אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שלטון האליטות: איפה המזרחיים בצמרת המשפט?

פרק חדש של תאגיד השידור מציג את השאלה: איפה המזרחיים בצמרת עולם המשפט? בבית המשפט העליון, במשרות פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, המזרחיים מיעוט שולי עד לא קיים

שלטון האליטות: איפה המזרחיים בצמרת המשפט?
  יונתן זינדל/ פלאש 90

מקום המדינה ועד היום כיהנו בבית המשפט העליון 7 שופטים ממוצא מזרחי, זה מתוך מספר כולל של 82 שופטי עליון. מעולם לא הייתה שופטת עליון מזרחית, גם לא נשיא בית משפט עליון ממוצא מזרחי. בהרכב הנוכחי, מתוך 15 שופטים, רק שניים מזרחיים.

עד שי ניצן היו 12 פרקליטי מדינה, כולם ממוצא אשכנזי. במשרת היועץ המשפטי לממשלה היחס הוא 14 אשכנזים מול מזרחי אחד, מני מזוז, שכיום מכהן במשרת שופט עליון.

האם הגיבו במערכת המשפט נגד מינויה של אורלי בן ארי בגלל מוצאה?

צפו בפרק המלא:

קרדיט: תאגיד השידור 'כאן'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
גזענות=בית המשפט העליון
ארי | 10-02-2020 11:52
יהודים מרוקאים, תוניסאים וכו' שחלק מהאחים עלו לישראל וחלקם ירדו לצרפת (אותם גנים!) מהווים את עמוד השידרה של העיליתא הצרפתית - אינטלקטואלים, פרופסורים, רופאים, אנשי היטאק... כאן הם נאמנסו לשרת את הקיבוצניקים והלבנים הגזעניים. אל תתפלאו שהם לא יבחרו לעולם מפלגות שמאל שהשפילו אותם. אל תתפלאו שאינם מאמינים בבתי משפט ובמערכת.
העיקר שהרמת ידיים, לא משנה מה הסיבה.
אביגדור | 10-02-2020 22:13
זה בסדר, קח לך, כל פתח מילוט שתרצה, אני לא מחפש לצלוב אותך. זאת לא המטרה שלי. בשבילי העיקר שמשהו יתחיל לזוז אצלך, אולי נזכה לראות אותך, שב למחוזותינו, והיה זה שכרי.
אביגדור
התמים | 10-02-2020 21:29
אני מרים ידיים. בכזה חוסר הבנה, כזה שיבוש, כאלה עיוותים טרם נתקלתי - וכבר נתקלתי בהרבה דברים. תמשיך בדרכך. אני בטוח שבזכותך יגיעו הרבה מזרחיים להשכלה גבוהה, לעמדות מפתח ולחיים טובים....במקום לראות את המציאות אתה שוקע ברחמים עצמיים ובתיאוריות מטופשות.
עכשיו הוכחת סופית - אין לך תקנה!!!
אביגדור | 10-02-2020 21:02
מהערבים, אתה מסיק לגבי היהודים המזרחים? ככה עובדת הלוגיקה שלך...??? בושה וחרפה אתה לא רק גזען, אתה אנטישמי !!! התיאוריה המעוותת שלך , שהופכת אותה לבסיס ויסוד בתפיסתך הנאלח, היא זאת שלא נותנת לך סיכוי להשתקם. פשוט קבעת- הלא מוצלחים, הגיעו לארץ היתר לקנדה וצרפת. כלל לא מעניין אותך, שזה כלל לא נכון, שזה תיאוריה שקרית!!! המוח שלך עובד ברברס!!! שים לב, איזה מניפולטור שקרי אתה - מהנתונים הנכונים והמאוד כואבים, על כך שהמזרחים לא נמצאים במספרים גדולים, במערכות המשפט הרפואה המדע וההנדסה, אתה מסיק, שהסיבה לכך היא , כנראה לארץ הגיעו הלא מוצלחים!!!, לא בגלל שאחיך הלבנים הנאורים, תקעו/קברו את המזרחים בשלומי, במצפה, במעלות, בירוחם, בדימונה, בערד....בלי לתת להם עתיד לתקווה, אפילו על שיחות טלפון, חייבו אותם בתעריף גבוה...., איך לא חשבתי על זה? למה שכחת את העובדות האלה, ועוד הרבה עובדות כואבות אחרות...., למה , למה, אתה בכוונה רוצה לשכוח, מכחיש שואה שכמוך!!!! עכשיו, תבין למה אין לך תקנה, אתה פשוט אבוד.
