אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עלה השרף בתוכנו • דבר תורה קצר על פרשת בשלח

פרשת בשלח: ה' מסובב העם בדרך ארוכה במדבר שמא יפחדו וישובו למצרים. מדוע לא ניתן היה לעשות נס 'קטן' ולעורר בעם ישראל אומץ למסע?

עלה השרף בתוכנו • דבר תורה קצר על פרשת בשלח

עלה השרף בתוכנו. דבר תורה קצר על פרשת בשלח

בפרשת בשלח ה' מסובב העם בדרך ארוכה במדבר שמא יפחדו וישובו למצרים. מדוע לא ניתן היה לעשות נס 'קטן' ולעורר בעם ישראל אומץ למסע?

עוד באותו נושא

פרשת בשלח: למה ישראל אוהבים את מצרים

אנו לומדים מכאן עיקרון: נסים יכולים לעזור במערכות החיים החיצוניות אולם את בניית האומץ הנפשי צריך עם ישראל להבשיל בעבודה ארוכה עם עצמו – התמודדות עם ים-סוף; המן ומלחמת עמלק. השבוע אנו מציינים את חג האילנות. בט"ו בשבט העצים עדיין בשלכת והקרקע בוצית.

ההבשלה היא רק באביב, אולם בט"ו בשבט 'עלה השרף באילנות' – נוזל החיים הפנימי של העץ מתחיל להתעורר. כדוגמת מסע עם ישראל במדבר, תהליך ההבשלה נעשה באופן הדרגתי וללא קיצורי דרך.

בכל אחד מאתנו מצוי 'שרף', מלאך המבשיל לאטו. כוח חיים שהולך וצומח המאפשר לנו להגיע לפרי, להיכנס לארץ ישראל, להתמודד ולנצח.

==

קבלת דבר תורה שבועי מצולם ומשוכתב מהרב לונדין – ניתן לשלוח הודעת וואטסאפ (!) למספר 0545753771; ניתן גם להזמין שיעורים והרצאות מהרב במספר הזה.

שיחה שבועית של הרב ברדיו מורשת בימי ראשון בשעה 20:00. שיעור פרשת שבוע של הרב באוניברסיטת בר אילן בימי שני בשעה 20:00.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
תגובה
נאוה | 06-02-2020 12:58
רב מדהים צריך למנות אותו לרב ראשי .עוד השבוע
2
מדוע הדרך לגאולה ארוכה...
משה אהרון עו"ד | 06-02-2020 17:17
בסד. היסוד לעניות דעתי הוא אחר .לא התערבות האלוהים בליבו של עם ישראל לשנותו .אלא היסוד האחר : כי קרוב הוא. גאולה זקוקה לפרספקטיבה מרחב התנסות ובניין אי אפשר לדלג בקיצורי דרך בין גולה לגאולה . יש לבנות את ההבדל - האות א המסמלת גם אלוהים וגם אדם כהכשרה בסיסית לגאולה.
3
כאז כן היום
משה אהרון עו"ד | 06-02-2020 19:20
אמר לו הקבה למשה כתוב בתורתי : ולא נחם דרך ארץ פלישתים כי קרוב הוא. שגם בגאולת הקץ מששבים לארץ יעמדו הם גם כן אל מול ארץ פלישתים ושילמדו כי לכתחילה לא מנחנו הקבה דרך ארץ פלישתים .כלומר על גבה או ביטולה של ארץ פלישתים אלא לכתחילה בפשרה. עד כי לרחוק בא בן דוד להשלים בה בירושה. בגאולה השלימה
4
להיתחדש. עיברייה נוסעת בזמן לנבואה בת המאה 21
כאלה היינו | 06-02-2020 21:35
כל יציאת מיצרים פננטסטית הוליוודית. יד מלך הוליווד בה משבש טבע כרצונו. מתעתע בו מלהטט לא יאומן לחשוב למשל בזמן יהושוע איך שהיקפיא את השמש וירח למען עמו זה הרי טרוף ניפלא. כה מוזר. וככה היטילו מוראם על הכל מסביבם. שמו להם שם בכל ההיסטוריה התנכית הרי לכם העם של אלוהים. לא נורמלי לגמרי חחחחח. נבואה רבותי נבואה. בזכותה כל זה ומה ניפלא. השמים בתנך הואילו בטובם לנחות בקרקע על ענניהם בבקשה סיל וו פלא. הטבע מולכם הכי מצחיק בעולם .צחוקו הניפלא של אלוהים מלך הוליווד האמיתית הראשונה .מלכם של משה ודבורה מלך הנבואה. אליה אלישע מרים שרה יוכבד חולדה ישעיה ירמיה יחזקאל הם כולם בני המאה 21 .זכריה עובדיה אומרים גם אסתר ........