אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

זהירות – תעודה בפניך!

ט"ו בשבט הוא חג האילנות, אבל להורים מבינכם וגם לתלמידים, הוא גם חג התעודות והציונים. נעה זינגבוים עם 5 עצות להורים על איך להתייחס לתעודות שהילדים מביאים

זהירות – תעודה בפניך!
  (אילוסטרציה: שאטרסטוק)

ט"ו בשבט הוא חג האילנות, אבל להורים מבינכם וגם לתלמידים, הוא גם חג התעודות והציונים. בין אם יש לכם אפרוחים קטנים בבית הנמצאים בצעדיהם הראשונים במערכת הבית-ספרית, ובין אם אתם הורים למתבגרים ומאחוריכם כבר פז"ם ארוך של תעודות, חלוקת תעודות המחצית היא הזדמנות מעולה עבור כולנו כהורים, להיות מעורבים בחוויה הלימודית של הילדים שלנו.

עוד באותו נושא

הוראות שימוש לפני פתיחת התעודות

ציפיות הן שם המשחק

ישנו הביטוי המוכר ש"צפיות יש רק לכריות", אבל כהורים, אנחנו מוצאים עצמנו לא אחת מסתובבים בעולם עם "שק" של ציפיות על הכתף, שהולך ומתמלא ככל שילדנו גדלים. אותו שק ציפיות, הופך פעמים רבות למעמסה של ממש ביחסנו עם הילדים, במיוחד בצמתים דוגמת קבלת תעודות, בהם נחשף לא אחת הפער בין הציפיות שלנו לבין המציאות בשטח כמו גם הרצונות השונים של ילדנו. לכן, אחת המשימות החשובות ביותר שלנו כהורים, היא להשליך הצידה את שק הציפיות, ולקבוע כנקודת המוצא שלנו לא את השאלה מה אנו מצפים מהילד, אלא מה הוא צריך ורוצה ומה נכון עבורו.

לא לפזול לצדדים

האח הגדול, השכן ממול, החבר הכי טוב – אנחנו מוצאים את עצמנו כל הזמן פוזלים לצדדים על מנת לבדוק איך הילד שלנו בהשוואה לילדים אחרים. זכרו, כאשר אתם מסתכלים על מישהו אחר, אתם בעצם לא מסתכלים על מה שחשוב – על הילד שלכם, שהוא יחיד ומיוחד. במיוחד בתקופה בה אנו חיים, בה הרשתות החברתיות ושיתוף המידע הבלתי פוסק חושף את הילדים שלנו כל הזמן למה שקורה בעולמם של הסובבים אותם, הם מוצאים עצמם כל הזמן משווים את עצמם ואת חייהם לאחרים. זמן קבלת התעודות הוא זמן מצוין עבורנו כהורים, להזכיר להם לכוון את אורות הבמה דווקא אל עצמם, אל החוזקות שלהם, ההישגים, ההצלחות וההשתפרות שלהם, ביחס לעצמם.

ההשתדלות והדרך הם העיקר

ציונים, מספרים או הערכות במילים – לא משנה איך נראית התעודה של הילד שלכם, בכל מקרה ישנה יותר מדרך אחת לקרוא אותה. חשוב לשים דגש על ההשתדלות והמאמצים שהילד משקיע, גם אם בסופו של יום הדבר הם לא תמיד משתקפים במלואם בציון הסופי. חפשו את "נקודות האור" של התעודה, המקצועות בהם הילד הצליח לעשות שינוי וחזקו אותו על כך. במקצועות בהם הייתה פחות הצלחה, עודדו אותם להמשיך ולנסות, ותזכירו להם, שהמסע עדיין לא תם ויש עוד הזדמנויות לשנות ולשפר.

לא לנהל הרצאות במעמד צד אחד

עם קבלת התעודות, גם אם יש לכם דברים חשובים להגיד ולהבהיר לילד, הימנעו עד כמה שניתן ממונולוגים חד צדדיים. חשוב שההתנהלות סביב התעודות תעשה בשיח פתוח והקשבה גם לדברים ולתחושות שחשוב להם להגיד ולבטא. מצאו דרך להעביר להם את המסר, שבמציאות הנוכחית  במערכת החינוך שלנו לציונים ומבחנים יש משקל מכריע, ועל כן האחריות והתוצאות של התנהלותם הלימודית מוטלות בראש ובראשונה עליהם. אולם, בו בזמן, נצלו את התעודה לשיח עמוק יותר על התחושות שלהם בעקבות התעודה, החוויה שלהם אל מול הצוות הלימודי והחברים, השאיפות והקשיים שלהם, ותזכירו להם, שלא משנה מה, אתם כאן כן להקשיב ולעזור להם להתמודד עם הכל.

==

נעה זינגבוים, יועצת ורכזת תחום טיפול בישיבה התיכונית אלוני הבשן מבית עמותת רוח הגולן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו