אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעקבות סרוגים: שב"ס יתקן מכרז שהפלה עסקים ביו"ש

במכרז השב"ס לאספקת מזון לקנטינות בבתי הסוהר קיים תנאי סף שמונע השתתפות חברות שמחצית מסניפיהן ממוקמים מעבר לקו הירוק, בשב"ס הגיבו לפניית סרוגים והסעיף ינוסח מחדש

בעקבות סרוגים: שב"ס יתקן מכרז שהפלה עסקים ביו"ש
  David Cohen/Flash90

בצל סערת פרסום הרשימה השחורה של האו"ם, בעקבות פניית סרוגים שירות בתי הסוהר ישנה את הסעיף במכרז בו עולה אפשרות לכאורה של אפליית עסקים ביו"ש.

מדובר במכרז פומבי שפרסם שב"ס לתקופת התקשרות של חמש שנים עם הספק הזוכה, ובהיקף כספי המוערך בעשרות מיליוני שקלים.

סעיף שהובלע בין 255 עמודי מכרז של השב"ס (שפורסם בנובמבר 2019) לאספקת מזון לקנטינות בבתי הסוהר הפזורים ברחבי המדינה, מונע מחברות מזון שמחצית מסניפיהם ממוקמים מעבר לקו הירוק להשתתף במכרז.

בתנאי הסף המקצועיים (סעיף 25) במכרז, נכתב כי נדרש ש"המציע או אחד מהחברים במציע הפעיל במהלך 24 החודשים הקודמים למועד האחרון להגשת ההצעה לפחות 20 חנויות/סניפים למכירה קמעונאית ביותר מעיר אחת ובלבד שלא יותר ממחצית הסניפים ממוקמים מעבר לקו הירוק".

המכרז מצוי כיום בתהליך של שאלות הבהרה, אך גם לאחר 200 שאלות הבהרה שנשלחו על ידי מציעים פוטנציאליים – אף אחד מהם לא ביקש הבהרה על הסעיף הבעייתי שממנו עולה כי בעלי עסקים ביהודה ושומרון, לכאורה, לא יוכלו להשתתף במכרז.

יש לציין כי לא קיימת חברה כזו בארץ, בפועל, שמחצית סניפיה נמצאים מעבר לקו הירוק, אך עצם כתיבת הסעיף היה בו כדי לעורר תרעומת משום שיש בו, לכאורה, הפלייה כנגד בעלי עסקים המתגוררים ביו״ש.

על אף שבחוק איסור הפליה במוצרים, הוכנס תיקון בשנת 2017 ע״י חברת הכנסת שולי מועלם לפיו נאסר על עוסק להפלות צרכנים מחמת מקום מגוריהם – יש לציין כי בחוק חובת המכרזים לא מופיע תיקון זה.

זהו מצב שיוצר לכאורה לקונה משפטית. המשמעות: ניתן, לכאורה, להפלות במכרזים ממשלתיים מחמת מקום מגורים.

עוד באותו נושא

רשימה שחורה של האו"ם: 112 עסקים הפועלים ביו"ש


7

בשב"ס יתקנו: "יובהר שאין מניעה מספק מעבר לקו הירוק להשתתף"

לאחר שאילתא שהפנה אתר סרוגים, בשב"ס מיהרו להגיב כי הכוונה לא הייתה כלל וכלל להפלות בעלי עסקים ביו"ש: "נדגיש כי שב"ס מאפשר שוויון גם בקרב ספקים שמצויים מעבר לקו הירוק", נמסר, והוסיפו כי הדבר נבע משיקולים ביטחוניים.

לדברי השב"ס כוונת הסעיף הייתה "לתת מענה בהיבט הביטחוני ולמנוע מעורבות של גורמים העלולים לפגוע בשירות בתי הסוהר בעצם זכייתם במכרז (ספקים הפועלים בשטחי הרשות הפלסטינית)".

עוד הוסיפו בשב"ס, כי למרות שתיקון סעיף מגיע רק לאחר שמציע מבקש הבהרה ולמרות שהמכרז עדיין בשלבי הבהרות ולא נחתם, בשב"ס ינסחו מחדש את הסעיף "כדי שיובהר שאין מניעה מספק שפועל גם מעבר לקו הירוק להשתתף באופן שוויוני במכרז".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
השב''ס ידוע במפקדיו ועסקיו עם השבסיו''ת
שרלטנים שמאלנים | 13-02-2020 9:28
רבים ממפקדי השב''ס גורשו מתפקידיהם ולא נפתח נגדם תיק. גם רבים מעובדי השב''ס מבריחים אייפונים למחבלים. והשאר ידוע