למה לא אוגנדה" חחחחח
מוטי | 11-02-2013 22:28