אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המאבק של עיריית תל אביב בהדרה – סתם מאבק בדתיים

יו"ר שוברות שוויון' יוצאת נגד דברי יועמ"ש עיריית תל אביב כי יוקם מכון כושר נפרד למען נשים מוסלמיות: "לא הגנה על נשים ולא שוויון מניעים את הנלחמים בהפרדה אלא סתם מאבק בדתיים, בתחפושת של זכויות"

המאבק של עיריית תל אביב בהדרה - סתם מאבק בדתיים
  Hadas Parush/Flash90

יושבת ראש תנועת הנשים 'שוברות שוויון', נעמה זרביב, הגיבה היום (חמישי) בנוגע להחלטה של עיריית תל אביב על הקמת מכון כושר נפרד למוסלמיות, וטענה כי הדבר חושף את פרצופה האמיתי של העירייה ומאבקה בדתיים בתחפושת של זכויות.

זרביב אמרה כי: "עיריית תל אביב, זו הידועה במלחמת החורמה שלה נגד אירועים בהפרדה של יהודים דתיים ומגיעה איתם עד לבית המשפט, מקימה מכון כושר נפרד למהדרין לקהל המוסלמי, בטענה כי הנשים המוסלמיות לא הרגישו בנוח וסרבו להגיע למכון מעורב".

"אין בי שום טענה על כך שעיריית תל אביב מקימה את מכון הכושר. להפך, אני מברכת על כיבוד זכויות הפרט של נשים וגברים מוסלמים המעוניינים בהפרדה, ומברכת לא פחות על חשיפת המניע האמיתי למאבקי ההדרה כביכול: לא הגנה על נשים ולא שוויון מניעים את הנלחמים בהפרדה אלא סתם מאבק בדתיים, בתחפושת של זכויות".

עוד הוסיפה כי: "ההתלהמות התמידית שעולה סביב קיום אירועים בהפרדה מגדרית לדתיים וחרדיים ושתיקת ארגוני הנשים במקרה הזה, חושפת כי לא מדובר במאבק פמיניסטי לביסוס ערכים המטיבים עם נשים ומטילה צל גדול על אמינות המאבק ומטרותיו".

עוד באותו נושא

ההורים מבית הספר הדתי ביפו עתרו נגד עיריית ת"א


8

לאחרונה, במהלך כנס שעסק בהפרדה מגדרית באוניברסיטת תל אביב, אמר יועץ המשפטי לעיריית תל אביב, עו"ד עוזי סלמן, כי העירייה תקים מכון כושר נפרד מגדרית המיועד לנשים מוסלמיות ויהודיות דתיות. במהלך הכנס אמר סלמן כי העירייה פועלת על מנת שלא להדיר אוכלוסיות בעיר, אך הוסיף כי גישה מוחלטת האוסרת הפרדה בין המינים בכל מקום פוגעת בקהלים רבים.

סלמן אמר כי העירייה פועלת על מנת שלא לייצר הפרדה פיזית במרחב הציבורי הפתוח: "אנחנו עובדים לפי נוהל הוועדה הבינמשרדית שאושרה בהחלטת ממשלה על ידי המשנים ליועץ. לא חשבנו שנכון לאשר הפרדה מגדרית בכיכר (אירוע 'משיח בכיכר'). ראש העיר, אמר שלדעתו לא צריכה להיות הפרדה מגדרית במרחב 'ציבורי פתוח', וזה הקו שנקטנו. בית המשפט אישר את האירוע מטעמים פרוצדורליים ולא מטעמים עקרוניים. בדיון אמרתי שהעמדה העקרונית שלנו היא שלא יהיו אירועים עם הפרדה פיזית בין נשים לגברים במרחב הציבורי הפתוח, מרחב שיכול להכיל רק אירועים הפתוחים לציבור הרחב".

עוד אמר מתי אפשר לקיים אירועים בהפרדה: "העירייה, כגוף שמספק שירותים לתושבים, צריכה לאפשר לכל אורחות החיים שקיימים בעיר, שיש בה ציבורים שונים, להתקיים. לכן, כל עוד זה נעשה במסגרת שלא מיועדת לציבור הרחב אלא לציבור מסויים אזי הם יכולים לקיים אותו, מבחינתנו, באותו מתחם שאנחנו נקצה".

לשאלה האם יתאפשר אירוע נפרד בנמל השיב סלמן כי "אם אירוע מיועד אך ורק לציבור חרדי או מוסלמי שמבקש לעשות הפרדה בין נשים לגברים והוא סגור רק לציבור הזה אז התשובה מבחינתנו כן".

כשהתבקש לתת דוגמאות עכשוויות לדבר, אמר סלמן כי יפתח ביפו מכון כושר שאמור לשרת את כלל הציבור באזור: "אנחנו פותחים מכון כושר חדש שאמור לשרת את כלל האוכלוסיות ביפו ובו יהיו, לשמחתנו, שתי קומות". סלמן הוסיף והסביר כי בשל הודעת נשים מוסלמיות כי לא יגיעו לחדר הכושר אם הוא לא יהיה נפרד, העירייה החליטה כי אחת הקומות תהיה נפרדת ותחולק בין נשים וגברים: "נשים מוסלמיות אמרו שהן לא יבואו למקום הזה אם לא תהיה הפרדה בין נשים לגברים. נשים חרדיות או דתיות שגרות בסביבה הזו היו באותה גישה. בשביל להנגיש את המקום לכלל האוכלסיות במקום, החלטנו שקומה אחת תהיה לקהל מעורב, בעוד הקומה השנייה תתחלק בין נשים לגברים לפי שעות. כך אנחנו משיגים איזון נכון בחובה של העירייה לספק שירותים לכל הציבורים שנמצאים בסביבה מסוימת".

בנוגע לחוק שאוסר הפרדה, טען סלמן כי הדבר דומה לחוף הנפרד בתל אביב: "תמיד צריך לחשוב איך  לא מדירים אוכלוסיות. לא לבוא בגישה טוטאלית או דוגמטית. צריך לזכור, שהמחוקק קבע את החוף הנפרד בתל אביב המופעל במשך השבוע בשעות נפרדות לגברים ולנשים, ובסופי שבוע נפתח לציבור הרחב. התפיסה העומדת מאחורי ההחלטה יכולה לעמוד במקומות שהן לא מרחב ציבורי פתוח אלא מקומות סגורים, שאפשר לייצר בהן איזשהו איזון נכון. אנחנו רוצים לאפשר לכל אחד מהציבורים שחיים באותה סביבה של מתנ"ס לחוות וליהנות מהמתנ"ס".

עיריית תל אביב הגיבה לדברים של יועמ"ש העירייה ומסרה כי "אמירתו של היועץ המשפטי לעירייה בכנס התייחסה להקמת מרכז ספורט לאוכלוסייה היפואית. במסגרת התכנון העלתה הקהילה המקומית רצונות וצרכים שונים, אשר היועץ המשפטי מצא כי הם עולים בקנה אחד עם החוק. יצוין כי חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה מוכרות לנו היטב, והעמדה המשפטית בעניין מרכז הספורט אינה סותרת את חוות הדעת של היועמ"ש לממשלה בנוגע להפרדה מגדרית במקומות ציבוריים. עם זאת, טרם התקבלה החלטה בנושא על ידי הנהלת העירייה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו