אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביקורת: צפיתי בסרט בהלם ובזעזוע; זהו ניבול פה, כפשוטו

נעה איתם הלכה עם בנה לצפות בסרט 'קשר חופשי' העוסק בהתמודדות של נער דתי עם שמירת הברית וחזרה מזועזעת. במקום שבית המדרש ישמור רמה של עדינות והתרחקות מכיעור, הוא מפיק תוצרים שיביכו את אחרון מנבלי הפה החילוניים! איך אפשר להיות כל כך מנותקים? איך אפשר לאבד כל בושה?

ביקורת: צפיתי בסרט בהלם ובזעזוע; זהו ניבול פה, כפשוטו
  מזעזע. מתוך הסרט קשר חופשי

קראתי כמה ביקורות על הסרט "קשר חופשי" בעיתונות המגזר.

רמזי הדברים הטרידו אותי (בעיתונים לא העזו לכתוב במפורש במה עוסקת העלילה), אך כאשר בני ביקש לצפות בסרט, שהוקרן ביישובנו, החלטתי שאם הרב שמואל טל שליט"א נתן הסכמתו, אין לי מה לחשוש, והרשיתי לו, לבתי הגדולה ולעצמי לצפות בסרט.

צפיתי בסרט בהלם ובזעזוע. לאחר שנרגעתי, ניסיתי להגדיר לעצמי מה כל כך הפריע לי והגעתי לתובנות הבאות:

1. זהו ניבול פה, כפשוטו. "הכל יודעין כלה למה נכנסה לחופה, אלא כל המנבל פיו, אפילו חותמין עליו גזר דין של שבעים שנה לטובה, הופכין עליו לרעה" (שבת ל"ג ע"א). הגמרא מדברת במצווה, הנחגגת ברוב עם ושמחה, ובכל זאת, אין מזכירים אותה במפורש. היא עניין שבינו לבינה, צנוע ונסתר, ומי שמדבר עליה, מנבל את פיו ומוחק בכך שנים של שכר על תורה ומעשים טובים. כל זכויותיו אינן עומדות מול גילויים של עניינים שהשתיקה יפה להם.

עדינות, צניעות, רגישות וטעם טוב אינם עניין של מותר ואסור, הם קודמים להם, הם חלק מדרך ארץ שקדמה לתורה. אפילו בעולם הפרוץ שבו אנו חיים, שבו חושפים הכל, ומדברים על הכל, אפילו בעולם הזה, נושא האוננות כמעט שאינו מדובר. נראה שעדיין נותרה מעט בושה, שנותר בדל של הבנה כמה כיעור, בדידות ואומללות יש בחטא זה.

כיצד יתכן שדוקא אנשים שבאים מלימוד תורה אינם מבינים זאת? במקום שבית המדרש ישמר רמה של עדינות והתרחקות מכיעור, הוא מפיק תוצרים שיביכו את אחרון מנבלי הפה החילוניים! מה יקרה כשהסרט הזה יגיע לעיניים חילוניות? "אהה", יגידו, "אז בזה אתם עסוקים כל היום…" איך אפשר להיות כל כך מנותקים? איך אפשר לאבד כל מבוכה ובושה?

צפו בטריילר לסרט "קשר חופשי"

2. המחשבה שעיסוק ודיון בשמירת הברית יקדמו את ההתמודדות עם חטא זה שגויה מיסודה. כידוע לכל עוסק בחינוך מגיל הגן ומעלה, הדרך הנכונה, הקלה והבריאה להימנע מצרות היא להעסיק את התלמידים בפעילות חיובית. מעשים רעים נובעים בדרך כלל מבטלה ומשעמום, ומי שעסוק בעשיה, אין לו זמן לחטוא (כדברי הקוצקערלחסידיו).

אזהרות והתראות רק הופכות את מושא האזהרות למסקרן, מפתה ומושך. אין טעם לדוש בסכנות האינטרנט והסרטים הלא צנועים, ולצייר בפרטי פרטים את השפעותיהם השליליות. כך רק מעצימים את הבעיה. צריך לדאוג לגודש של תעסוקה חיובית, לעומס טוב של פעילות פיזית (החסרה מאד במוסדותינו!), שכלית ומעשית, ואז, לא יוותר לנערים זמן וכוח לחטוא.

אני תקווה שהסרט הזה יגנז (אפשר אולי לתיתו בידיהם של יועצים חינוכיים, ככלי עזר לעידוד נערים המגיעים למצבים קשים, במסגרת של טיפול אחד על אחד), ושיוצריו (המוכשרים) יבטאו את יכולותיהם ביצירות שיקדשו שם שמים ויועילו לכלל ולפרט.

==

המאמר הופיע ב'בסוד שיח' בעריכת שאול שיף.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
אתה לא יודע מה הולך עם הנוער - סרט אמיץ מרגש ונוגע ללב
אביעד | 06-02-2013 14:11
ראיתי את הסרט, התרגשתי מאוד מאוד !! וכל חבריי גם כן. הנוער "אוכל סרטים", והסרט הזה סוף סוף עוסק בנושאים שמטרידים אותנו מקרוב, בצורה חזקה ואמיתית !
2
אם כבר אתה מנותק ממה שקורה עם הנוער היום
אפרים | 06-02-2013 14:13
הסרט מאוד עדין. ראיתי אותו. תאמין לי שהוא נוגע רק בקצה קרחון של מה שעובר על כל נער דתי. יישר כח ליוצרים ! וחבל שאלו התגובות לפורצי דרך.
3
הייתי בהקרנה בירושלים במרכז מורשת מנחם בגין- הפתעה קטנה
| 06-02-2013 14:43
הייתי בהקרנה בירושלים במרכז מורשת מנחם בגין, לפני כמה חודשים, מעניין היה לראות הרבה רכזים ואנשי חינוך רבנים ועוד, שדווקא חיזקו את הסרט. גם הרב שמואל אליהו היה שם ודיבר ועודד. לדעתי הבן אדם לא בקרקע בכלל ולא מכיר את הנוער בכלל בכלל וכדאי שהוא יגנוז את המחשבות שלו עד להודעה הבאה, אחלה של רעיון לסרט, סוף סוף מוציאים את הלכלוך החוצה ושמים על השולחן ומתחילים לנקות זה עדיף מאשר לטאטות מתחת השטיח.
4
זה עדין מאוד
יהונתן בר | 06-02-2013 14:52
כל נער דתי חשוף היום בעוצמה רבה לדברים הרבה יותר גרועים שהסרט רומז להם בעדינות רבה. כשמחפשים פתרון לבעיה זה לא מעצים אותה. סרט עדין ורגיש שמדבר על בעיה שהנוער כל כך רוצה בה הדרכה וכיוון. מילא היינו מטפלים בבעיה בחדרי חדרים, אז אולי לא היה צורך להוציא את זה החוצה. ובקשר לציבור החילוני, אתה באמת חושב שיש פה משהו שיביך חילוני?!?!?!
5
אז איך כן צריך להתמודד עם זה?
נתן | 06-02-2013 15:55
התעלמות מהבעיה והגברת הפעילות הגופנית לא תביא לפיתרון הבעייה. הנוער ידע להשיג מקורות מידע גם בלי זה. (האם את מדברת רק על ישיבות תיכוניות או גם בישיבות ההסדר ובישיבות הגבוהות בהן הפעילות הגופנית לא מקבלת שום יחס רשמי למרות שגם שם יושבים לא מעט רווקים)
6
מאמר תמוה
ג. אורן | 06-02-2013 16:18
לא מבין מה העיסוק המוגזם ב: מה יקרה אם הסרט יגיע לחילוניים? מה הם יגידו עלינו אז? .... ממה הפחד???
7
לנועה היקרה,
אברהם כהן | 06-02-2013 16:29
צפיתי בסרט הנ"ל. ראשית, לדעתי עיקר עלילת הסרט היא על קשר עם ה'. הסרט אכן מיועד בעיקר לבנים אך לא מן הנמנע שגם יכול להועיל לבנות (במפורש כתוב שמיועד לבנות מעל 18). לגופם של דברים, הסרט מנסה כמה שיותר להיות עדין ועם זאת לא לחטוא לאמת. בעניין עצם ההתעסקות בנושא, אנחנו צריך לדבר על נושא זה שלצערנו מעסיק כמעט יום יום את ילדינו ותלמידינו. זה נאיבי בצורה מבהילה לחשוב שאם אנו כמחנכים לא נתייחס לנושא אז הוא יפתר מאליו. ואכמ"ל. ולפחד מ"מה יאמרו" אחינו האהובים שאינם שומרי מצוות זה גם שטות מוחלטת. דבר נוסף, אני אישית יודע על בני נוער שהתחזקו מאוד מצפייה בסרט זה וכידוע כוח הקולנוע חזק לאין ערוך מכל שיחה נוקבת בעניין. בנימה אישית, שאלי את בנך היקר הי"ו מה דעתו על הנושא ובכלל ועל הסרט בפרט ותתפלאי לשמוע את תגובתו.
8
על מה אתם מדברים?
נורית | 06-02-2013 16:37
