אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המשטרה מזהירה: האתגר המסוכן שכובש את הרשת

"אתגר הקפיצה" המסוכן שכבש את הרשת החברתית "טיק טוק" הפך למכת מדינה, כשרבים מהמשתתפים בטרנד הויראלי נופלים ונפצעים. במשטרה ובמשרד החינוך קראו להורים ומורים להדגיש את הסכנה באתגר הויראלי

המשטרה מזהירה: האתגר המסוכן שכובש את הרשת
  "אתגר הקפיצה" המסוכן. צילום מסך

אחרי "אתגר הקיקי" ו"אתגר הבקבוק", כעת "אתגר הקפיצה" הפך לאתגר המסוכן החדש שכובש את הרשת – ומעורר דאגה נרחבת סביבה.

"אתגר הקפיצה" הופץ בימים האחרונים ברשת החברתית "טיק טוק", במסגרתו שלושה משתתפים מצלמים סרטון שבו הם קופצים ביחד, בזמן שהאמצעי מנסה לקפוץ מעל רגליהם של השניים האחרים – אך בפועל מוכשל על ידיהם ונופל על גבו. כתוצאה, נרשמו מקרים רבים של פציעות ופגיעות ממשתתפים שהשתתפו ב"אתגר".  היום (רביעי) המשטרה יצאה בהודעה מיוחדת, בה קראו להורים "לגלות מעורבות ואחריות בפעילות הילדים ברשת, לשוחח עמם ולוודא כי הם מבינים את הסכנה הטמונה במשחקים מסוג זה".

"בימים האחרונים אנו עדים להתגברות תופעת הפצת סרטונים בהם מחקים בני הנוער משחק מסוכן ומעלים את הסרטון לרשתות החברתיות" נאמר בהודעה. "אנו מבקשים מהילדים להימנע מלקחת חלק בפעילות המסוכנת ולהימנע מהפצת סרטונים שכאלו שכן בעצם השיתוף הם עלולים לעודד אחרים לחקות את הפעולה המסוכנת".

דוגמה ל"אתגר הקפיצה" המסוכן

במשרד החינוך ציינו כי מדובר באתגר אשר "עלול להביא לפגיעות ופציעות חמורות ביותר עד לכדי אשפוז בבית חולים", וקראו למורים לשוחח עם הכיתות על הסכנה הכרוכה בה. "השיח הכיתתי צריך להדגיש את הסכנה שקיימת בהשתתפות במשחקים מסוכנים לצורך צבירת לייקים או עידוד חברתי ואת המסר כי העברת סרטונים אסורה ומסוכנת, שכן יש למנוע את חשיפת המשחק ואת עידוד החיקוי" נאמר.

"בעידן בו הרשתות החברתיות ועוצמתן תופסות מקום בלתי מבוטל בשגרת חיינו ועיקר הפעילות מתרחש סביבן, כך גם גדלים האתגרים והסיכונים הנלווים אליהן. לאחרונה אנו נחשפים יותר ויותר לתופעה בה מובילי דעה משתמשים בפלטפורמות השונות של הרשת החברתית בכדי לייצר עניין סביב 'אתגר' כזה או אחר" אמר שר החינוך הרב רפי פרץ. "אתגרים אלו כרוכים בסיכונים רבים פיזיים ואף נפשיים ובמערכת החינוך אין מקום לכך. שלומכם ובטיחותכם היא מעל הכל, והנחיתי את כלל הגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך לפעול ביד קשה כלפי תלמידים אשר יסכנו את עצמם ואת סביבתם דרך אותם 'אתגרים'".

"ציפייתי מכם התלמידים היא הבנת הסיכון הכרוך במשחקים מסוג זה, העלולים להביא לפגיעות רבות ואף לסכן את חייכם באופן המוחשי ביותר שיש" הוסיף ואמר בדבריו. "הורים יקרים, בידכם ההחלטה לסייע ככל הנדרש גם מעבר לשעות הלימודים על מנת לשמור על ילדינו באופן הראוי ביותר. משרד החינוך לא יקבל כל משחק שיש בידו לסכן את הילדים ושיתוף הפעולה אתכם ההורים הוא הכרחי ביותר. שמרו על היקר לכם ביותר מכל ״אתגר״ שיכול לגבות מחיר רב".

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב הוסיף כי "הרשתות החברתיות משמשות המשך טבעי וישיר של ההווי החברתי של הילדים ובנהנוער, והשהות הרבה בהן הפכה אותן לחלק בלתי נפרד ממרחב החיים שלהם. בני הנוער צופים בעשרות, אולי מאות, סרטוני רשת ביום, ונחשפים לשטף אדיר של מידע ומסרים. השבוע מציינת מערכת החינוך את השבוע הלאומי לגלישה בטוחה ברשת, ומובילה שורה של תכניות הסברה על הסכנות החבויות בה. לצד החומרי ההסברה שאנו מעבירים השבוע, אנחנו רואים לנכון לפנות לבתי הספר בהמלצה לקיים עם התלמידים שיחות על הסכנות וההשלכות ההרסניות שבאתגר החדש".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו