אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ההורים מבית הספר הדתי ביפו עתרו נגד עיריית ת"א

הורי התלמידים בבית הספר הדתי ביפו, יפה נוף, הגישו עתירה מנהלית לבית המשפט בדרישה לחייב את עיריית תל אביב להישמע להחלטת משרד החינוך שמתנגד לסגירת בית הספר, ולפתוח את ההרשמה אליו באופן מיידי

ההורים מבית הספר הדתי ביפו עתרו נגד עיריית ת"א
  Hadas Parush/Flash90

הורי תלמידי בית הספר הדתי ביפו הנמצא בסכנת סגירה, 'יפה נוף', הגישו לבית המשפט בעיר עתירה מנהלית, בה הם דורשים כי עיריית תל אביב תפעל בהתאם להנחיות החמ"ד במשרד החינוך שמתנגד לסגירת בית הספר, וכן כי תיפתח אליו ההרשמה לשנת הלימודים הבאה באופן מיידי.

בעתירה שהוגשה על ידי משרד עורכי הדין בן ארויה-וולף נכתב כי ההחלטה "התקבלה על ידי המשיבים במחטף ממש, ערב פתיחת הרישום לבתי הספר בשנת הלימודים הבאה. זאת, מבלי שניתנה לעותרים אפשרות אמיתית להביע דעתם עליה טרם קבלתה, וכאשר בבת אחת הם ניצבו מול מעשה עשוי, שכן מיד אחרי קבלתה, העירייה לא פתחה את הרישום לבית הספר".

עוד באותו נושא

עיריית תל אביב מצפצפת על משרד החינוך


7

בנוסף, בעתירה עולה האשמה חמורה מאוד נגד עיריית תל אביב, כי היא קיימה פעולות על מנת 'לייבש' את בית הספר מתלמידים ולהביא למצב שיאפשר את סגירתו: "למרות שבית הספר הוקם אך לפני שנים לא רבות, המשיבים לא תרמו כדי לטפח את בית הספר ולמעשה 'סייעו' לדרדור מספר הנרשמים".

"למשל, שבועיים לפני תחילת שנה"ל תשע"ט החליט המשיב להעביר את המנהלת למוסד חינוכי אחר בעיר. מנהלת חדשה נאלצה להיקלט ימים אחדים טרם תחילת שנה"ל תוך שנגרם נזק תדמיתי חריף לבית הספר, דבר שהוביל לביטול הרשמה בתחילת השנה של חלק מהתלמידים".

עוד הוסיפו כי: "משיקולים שונים וזרים, ובאופן מעורר תהייה, המשיבה שייכה אזורים בעלי סמיכות פיזית ליפה הר נוף, דווקא לבתי ספר אחרים. כך, תושבי שכונת נווה צדק (המצויה בקרבה פיזית ליפו) שויכו על ידי המשיבה לבתי ספר המרוחקים מהם יותר מבית הספר יפה נוף. בעבר שויכו לבית ספר ממלכתי – דתי מירון שעל גדות הירקון , ובשנה"ל הבאה מופנים עוד רחוק יותר, לבתי הספר הממלכתיים-דתיים אלומות (ברידינג) או מודיעים (ביגאל אלון)".

העותרים מוסיפים דוגמאות ל'ייבוש' בית הספר מתלמידים: "כך תושבי שכונת תל כביר (המצויה בקרבה פיזית ליפו) מופנים על ידי העירייה גם ליפה נוף, אך גם לבית ספר דיזינגוף בקרית שלו. אפילו חלק מתושבי יפו שויכו מלכתחילה על ידי המשיבה, משום מה, לבית הספר שורשים בשכונת שפירא".

ההורים מסכמים את טענתם בעתירה: "בשנים האחרונות, וזה היה 'סוד' ידוע, כוונת המשיבה הייתה לסגור את אחד מבתי הספר היסודיים של החינוך הממלכתי-דתי בדרום העיר. יחד עם זאת, רק בינואר 2020 נודע על כוונה קונקרטית לסגור את יפה נוף".

"לאור התנהלות המשיבה בשנים האחרונות ביחס ליפה נוף, ואי הפניית תלמידים מאיזורי רישום טבעיים אליו, עולה לפיכך שהמדיניות היתה "לייבש" את בית הספר, כדי שניתן יהיה להצדיק לכאורה בהמשך את סגירתו".

ההורים מצרפים לטענתם את מכתבה של מ"מ ראש מינהל החמ"ד, שושי נגר, לעיריית תל אביב שפורסם לראשונה בסרוגים, בו הודיעה לעירייה כי החמ"ד גיבש עמדה לפיה אין לסגור את בית הספר הדתי 'יפה נוף' ביפו, וזאת בשל שהדבר יפגע בקהילת הציונות הדתית בעיר וכן יביא להגירה שלילית.

נגר כתבה: "התברר לנו כי סגירת ביה"ס תוביל לפגיעה משמעותית בקהילה אשר הגיעה להתגורר בעיר מסיבות אידיאולוגיות של רב תרבותיות בעיר. קהילה זו מתרחבת ומתיישבת ביפו הודות למענה החינוכי הניתן בבי"ס יפה נוף, סגירת ביה"ס תביא להגירה שלילית מיפו ותפגע בצביון העיר ובאופי האוכלוסייה בה".

בנוסף, מאשימים ההורים את יו"ר הבית היהודי בעיר, חיים גורן, בניגוד עניינים. לטענתם, גורן הצליח למנוע את סגירת בית הספר 'שורשים' בשכונת שפירא, בו לומדים ילדיו, שהיה מועמד לסגירה כבר לשנה"ל זאת, וזאת בשל כוחו כמחזיק תיק החינוך בעיריית תל אביב, מה שהביא למצב בו העירייה תנסה לסגור את בית הספר 'יפה נוף'.

כזכור, סיפור בית הספר נמשך על פני זמן רב, כאשר עיריית תל אביב מעוניינת לסגור אותו בכדי הפוך את המקום לבית ספר לחינוך מיוחד. לטענת תושבים, ישנם מבנים נוספים שיכולים לשמש למטרה זאת, אך עיריית תל אביב החליטה לסגור דווקא את אחד מבתי הספר הדתיים בדרום העיר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
חצופים. תתכבדו וסעו באוטובוס לבית ספר
בושה | 04-02-2020 18:48
לא חייבים להחזיק בית ספר ל 100 תלמידים. זה ביזבוז כסף, במיוחד שבבתי הספר החילוניים יש צפיפות וחסרות כיתות.
2
עיריית ת"א נגד התושבים-הזוי
ברוך | 04-02-2020 21:00
אם ביס ייסגר. הוא ישמש לזרז לעזיבת אוכלוסיית דתית לאומית ביפו. כסף זה לא הכל יש עוד שיקולים
בית ספר
דובי | 05-02-2020 9:31
ליפואי שלא מקבל תמיכה. מה שאחד מהם תורם מאה כמוך לא תורמים. סליחה, אתם ושכמוך תורמים פשיעה ועוד רוצה תמיכה.
זה כבר טוב. האוכלוסיה הזו לא תורמת דבר
יפואי שלא מקבל תמיכה | 04-02-2020 21:46
אבל מקבלת סיוע כספי כדי לגור ביפו. לא רוצים את האידאולוגיה שלהם.
3
מ"ה
אזרייה | 04-02-2020 21:22
הלוואי וגם בזכות הישג זה ! שושי נגר , כב' השר הרב רפי פרץ עם בריאים שפויים נוספים במשרד החינוך , - תצליחו להחליף מורים סוטים ! המחדירים בכפייה ! (גם תוך פיטום ברטאלין) ערכיי סדום ועמורה (מלפניי אלפיי שנים) לתודעתם הרכה של הילדים , - במורים טובים בריאים ונורמליים ! : )
4
לכו תסמכו על בית המשפט
משה | 04-02-2020 21:24
בזבוז זמן וכסף
5
הלכתם ליו"ש והפקרתם את ת"א יפו
מה מסקנה? | 05-02-2020 8:42
הלכתם ליוש לגור בוילות והפקרתם את תא יפו
6
בית הספר
דובי | 05-02-2020 9:27
את באמת מטומטמת. כאילו הפושעים של יפו (יכול להיות שגם שייכת אליהם) תורמים ליפו.