ועוד לאביגדור
התמים | 10-02-2020 19:57
אתה לא רק פופוליסט חלול אלא גם מעוות את דברי שוב ושוב כדי שיתאימו לתיאוריה שלך. אני כתבתי שלא לתת למזרחיים להיכנס לעליון ??? או שאתה טיפש גמור או דמגוג חלול. שתי האופציות לא מרנינות לב. אני מתייחס לסיבות העובדתיות שהביאו לכך שמזרחיים לא נמצאים במספרים גדולים, לא רק במערכת המשפט אלא גם בהרבה מקומות אחרים כמו רפואה, מדע והנדסה. אין בדבריי מילה אחת על גנטיקה או הגדרות סטריאוטיפיות. אתה מכניס דברים לפי ואז תוקף את מה שלא כתבתי - וזו דמגוגיה שקרית בגרוש. במקום לטעון טיעונים שקריים עדיף שתתייחס לעובדות. כן, גם תכניס לראשך האטום שמשפחה שלא מעודדת השכלה ולא מחנכת למוטיבציה גבוהה - בולמת את קידום ילדיה. לתרבות יש השפעה. כן, גם תכניס לראשך האטום שכאשר השיכבה המשכילה והעשירה של יהודי המאגרב היגרה לצרפת ולקנדה בעוד העניים והלא משכילים הגיעו לישראל - ממילא הסיכוי שהמגיעים לישראל ללא השכלה פתאום ייהפכו לרופאים, מדענים ועורכי דין - לא קיים. לצערנו גם מוכרת התופעה של דור שני ושלישי לעוני, שלעיתים הוא כלכלי ולעיתים הוא תרבותי. התוצאה זהה : מילכוד תרבותי והשכלתי. אין לכך שום קשר לגזענות. יש לכך קשר למציאות - דבר שבעיני טומטומים כמוך לא כל כך חשוב. מציאות היא דבר אחד - ותיאוריות מטופשות בעיניכם הן דבר אחר. בחיים האמיתיים למציאות ולתיאוריות סוציולוגיות יש קשר הדוק. חברה שלא מעודדת הישגים אקדמיים ולא מאפשרת לילדיה את התנאים להגיע להישגים - לא תצמיח מתוכה בעלי הישגים כאלה. פשוט מאוד. ואם תרצה לרגע לצאת מצרות האופקים החולנית שלך ובאמת להתבונן קצת יותר לעומק, תסתכל על החברה הערבית והישגיה ועל כמות מקבלי פרס הנובל מבין היהודים לעומת אלה שקיבלו פרס נובל מבין הערבים, שמספרם גדול עשרות מונים ממספר היהודים. אלה התוצאות של חברה מתקדמת מול חברה הקפואה על שמריה שלא מעודדת השכלה. אז לגדף אותי ולהשתלח בי זה יופי - אבל כך לא תקדם אפילו מזרחי אחד, לא רק לבית המשפט העליון אלא גם למכון וויצמן או לטכניון.
תודה שהשקעת וניסית לתרץ, לפחות משהו זז אצלך.
אביגדור | 10-02-2020 19:03
גם אני ניסיתי, באמת ניסיתי למצוא בתגובתך, ולו נקודה אחת קטנה, נקודת סינגור על אחינו היהודים, האומללים הגזענים. לצערי, ממש לצערי הרב, אתה שקוע כל כך עמוק בתוך זה, שאין לך אפשרות להרים את הראש. כולך סטריאוטיפים, והגדרות מעוותות. תרבות בשבילך זה על פי הגדרתך בלבד, אתה הופך אוסף של מקרים פרטיים, ועושה מהם כללים, בדמגוגיה זולה, מסיק מסקנות לפי תפישת עולמך המעוותת, בלי טיפת בינה או הגיון. ואתה עוד מתעקש, להסיק את הפאנצ ליין שלך, שמאחר שכל מה שכתבת זה עובדות מוכחות, אזי אין לאפשר למזרחיים להיכנס לעליון, כי זה נגד המחקרים והסטטיסטיקות. אתה פשוט מקרה אבוד.