אתם בטוחים שראיתם את הסרט? לא הגיוני. אין שם שום ניבולי פה וזה סרט צנוע ביותר. נראה לי טעות.
9
האמת: את אשה וכמו הרבה נשים אחרות
מחנך בישראל | 06-02-2013 18:08
כולל אשתי היקרה,וכולל רבניות חשובות, אין לכם מושג מה בנים וגברים (גם נשואים) עוברים בהתמודדות שלהם עם יצר המין!! ואכמ"ל. הנשים פה מחוץ לדיון.
10
איפה אפשר לראות את הסרט ?
שלומי | 06-02-2013 18:34
11
התמודדות אמיתית עם אתגרי הדור
יונה פרסבורגר | 06-02-2013 20:20
לפני כשמונה שנים, כשהגלישה באינטרנט היתה מצומצמת בהרבה מאשר היום, והנוער עסק "בדברים אחרים", ראיתי כי במקום שיש גלישה - יש נפילות קשות. עם הזמן, הבעיות הפכו לשיטפון, התפתחו בעיות קשות של התמכרות, ובמיוחד התמכרות למין. הגענו לעידן בו הנושאים האלה כל כך נגישים וחשופים שאין ברירה אלא להתמודד אתם באופן ישיר. בגמרא ובמדרשי חז"ל אנו מוצאים עיסוק ישיר מאוד בנושא יצר המין, שהביטויים בסרט "קשר חופשי" מחווירים לעומתם. בגלל התפתחות היהדות הגלותית איבדנו את טבעיות החיים, ולעיתים ההתייחסות המוסרית שלנו דומה למוסר נוצרי מתחסד. הנוער של היום דורש חיזוקים חיוביים אך גם דורש שידברו אתו בצורה אמיתית על הבעיות שלו.
12
לא מסכים בכלל עם סעיף 2
הראל | 06-02-2013 22:50
ראשית, לא צפיתי בסרט. שנית, את צודקת שהדרך הטובה ביותר להימנע מצרות כאלה ואחרות היא עיסוק חיובי, אבל זה לא סותר את העובדה שצריך, סליחה, חייבים (!!!!!) לעסוק באיסור עצמו. לדעתי יותר כדאי להטיל מגבלת גיל על הסרט מאשר לגנוז אותו.
13
תתפלאי, אבל בכל בית מדרש עוסקים בכניסת כלה לחופתה
א | 07-02-2013 8:14
בית המדרש עוסק גם בנושאים אינטימיים אך בצורה צנועה וטהורה, כפי שנעשה גם בסרט.
14
את סגורה שראית את הסרט?
אליסף צור | 07-02-2013 8:30
אין שום ניבולי פה. רואים שהשקיעו מחשבה רבה איך לדבר על הנושא תוך כדי שמירה על גבולות ברורים. אולי בגלל שאת לא כל כך מכירה את המציאות את מזועזעת. לו יצוייר שהתופעה כמעט לא מצויה אז באמת לא שייך לעסוק בנושא בפומבי. אבל לצערנו המצב נראה אחרת...
15
נשים מנוגה וגברים ממאדים
צביקה | 07-02-2013 13:36
אכן כבוד הרבנית, את מגיעה מכוכב לכת אחר. אם היית מבינה, איזה כח יש ליצר העריות, אילו עוצמות של פיתוי ובכמה טונות של משקל הוא מכביד על כל נער מתבגר (ובייחוד ובייחוד בימינו שהכל פרוץ ברמות שלא היכרנו לפני חמש-עשר שנים) אם היית מרגישה אפס קצהו של הקושי בהתמודדות הזו, בכמה סבל היא כרוכה למי שבאמת רוצה לעבוד את ה'. תחושה של חוסר אונים - אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי, נפילות פעם אחר פעם. הרבה פעמים בלי אפשרות לפנות למישהו מרוב בושה, והרגשה של ייסורי מצפון נוראיים ותחושת בדידות - חוסר אמונה שמישהו באמת יכול להבין אותו או לעזור לו. אם היית מבינה, היית מרגישה לבד שמשפט כמו זה שכתבת "הדרך הנכונה, הקלה והבריאה להימנע מצרות היא להעסיק את התלמידים בפעילות חיובית. מעשים רעים נובעים בדרך כלל מבטלה ומשעמום, ומי שעסוק בעשיה, אין לו זמן לחטוא ". אין לו כמעט אחיזה במציאות, היצר הרע לא מבדיל בין עסוקים ללא עסוקים, בין עמוסים לבין מובטלים ומשועממים הוא מבקר אצל כולם, והוא ערמומי מספיק כדי לדעת במה לתפוס ואיך להפיל לדעתי כמעט כל אחד. תחיבת הראש כבת יענה, כמו שאת מציעה, לא הוכיחה את עצמה בד"כ בפתרון בעיות, דווקא הצפה של הנושא הכאוב בצורה חכמה ועדינה על פני השטח - היא דרך ראויה להתמודדות. הסרט הזה בהחלט עושה צעד יפה לכיוון הזה יישר כח ! נקווה שיהיו עוד שיצעדו על השביל הזה. עם כל זה ברור שיש כאן חומר לא פשוט לעיכול (לנשים) ולכן אני מסכים שעדיין לא נכון היה להמליץ צפיה בסרט לנשים לא נשואות שבאמת יכולות להיות נבוכות ואין להן תועלת מיוחדת מצפיה בסרט.
16
לא כל עיסוק בנושא מיני הוא ניבול פה
בן | 10-02-2013 2:48
הכל תלוי בהקשר. הגמרא עוסקת בכל הנושאים הכי אינטימיים שאכן אפילו חילונים לא מעזים לעסוק בהם, כמו הוצאת זרע לבטלה ואף בנושאים יותר אינטימיים או "גסים" מזה. זה תפקיד התורה - לעסוק בכל רבדי החיים ולנסות לתקן אותם.
17
האמת על הציבור הדתי לאומי נחשפת
שי | 10-02-2013 21:16
זה מה שקורה שהולכים נגד התורה והמצוות במסווה של כיפה צבעונית בגודל חצי שקל. תמשיכו לאפשר עירוב של בנים ובנות, תמשיכו להתיר אינטרנט במסווה של מודרניזציה ונאורות, תמשיכו להתיר לבחורים ללכת לצבא למרות כל הנסיונות שחווים בצבא ההגנה לישראל, תמשיכו להתיר שירות לאומי עם ערבים רחוק מהבית שכולם יודעים שהבת רוצה רק לברוח מהבית. בקיצור תמשיכו....
18
קשקוקים בשכל!
נורמלי אחד | 11-02-2013 18:28
נראה לי שלמו לך כדי שתכתבי את זה..
19
מה חילונים יגידו?? דתיים מאוננים!!!
גידי | 29-03-2013 17:21
וואו
20
את פשוט חייה בעולם דמיוני
אמא צעירה לילדים | 04-12-2014 15:45
מה לעשות שבדורנו זה המציאות. אם את חושבת שהבן הצדיק שלך מעולם לא נפל באינטרנט את כנראה על כמה פטריות הזיה חזקות. כל הידע של הנוער היום על קדושה (מילה יפה ליחסי מין) נמצא רק מהאינטרנט הפרוץ שההורים שלנו הכניסו לבתים. ואחרי זה עוד באים בתלונות למי שמנסה לשפר? ראיתי את הסרט, הסרט בהחלט לא רגיל, בנושא לא מדובר. אבל אני דווקא יצאתי מחוזקת מהסרט - שהנה, קם דור שלא מתבייש בלתקן ולדבר על הדברים האלה. כי כל היום מסתירים בחדרי חדרים ואז הנוער עוזב את עולם התורה וכולם בוכים. הנה חמוד, יש עוד אנשים בצרה שלך. הגיע הזמן לחזור חזרה לאבל'ה שבשמיים.
21
מי נתן לנשים לראות את הסרט
מרדכי | 08-03-2016 17:48
בשבילי להראות סרט כזה לאשה הוא מסירת מידע מסווג לאויב נשים הם האויב של כל נער כיום הם הגורמים ל99 אחוז לחטאים אלו, אם את חושבת שאת יכולה לפתוח את הפה על הנושא הזה כדי שתסגרי אותו מהר כי את לא מבינה כלום בנושא זה, אני לא מבין למה מותר להראות אותו לבנות ולא אסרו אותו הרי אם היה סרט כזה על עניני צניעות של בנות בחיים לא נותנים לשום בן להכנס להכנס מצפה שיתקנו עוול ולא יתנו לשום אשה לראות סרט זה
22
סרט מדהים!
דן | 25-03-2020 0:01
סרט עדין מאוד שמאוד חיזק אותי. חבל שמי שרשם את הכתבה לא יודע על ההיתמודדויות של בני נוער. סופסוף מביאים את הנושאים האלה בצורה טהורה שמחזקת!!