לאביגדור
התמים | 10-02-2020 14:48
גלגל עיניים כמה שאתה רוצה, סתם קשקוש פופוליסטי חלול. לא מדובר בגזענות. בוודאי שהפוטנציאל של כולם בעת לידתם שווה. אבל גם ברור לגמרי שמימוש הפוטנציאל קשור לסביבה התרבותית והכלכלית ממנה מגיע כל אחד. כעובדה, מי שהוריו משכילים יותר מן הממוצע - קרוב לוודאי שגם הוא יהיה משכיל יותר מן הממוצע, כי הערכים שספג בבית והדוגמה שראה לנגד עיניו דוחפים אותו לזה. גם ההיפך הוא הנכון. כן, גם להיבט הכלכלי יש השפעה וכל אזרח במדינה יודע זאת. כשיש אפשרות להעניק לילד חינוך טוב יותר ( ויקר יותר ), שיעורי עזר וחוגים - נקודת הזינוק שלו טובה יותר מילד שלא זכה לתנאים אלה. אז אל תבלבל במוח. גם לסביבה התרבותית ולערכים עימם גדלים יש השפעה מכרעת. רוב ילדי החרדים יהיו חרדים, רוב ילדי החילונים יהיו חילונים. רוב ילדי המשכילים יהיו משכילים ורוב ילדי הלא משכילים יהיו לא משכילים. חריגים יש תמיד, אך אלה היוצאים מן הכלל. תפסיק עם השטויות החלולות על השמאלנים ותסתכל סביבך. מי שגדל בבית שבו הערך של השכלה והתקדמות אינו נחשב - קרוב לוודאי שלא ירכוש השכלה גבוהה. הוא הדין במי שגדל בבית שבו לא היה כסף לחוגים, לספרים, למחשבים, לשיעורי עזר. השילוב שבין הדברים יוצר את הדור הבור הבא. ואגב, עוני הוא לא פעם חוסר יכולת לקבוע סדר עדיפויות נכון. מי שבמקום בחינוך ישקיע כסף בבר מצווה מפוארת, סוג של שופוני, לא רק שיחסר לו כסף לחינוך אלא שהוא משדר לבנו שחינוך לא חשוב וראוותנות כן חשובה. פקח עיניך ובמקום להשתלח בי בצורה מטופשת תקרא קצת סטטיסטיקות ומחקרים של סוציולוגים. ובא לציון גואל.
לא תמים,סתם מיתמם, גזען אמיתי.
אביגדור | 10-02-2020 13:55
שים לב כמה אתה שטוף גזענות, רק תקרא שוב את מה שכתבת, קבעת אבחנה- *לכאן הגיעו הפחות מוצלחים*, ולמה, כי האמידים והמשכילים, היגרו לקנדה וצרפת!!!, אתה אפילו לא קולט מה אתה כותב. שים לב, איך המוח המעוות והגזען שלך עובד, אתה אומר שמי שלא זכה להיות אמיד או משכיל, אז כנראה זאת בעיה גנטית, ואין סיכוי שיצא ממנו משהו. לא ממנו, ולא מצאצאיו, הוא פשוט לא יוצלח!!! אתה מבין עד כמה עמוק אתה בבוץ הגזענות. וזאת היא בדיוק הגזענות של השמאל הנאלח, הם אפילו לא מרגישים עד כמה הם מבחילים. להקיא ממך.
לצרפת וקנדה
התמים | 10-02-2020 12:22
היגרו היהודים האמידים והמשכילים. לכאן הגיעו הפחות מוצלחים ....למה רק בעולם המשפט ? כמה רופאים מזרחיים יש לעומת מספרם באוכלוסיה ? כמה מהנדסים וכמה חוקרים במכון וויצמן ובטכניון הם ממוצא מזרחי ? נגיד שלא מקדמים מזרחיים במערכות המשפט. אבל, מי מפריע להם ללמוד רפואה מדע והנדסה ? למה לא רואים אותם במספרים גדולים במקצועות האלה ? הבלון הזה חייב להתפוצץ מתישהו. כל עוד ההשכלה לא תהיה ערך עליון בבית המזרחי, וכל עוד השאפתנות האישית והשאיפה למצוינות והישגיות יהיו מילות גנאי - אלו התוצאות. השינויים מתרחשים - אבל הם איטיים.
2
יש מזרחים ויש מרוקאים, לא כולם מרגישים מקופחי
רחל | 10-02-2020 12:20
אני מזרחית! ומה לעשות כשאמא אשכנזיה לוחצת ללמוד ואמא מרוקאית רק אומרת כפרה עליך, אז אלה לומדים באוניברסיטה ורוב התכניות ריאליטי מלאות מרוקאים שרוצים קיצור דרך לעושר לפרסום. תמיד הם חושבים שמגיע להם. לא תשמעו עירקים, סורים, תימנים שמתלוננים על קיפוח, רק מרוקאים. גם כשהם שרים בממשלה, הם רק מתלוננים וצועקים ולא מנסים להשפיע ולתת השראה טובה. רק רוצים לקבל בלי להתאמץ. עירקים כולם משכילים ומגיעים ולא שומעים מהם תלונות קיפוח. המרוקאים הורסים את המדינה, וביבי משתמש בהם. והם נופלים בפח שלו וממשיכים ״רק ביבי״, גם כשהוא שם עליהם פס.
יפה כתבת, רחל
בצלאל | 10-02-2020 15:19
מרוקאים עושים רעש מיותר
וואו, כמה טימטום.
אביגדור | 10-02-2020 14:01
זה נכון, גזענות היא לא רק בין אשכנזים הספרדים. אלא גם בינהם עצמם, למשל אצל האשכנזים - בין הונגרים לרומנים, לפולנים.... ומאידך גיסא, גם אצל המזרחים, למשל - בין רחל ה*מזרחית* למרוקאים!!!
3
יופי הימין מתחיל לקדם פוליטיקת זהויות
יופי | 10-02-2020 12:44
כמו השמאל הרדיקלי בארהב הימין מאמץ את פוליטיקת הזהויות של שיוויון בתוצאות תפקידים מקצועיים צריכים להיות מחולקים שווה בין כל גווני האוכולוסיה לפי רמת הדיכוי והכמות שלה באוכלוסייה כלומר אם למשל יש 30 אחוז מזרחים ההרכב המקצועי צריך להיות גם באותו אחוז. ככה אין באמת מינוי על בסיס מקצועי אלא על שייכות לקבוצה וככה גם הרמה מקצועית פוחתת.
למגיב אמיר
התמים | 10-02-2020 13:12
אתה רוצה שיוויון נוסח סדום ועמורה : את כולם מודדים לפי מיטה אחת. מהגבוה מקצצים ואת הנמוך מאריכים....שיוויון צריך להיות בין אנשים עם תכונות שוות או דומות. סטודנט שציוניו נמוכים לא יתקדם כמו סטודנט שציוניו גבוהים. לא תרצה שיטפל בך רופא חסר כישורים שנתמנה כרופא רק משום שהוא שייך לעדה מסוימת. הוא הדין במהנדס שמתכנן את ביתך או בשופט שדן בעניינך. אתה רוצה אדם מקצועי ולא מי ששייך לעדה זו או אחרת.
זה מצוין. זו הדרך להביס את כנופיית שלטון החוק
אמיר | 10-02-2020 12:55
הרי הם טוענים שהם מגיני זכויות הנדכאים והחלשים ואבירי השיוויון. והרי אצלם אין שיוויון בכלל, לפי שיטתם
4
מ"ה
אזרייה | 10-02-2020 13:16
ל מ ה ? ! ? ! גרבצ מתעקש ! נפשעת ! וולגרית ! ברוטאלית ! בלי שמן ! פלילית ! לדחוף פליליסתינאים ! לתוך כנסת י ש ר א ל ! בשעה שיש להם פרלמנט משלהם ! הן בעזזע והן במו קעקע ע !
5
שופטי בג"צ הורסים את המוסד הזה
יאיר | 10-02-2020 13:45
רק חוק יתקן המצב. חוק המחייב העסקה של אנשים באותו יחס שלהם באוכלוסיה . כן זה הקריטריון. לא רק בבתי המשפט , גם באוניברסיטאות , גם במשרות הבכירות במשרדי הממשלה ,.
ותרצה שיטפל בך רופא
התמים | 10-02-2020 16:07
שהתקבל לא בגלל יכולותיו אלא בגלל העדה ממנה בא ? או שאת ביתך יתכנן מהנדס שלא יודע לתכנן אך נולד לתפוצה הנכונה ? אנשים צריכים להתקבל ללימודים ולעבודה על סמך כישורים ולא על סמך מוצא עדתי.
6
אנחנו באמת פחות מצטיינים בתחומים מסוימים
ספרדי | 10-02-2020 15:17
כצפוי, הכתבה מציגה את הסימפטומים בלבד ולא יורד לשורש הענין. ושורש הענין הוא שאנחנו הספרדים פחות טובים (בינתיים) בכל מיני דברים כמו פוליטיקה (הרב פרץ), מדע (אין שמות), ואפילו תורה (הזנחנו את התורה האותנטית שלנו ונהרנו אחרי האחרונים של אירופה. רק הרב עובדיה איזן קצת את המצב). אנחנו פחות שכלתנים וממוקדים במטרה, זו עובדה. יש לזה הסברים כאלה ואחרים, אבל זו עובדה. אז מספיק להתלונן! נאזור כוח, נלמד מאחינו האשכנזים המלומדים, ויום אחד נהיה שווים באמת, לא שווים כי התלוננו. אה, ואוחנה הוא שר המשפטים לא בגלל שהוא ספרדי, אלא בגלל שהוא הומו. גם את זה לא יאמרו בכתבה הקורקטית.
7
אוחנה סירב למנות את ציון אילוז לפרקליט המדינה
רון | 10-02-2020 16:38
היועמש הציע רשימת מועמדים למשרת פרקליט המדינה בניהם פרקליט מחוז דרום ציון אילוז שאני מנחש לפי שמו שלא הגיע מפולניה. אוחנה העדיף למנות פרקליט עם שם פחות מזרחי... גם אדוניו הקיסר ביבי הראשוןמינה שני יועמ''שים מחוץ למערכת, אבל משום מה לא הצליח למצוא מועמד ראוי חוץ מוינשטיין ומנדלבלט שאני מניח שלא באו מצפון אפריקה. היה לנו יועמ''ש מזרחי - מני מזוז מינוי של שרון (יותר וועדת המינויים, אבל עדיין תחת שרון ) ביבי הקפיד לקחת יועמ''ש מחוץ למערכת גם בכהונתו בראשונה ב 1996 אז מינה את רוני בר-און (פולניה רבתי ) ואליקים רובינשטיין (לא מיוצאי תימן). שורה תחתונה - כל המינויים של ביבי מחוץ למערכת ככה שיכל לגוון קצת אבל הוא הקפיד למנות תמיד רק אשכנזים טהורי גזע. אני מאשים את השמאלנים בזה, ידוע שהם שולטים בביבי והוא רק בובה שלהם
8
מחלת הגזענות
הפילוסוף | 13-02-2020 12:42
מקריאת ההתכתבות כאן ברור שאביגדור צודק והתמים הוא לא יותר מגזען בור וחשוך, אשר לא מודע לעומק הטמטום והפתטיות שלו, המכסים כנראה על רגשי נחיתות עזים וצורך עמוק בתחושת עליונות על האחר, יהיה אשר יהיה. זאת, תוך אימוץ דעות קדומות לא מבוססות כבסיס לתפיסה האידיאולוגית הגזענית שלו.